Jump to content

2 Χρυσόψαρα σε ενυδρείο 50 λίτρων


Xscap3

Recommended Posts

Καλησπέρα! 
 

Έχω δύο χρυσόψαρα (Oranta, Κογκολέζο) εδώ και λίγο καιρό, το Oranta εδώ και ενάμισι μήνα και τον Κογκολέζο εδώ και μια βδομάδα.
Το Oranta το είχα σε ένα μικρό ενυδρείο 5 λίτρων με φίλτρο μαζί με άλλο ένα ψαράκι (δυστυχώς δε τα κατάφερε) καθώς δε γνώριζα και απ το pet shop μου είπαν ότι θα είναι εντάξει. Ευτυχώς επιβίωσε και δείχνει να είναι πολύ δυνατό ψαράκι. Η ερώτηση μου είναι, τα 50 λίτρα είναι αρκετά για δυο μικρά ψαράκια; Βλέπω παντού διαφορετικές αναλογίες λίτρων για κάθε χρυσόψαρο και δε ξέρω τι να πιστέψω. Επίσης πλέον γνωρίζω τους κινδύνους της αμμωνίας και του μη στρωμένου ενυδρείου και θα αλλάζω το 30-40% του νερού 1 φορά την εβδομάδα.
Στη φωτογραφία το καινούριο ενυδρείο

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες στο aquazone .

Η απάντηση είναι πως δυστυχώς όχι δεν είναι κατάλληλά τα λίτρα σου για τα δυο αυτά χρυσόψαρα (πάντα μιλάμε για φυσιολογικές συνθήκες διαβίωσης ) . Το γιατί αν δεν βαριέσαι μπορείς να το καταλάβεις και μόνος σου διαβάζοντας το παρακάτω άρθρο  

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα σε βοηθήσει αρκετά και αυτό 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλως ήρθες ! Οπως είπαν και τα παιδιά απο πάω για 60 λιτρα βάζουμε MAX 2-3 Ψάρια. Επίσης καλό θα είναι να βάλεις ένα πιο ισχυρό σύστημα φιλτρανσης με μηχανικό βιολογικό και χημικο υλικό ( σφουγγάρι/υαλοβάμβακα , βιολογικο υλικό και ενεργό άνθρακα αντίστοιχα ). Επίσης καλό θα είναι να αλλάξεις εάν γίνεται την άμμο δίοτι αυτή που έχεις ζαλίζει τα ψάρια .Κατα προτίμηση βάλε άμμο ή πολυ λεπτό χαλικάκι.Τέλος εαν αυτά τα φυτά  και ο βράχος που έχεις μέσα είναι πλαστικα , βγάλε τα αμαρτια απο το θεο είναι . Βάλε καμια ανούμπια και για ύψος εαν θες  βαλισνέρια ή microsorum pteropus για να μην τα φάνε τα χρυσόψαρα  και  καμία  ρίζα ή βράχο για να κατοικήσουν τα βακτήρια .Καλό θα ήταν να πάρεις και  υγρά τέστ νερού για αμμωνία και νιτρικά .Ελπιζω να τα είπα καλά ! Ας απαντήσει καποιος εμπειρος να με κρίνει ! :)

Έγινε επεξεργασία - Panos_nest
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Xscap3 έγραψε:

Καλησπέρα! 
 

Έχω δύο χρυσόψαρα (Oranta, Κογκολέζο) εδώ και λίγο καιρό, το Oranta εδώ και ενάμισι μήνα και τον Κογκολέζο εδώ και μια βδομάδα.
Το Oranta το είχα σε ένα μικρό ενυδρείο 5 λίτρων με φίλτρο μαζί με άλλο ένα ψαράκι (δυστυχώς δε τα κατάφερε) καθώς δε γνώριζα και απ το pet shop μου είπαν ότι θα είναι εντάξει. Ευτυχώς επιβίωσε και δείχνει να είναι πολύ δυνατό ψαράκι. Η ερώτηση μου είναι, τα 50 λίτρα είναι αρκετά για δυο μικρά ψαράκια; Βλέπω παντού διαφορετικές αναλογίες λίτρων για κάθε χρυσόψαρο και δε ξέρω τι να πιστέψω. Επίσης πλέον γνωρίζω τους κινδύνους της αμμωνίας και του μη στρωμένου ενυδρείου και θα αλλάζω το 30-40% του νερού 1 φορά την εβδομάδα.
Στη φωτογραφία το καινούριο ενυδρείο

image.jpg

Καλημέρα φίλε μου. Με τι να ξεκινήσω δεν ξέρω. Πρώτον, τα λίτρα για τα χρυσόψαρα είναι πολύ συγκεκριμένα αν διαβάζεις από έγκυρα site. Για τα ψάρια σου χρειάζονται από 30-50 λίτρα για το καθένα. Οπότε μακροπρόθεσμα το ενυδρείο σου  δε θα είναι επαρκές για τα ψάρια αυτά. Διάβασε και τα άρθρα που σου έστειλε ο Μαρίνος και θα καταλάβεις. Επίσης αν σε ενδιαφέρει για την αμμωνία και τα νιτρώδη, θα πρέπει να αλλάζεις κάθε μέρα το 30% του ενυδρείου σου από νερό. Επίσης θα πρέπει να πάρεις μεγαλύτερο φίλτρο που έχει και βιολογικό υλικό μέσα (κεραμικό υλικό σαν μακαρόνι ή μπαλίτσες).  

Καλό είναι να διαβάσεις και αυτό

 

 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση παιδιά! Να στε καλά! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια καλησπερα για να μην ανοιγω νεο θεμα, ειχα 2 χρυσοψαρα περιπου ενα χρονο (κογκολεζοι) σε ενυδρειο 60 λιτρων,τα προβληματα ξεκινησαν μολις αγορασα καινουργια τροφη πελετ και μια καινουργια μπαλα μος, τεσπα για να μην μακρηγορο μια σειρα απο λαθη δικα μου τα ψαρακια χτες κατελειξαν , εχω την εντυπωση πως ειχαν fungus. 

παμε τωρα στην επομενη μερα, καταρχας ειχα ριξει πολυ αλατι (διαλυμενο με νερο απο το ενυδρειο) 1η μερα 60 γρ,2η 120γρ 3η 180 4η 120 και τελος 180γρ την τελευταια μερα.

 

θελω να βαλω ενα μονο του ελεγα για comet εκανα μια γενναια αλλαγη νερου τι πρεπει να προσεξω απο εδω και περα περα απο τα τεστ που πρεπει να παρω να δω σε τι κατασταση ειναι το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Με πενήντα λίτρα ενυδρείο δεν πας για χρυσόψαρα, ειδικότερα δε σε commonπου θέλουν μήκος ενυδρείου τουλάχιστον 1.2 μέτρα. Διάβασε τα άρθρα του φόρουμ μας για τα χρυσόψαρα και θα καταλάβεις

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...