Jump to content

Πως να κινηθώ;


Recommended Posts

πριν 21 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Αν δεν φταιει και το ματριξ τότε τι πάει λάθος με τα νιτρικά μου; Πιστεύεις ότι με την υπερβολική ποσότητα ματριξ που έχω πάνω θα έχω θέμα; Να αρχίσω να το αντικαθιστω σιγά σιγά με άλλο υλικό για παν ενδεχόμενο;

Έγινε επεξεργασία πριν 21 ώρες - antonium98

Τα νιτρικα σου μια χαρα ειναι, μην σκαλιζεις.... :) Αν ειναι πανω απο μηδεν στο φυτεμενο low tech, ειναι μια χαρα, ας ειναι και 1-2ppm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τα νιτρικα σου μια χαρα ειναι, μην σκαλιζεις.... :) Αν ειναι πανω απο μηδεν στο φυτεμενο low tech, ειναι μια χαρα, ας ειναι και 1-2ppm.

Μόλις μου ανέτρεψες όλα όσα είχα καταλάβει μέχρι τώρα?νόμιζα πως πρέπει να φτάσω τα 10-15. Άρα να σταματήσω την χρήση του νιτροτζεν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Μόλις μου ανέτρεψες όλα όσα είχα καταλάβει μέχρι τώρα?νόμιζα πως πρέπει να φτάσω τα 10-15. Άρα να σταματήσω την χρήση του νιτροτζεν;

Ετσι. Εσυ εχεις αρκετα φυτα γρηγορης αναπτυξης και καλο φωτισμο. Με πιο χαμηλο φωτισμο θα ηταν μια χαρα και 1-2 ppm νιτρικα. Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

Εσυ κρατησε 10-15 και μεχρι 30 γινεται. Ειναι ο πιο ασφαλής τροπος . Να ξερεις, στο φυτεμενο καλυτερα λιγο να περισσεύει, παρά να υπαρχει ελλειψη.

Στα δικα μου low tech κραταω μεχρι 5ppm και ολα καλα, θελει εμπειρια :)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ετσι. Εσυ εχεις αρκετα φυτα γρηγορης αναπτυξης και καλο φωτισμο. Με πιο χαμηλο φωτισμο θα ηταν μια χαρα και 1-2 ppm νιτρικα. Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

Εσυ κρατησε 10-15 και μεχρι 30 γινεται. Ειναι ο πιο ασφαλής τροπος . Να ξερεις, στο φυτεμενο καλυτερα λιγο να περισσεύει, παρά να υπαρχει ελλειψη.

Στα δικα μου low tech κραταω μεχρι 5ppm και ολα καλα, θελει εμπειρια :)

Τέλεια άρα συνεχίζω δηλαδή να φτάσω ενα 10-15 και ίσως λίγο παραπάνω ώστε να ισορροπεί με τον καλό φωτισμο; Από ότι θυμάμαι ο Χρήστος μου είχε πει ότι είναι ανάλογα. Δηλαδή η έλλειψη νιτρικών σε συνδιασμο με τον δυνατό φωτισμο προκαλεί τις αλγες που έχουν αρχίσει να βγαίνουν; 
Αυτο με την εμπειρία ισχύει σε όλα στο χόμπι μας ειδικά και κυριως στο θέμα φυτά δεν έχω καμία απολύτως ιδέα. Τώρα έχω αρχίσει καταλαβαίνω κάπως καποια πολύ βασικά. Έχω πολυυυυ μέλλον ακόμη. 
Ηθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη. Όταν φτάσω στο 10-15 τα νιτρικά θα χρειάζεται να αναπληρώνω το νιτροτζεν μόνο στο νερό της αλλαγής; Ή θα πρέπει να του κάνω σταθερή χρήση όπως λέει το μπουκάλι δυο φορές την εβδομάδα; Τώρα που είναι αρχή το χρησιμοποιώ κάθε μέρα για να φτάσω εκεί που θέλω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Δηλαδή η έλλειψη νιτρικών σε συνδιασμο με τον δυνατό φωτισμο προκαλεί τις αλγες που έχουν αρχίσει να βγαίνουν; 

Ακριβως!

πριν 4 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Όταν φτάσω στο 10-15 τα νιτρικά θα χρειάζεται να αναπληρώνω το νιτροτζεν μόνο στο νερό της αλλαγής; Ή θα πρέπει να του κάνω σταθερή χρήση όπως λέει το μπουκάλι δυο φορές την εβδομάδα; Τώρα που είναι αρχή το χρησιμοποιώ κάθε μέρα για να φτάσω εκεί που θέλω. 

Κοιταξε, πρεπει να κάνεις monitiring για 2-3 εβδομαδες και θα δεις πως και που πας. Δηλ. - βαζεις πχ μια μερα μετα την αλλαγη νερου 3μλ νιτρικα.... πριν απο καθε αλλαγη νερου μετρας νιτρικα. Αν ειναι 10-15 ppm, τότε δεν αλλαζεις τιποτα. Αν ειναι μηδεν πχ, βαζεις 2 φορες την εβδομαδα απο 3 μλ και παρακολουθεις.

Αν ξεπερνας 15ppm, τοτε μειωνεις ποσοτητα νιτρικων, που ριχνεις. Δοκιμαζοντας και κανοντας...

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ακριβως!

Κοιταξε, πρεπει να κάνεις monitiring για 2-3 εβδομαδες και θα δεις πως και που πας. Δηλ. - βαζεις πχ μια μερα μετα την αλλαγη νερου 3μλ νιτρικα.... πριν απο καθε αλλαγη νερου μετρας νιτρικα. Αν ειναι 10-15 ppm, τότε δεν αλλαζεις τιποτα. Αν ειναι μηδεν πχ, βαζεις 2 φορες την εβδομαδα απο 3 μλ και παρακολουθεις.

Αν ξεπερνας 15ppm, τοτε μειωνεις ποσοτητα νιτρικων, που ριχνεις. Δοκιμαζοντας και κανοντας...

Άρα αναλογα με το τι ζηταει το σύστημα μου θα παω την χρήση του νιτροτζεν.

 

Αυτό που με αγχώνει πιο πολύ είναι ότι ξαφνικά το ξύλο έχει γεμίσει διαφορες αλγες που δεν υπήρχαν μέχρι τώρα. Ναι μεν μου αρέσουν παρα πολύ αλλά η τόςο έντονη αύξηση έγινε σίγουρα αφού άρχισα να χρησιμοποιώ το νιτροτζεν. Αλλά από όταν το χρησιμοποιώ βλέπω ότι τα φυτά ήδη έχουν πάρει τα πάνω τους. Ποτε δεν χρησιμοποιούσα σκευάσματα και τώρα έχω χάσει τον μπούσουλα αν και κάτι ψιλο καταλαβαίνω σιγά σιγά. Οι αλγες τώρα θα περιοριστούν ή θα συνεχίσουν να εξαπλώνονται έτσι; Επίσης έχω αυτές τις μπουρμπουλήθρες που δεν ξέρω τι ειναιιι

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Επίσης έχω αυτές τις μπουρμπουλήθρες που δεν ξέρω τι ειναιιι

O2 ειναι, μην φοβασαι.

Αλγη μοιαζει με κυανο.... Προσοχη! - καλη κυκλοφορια+νιτρικα πανω απο μηδεν!

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

O2 ειναι, μην φοβασαι.

Αλγη μοιαζει με κυανο.... Προσοχη! - καλη κυκλοφορια+νιτρικα πανω απο μηδεν!

Κυανοο;? νιτρικά τώρα τα ανεβαζω σιγά σιγά θα φτιάξει, κυκλοφορια υπάρχει πολυ καλή νομίζω. Το 406 βαράει από την μια και η εσωτερική αντλία από την άλλη. Στο συγκεκριμένο σημείο νομίζω χτυπάνε και τα δυο κιόλας. Τι κάνω αν είναι κυανό; Εμφανίστηκε όταν έριξα πρώτη φορά εξελ και νιτροτζεν. Το εξελ δεν το ξαναεβαλα κάπως με τρομάζει 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Βάζω άλλη μια φωτο 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη καλησπέρα .

Θα φανώ λίγο σκληρός άλλα επειδή είσαι μαθημένος στους δίσκους είσαι συνέχεια πάνω από το ενυδρείο και το πειράζεις . Για να σταματήσουν τα προβλήματα σου θα πρέπει να το αφήσεις λίγο στην ησυχία του . Εφόσον τα νιτρικά σου είναι και 0 άφησε το και χωρίς αλλαγή νερού για δυο εβδομάδες μείωσε την φωτοπερίοδο και άπλα τάιζε κανονικά .  Στο δικό μου ρε φίλε με τα σκαλάρια δεν κάνω απολύτως τίποτα και δεν έχω κανένα πρόβλημα (κυριολεκτικά το έχω σε δεύτερη μοίρα) . Γενικότερα έχω την εντύπωση και διαβάζοντας εδώ τα προβλήματα από τα μέλη σε low teck φυτεμένα, ότι προβλήματα παρουσιάζονται όταν τα πειράζεις, με λιπάσματα φωτισμούς συχνές αλλαγές νερού κτλ .

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αντώνη καλησπέρα .

Θα φανώ λίγο σκληρός άλλα επειδή είσαι μαθημένος στους δίσκους είσαι συνέχεια πάνω από το ενυδρείο και το πειράζεις . Για να σταματήσουν τα προβλήματα σου θα πρέπει να το αφήσεις λίγο στην ησυχία του . Εφόσον τα νιτρικά σου είναι και 0 άφησε το και χωρίς αλλαγή νερού για δυο εβδομάδες μείωσε την φωτοπερίοδο και άπλα τάιζε κανονικά .  Στο δικό μου ρε φίλε με τα σκαλάρια δεν κάνω απολύτως τίποτα και δεν έχω κανένα πρόβλημα (κυριολεκτικά το έχω σε δεύτερη μοίρα) . Γενικότερα έχω την εντύπωση και διαβάζοντας εδώ τα προβλήματα από τα μέλη σε low teck φυτεμένα, ότι προβλήματα παρουσιάζονται όταν τα πειράζεις, με λιπάσματα φωτισμούς συχνές αλλαγές νερού κτλ .

Καθόλου σκληρός ίσα ίσα το καταλαβαίνω αυτό και επίσης πιστεύω ότι έχεις δικιο. Έχω συνηθίσει να είμαι από πάνω συνέχεια είτε για τάισμα είτε για αλλαγη είτε για το οτιδήποτε. Μου κακοφαίνεται ακόμη και το ότι ταΐζω μόνο 2 φορές την ημέρα. Από τη συνήθεια στους δίσκους τα ταΐζω και τώρα τα ψαρια 9 διαφορετικές τροφές(χωρια οι κατεψυγμένες). Όταν πρώτοστηθηκε το ενυδρειο έκανα αλλαγές νερού μέρα παρα μέρα που επίσης σε ένα τέτοιο ενυδρειο δεν πιστεύω πως είναι σωστό. Πρέπει σίγουρα να το αφήσω να τσουλήσει μόνο του.  
Το να μειώσω την φωτοπερίοδο το σκεφτόμουν και εγώ αλλά δεν ήθελα να το πειραξω γιατί οι περισσότεροι λένε 8ωρες. Είναι στις 8ωρες τώρα. Ποσο θα ήταν το κατάλληλο; 
Επίσης αν είναι κυανό δεν θα πρέπει να κάνω κάτι; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καθόλου σκληρός ίσα ίσα το καταλαβαίνω αυτό και επίσης πιστεύω ότι έχεις δικιο. Έχω συνηθίσει να είμαι από πάνω συνέχεια είτε για τάισμα είτε για αλλαγη είτε για το οτιδήποτε. Μου κακοφαίνεται ακόμη και το ότι ταΐζω μόνο 2 φορές την ημέρα. Από τη συνήθεια στους δίσκους τα ταΐζω και τώρα τα ψαρια 9 διαφορετικές τροφές(χωρια οι κατεψυγμένες). Όταν πρώτοστηθηκε το ενυδρειο έκανα αλλαγές νερού μέρα παρα μέρα που επίσης σε ένα τέτοιο ενυδρειο δεν πιστεύω πως είναι σωστό. Πρέπει σίγουρα να το αφήσω να τσουλήσει μόνο του.  
Το να μειώσω την φωτοπερίοδο το σκεφτόμουν και εγώ αλλά δεν ήθελα να το πειραξω γιατί οι περισσότεροι λένε 8ωρες. Είναι στις 8ωρες τώρα. Ποσο θα ήταν το κατάλληλο; 
Επίσης αν είναι κυανό δεν θα πρέπει να κάνω κάτι; 

Ακόμη έχω και το άγχος του ξεκινήματος. Οπως επισησ το χόμπι δυστυχώς είχε κλίσει τότε για εμένα με άσχημο τρόπο και φοβάμαι μην ξανασυμβεί το ίδιο. 

Link to comment
Share on other sites




Το να μειώσω την φωτοπερίοδο το σκεφτόμουν και εγώ αλλά δεν ήθελα να το πειραξω γιατί οι περισσότεροι λένε 8ωρες. Είναι στις 8ωρες τώρα. Ποσο θα ήταν το κατάλληλο; 


Αντώνη έχουμε το ίδιο ενυδρείο με το ίδιο φωτιστικό αν θυμάμαι καλά ε;
Juwel Rio 125 με Multilux 80 σωστα;
Δεν ξέρω αν έχεις αλλάξει κάποια λάμπα μόνο..
8 ώρες για τα φυτά που έχεις μου φαίνεται πολύ πάντως, έχεις βέβαια καλύψει και την ένταση του φωτός με τους τρόπους σου αν δεν κάνω λάθος.

Το δικό μου που ήταν πολύ πιο φυτεμένο το είχα στο 6ωρο με το συγκεκριμένο φωτιστικό και πάλι γέμισα bba, αν έφταιξε το φως γι αυτή την ανάπτυξη δηλαδή..

Σήμερα όμως έχω ακόμα περισσότερα φυτά, πρόσθεσα Seachem Flourite στον βυθό μου και πλέον έβαλα και Co2 στο νερό. Καθάρισα από την bba (βοηθησαν και τα Sae σε αυτό) αλλά ακόμα και τώρα δεν τολμώ να αυξήσω την φωτοπερίοδο πάνω από το 7ωρο που αύξησα σταδιακά μετά την προσθήκη του Co2.

"Να μην πέφτει κάτω από 6 ώρες και να μην υπερβαίνει τις 12" ήξερα εγώ μέχρι σήμερα. Σαφέστατα το 8ωρο ακούγεται το ιδανικό, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κι ο κανόνας για κάθε ενυδρείο όμως.
Ειδικά με το συγκεκριμένο φωτιστικό στο συγκεκριμένο ενυδρείο και χωρίς προσθήκη Co2 εμένα προσωπικά μου ακούγεται πολύ. Και δεν ειναι και φουλ φυτεμένο ενυδρείο συν τοις άλλοις..
Και δεν είχες και νιτρικά ε..

Χωρίς να είμαι ειδικός σου λέω απλά ότι εμένα μου ακούγεται πολύ, μακάρι να μπορούσα να πω ότι είναι κι η ρίζα του προβλήματος που έχεις ωστε να το διορθώσεις μια κι έξω αλλά δεν μπορώ να το κάνω. Θα πρότεινα όμως να δοκιμάσεις να το κατεβάσεις στο 7ωρο σταδιακά και να παρακολουθείς αντιδράσεις μέρα με τη μέρα. Μετά βλέπουμε..
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Το δικό μου που ήταν πολύ πιο φυτεμένο το είχα στο 6ωρο με το συγκεκριμένο φωτιστικό και πάλι γέμισα bba, αν έφταιξε το φως γι αυτή την ανάπτυξη δηλαδή..

Το παραεκανες με 6 ωρες την ημερα :)

Στο γαριδαδικο εχω 11 ωρες (ιδια πριζα με θαλασσινο ειναι), δεν υπαρχουν αλγες. Εκτος απο 3 φυλλαρακια απο E.montevidensis, που δεν πηγαινε καλα σε ενυδρειο μιας φιλης και απο τοτε δεν τα εχω κοψει. Ετσι  παραμενουν χνουδωτα τωρα πανω απο 2 -3 μηνες :) (στα άλλα φυτα - τιποτα).

Ολα εινα θεμα ισορροπιας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως ήταν λίγο Ναταλία, το έφτασα στο μίνιμουμ αλλά δεν είχα άλλη επιλογή με τόσο δυνατό φωτισμό για τα φυτά αργής ανάπτυξης που είχα τότε. Στο 7ωρο παρατηρούσα έξαρση αν και το πρόβλημα δεν ήταν ο φωτισμός από μόνος του προφανώς. Κι έτσι προχώρησα σε γρήγορες αλλαγές (Co2, απαιτητικά φυτά κλπ κλπ) και σήμερα βρίσκομαι στο 7ωρο πάλι. Αργότερα ίσως ανεβάσω καμιά ώρα ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:


 

 


Αντώνη έχουμε το ίδιο ενυδρείο με το ίδιο φωτιστικό αν θυμάμαι καλά ε;
Juwel Rio 125 με Multilux 80 σωστα;
Δεν ξέρω αν έχεις αλλάξει κάποια λάμπα μόνο..
8 ώρες για τα φυτά που έχεις μου φαίνεται πολύ πάντως, έχεις βέβαια καλύψει και την ένταση του φωτός με τους τρόπους σου αν δεν κάνω λάθος.

Το δικό μου που ήταν πολύ πιο φυτεμένο το είχα στο 6ωρο με το συγκεκριμένο φωτιστικό και πάλι γέμισα bba, αν έφταιξε το φως γι αυτή την ανάπτυξη δηλαδή..

Σήμερα όμως έχω ακόμα περισσότερα φυτά, πρόσθεσα Seachem Flourite στον βυθό μου και πλέον έβαλα και Co2 στο νερό. Καθάρισα από την bba (βοηθησαν και τα Sae σε αυτό) αλλά ακόμα και τώρα δεν τολμώ να αυξήσω την φωτοπερίοδο πάνω από το 7ωρο που αύξησα σταδιακά μετά την προσθήκη του Co2.

"Να μην πέφτει κάτω από 6 ώρες και να μην υπερβαίνει τις 12" ήξερα εγώ μέχρι σήμερα. Σαφέστατα το 8ωρο ακούγεται το ιδανικό, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κι ο κανόνας για κάθε ενυδρείο όμως.
Ειδικά με το συγκεκριμένο φωτιστικό στο συγκεκριμένο ενυδρείο και χωρίς προσθήκη Co2 εμένα προσωπικά μου ακούγεται πολύ. Και δεν ειναι και φουλ φυτεμένο ενυδρείο συν τοις άλλοις..
Και δεν είχες και νιτρικά ε..

Χωρίς να είμαι ειδικός σου λέω απλά ότι εμένα μου ακούγεται πολύ, μακάρι να μπορούσα να πω ότι είναι κι η ρίζα του προβλήματος που έχεις ωστε να το διορθώσεις μια κι έξω αλλά δεν μπορώ να το κάνω. Θα πρότεινα όμως να δοκιμάσεις να το κατεβάσεις στο 7ωρο σταδιακά και να παρακολουθείς αντιδράσεις μέρα με τη μέρα. Μετά βλέπουμε..

 

Καλημερα, πάνω στο ενυδρειο έχω δυο nature. Πάνω από τα φυτά δεν έχω καμία κάλυψη στις λάμπες τα χτυπάει κατευθείαν το φως. 
Τωρα μπαίνει και η φωτοπερίοδος στο θέμα και κάπως χάνω την μπάλα ώστε να βρω που ισορροπεί. 
Να το μειώσω στις 7ωρες και να παω τα νιτρικά στο 10-15;

Βεβαια το θέμα μου δεν είναι τόσο οι αλγες γενικά αλλά μην κυανοβακτηριο. Αν είναι κυανοβακτηριο δεν ξέρω τι να κάνω. Με την μείωση της φωτοπεριοδου μπορεί να φύγει; 
Διαβασα ότι το εξελ μπορεί να το διώξει. Γιατί εμένα εμφανίστηκε από το εξελ και μετά;

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Το παραεκανες με 6 ωρες την ημερα :)

Στο γαριδαδικο εχω 11 ωρες (ιδια πριζα με θαλασσινο ειναι), δεν υπαρχουν αλγες. Εκτος απο 3 φυλλαρακια απο E.montevidensis, που δεν πηγαινε καλα σε ενυδρειο μιας φιλης και απο τοτε δεν τα εχω κοψει. Ετσι  παραμενουν χνουδωτα τωρα πανω απο 2 -3 μηνες :) (στα άλλα φυτα - τιποτα).

Ολα εινα θεμα ισορροπιας!

Το θέμα ισορροπία γιατί μου φαίνεται τόσο μανίκι. Δεν ξέρω αν θα μπορώ να το βρω ποτε. Δεν έχω θέμα με το να πειραματιστώ να το βρω αλλά φοβάμαι μην γεμίσω κάθε πιθανή άλγη μέχρι να πετύχω το σωστό 

Link to comment
Share on other sites




Καλημερα, πάνω στο ενυδρειο έχω δυο nature.


Αυτό με ανησυχεί κάπως χωρίς να ξέρω αν όντως παίζει θέμα με αυτή την επιλογή. Μήπως όμως παίζει τον ρόλο του αν κάνουμε λάθος συνδυασμό σε λάμπες;

Η Juwel (που θεωρώ ότι έχει στο μυαλό της τα φουλ φυτεμένα ενυδρεία) συνδυάζει μια Day και μια Nature στο φωτιστικό της. Εναλλακτικά παρέχει την Color για τόνωση των χρωμάτων (έξτρα αγορά αυτή) την οποία όμως προτείνει να συνδυαστεί με την Day και όχι με την Nature. Επίσης η Color έχει λιγότερα Lumen από τις άλλες δύο που παίζουν στα 1610 έκαστη, στα 1290 η συγκεκριμένη λοιπόν. Απλά το αναφέρω.

Ίσως είναι η λάμπα που χρειάζεσαι, μάλλον θα πρέπει να τη συνδυάσεις με την Day όμως κι όχι κάποια από τις Nature που ήδη έχεις. Στη θέση σου θα δοκίμαζα να ξαναβάλω την Day μπροστά όμως να δω πως πάει η κατάσταση με αυτήν.. πριν ξοδέψω 30+ ευρώ δηλαδή χωρίς να είμαι σίγουρος ότι θα μου λύσει το πρόβλημα.

Ξεκαθαρίζω, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τεχνικά αυτό το θέμα, μήπως όμως σου δημιουργεί από μόνο του κάποιο πρόβλημα αυτός ο συνδυασμός που έχεις τώρα;

Τα αναφέρω μήπως τα δει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα ώστε να σε κατευθύνει αν χρειαστεί..[emoji106]
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:



 

 


Αυτό με ανησυχεί κάπως χωρίς να ξέρω αν όντως παίζει θέμα με αυτή την επιλογή. Μήπως όμως παίζει τον ρόλο του αν κάνουμε λάθος συνδυασμό σε λάμπες;

Η Juwel (που θεωρώ ότι έχει στο μυαλό της τα φουλ φυτεμένα ενυδρεία) συνδυάζει μια Day και μια Nature στο φωτιστικό της. Εναλλακτικά παρέχει την Color για τόνωση των χρωμάτων (έξτρα αγορά αυτή) την οποία όμως προτείνει να συνδυαστεί με την Day και όχι με την Nature. Επίσης η Color έχει λιγότερα Lumen από τις άλλες δύο που παίζουν στα 1610 έκαστη, στα 1290 η συγκεκριμένη λοιπόν. Απλά το αναφέρω.

Ίσως είναι η λάμπα που χρειάζεσαι, μάλλον θα πρέπει να τη συνδυάσεις με την Day όμως κι όχι κάποια από τις Nature που ήδη έχεις. Στη θέση σου θα δοκίμαζα να ξαναβάλω την Day μπροστά όμως να δω πως πάει η κατάσταση με αυτήν.. πριν ξοδέψω 30+ ευρώ δηλαδή χωρίς να είμαι σίγουρος ότι θα μου λύσει το πρόβλημα.

Ξεκαθαρίζω, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τεχνικά αυτό το θέμα, μήπως όμως σου δημιουργεί από μόνο του κάποιο πρόβλημα αυτός ο συνδυασμός που έχεις τώρα;

Τα αναφέρω μήπως τα δει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα ώστε να σε κατευθύνει αν χρειαστεί..emoji106.png

 

Έχω στο ντουλάπι και 2 day που είχε πάνω και μια κολορ. Η κολορ τα κάνει όλα κόκκινα δυστυχώς. Λες να δοκιμάσω να βάλω την nature δηλαδή; Ασπρίζει πολύ για αυτό την είχα αλλάξει 

Link to comment
Share on other sites

... επίσης λάβε πολύ σοβαρά υπόψιν αυτά που σου είπε ο@marinos, ενυδρείο με συνεχείς αλλαγές, συνεχείς προσθήκες χημικών για το παραμικρό και τα χέρια μας μέσα στο νερό δεν ισορροπεί στον αιώνα τον άπαντα.

Ορθώς το ψάχνεις και σε τρώει, προσπάθησε όμως να το αφήνεις και λίγο να κάνει τους κύκλους του. Τα νιτρικά θα ανηφορίσουν, φυσικό επακόλουθο είναι αυτό όταν υπάρχουν ψάρια μέσα και τροφή. Άλγες θα κάνουν εμφάνιση κατά καιρούς, δεν πιστεύω ότι κάποιο "οικοσύστημα" από αυτά που βλέπουμε στα YouTube με τίτλο "aquascape" μένουν έτσι για καιρό.. όλο και κάτι θα προστεθεί, όλο και κάτι θα αλλάξει όσο κυλάει ο χρόνος.

Θα ισορροπήσει μη μασάς, με αργά και σταθερά βήματα θα βρει τα πατήματα του.

Link to comment
Share on other sites



Έχω στο ντουλάπι και 2 day που είχε πάνω και μια κολορ. Η κολορ τα κάνει όλα κόκκινα δυστυχώς. Λες να δοκιμάσω να βάλω την nature δηλαδή; Ασπρίζει πολύ για αυτό την είχα αλλάξει 


Να βΓάλω την μπροστινή Nature θα δοκίμαζα και να βάλω τη μια Day στη θέση της, όπως ακριβώς το φέρνει και η Juwel δηλαδή.

Αλλά μην βιαστείς από τα δικά μου λεγόμενα, καλύτερα να περιμένεις να σου πει και κάποιος πιο ψαγμένος στο θέμα του φωτισμού..[emoji6]
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν για της αλγες μην αγχώνεσαι, είναι σκληρά καρύδια εδώ βάζεις χημικά αλγοκτόνα και θέλουν 48 ώρες να δράσουν και επανάληψη της θεραπείας, σκέψου τώρα πόσο καιρό θα κάνουν να φύγουν απο μόνες τους :)

Να είσαι υπέρ ευχαριστημένος αν παραμένουν σε στασιμότατα σε πρώτη φάση και σιγά σιγά αρχήζει η σταδιακή υποχώρηση μην.

 

για το φώς δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα σε ότι αφορά την ανάπτυξη των φυτών και με απλές λάμπες  των 2-3 ευρώ κάνεις μια χαρά την δουλειά σου η αποδείξεις των λεγόμενων μου πολλές, πέρα απο τα δικά μου ενυδρεία που τα λειτουργό όλα με κοινές λάμπες ρώτα και τον @nicpapa που μεγάλωσε φυτά με κοινές λάμπες πολύ ποιο δύσκολα και απαιτητικά φυτά. και χωρίς να ξέρω κάτι μου λέει και πως το παρακάτω ενυδρείο είναι με κοινές λάμπες :)  

 

όπως και να έχει τώρα τα φυτά είναι ταλαιπωρημένα και μια αλλαγή λαμπτήρων θα τα χειροτερέψει τα πράγματα γιατί τα φυτά σε κάθε αλλαγή θέλουν χρόνο να προσαρμοστούν αντιθέτως η αλγης όχι.

 

τέλος

Αχχχχ αυτή η ισορροπία έχει διώξει αρκετούς χομπιστες απο το φυτεμένο αλλά πίστεψε με όταν την βρεις θα δεις ποσο εύκολα θα είναι τα πράγματα.

Για αυτό αρκετή που την έχασαν προτίμησαν να ξοδευτούν λίγο παραπάνω και να εφαρμόσουν την μέθοδο λίπανσης Estimative Index, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο :) 

 

ΥΓ το μυστηκό της επιτυχίας ενός φυτεμένου είναι η αρχική εμμονή και υπομονή παρα της σφαλιάρες που θα φας στην αρχή.

 

bbb.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

καταρχήν για της αλγες μην αγχώνεσαι, είναι σκληρά καρύδια εδώ βάζεις χημικά αλγοκτόνα και θέλουν 48 ώρες να δράσουν και επανάληψη της θεραπείας, σκέψου τώρα πόσο καιρό θα κάνουν να φύγουν απο μόνες τους :)

Να είσαι υπέρ ευχαριστημένος αν παραμένουν σε στασιμότατα σε πρώτη φάση και σιγά σιγά αρχήζει η σταδιακή υποχώρηση μην.

 

για το φώς δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα σε ότι αφορά την ανάπτυξη των φυτών και με απλές λάμπες  των 2-3 ευρώ κάνεις μια χαρά την δουλειά σου η αποδείξεις των λεγόμενων μου πολλές, πέρα απο τα δικά μου ενυδρεία που τα λειτουργό όλα με κοινές λάμπες ρώτα και τον @nicpapa που μεγάλωσε φυτά με κοινές λάμπες πολύ ποιο δύσκολα και απαιτητικά φυτά. και χωρίς να ξέρω κάτι μου λέει και πως το παρακάτω ενυδρείο είναι με κοινές λάμπες :)  

 

όπως και να έχει τώρα τα φυτά είναι ταλαιπωρημένα και μια αλλαγή λαμπτήρων θα τα χειροτερέψει τα πράγματα γιατί τα φυτά σε κάθε αλλαγή θέλουν χρόνο να προσαρμοστούν αντιθέτως η αλγης όχι.

 

τέλος

Αχχχχ αυτή η ισορροπία έχει διώξει αρκετούς χομπιστες απο το φυτεμένο αλλά πίστεψε με όταν την βρεις θα δεις ποσο εύκολα θα είναι τα πράγματα.

Για αυτό αρκετή που την έχασαν προτίμησαν να ξοδευτούν λίγο παραπάνω και να εφαρμόσουν την μέθοδο λίπανσης Estimative Index, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο :) 

 

ΥΓ το μυστηκό της επιτυχίας ενός φυτεμένου είναι η αρχική εμμονή και υπομονή παρα της σφαλιάρες που θα φας στην αρχή.

 

 

 

 

Οπως πάντα Χρηστο απλές κοινες osram λάμπες του εμπορίου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

... επίσης λάβε πολύ σοβαρά υπόψιν αυτά που σου είπε ο@marinos, ενυδρείο με συνεχείς αλλαγές, συνεχείς προσθήκες χημικών για το παραμικρό και τα χέρια μας μέσα στο νερό δεν ισορροπεί στον αιώνα τον άπαντα.

Ορθώς το ψάχνεις και σε τρώει, προσπάθησε όμως να το αφήνεις και λίγο να κάνει τους κύκλους του. Τα νιτρικά θα ανηφορίσουν, φυσικό επακόλουθο είναι αυτό όταν υπάρχουν ψάρια μέσα και τροφή. Άλγες θα κάνουν εμφάνιση κατά καιρούς, δεν πιστεύω ότι κάποιο "οικοσύστημα" από αυτά που βλέπουμε στα YouTube με τίτλο "aquascape" μένουν έτσι για καιρό.. όλο και κάτι θα προστεθεί, όλο και κάτι θα αλλάξει όσο κυλάει ο χρόνος.

Θα ισορροπήσει μη μασάς, με αργά και σταθερά βήματα θα βρει τα πατήματα του.

Αλγες ας εμφανιστούν δεν υπάρχει θέμα. Αλλωστε αυτές είναι που βάζουν και την πιο φυσική πινελιά στην όλη εικόνα. Αν δεν είχα φυτά μέσα θα ήθελα να κάνουν πάρτι οι αλγες όλων των ειδών. Αλλά με αγχώνει το θέμα κυανοβακτηριο. Οι άλλες αλγες ας μείνουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:


 

 


Να βΓάλω την μπροστινή Nature θα δοκίμαζα και να βάλω τη μια Day στη θέση της, όπως ακριβώς το φέρνει και η Juwel δηλαδή.

Αλλά μην βιαστείς από τα δικά μου λεγόμενα, καλύτερα να περιμένεις να σου πει και κάποιος πιο ψαγμένος στο θέμα του φωτισμού..emoji6.png

 

Με αγχώνει η μετάβαση και η προσαρμογή ενώ μπορεί ήδη να έχω θέμα με κυανοβακτηριο.

πριν 19 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

καταρχήν για της αλγες μην αγχώνεσαι, είναι σκληρά καρύδια εδώ βάζεις χημικά αλγοκτόνα και θέλουν 48 ώρες να δράσουν και επανάληψη της θεραπείας, σκέψου τώρα πόσο καιρό θα κάνουν να φύγουν απο μόνες τους :)

Να είσαι υπέρ ευχαριστημένος αν παραμένουν σε στασιμότατα σε πρώτη φάση και σιγά σιγά αρχήζει η σταδιακή υποχώρηση μην.

 

για το φώς δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα σε ότι αφορά την ανάπτυξη των φυτών και με απλές λάμπες  των 2-3 ευρώ κάνεις μια χαρά την δουλειά σου η αποδείξεις των λεγόμενων μου πολλές, πέρα απο τα δικά μου ενυδρεία που τα λειτουργό όλα με κοινές λάμπες ρώτα και τον @nicpapa που μεγάλωσε φυτά με κοινές λάμπες πολύ ποιο δύσκολα και απαιτητικά φυτά. και χωρίς να ξέρω κάτι μου λέει και πως το παρακάτω ενυδρείο είναι με κοινές λάμπες :)  

 

όπως και να έχει τώρα τα φυτά είναι ταλαιπωρημένα και μια αλλαγή λαμπτήρων θα τα χειροτερέψει τα πράγματα γιατί τα φυτά σε κάθε αλλαγή θέλουν χρόνο να προσαρμοστούν αντιθέτως η αλγης όχι.

 

τέλος

Αχχχχ αυτή η ισορροπία έχει διώξει αρκετούς χομπιστες απο το φυτεμένο αλλά πίστεψε με όταν την βρεις θα δεις ποσο εύκολα θα είναι τα πράγματα.

Για αυτό αρκετή που την έχασαν προτίμησαν να ξοδευτούν λίγο παραπάνω και να εφαρμόσουν την μέθοδο λίπανσης Estimative Index, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο :) 

 

ΥΓ το μυστηκό της επιτυχίας ενός φυτεμένου είναι η αρχική εμμονή και υπομονή παρα της σφαλιάρες που θα φας στην αρχή.

 

bbb.jpg

 

 

Το θέμα είναι ότι παρέμεναν σε στασιμότητα τώρα ξαφνικά το ξύλο έχει γεμίσει και δεν με πείραζε μέχρι που αναφέρθηκε ότι μπορεί να είναι κυανοβακτηριο. Την έχω πάθει από κυανοβακτηριο σε ενυδρειο χωρίς φυτά και δεν έφευγε με τίποτα και έφυγαν τα πάντα από μέσα και ξανά στήθηκε. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει αν χάσω τον έλεγχο εδώ πέρα. Το κυανοβακτηριο δεν πρέπει να υπάρχει γενικά ή είναι σαν όλες τις αλγες που σε περιορισμένο σημείο δεν μας ενοχλεί;
Κάτι ασχετο για να περιοριστεί το κυανοβακτηριο κανα ζεμπρα μπορώ να βάλω; 
Στην θέση μου τι θα εκανες; Φοβάμαι ότι οι αλγες έχουν αρχίσει να κάνουν πάρτι και αν είναι κυανό νομιΩ έχω θέμα.

Να σταματήσω τα πάντα να το αφήσω να δουλέψει μόνο του; 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...