Jump to content

Περίεργη συμπεριφορά χρυσόψαρου


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω ένα ενυδρείο 50 λίτρων με δυο χρυσόψαρα. Το ένα άρχισε να φέρεται λίγο περίεργα σήμερα (ξάπλωνε κάτω στις πετρούλες μόνο του, ήταν ενεργητικό και μετά από λίγο όχι) και αποφάσισα να το βάλω σε καραντίνα για 1-2 μέρες μέχρι να δω τι θα γίνει. Μόλις το έβαλα μόνο του σε ένα πιο μικρό ενυδρείο άρχισε να είναι αρκετά ενεργητικό (πλέον δε ξαπλώνει κάτω χωρίς να κουνιέται και δεν αφαιρείται). Να το ταΐσω σήμερα; Αν ναι τι; Πόσο καιρό να το αφήσω σε καραντίνα; Μήπως να το ξαναβαλω στο ενυδρείο; 
 

Υ.Γ Το ενυδρείο 50 λίτρων είναι προσωρινό. 

Link to comment
Share on other sites

Τεστακια νερου εχεις κανει?

Απ΄οτι ειδα το φιλτρο σου ειναι μικρο και δεν ειναι ικανο να αντιμετωπισει τους ρυπους, ποσο μαλλον απο χρυσοψαρα. Κανε συχνες αλλαγες νερου μεχρι να παρεις ενα φιλτρο ή ενα μεγαλυτερο ενυδρειο(μαζι με ενα καλο φιλτρο). Μην τα ταιζεις πολυ, κανε τους και καμια νηστεια δεν παθαινουν κατι?.

 

Υ.Γ Βγαλε μια φωτογραφια

Έγινε επεξεργασία - NikosPapak13
Link to comment
Share on other sites

Θα πάω αργότερα να πάρω φίλτρο. Κανένα καλό και οικονομικό να μου προτείνεις; Επίσης τεστακια νερού σε pet shop θα έχουν; 

Link to comment
Share on other sites

Πίσω έχω το 50λ ενυδρείο με το φίλτρο. Και μπροστά το πολύ πιο μικρό που έβαλα προσωρινά τον Κογκολέζο

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Xscap3 έγραψε:

Θα πάω αργότερα να πάρω φίλτρο. Κανένα καλό και οικονομικό να μου προτείνεις; Επίσης τεστακια νερού σε pet shop θα έχουν; 

Φιλτρα υπαρχουν αρκετα, τωρα δεν ειμαι σιγουρος αλλα εγω ειχα ενα πιο παλια που λεγεται dophin F-800 και εκανε καλη δουλεια. Τεστακια νερου σε απλο πετ σοπ της γειτονιας δυσκολα θα βρεις(αλλα δεν χανεις κατι να ρωτησεις), εκτος αν πας σε ενυδρειαδικο που πολυ πιθανον να εχει. Τα τεστακια να ειναι υγρα και οχι χαρτακια!!!

 

Υ.Γ για το φιλτρο καλυτερα να περιμενεις να σου πει ενας πιο εμπειρος απο μενα

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είχες ανοίξει και άλλο θέμα στο φόρουμ και σου είχαμε πει τί να κάνεις και τα άρθρα που πρέπει να διαβάσεις. Έκανες κάτι από αυτά? Γιατί εγώ δε βλέπω κάποια αλλαγή. Το ψάρι σου έχει δηλητηριαστεί είτε από αμμωνία είτε από νιτρώδη για αυτό είναι έτσι. Μόλις το έβαλες στο φρέσκο νερό ανασανε. Καραντίνα χωρίς φίλτρο δεν νοείται

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν σκοπεύω να το αφήσω για πάντα σε καραντίνα. Το έβαλα τελειως προσωρινά μέχρι να μπορέσω να πάω και να πάρω φίλτρο (θα γίνει αργότερα σήμερα!) Επίσης τα διάβασα όλα! Αυτό δε σημαίνει ότι θα πάω και θα πάρω ενυδρείο 100λ μολις τα διαβάσω. Μακάρι να μπορούσα. Ότι αλλαγή μπορέσω να κάνω θα την κάνω σήμερα (φίλτρο, άμμο, φυτά) γι αυτό ρώτησα και για φίλτρο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μια ακόμη φορά, τα petshop φταίνε για όλα...και εκτός από όσα έχουν ήδη ειπωθεί...μα πως δώσανε τέτοιο φίλτρο για 50 λίτρα νερό...Θεέ μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης όπως βλέπω το φίλτρο αδερφέ, έχεις σχεδόν μηδενική ανατάραξη. Είναι το φίλτρο μικρό, είναι και τα χρυσόψαρα ρυπογόνα και το μπουκώνουν, δεν έχει ροή, είναι και η έξοδος μακριά από την επιφάνεια. Πέρα από αμμωνίες, νιτρώδη και λοιπά, σίγουρα έχεις θέμα και με το οξυγόνο στο νερό σου. Μη στεναχωριέσαι από όσα ακούς. Δεν έχεις ευθύνη.Συγχαρητήρια που το παλεύεις και καλή δύναμη στην προσπάθεια. Πολλοί μόλις τα ακούν, είτε νευριάζουν είτε απογοητεύονται, με θύματα, πάντοτε τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε μου! Σε ευχαριστώ πολύ! Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο καλό φίλτρο; 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Φιλτρα υπαρχουν αρκετα, τωρα δεν ειμαι σιγουρος αλλα εγω ειχα ενα πιο παλια που λεγεται dophin F-800 και εκανε καλη δουλεια. Τεστακια νερου σε απλο πετ σοπ της γειτονιας δυσκολα θα βρεις(αλλα δεν χανεις κατι να ρωτησεις), εκτος αν πας σε ενυδρειαδικο που πολυ πιθανον να εχει. Τα τεστακια να ειναι υγρα και οχι χαρτακια!!!

 

Υ.Γ για το φιλτρο καλυτερα να περιμενεις να σου πει ενας πιο εμπειρος απο μενα

 

Αρχικά θα πάρεις αυτό το φίλτρο για τα λίτρα σου. Να ξέρεις πάντως το ενυδρείο είναι παντελώς ακατάλληλο για αυτά τα ψάρια. Οπότε αν θες να τα κρατήσεις θα πρέπει να μαζέψεις χρήματα για ενυδρείο 80 λίτρων και άνω

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Xscap3 έγραψε:

Δεν σκοπεύω να το αφήσω για πάντα σε καραντίνα. Το έβαλα τελειως προσωρινά μέχρι να μπορέσω να πάω και να πάρω φίλτρο (θα γίνει αργότερα σήμερα!) Επίσης τα διάβασα όλα! Αυτό δε σημαίνει ότι θα πάω και θα πάρω ενυδρείο 100λ μολις τα διαβάσω. Μακάρι να μπορούσα. Ότι αλλαγή μπορέσω να κάνω θα την κάνω σήμερα (φίλτρο, άμμο, φυτά) γι αυτό ρώτησα και για φίλτρο! 

Καλησπέρα, πάρε ένα φίλτρο να παίρνει βιολογικό υλικό και να έχει ροή τουλάχιστον 300 λίτρα την ώρα, αγόρασε και βιολογικό υλικό και να κάνεις συχνές αλλαγές νερού μέχρι να στρώσει γιατί θα σηκώσει αμμωνία.

Καλά φίλτρα είναι τα εξωτερικά αλλά λίγο ακριβά..

Θα σε πει ο @killerknight ξέρει καλύτερα από εμένα ?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι Θεσσαλονίκη. Τεστ νερού θα πάρεις το σετ freshwatermaster της API που τα έχει όλα μέσα και βγαίνουν έτσι πολύ πιο οικονομικά. Πάρε τηλ στο https://www.bluefishaquariums.gr/ και πες τι θέλεις. Κανουν δωρεάν παραδόσεις εντός της ημέρας μέσα στην Θεσσαλονίκη. Δεν κάνω διαφήμιση, το τονίζω. Προσπαθώ να βοηθήσω σε μια άμεση λύση. Εγω ψωνίζω από πέντε διαφορετικά και κυρίως ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις και αυτό το φίλτρο έχει και το βιολογικό υλικό μέσα εγώ είχα το 1000 και ήταν κομπλέ

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/4507-aquael-turbo-filter-500-εσ-φίλτρο-5905546133357.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...