Jump to content

Πως να κινηθώ;


Recommended Posts

βγάλε μια κοντινή απο αυτό που θεωρείς ότι μπορεί να είναι κυάνο, και αν είναι εύκολα το καταπολεμάς με ερυθρομηκήνη χωρίς να βλάψεις την βιολογία του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

βγάλε μια κοντινή απο αυτό που θεωρείς ότι μπορεί να είναι κυάνο, και αν είναι εύκολα το καταπολεμάς με ερυθρομηκήνη χωρίς να βλάψεις την βιολογία του ενυδρείου σου.

Και βγήκε και πράσινη άλγη σαν μαλλάκια σε ένα άλλο σημείο που μέχρι προχτές δεν υπήρχε. Ασχετο απλά το αναφέρω 

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να λέω χαζομάρες, αλλά συγκρίνοντας φωτό του φόρουμ στο θέμα με τις άλγες και φωτό από το ίντερνετ με την δική σου, εγώ βλέπω πάνω στο ξύλο greendeard, greybeard, κυανο και πίσο στο φυτό διατομική. Γενικά όμως μη με ακούς γιατί σ αυτά τον τελευταίο λόγο τον έχει η εμπειρία.

Έγινε επεξεργασία - Halcyon
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Μπορεί να λέω χαζομάρες, αλλά συγκρίνοντας φωτό του φόρουμ στο θέμα με τις άλγες και φωτό από το ίντερνετ με την δική σου, εγώ βλέπω πάνω στο ξύλο greendeard, greybeard, κυανο και πίσο στο φυτό διατομική. Γενικά όμως μη με ακούς γιατί σ αυτά τον τελευταίο λόγο τον έχει η εμπειρία.

Αυτό το κυανό είναι που με αγχώνει. Οι άλλες ας υπάρχουν το κυανό γενικά σε όλους προκαλεί έναν πανικό το είδα και σε δικό μου μη φυτεμένο ενυδρειο και για αυτό κάπως με τρομοκρατεί 

Link to comment
Share on other sites

αν αποδειχτεί πως γι αυτό φταίει το nitrogen, εγώ εγκαταλείπω τις νέες τεχνολογίες και κάνω στροφή  προς τα πίσω. Για βιολογικό σπασμένο κεραμίδι από τη στέγη βρασμένο και για λίπανση κοπριά. Τέλος ??

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

αν αποδειχτεί πως γι αυτό φταίει το nitrogen, εγώ εγκαταλείπω τις νέες τεχνολογίες και κάνω στροφή  προς τα πίσω. Για βιολογικό σπασμένο κεραμίδι από τη στέγη βρασμένο και για λίπανση κοπριά. Τέλος ??

Τα ξηλώνω όλα και το κάνω ξερακιανό αν φταιει το νιτροτζεν και δεν ξανά βάζω τίποτα ποτε ξανά πέρα από αντιχλωριο. 
νταξει όχι υπερβάλω δεν το ξεςτηνω.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βγάζεις το ξύλο να πάει για βρασιματάκι και να μείνει εκτός για λίγο καιρό πριν χειροτερέψει μωρε;?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και άρχισες να βλέπεις νιτρικά μήπως θα έπρεπε να σταματήσεις και τη χορήγηση του nitrogen να δεις πως θα πάει με τον καιρό από όλες τις απόψεις; Εννοώ να παρακολουθείς τα νιτρικά και τις άλγες παράλληλα.[emoji106]

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Γιατί δε βγάζεις το ξύλο να πάει για βρασιματάκι και να μείνει εκτός για λίγο καιρό πριν χειροτερέψει μωρε;?

Δεν έχω που να το χωρέσω για βράσιμο. Αλλιώς θα ήταν πολύ καλό. Λες να το αφαιρέσω να μπει κάτι άλλο στη θέση του; Έχω σταμπάρει κάτι πολύ ωραίες ρίζες η αλήθεια είναι που δεν τις παίρνω γιατί δεν έχω χώρο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Μιας και άρχισες να βλέπεις νιτρικά μήπως θα έπρεπε να σταματήσεις και τη χορήγηση του nitrogen να δεις πως θα πάει με τον καιρό από όλες τις απόψεις; Εννοώ να παρακολουθείς τα νιτρικά και τις άλγες παράλληλα.emoji106.png

Ναι το νιτροτζεν θα το σταματήσω ή σήμερα ή αύριο. Δεν ξέρω τι να κάνω. Να βάλω άλλη μια δοσολογία ή να το αφήσω ως έχει; Κλείνω προς το να το σταματήσω σήμερα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

για το φώς δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα σε ότι αφορά την ανάπτυξη των φυτών και με απλές λάμπες  των 2-3 ευρώ κάνεις μια χαρά την δουλειά σου

Ακριβως.

Και εγω με απλες με 3€ δουλευα το ενυδρειο. 2Χ4200Κ και 2Χ6500Κ - μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Δεν έχω που να το χωρέσω για βράσιμο. Αλλιώς θα ήταν πολύ καλό. Λες να το αφαιρέσω να μπει κάτι άλλο στη θέση του; Έχω σταμπάρει κάτι πολύ ωραίες ρίζες η αλήθεια είναι που δεν τις παίρνω γιατί δεν έχω χώρο 

μπορείς να το βάλεις σε σκάφη και να ρίξεις κανα δυο κατσαρόλες νερό που βράζει μεσα. Πρακτικά και μια πλύση με καυτο νερό και οδοντόβουρτσα φτάνει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το νιτροτζεν θα το σταματήσω ή σήμερα ή αύριο. Δεν ξέρω τι να κάνω. Να βάλω άλλη μια δοσολογία ή να το αφήσω ως έχει; Κλείνω προς το να το σταματήσω σήμερα 
Μέτρα νιτρικά και πράξε ανάλογα, μια δόση ακόμα πόσο να αλλάξει τα πράγματα εξάλλου.. αν έχεις έστω και ελάχιστα μην βάλεις άλλο nitrogen κατ' εμέ.
Κάτι μου λέει πως θα έχεις ήδη ξεπεράσει τα 5ppm πάντως.
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Μέτρα νιτρικά και πράξε ανάλογα, μια δόση ακόμα πόσο να αλλάξει τα πράγματα εξάλλου.. αν έχεις έστω και ελάχιστα μην βάλεις άλλο nitrogen κατ' εμέ.
Κάτι μου λέει πως θα έχεις ήδη ξεπεράσει τα 5ppm πάντως.

Με την σημερινή μέτρηση λογικά θα έχει φτάσει ένα 5 θέλω να πιστεύω 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμη. 2-3 μέρες τώρα που ξεκίνησα το νιτροτζεν τα φυτά έχουν πάρει πολύ τα πάνω τους παρολο που εμφανίστηκαν και αλγες. Σχεδόν όλα τα κλαδάκια του σταργκρας έχουν φτάσει επιφάνεια ενώ καιρό τώρα έμεναν στάσιμα επίσης οι εχινοδοροι πέταξαν καινουρια φυλλαράκια και ο τενελους πρασίνισε και  βγάζει δρομείς. Αυτή η ανάπτυξη που πήρανε φυτά με τον καιρό θα περιορίσει τις αλγες; Να το αφήσω τελειως να δω πως θα τα πάει; Ουσιαστικά δεν ανταγωνίζονται μεταξύ τους τα φυτά με τις αλγες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες είναι. Αστο λίγο να δουλέψει μόνο του τώρα που μπήκε σε μια ρουτίνα. Εγώ με τα νέα δεδομένα θα συνέχιζα νιτροτζέν και θα βγαζα το ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Έτσι όπως τα λες είναι. Αστο λίγο να δουλέψει μόνο του τώρα που μπήκε σε μια ρουτίνα. Εγώ με τα νέα δεδομένα θα συνέχιζα νιτροτζέν και θα βγαζα το ξύλο.

Είναι το πιο ωραίο κομμάτι του ενυδρείου από το στήσιμο αυτό το ξύλο. Αλλά μάλλον Δευτέρα βγαίνει. 
Λες να συνεχίσω το νιτροτζεν; Ακόμη την σημερινή δόση δεν την έχω ριξει. Μόλις έκανα μέτρηση.

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μωρέ και τη σημερινή να δούμε αύριο τι θα γίνει. (εκτός κι αν έχει νιτρικά 5)

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Βάλε μωρέ και τη σημερινή να δούμε αύριο τι θα γίνει. (εκτός κι αν έχει νιτρικά 5)

Αν δεν είναι 5 άντε να είναι 4-4,5 αυτή τη στιγμή νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί μου φέρνει κοντά στο 10;
Ότι κι αν είναι πάμε καλά όμως, πιστεύω ότι και χωρίς nitrogen θα αρχίσει να αυξάνεται σταδιακά από μέρα σε μέρα, όσο δεν κάνεις και αλλαγές νερού δηλαδή.
Αφού βλέπεις τα φυτά καλύτερα τότε ότι σε φωτίσει Αντώνη, παράλληλα όμως έχε τον νου σου και στα νιτρικά μη φύγουν στον Θεό και δεν το πάρεις χαμπάρι.
Αν ξεφύγουν άρχισε με μια άμεση αλλαγή. [emoji846]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Εμένα γιατί μου φέρνει κοντά στο 10;
Ότι κι αν είναι πάμε καλά όμως, πιστεύω ότι και χωρίς nitrogen θα αρχίσει να αυξάνεται σταδιακά από μέρα σε μέρα, όσο δεν κάνεις και αλλαγές νερού δηλαδή.
Αφού βλέπεις τα φυτά καλύτερα τότε ότι σε φωτίσει Αντώνη, παράλληλα όμως έχε τον νου σου και στα νιτρικά μη φύγουν στον Θεό και δεν το πάρεις χαμπάρι.
Αν ξεφύγουν άρχισε με μια άμεση αλλαγή. emoji846.png
 

Δεν θα την ριξω την δόση θα τη αφήσω οκως είναι τώρα. Αφού έφτασε σε ένα καλό σημείο θα το αφήσω εκεί. Όμως έχουν αρχίσει και βγαίνουν διάφορες αλγες και με αγχώνει. Ελπίζω μέσα στις ημερεσ Αφού τα φυτά πήραν τα πάνω τους να αρχίσουν να χάνονται. Έχει νοημα οπωσ Το σκέφτομαι; Δηαλδη αφού μεγαλώνουν τα φυτάοι αλγες δεν θα φύγουν; Ναι ναι προς το παρών κάνω κάθε μέρα μετρήσεις και θα το τεστάρω συχνά. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα παρατηρούσα στην θέση σου είναι τα νιτρικά για τώρα. Λογικά πήραν τα πάνω τους και θα αρχίσουν να ανηφορίζουν μέρα με την μέρα μέχρι να κάνεις αλλαγή νερού. Με αργούς ρυθμούς, δεν περιμένω τρελή αύξηση από την μία μέρα στην άλλη.
Θα συνέχιζα να τα παρακολουθώ και μετά από μερικές αλλαγές νερού κι αν όλα πηγαίνουν καλά και εχουν μια κάποια σταθερότητα από την ώρα της αλλαγής μέχρι τη στιγμή της επόμενης αλλαγής (μην κολλάς στα νούμερα, σου είπε κι η Ναταλία ότι λίγα νιτρικά αρκούν - και μέχρι το 30+ δεν έχεις πρόβλημα) θα συνέχιζα στην ρουτίνα μου χωρίς πρόσθετα χημικά κλπ κλπ.

Με τον καιρό οι άλγες θα κάνουν τον κύκλο τους και θα φύγουν, μπορεί επίσης να δημιουργηθούν κι άλλες κάποια στιγμή, κανένας δεν στο υπογράφει αυτό. Αν όχι, όλα καλά. Αν υπάρχει νέα έξαρση ή δημιουργία άλλων άλγεων πράττουμε ανάλογα πάντα την άλγη και τις συνθήκες που έχουμε. Ας βρίσκονται τα νιτρικά εκεί που πρέπει και τα νιτρώδη με τις αμμωνίες στο μηδέν και θα στρώσει το πράγμα. Μη σε "τρώει" τόσο και μη σε καταβάλλει Αντώνη, όλα θα φτιάξουν. Το χόμπυ απαιτεί υπομονή και χαλάρωση, δεν θέλουμε κι άλλα άγχη στο κεφάλι μας.

Μόνο να έβλεπες το δικό μου πριν ένα μήνα με την bba, τίποτα άλλο δεν σου λέω. Με Co2 και δύο Sae της άλλαξα τα φώτα, άντε έβαλα και πιο απαιτητικά φυτά γρήγορης ανάπτυξης. Τώρα ψάχνω να τη βρω κι αν δεν είχε μείνει ένα ελάχιστο δείγμα στην άκρη μιας ρίζας (μάλλον δεν την προτιμούν τα Sae από εκεί), κανείς δεν θα φαντάζονταν το ζόρι που τράβηξα όταν κατάλαβα ότι χάνεται η μπάλα. Και που είσαι, είμαι 13 χρονια στο χόμπι, bba 'κονόμησα για πρώτη φορά. Λίγους μήνες μετά που άλλαξα από τις Τ5 της Juwel στις led..

Για όλα υπάρχει λύση και θα βρίσκεται, μη μασάς. Να πάνε όλα καλά με τα νιτρικά για αρχή και όλα θα έρθουν σιγά σιγά. [emoji106]

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Αυτό που θα παρατηρούσα στην θέση σου είναι τα νιτρικά για τώρα. Λογικά πήραν τα πάνω τους και θα αρχίσουν να ανηφορίζουν μέρα με την μέρα μέχρι να κάνεις αλλαγή νερού. Με αργούς ρυθμούς, δεν περιμένω τρελή αύξηση από την μία μέρα στην άλλη.
Θα συνέχιζα να τα παρακολουθώ και μετά από μερικές αλλαγές νερού κι αν όλα πηγαίνουν καλά και εχουν μια κάποια σταθερότητα από την ώρα της αλλαγής μέχρι τη στιγμή της επόμενης αλλαγής (μην κολλάς στα νούμερα, σου είπε κι η Ναταλία ότι λίγα νιτρικά αρκούν - και μέχρι το 30+ δεν έχεις πρόβλημα) θα συνέχιζα στην ρουτίνα μου χωρίς πρόσθετα χημικά κλπ κλπ.

Με τον καιρό οι άλγες θα κάνουν τον κύκλο τους και θα φύγουν, μπορεί επίσης να δημιουργηθούν κι άλλες κάποια στιγμή, κανένας δεν στο υπογράφει αυτό. Αν όχι, όλα καλά. Αν υπάρχει νέα έξαρση ή δημιουργία άλλων άλγεων πράττουμε ανάλογα πάντα την άλγη και τις συνθήκες που έχουμε. Ας βρίσκονται τα νιτρικά εκεί που πρέπει και τα νιτρώδη με τις αμμωνίες στο μηδέν και θα στρώσει το πράγμα. Μη σε "τρώει" τόσο και μη σε καταβάλλει Αντώνη, όλα θα φτιάξουν. Το χόμπυ απαιτεί υπομονή και χαλάρωση, δεν θέλουμε κι άλλα άγχη στο κεφάλι μας.

Μόνο να έβλεπες το δικό μου πριν ένα μήνα με την bba, τίποτα άλλο δεν σου λέω. Με Co2 και δύο Sae της άλλαξα τα φώτα, άντε έβαλα και πιο απαιτητικά φυτά γρήγορης ανάπτυξης. Τώρα ψάχνω να τη βρω κι αν δεν είχε μείνει ένα ελάχιστο δείγμα στην άκρη μιας ρίζας (μάλλον δεν την προτιμούν τα Sae από εκεί), κανείς δεν θα φαντάζονταν το ζόρι που τράβηξα όταν κατάλαβα ότι χάνεται η μπάλα. Και που είσαι, είμαι 13 χρονια στο χόμπι, bba 'κονόμησα για πρώτη φορά. Λίγους μήνες μετά που άλλαξα από τις Τ5 της Juwel στις led..

Για όλα υπάρχει λύση και θα βρίσκεται, μη μασάς. Να πάνε όλα καλά με τα νιτρικά για αρχή και όλα θα έρθουν σιγά σιγά. emoji106.png

Δηλαδή μπορεί να έρθουν στα ίσα τους τα νιτρικά από κάποιο σημείο και μετά να μην χρειάζομαι καν το νιτροτζεν; Νόμιζα πως στο συγκεκριμένο σύστημα αν το αφήσω ως έχει θα χρειάζεται για πάντα να προσθέτω στο νερό της αλλαγής. Για την υπομονή έχεις απόλυτο δικιο. 
Πέρα από τις αλγες που ανέβασα στην φωτο τώρα που άνοιξαν τα φώτα είδα στα τζάμια και κάτι σαν λευκά κλαδάκια αλγης σαν ίνες ένα πράγμα και κάτι σαν πράσινες τρίχες να ανεμίζουν ανάμεσα στην καμπομπα. Γενικά εμφανίζονται διαφορα.  
Συμφωνω ότι για όλα υπάρχει λύση και πως όλα μπορούμε να τα φτιάξουμε.

Αυτο που με τρώει είναι ότι μετά από κάποια χρόνια που απείχα από το χόμπι με έτρωγε συνέχεια να γυρίσω αλλά δεν μπορούσα. Τώρα που μπορεσα όλο κάτι μου προκύπτει. Μέχρι και τα ξύλα καταρρευσαν μέσα στο ενυδρειο κάποια στιγμή που φαντάσου τα είχα δεμένα μεταξύ τους με ταιραπ τα περισσότερα. Μετά εβγαλε θέμα το εξωτερικό μετά κάηκε η αντλία του εσωτερικού και Μετά προέκυψαν θέματα με τα ψαρια λόγο προσθήκης αρρώστων ψαριων και τώρα οι αλγες. Δηλαδή σηκώνω τα χέρια ψηλά. Αν δεν είναι κωμωδία αυτό που μου συμβαίνει τότε δεν ξέρω τι είναι 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites




Δηλαδή μπορεί να έρθουν στα ίσα τους τα νιτρικά από κάποιο σημείο και μετά να μην χρειάζομαι καν το νιτροτζεν; Νόμιζα πως στο συγκεκριμένο σύστημα αν το αφήσω ως έχει θα χρειάζεται για πάντα να προσθέτω στο νερό της αλλαγής.


Αν δεν είχες ψάρια (άρα και ταΐσματα) θα είχε μια βάση ο προβληματισμός σου, από τη στιγμή που και ψάρια έχεις αλλά και τροφή τους ρίχνεις τότε φυσικό επακόλουθο νομίζω είναι να δεις και τα νιτρικά στο σύστημά σου χωρίς την προσθήκη του nitrogen.

Τα υπόλοιπα είναι στα "τυχερά", και στις καλύτερες οικογένειες που λένε Αντώνη. Δεν απογοητευόμαστε, διορθώνουμε και συνεχίζουμε.

Κι αν στο φινάλε "δεν μας θέλει" στο έτσι το κατεδαφίζουμε και το χτίζουμε από την αρχή στο αλλιώς.![emoji41]
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:



 

 


Αν δεν είχες ψάρια (άρα και ταΐσματα) θα είχε μια βάση ο προβληματισμός σου, από τη στιγμή που και ψάρια έχεις αλλά και τροφή τους ρίχνεις τότε φυσικό επακόλουθο νομίζω είναι να δεις και τα νιτρικά στο σύστημά σου χωρίς την προσθήκη του nitrogen.

Τα υπόλοιπα είναι στα "τυχερά", και στις καλύτερες οικογένειες που λένε Αντώνη. Δεν απογοητευόμαστε, διορθώνουμε και συνεχίζουμε.

Κι αν στο φινάλε "δεν μας θέλει" στο έτσι το κατεδαφίζουμε και το χτίζουμε από την αρχή στο αλλιώς.!emoji41.png

 

Με προβληματίζει γιατί ενώ και τώρα έχω ταισματα και σχετικά μεγάλη ιχθυοφορτιση τα νιτρικά έμεναν σχεδόν 0.

Το ξαναεχτισα αλλιώς με λιγότερα ξύλα πιο απλό πιο λυτό πιο άνετο. Δεν μπορεσα ποτε να τα ξαναβαλω τα ξύλα όπως ήταν ούτε καν να τα χωρέσω μέσα. Περίεργα πράγματα συμβαίνουν σε αυτό το ενυδρειο. Έχω σηκωσει τα χέρια ψηλά 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...