Jump to content

Ψαρια στην επιφάνεια του νερου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Χρειάζομαι τα φώτα σας καθώς εδώ και 1 μέρα τα ψαράκια μου μένουν γατζωμενα στην επιφάνεια του νερου. Έχω ένα ενυδρείο juwel 110 το οποίο  τρέχει ένα μήνα. Πριν από αυτό είχα ένα 45λ το οποίο έτρεχε 3 μήνες. Αφού έστρωσε το νέο μου φιλτρο μετακόμισα σταδιακά τα ψαράκια μου τα οποία είναι 25νεον τετρα, 8 νανοστομοι(νέα μελη), 5 οτοκυκλοι, 5 κορυ και ένας πλεκο(νέο μελος). Η μετακόμιση ολοκληρώθηκε πριν 1 εβδομάδα και όλα έδειχναν καλά με ζωηρά χρώματα και χορούς. Σήμερα το πρωί και όλη μερα, όλα τα ψάρια έχουν αποχρωματιστει και κάθονται στην επιφάνεια του νερου χωρίς όρεξη για φαγητο κατεβαίνοντας κάτω το πολύ για 10 δευτερόλεπτα όταν πλησιάζω.

Εχθές ανεβάσαμε αμωνια 1mg (sera test) και έγινε αλλαγή νερου 30%. 

Σήμερα έχουμε νιτρικά και αμωνια στο 0, θερμοκρασία 25, ph 7. Αναταραξη του νερου κανονική με το εσωτερικό φιλτρο. Το ενυδρείο είναι με πολλά ξύλα και ελαφρώς φυτεμένο με helanthium, echinodorus, anacharis και νουφαρα. 

Συγνωμη για το σεντόνι! Αν χρειάζεται αλλά πληροφορία feel free. Δεν θέλω να χάσω κανενα!!

Link to comment
Share on other sites

Η παρατεταμένη παραμονή των ψαριών στην επιφάνεια του ενυδρείου, όπου το νερό είναι περισσότερο οξυγονωμένο λόγω εγγύτητας με τον ατμοσφαιρικό αέρα (και της ανατάραξης του νερού από το φίλτρο - το μέσον οξυγόνωσής σου), δείχνει πρώτα απ΄όλα στρες. Σπάνια η παρουσία των ψαριών στα περισσότερα οξυγονωμένα σημεία, σημαίνει έλλειψη οξυγόνωσης. Συνήθως σημαίνει αύξηση των επιπέδων της αμμωνίας, όπως ήδη ανακάλυψες με το τεστ σου. Πολύ καλά έκανες την αλλαγή σου. Στρεσαρίστηκαν με τα επίπεδα αμμωνίας, στρεσαρίστηκαν και από την αλλαγή. Δώσε τα λίγο χρόνο να ηρεμίσουν. Καλού κακού τοποθέτησε το φίλτρο όσο πιο κοντά στην επιφάνεια γίνεται για να είμαστε σίγουροι για την καλή οξυγόνωση, μέτρα αύριο αμμωνία μήπως χρειαστεί κι άλλη αλλαγή, κάνε νηστεία για δυο μέρες ώστε να μην αυξηθεί η αμμωνία τώρα που προσπαθούμε να την μειώσουμε και κράτα τον φωτισμό κλειστό γιατί τα στρεσσάρει περισσότερο.

Αυτά! Κατά πάσα πιθανότητα, το πρόλαβες το κακό. Όλα καλά! :bigemo_harabe_net-77:

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι! Συνεχίζω μετρήσεις και φαίνονται όλα καλά με την αμωνια. Τα ψαράκια είναι ακόμα στην επιφάνεια αλλά σαν να έχουν ζωηρεψει λίγο τα χρώματα τους. Θα κάνουμε και τη νηστεία μας και περιμένουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια αεραντλία για καλύτερη οξυγόνωση.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Konstantina Mikropoulou έγραψε:

Εχθές ανεβάσαμε αμωνια 1mg (sera test) και έγινε αλλαγή νερου 30%. 

Εκαψες τα ψαρια με αμωνια. Με 30% αλλαγη δεν λυνεται το προβλημα.

Τα ψαρια ειναι παααρα πολλα για τα λιτρα σου. Δεν βαζουμε 35-40 ψαρια μεσα σε μια εβδομαδα. Μεσα σε ενα μηνα.... κατι γινεται...Δηλ καθε εβδομαδα απο 10 το πολυ.

Αλλαγες νερου συχνες, μετα απο καθε αλλαγη βαζεις βακτηρια.

Το φιλτρο ποιο ειναι; Τι εχει μεσα;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια δεν τοποθετήθηκαν κατευθείαν άλλα σε 3 δόσεις. Ίσως όμως οντως να μπήκαν πιο γρήγορα από ότι θα έπρεπε. Στο προηγούμενο όμως ενυδρείο το οποίο ήταν 45 λιτρα ζούσαν όλα αυτά μια χαρά εκτός από τους 8 νανο και τον πλεκο. Δεν είχαμε πρόβλημα εκεί... το φίλτρο μου είναι το bioflow super, το εργοστασιακό της juwel. Μεσα έχει nitrax M, blue fine M, και βιοπερλες. Προτείνεις να συνεχίσω τις αλλαγές νερου συχνότερα από 1 φορά τη βδομαδα; 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχουμε καμία αλλαγή ούτε καλύτερα ούτε χειρότερα. Τα τεστ αμωνιας είναι συνεχόμενα 0, ph 7 και νιτρικά 0 αλλά τα ψαράκια ακόμα στην επιφάνεια του νερου. Το μόνο που με παραξενεύει είναι ότι τα κορυ και ο πλεκο και οι οτοκυκλοι συμπεριφέρονται κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Konstantina Mikropoulou έγραψε:

Δυστυχώς δεν έχουμε καμία αλλαγή ούτε καλύτερα ούτε χειρότερα. Τα τεστ αμωνιας είναι συνεχόμενα 0, ph 7 και νιτρικά 0 αλλά τα ψαράκια ακόμα στην επιφάνεια του νερου. Το μόνο που με παραξενεύει είναι ότι τα κορυ και ο πλεκο και οι οτοκυκλοι συμπεριφέρονται κανονικά. 

N02 μετρας?

Τα νιτρικα με τι τεστ τα μετρας?

Οπως σου ειπαν συνεχισε τις αλλαγες νερου.

Το νερο της αλλαγης να εχει την ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

N02 μετρας?

Τα νιτρικα με τι τεστ τα μετρας?

Οπως σου ειπαν συνεχισε τις αλλαγες νερου.

Το νερο της αλλαγης να εχει την ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου.

Τα νιτρικά είναι Api test. Για τα N02 δεν έχω υγρό τεστ έχω στικ το οποίο και αυτό βγαινει 0. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Konstantina Mikropoulou έγραψε:

Τα νιτρικά είναι Api test. Για τα N02 δεν έχω υγρό τεστ έχω στικ το οποίο και αυτό βγαινει 0. 

Χρειαζεσαι τεστακια ΝΟ2 για να δεις τι γινεται και με αυτα...

Τα νιτρικα μπορει να τα κατεβαζει και το nitrax, εχεις φυτα μεσα?

Οσο για τα ψαρακια δωσε τους λιγο ακομα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Χρειαζεσαι τεστακια ΝΟ2 για να δεις τι γινεται και με αυτα...

Τα νιτρικα μπορει να τα κατεβαζει και το nitrax, εχεις φυτα μεσα?

Οσο για τα ψαρακια δωσε τους λιγο ακομα χρονο.

Θα φροντίσω να προμηθευτώ ότι χρειάζεται. Έχω φυτα μέσα και ριχνω florinaxis για λιπασμα. 

Link to comment
Share on other sites

Οταν παθαινουν βλαβη τα βραγχια, η βλαβη παραμενη.

πριν 10 ώρες, το μέλος Konstantina Mikropoulou έγραψε:

Στο προηγούμενο όμως ενυδρείο το οποίο ήταν 45 λιτρα ζούσαν όλα αυτά μια χαρά εκτός από τους 8 νανο και τον πλεκο.

Εχω παρα πολυ μεγαλη αμφιβολια, οτι τα ψαρια ηταν ευτυχισμενα μεσα σε ενα κονσερβοκουτο..... Άλλο επιβιωση και άλλο η ζωη.... Υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορά....

Βγαλε μια φωτογραφια, να δουμε τι και πως....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Οταν παθαινουν βλαβη τα βραγχια, η βλαβη παραμενη.

Εχω παρα πολυ μεγαλη αμφιβολια, οτι τα ψαρια ηταν ευτυχισμενα μεσα σε ενα κονσερβοκουτο..... Άλλο επιβιωση και άλλο η ζωη.... Υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορά....

Βγαλε μια φωτογραφια, να δουμε τι και πως....

 

Ελπιζω τουλάχιστον να είναι καλύτερα τώρα. Μετά την 2η αλλαγή νερου κατέβηκαν πάλι κάτω. Για να δούμε πως θα πάει. Τα βράχια πάντως φαίνονται φυσιολογικά, οπτικά τουλάχιστον. Και τα χρώματα σαν να έχουν επανέλθει, δεν έχω ανοίξει λαμπα ακόμα.20210402_130022.thumb.jpg.339cbcd39a7d86dc2bd329f100ddbcb7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανε αλλαγες νερου ανα 2-3 ημερες και θα πανε καλα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά άλλαξα την αεραντλια από 500αρα σε 600 και εφόσον έγινε πιο δυνατή αναταραξη βελτιώθηκαν όλα. Όλα καλά ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...