Jump to content

Πως να κινηθώ;


Recommended Posts

πριν 40 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Άρα δεν είναι ότι έχω την τρελή κατανάλωση απλά ρίχνω λίγο; Θα το τσεκάρω τώρα το σαιτ. Σε ευχαριστώ πολυ

Τον φωτισμο να τον μειώσω κιαλλο; Πόσες ώρες να το φτάσω;

Λεμε για ενταση φωτισμου. 8-9 ωρες ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Λεμε για ενταση φωτισμου. 8-9 ωρες ειναι καλα.

Αα λάθος καταλαβα εγώ. Να βάλω πάνω την day που την δίνει πιο αδύναμη από την nature? Τώρα έχω δυο nature πάνω. Την φωτοπεριοδο να την ξαναπαω 8ωρες;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι πιο αδύναμη η Day από τη Nature; Αν μιλάτε για "δύναμη" σε lumen τότε έχουν ακριβώς τα ίδια αυτές οι δύο (1610), πληροφοριακά. Εκτός κι αν αναφέρεστε στα Kelvin..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Σίγουρα είναι πιο αδύναμη η Day από τη Nature; Αν μιλάτε για "δύναμη" σε lumen τότε έχουν ακριβώς τα ίδια αυτές οι δύο (1610), πληροφοριακά. Εκτός κι αν αναφέρεστε στα Kelvin..

Άρα από άποψη άλγης και φυτών είτε έχω την μια είτε την άλλη είναι το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρώτησα κι εγώ Αντώνη, αν στο "δύναμη" αναφέρεστε στα lumen (που εκεί πιστεύω ότι αναφέρεστε), τότε το να αλλάξεις από την Nature σε Day δεν θα δεις κάποια διαφορά (σε "δύναμη" τουλάχιστον) αφού και οι δυο λάμπες αποδίδουν τα ίδια lumen.

Χαμηλότερα έχει η Colour (1290 αν θυμάμαι καλά) αλλά δεν σου αρέσει το ότι τα κάνει όλα πιο κόκκινα είχες πει..

Day με Nature διαφέρουν στα Kelvin. 6500k η πρώτη και 9000k η δεύτερη.
Αυτό - αν δεν κάνω λάθος - όμως αναφέρεται στον χρωματικό τόνο της κάθε λάμπας και ουδεμία σχέση έχει με "δύναμη" ή "ένταση" φωτός..[emoji6]

Τουτέστιν πάει να πει ότι αλλάζοντας τη μια Nature με μία Day, το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να αλλάξεις τον χρωματικό τόνο.
Καλό για τα φυτά; Κακό;
Για τις άλγες;
Ποιος ξέρει..;

Το μόνο που ξέρω (και στο γράφω για πολλοστή φορά) είναι ότι αγοράζοντας καινούργιο ένα Multilux φωτιστικό της Juwel, οι λάμπες που θα έρθουν πακέτο με αυτό είναι μια Day μπροστά και μια Nature πίσω.
Τυχαία επιλογή από τη Juwel;
Επιλογή σωστά μελετημένη;

Διαθέσιμες λάμπες έχεις, στο 2λεπτο αντικαθίστανται, όποτε θες δοκιμάζεις και περιμένεις μερικές μέρες για νέα αποτελέσματα. Χωρίς να σημαίνει ότι θα δεις σίγουρα βελτίωση και όχι χειρότερα αποτελέσματα στο τέλος. Όλα παίζουν νομίζω αλλά χωρίς δοκιμή δεν ξέρω και τι να σου προτείνω κι εγώ..[emoji846]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος makis206 έγραψε:

Αυτό ρώτησα κι εγώ Αντώνη, αν στο "δύναμη" αναφέρεστε στα lumen (που εκεί πιστεύω ότι αναφέρεστε), τότε το να αλλάξεις από την Nature σε Day δεν θα δεις κάποια διαφορά (σε "δύναμη" τουλάχιστον) αφού και οι δυο λάμπες αποδίδουν τα ίδια lumen.

Χαμηλότερα έχει η Colour (1290 αν θυμάμαι καλά) αλλά δεν σου αρέσει το ότι τα κάνει όλα πιο κόκκινα είχες πει..

Day με Nature διαφέρουν στα Kelvin. 6500k η πρώτη και 9000k η δεύτερη.
Αυτό - αν δεν κάνω λάθος - όμως αναφέρεται στον χρωματικό τόνο της κάθε λάμπας και ουδεμία σχέση έχει με "δύναμη" ή "ένταση" φωτός..emoji6.png

Τουτέστιν πάει να πει ότι αλλάζοντας τη μια Nature με μία Day, το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να αλλάξεις τον χρωματικό τόνο.
Καλό για τα φυτά; Κακό;
Για τις άλγες;
Ποιος ξέρει..;

Το μόνο που ξέρω (και στο γράφω για πολλοστή φορά) είναι ότι αγοράζοντας καινούργιο ένα Multilux φωτιστικό της Juwel, οι λάμπες που θα έρθουν πακέτο με αυτό είναι μια Day μπροστά και μια Nature πίσω.
Τυχαία επιλογή από τη Juwel;
Επιλογή σωστά μελετημένη;

Διαθέσιμες λάμπες έχεις, στο 2λεπτο αντικαθίστανται, όποτε θες δοκιμάζεις και περιμένεις μερικές μέρες για νέα αποτελέσματα. Χωρίς να σημαίνει ότι θα δεις σίγουρα βελτίωση και όχι χειρότερα αποτελέσματα στο τέλος. Όλα παίζουν νομίζω αλλά χωρίς δοκιμή δεν ξέρω και τι να σου προτείνω κι εγώ..emoji846.png

Καταλαβαα, άρα το δοκιμάζω και ανάλογα με το αποτέλεσμα βλέπω τι κρατάω.

Ναι το θυμάμαι για αυτο που προτείνει η juwel πως μου το έχεις ξαναπεί. Λογικά δεν θα το έκανε τυχαία αλλά από την άλλη ίσως το έκανε για να πετυχει και έναν πιο φυσικό χρωμα στο φως.

Δοκιμαζω και με την day και βλέπουμε πως πάει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Day με Nature διαφέρουν στα Kelvin. 6500k η πρώτη και 9000k η δεύτερη.

Απο που τετοιες πληροφοριες;;; Οταν γραφουμε κατι, πρεπει να υπαρχει βαση!

Απο το site της Juwel- https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Lighting/Fluorescent-lamps/HiLite-T5-fluorescent-tubes/HiLite-Day/

Product HiLite Day 438 mm/24 W
Length 438 mm
Power 24 Watt
Diameter 16 mm
Kelvin

8000

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Lighting/Fluorescent-lamps/HiLite-T5-fluorescent-tubes/HiLite-Nature/

ProductHiLite Nature 438 mm/24 W

Length438 mm

Power24 Watt

Diameter16 mm

Kelvin  4100

Lumen1300

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα μπαινουν μια συν μια, δηλ 1 day+1nature. 2nature βγαζουν πολυ ζεστο φως, που κιτρινιζει και τα φυτα φαινονται πιο κιτρινα και .... μερικες φορες και αλγη παραπανω βγαζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Απο που τετοιες πληροφοριες;;; Οταν γραφουμε κατι, πρεπει να υπαρχει βαση!

Απο το site της Juwel- https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Lighting/Fluorescent-lamps/HiLite-T5-fluorescent-tubes/HiLite-Day/

Product HiLite Day 438 mm/24 W
Length 438 mm
Power 24 Watt
Diameter 16 mm
Kelvin

8000

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Lighting/Fluorescent-lamps/HiLite-T5-fluorescent-tubes/HiLite-Nature/

ProductHiLite Nature 438 mm/24 W

Length438 mm

Power24 Watt

Diameter16 mm

Kelvin  4100

Lumen1300

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Κανονικα μπαινουν μια συν μια, δηλ 1 day+1nature. 2nature βγαζουν πολυ ζεστο φως, που κιτρινιζει και τα φυτα φαινονται πιο κιτρινα και .... μερικες φορες και αλγη παραπανω βγαζει.

Καλημέρα, άρα η nature έχει λιγότερη ένταση αλλά και πάλι καλύτερο θα ήταν να δοκιμάσω να έχω μια nature και μια day πάνω; 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο που τετοιες πληροφοριες;;; Οταν γραφουμε κατι, πρεπει να υπαρχει βαση!


Συμφωνούμε απόλυτα στη "βάση" αγαπητή Ναταλία μας. Αν δείτε στις λάμπες των 590mm (τις οποιες διαθέτει το Rio 125 των 80cm) θα διαπιστώσετε ότι δεν απαντώ τυχαία..[emoji16]

Επίσης αναφερόμαστε στις led..[emoji39]


Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:


 

 


Συμφωνούμε απόλυτα στη "βάση" αγαπητή Ναταλία μας. Αν δείτε στις λάμπες των 590mm (τις οποιες διαθέτει το Rio 125 των 80cm) θα διαπιστώσετε ότι δεν απαντώ τυχαία..emoji16.png
 

 

Ta Kelvin ειναι παντα ιδια, ανεξαρτητα απο το μηκος της λαμπας. Και 2μετρα να ειναι , το day light της Juwel θα παραμενει στα 8000Κελβιν

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Συμφωνούμε απόλυτα στη "βάση" αγαπητή Ναταλία μας. Αν δείτε στις λάμπες των 590mm (τις οποιες διαθέτει το Rio 125 των 80cm) θα διαπιστώσετε ότι δεν απαντώ τυχαία..

Βαση , εννοω λινκ απο ενα αξιοπιστο site, που να γραφει αυτα, που εγραψες-

 

πριν 14 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Day με Nature διαφέρουν στα Kelvin. 6500k η πρώτη και 9000k η δεύτερη.

 

Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως το έκανα κι εγώ το λάθος μου (βιασύνη προφανώς), έγραψα ανάποδα τα kelvin αναμεσα στις 2 λαμπες. Δεν είναι τα στοιχεία που μας ενδιαφέρουν όμως, σωστά;

Εδώ τα στοιχεία για την κάθε λάμπα ξεχωριστά. Κοιτάζουμε στις 590mm.. [emoji6]

abba7687921d28eb51cffc9ebf3ed863.jpg7793d20ccb75967aab9e32199f8b8aac.jpg

Link to comment
Share on other sites

 Βαση , εννοω λινκ απο ενα αξιοπιστο site, που να γραφει αυτα, που εγραψες-
Ελπίζω να σε κάλυψαν τα screenshots παραπάνω.

Στο μεταξύ τις έχω τις λαμπες και τις έχει και ο Αντώνης να το διαπιστώσει κι ο ίδιος κοιτώντας τις αμα θέλει. Γράφουν στοιχεια πάνω.

Αν θες απαραιτητα link θα το κάνω κι αυτό αρκεί να σχολασω πρώτα. [emoji6]
Link to comment
Share on other sites

Ta Kelvin ειναι παντα ιδια, ανεξαρτητα απο το μηκος της λαμπας. Και 2μετρα να ειναι , το day light της Juwel θα παραμενει στα 8000Κελβιν
Είπε κανείς το αντίθετο σε αυτό;
Εγώ μίλησα για τη διαφορά μεταξύ Day και Nature, διαφορά σε kelvin εννοώ..

Αναφερόμενος όμως στις LED των 590mm.!
Link to comment
Share on other sites

4BA89345-E3A8-4121-B73B-DF66EC468856.thumb.png.0cfa5eead766b87551730b00d26905a4.png8898DAE5-861D-4476-B6A0-251E0ABDF32D.thumb.png.1c92d18b1ccc7dd68c2de23642e19d35.png
 

Σε Kelvin η nature έχει 6500 και η day 9000. Από το σαιτ της juwel screenshot

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το λάθος μου να αντιστρέψω παραπάνω τα kelvin στις λάμπες το ίδιο πράγμα λέμε Αντώνη. Τις έχεις τις λάμπες εξάλλου, αν τις παρατηρήσεις το γράφουν με μεγάλα γράμματα πάνω στο tube.

Όμως εσένα πιθανότατα δεν σε ενδιαφέρουν αυτά αλλά τα lumen που είναι τα ίδια ακριβώς και στις δύο λάμπες (1610 ξαναλέω..[emoji6]).
Μένει να το επιβεβαιώσει ή να το ακυρώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα το θέμα φυσικά.
Τα kelvin αναφέρουν τη "θερμότητα" στον φωτισμό μιας λάμπας, δεν ξέρω αν έχει να κάνει καθόλου με την έντασή της αυτό.
Τα lumen όμως έχουν να κάνουν με το πόσο "δυνατό" είναι το φως μιας λάμπας, αυτή την εντύπωση έχω τουλαχιστον αφού όλοι μιλούν για lumen ανά λίτρο όταν αναφέρονται σε Led φωτισμό.

Εγώ υποθέσεις κάνω κι απλως αναφέρω τα στοιχεία των λαμπών που έχεις, έστω κι αν έκανα ένα λαθάκι παραπάνω από βιασύνη.
Σε σημείο όμως που μάλλον δεν σε απασχολεί αυτή τη στιγμή..




Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος makis206 έγραψε:

Με το λάθος μου να αντιστρέψω παραπάνω τα kelvin στις λάμπες το ίδιο πράγμα λέμε Αντώνη. Τις έχεις τις λάμπες εξάλλου, αν τις παρατηρήσεις το γράφουν με μεγάλα γράμματα πάνω στο tube.

Όμως εσένα πιθανότατα δεν σε ενδιαφέρουν αυτά αλλά τα lumen που είναι τα ίδια ακριβώς και στις δύο λάμπες (1610 ξαναλέω..emoji6.png).
Μένει να το επιβεβαιώσει ή να το ακυρώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα το θέμα φυσικά.
Τα kelvin αναφέρουν τη "θερμότητα" στον φωτισμό μιας λάμπας, δεν ξέρω αν έχει να κάνει καθόλου με την έντασή της αυτό.
Τα lumen όμως έχουν να κάνουν με το πόσο "δυνατό" είναι το φως μιας λάμπας, αυτή την εντύπωση έχω τουλαχιστον αφού όλοι μιλούν για lumen ανά λίτρο όταν αναφέρονται σε Led φωτισμό.

Εγώ υποθέσεις κάνω κι απλως αναφέρω τα στοιχεία των λαμπών που έχεις, έστω κι αν έκανα ένα λαθάκι παραπάνω από βιασύνη.
Σε σημείο όμως που μάλλον δεν σε απασχολεί αυτή τη στιγμή..



 

Από σήμερα το πρωί τις άλλαξα και έβαλα μπροστά την day. Θα χρειαστεί να κάνω κάποια προσαρμογή στο φωτισμο; Δηλαδή να το ανάψω λιγότερες ώρες σήμερα; Στιγμιαία το άναψα να δω ότι δουλεύουν όλα και μου άρεσε το πως συνδυάζονται οι δυο λάμπες. Τώρα να δούμε πως θα αντιδράσει το σύστημα 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος makis206 έγραψε:

Με το λάθος μου να αντιστρέψω παραπάνω τα kelvin στις λάμπες

Στα λεντ πιο κρυα χρωματα βγαζει η juwel.

@antonium98, νομιζα εχεις 2ΧΤ5.

μπορεις να κάνεις μια "προσαρμογη" (αν ειχες δυο nature), πχ να μειωσεις λιγο τη φωτοπεριοδο για μερικες μερες και μετα προοδευτικα αυξανεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Στα λεντ πιο κρυα χρωματα βγαζει η juwel.

@antonium98, νομιζα εχεις 2ΧΤ5.

μπορεις να κάνεις μια "προσαρμογη" (αν ειχες δυο nature), πχ να μειωσεις λιγο τη φωτοπεριοδο για μερικες μερες και μετα προοδευτικα αυξανεις.

Είναι το Rio125 το λεντ. Ούτε με τις τ5 είχα καταφέρει να βγάλω άκρη τότε ποσο μάλλον τώρα με τα λεντ. Χάνω τον μπούσουλα τελειως σε θέματα φωτισμού-φυτών κτλ.  Να το παω στις 5-6 ώρες;

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

6ωράκι θα έλεγα εγώ, κάτσε να σου πει και η Ναταλία για πιο σίγουρα πράγματα. [emoji106]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Είναι το Rio125 το λεντ. Ούτε με τις τ5 είχα καταφέρει να βγάλω άκρη τότε ποσο μάλλον τώρα με τα λεντ. Χάνω τον μπούσουλα τελειως σε θέματα φωτισμού-φυτών κτλ.  Να το παω στις 5-6 ώρες;

λιγες ειναι. Κατω απο 7- οχι. Με απλες Τ5 ειναι ολα πολυ απλα. Πανε με watt/litre. Για το δικο σου ενυδρειο 0,5 w/l θα ηταν μια χαρα. Με λεντ οντως υπαρχει θεμα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

λιγες ειναι. Κατω απο 7- οχι. Με απλες Τ5 ειναι ολα πολυ απλα. Πανε με watt/litre. Για το δικο σου ενυδρειο 0,5 w/l θα ηταν μια χαρα. Με λεντ οντως υπαρχει θεμα....

Χτες το άφησα 6 ώρες να το παω σήμερα στο 7;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Χτες το άφησα 6 ώρες να το παω σήμερα στο 7;

καλυτερα +10-15 λεπτα καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...