Jump to content

Καταναλωτής και διαμόρφωση τιμής


Recommended Posts

Παρατηρώ το χόμπι πολλά χρόνια και είμαι μέσα σε αυτό αρκετά ένεργα. Οι περισσότεροι με γνωρίζεται και όσοι όχι, το παρακάτω ποστ έχει καθαρές προθέσεις και γι'αυτό να λείπουν οι μπαχαλάκιδες. 



Αφορμή λοιπόν είναι το ράλι που γίνεται στις τιμές τον τελευταίο 1.5-2 χρόνια. Φυσικά αναφέρομαι σε ζωντανά και σε εξοπλισμό. Οι περισσότεροι ειδικά που ασχολείστε με το χώρο του θαλασσινού ενυδρείου ξέρετε ότι η κατάσταση έχει ξεφυγει. Πραγματικά δεν θέλω να μπω σε καμία διαδικασία να κατηγορήσω μαγαζιά, προμηθευτές, χομπίστες που έχουν περάσει τα όρια του χόμπι κτλ. Ο μόνος λόγος που γράφω είναι για τον καθένα χομπίστα από εμάς ,που όπως και σε όλα τα πραγμάτα έτσι και στο χομπί έχει ατομικά την ευθύνη και την πολυτέλεια να μπορεί με την συμπεριφορά και τις επιλογές του να διαμορφώσει την τιμή. Εδώ έρχομαι στον καθένα σας να ρωτήσω αν πραγματικά το πιστεύετε (ότι έχουμε και την δύναμη αλλά και την ευθύνη) και τι κάνει ο καθένας από εμάς γι'αυτό.

 

 

* Δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος έχει οικονομική άνεση ή όχι ( είναι υποχρέωση και των δυο).

* Δεν με ενδιαφέρουν απαντήσεις από ανθρώπους που θέλουν να κλειδώσει  το θέμα.

* Περισσότερο ποστ για την σκέψη του καθενός .

 

 

 

 

  • Like 4
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ ωραίο θέμα συζήτησης και συλλογισμου άνοιξες φίλε μου @salamander. Πραγματικά η κατάσταση είναι τραγική ειδικά μετά την εμφάνιση του κορονοϊου. Το χόμπι του θαλασσινου ενυδρείου ήταν πάντοτε ποιο ακριβό σε σχέση με το γλυκό, περίπου 1 προς 3.Δυστυχως έγινε 1 προς 7 και σε κάποιες περιπτώσεις 1,προς 10.Ο κορονοϊος βοήθησε πολύ σε αυτό. Με το πρόσχημα λόγο covid άρχισαν την ανηφόρα οι τιμές. Το κλείσιμο της Ινδονησίας, (για καλό σκοπό) βοήθησε επισεις. Ανοίγει η Ινδονησία και πάλι η εμφάνιση τεραστίων ποσότητας κοραλλιών και οι τιμές τραβάνε ξανά την ανηφόρα. Το πρόσχημα covid χρησιμοποιείται παντού.

Έλλειψη, πρώτων υλών, περιορισμος, πτήσεων-μετακινήσεων, εργαζόμενοι σε αναστολή, κλειστές επιχειρήσεις και οι τιμές συνεχίζουν την ανηφόρα. 

Δυστυχώς έγινε και συνεχίζετε ακόμη (για λίγο ακόμα) θέλω να πιστεύω η αυξήσεις αυτές κάνουν το χόμπι απαγορευτικό. 

Δυστυχώς έγινε το χόμπι απλησίαστο για τον χομπίστα. Πλέων έχει μετατραπεί χόμπι για ελάχιστους. Στην Ελλάδα δυστυχώς τον τελευταίο χρόνο έχουν ξεστηθει δεκάδες ομορφα ενυδρεία, ενώ έχουν ανοίξει ελάχιστα και αυτά Light Reef με soft και zoas κυρίως,επισεις αυξήθηκαν πλέον οι έρευνες των χομπιστων στο ίντερνετ για να βρουν φθηνότερη αγορά για να μπορέσουν να συνεχίσουν το χόμπι τους. Είναι κρίμα αυτή η κατρακύλα να συνεχιστεί ακόμη. Όλοι οι υπάρχοντες χομπίστες θα πρέπει να απολαμβάνουν το χόμπι τους και συνεχώς να έρχονται καινούργιοι. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να βοηθιουνται μεταξύ τους, να ανταλλάσσουν, - πωλούν ζώντανα και μη μέχρι να περάσει η μπόρα. (ελπίζω σύντομα) 

Ειδαλως η κατάληξη θα είναι η χειρότερη. Να κλείσει το χόμπι απλά για τον Έλληνα χομπίστα. 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα προς συζήτηση. Βέβαια προσωπικά δεν έχω δει αυτή την αλλαγή αλλά συζητώντας και με άλλους χομπίστες πιο παλιούς φαίνεται ότι όπως λέει ο Νικ η τμή έχει αυξηθεί εκθετικά. Βλέποντας κάποια ποστ με τις τιμές των κοραλλιών και των ψαριών βλέπεις μια αύξηση στην τιμή που είναι πέρα από κάθε φαντασία. Ναι φυσικά παντού μπαίνει πλέον το πρόσχημα covid, επηρέασε και ηΙνδονησία που έκλεισε αλλά για τους αριθμούς και μόνο θυμάμαι κάτι πόστ με τα yellow tank παράδειγμα να έχουν 40-60 ευρώ και ξαφνικά να έχουν εκτοξευτεί στα 350 ευρω.

Το να μπορέσουμε να αλλάξουμε αυτή την κατάσταση είναι όντως στο χέρι μας, όντως θα πρέπει να σταματήσουμε να εξαρτώμαστε τόσο πολύ από τα μαγαζιά και να προσπαθήσουμε μεταξύ μας να ανταλλάσουμε αυτά που θέλουμε.

Φυσικά δεν έχει επηρεαστεί μόνο η Ελλάδα, απλά σε μας φαάινεται πιο έντονα λόγω χαμηλών μισθών και ταυτόχρονο ανέβασμα συνεχώς των τιμών! Μακάρι να αλλάξει σύντομα αυτή η κατάσταση γιατί αλλιώς όπως είπαν και οι προηγούμενοι, θα δυσκολευτούμε πολύ όλοι οι χομπίστες να κρατήσουμε ενυδρεία, πόσο μάλλον θαλασσινά ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Μην  νομίζεται πως στο γλυκό είναι καλύτερα τα πράγματα πέρα απο τα συνήθεις ψαράκια που μπορούν να τα αναπαράγουν σχετικά εύκολα η ποικιλία στην Ελλάδα είναι τραγική και με τιμές πολύ φευγάτες. Τη μπορούμε να κάνουμε, δεν ξέρω αν το ήξερα θα το έπραττα, εγώ ξέρω πως 2 χρόνια ψάχνω κάποια ψάρια και μόνο υποσχέσεις του αέρα έχω λάβει απο τα μαγαζιά. Και κάποια που μου είπαν ότι μπορούν να φέρουν θα έπρεπε να αγόραζα 50 η και 100 ψάρια ενώ ήθελα 10.

Άντε είπα να παρακάμψω τα μαγαζιά στην Ελλάδα, επικοινώνησα με εξωτερικό και ή δεν στέλνουν στην Ελλάδα ή στέλνουν μόνο μεγάλες ποσότητες με τρελά έξοδα αποστολής.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

Αφορμή λοιπόν είναι το ράλι που γίνεται στις τιμές τον τελευταίο 1.5-2 χρόνια. Φυσικά αναφέρομαι σε ζωντανά και σε εξοπλισμό.

Αν για αυτό είναι υπεύθυνα τα καταστήματα της Ελλάδος κάτι μπορεί να γίνει μιας και η αγορά είναι παγκόσμια . Αν όμως το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι (δες προμηθευτές) τότε εκεί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα . Βέβαια να πούμε ότι εμείς στο γλυκό μπορούμε να βρούμε ψαράκια από κάποιους σοβαρούς χομπίστες που κάνουν αναπαραγωγές για την πλάκα τους σε πάρα πολύ καλές τιμές. 

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα το reefaki 180 λίτρα λόγο των παρα πολύ ανεβασμένων τιμών.Απλα ψαράκια που ξέρω ότι πολύ χομπιστες ξεκίνησαν για αυτά μιλώ για τα Νεμο που από 8-10ευρω που τα είχαν έχουν πάει 15 με 20 δεν θα πω για κοράλλια δεν θα πω για εξοπλισμό όλα τόσο ακριβά που πρέπει να πουλήσεις νεφρό για να τα πάρεις. Δυστυχώς κλείνουν και θα κλείσουν πολλά αξιόλογα ενυδρεία που μας έκαναν περήφανους σαν χομπιστες και ονειρευομασταν να κάνουμε και τα δικά μας έτσι. Δυστυχώς εμένα με προβληματίζουν και οι αγγελίες μεταξύ μας. Πουλάνε σε τρελές τιμές κάτι που πριν 2 χρόνια το είχαν πάρει στην μισή τιμή. Παράδειγμα μια απλή μικρη ανεμώνη BT έχω δει να την πουλανε 50 και 70 ευρώ και μιλώ για ανεμώνη που χωράει σε κρασοποτηρο.Εγω το πρόλαβα αλλιώς το χόμπι αλλιώς τους χομπιστες άκουγα και διάβαζα συχνά έλα να πάρεις έλα να κόψεις τώρα ελάχιστοι. Τα μαγαζιά θα χάσουν και προβλέπω να κλείνουν δυστυχώς αρκετά με αυτές τις τιμές. Σαν χομπιστας δεν θέλω τσάμπα θέλω καλές τιμές γνώσεις και επάρκεια και σε ζωντανά και σε επιλογές εξοπλισμού. Ευχαριστώ. Υγ εαν μπορώ σε ατομικό και σε συλλογικό επίπεδο να κάνω κάτι ώστε να γίνει για όλους ξανά το χόμπι να με θεωρισετε ενεργό σε κάθε προσπάθεια. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2021 at 10:30 ΠΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Μην  νομίζεται πως στο γλυκό είναι καλύτερα τα πράγματα πέρα απο τα συνήθεις ψαράκια που μπορούν να τα αναπαράγουν σχετικά εύκολα η ποικιλία στην Ελλάδα είναι τραγική και με τιμές πολύ φευγάτες. Τη μπορούμε να κάνουμε, δεν ξέρω αν το ήξερα θα το έπραττα, εγώ ξέρω πως 2 χρόνια ψάχνω κάποια ψάρια και μόνο υποσχέσεις του αέρα έχω λάβει απο τα μαγαζιά. Και κάποια που μου είπαν ότι μπορούν να φέρουν θα έπρεπε να αγόραζα 50 η και 100 ψάρια ενώ ήθελα 10.

Άντε είπα να παρακάμψω τα μαγαζιά στην Ελλάδα, επικοινώνησα με εξωτερικό και ή δεν στέλνουν στην Ελλάδα ή στέλνουν μόνο μεγάλες ποσότητες με τρελά έξοδα αποστολής.

 

Από περιέργεια... σε ποιό είδος αναφέρεσαι; ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Από περιέργεια... σε ποιό είδος αναφέρεσαι; ?

πχ killifish.... το ιδιο μου ειπαν - παρε 30 ψαρια πχ απο 8€

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω για το γλυκό μιας και για θαλασσινό δεν γνωρίζω και πολλά.

Κατ'αρχήν τα πάντα στην αγορά των προιόντων και έπειτα στην τιμή έχουν να κάνουν με τη ζήτηση. Αναλόγως διαμορφώνονται και οι τιμές. Το θέμα είναι ότι μία αρκετά μικρή ενυδρειακή αγορά όπως η ελληνική, δυστυχώς δεν έχει τη δυνατότητα να επηρεάσει αυτές τις τιμές. Να υπήρχε μια γενική μείωση του τζίρου πχ της Juwel ή της Fluval σε ευρωπαικό επίπεδο και εκεί ναι μπορεί να υπάρξουν κάποιες γενναίες εκπτώσεις/προσφορές. Πάνω σε αυτό εγώ να προσθέσω τον παράγοντα γνώση. Δηλαδή ως ένα σημείο η γνώση είναι αντιστρόφως ανάλογη του κόστους για ένα ενυδρείο. Περισσότερη γνώση, μικρότερο κόστος. Για αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό να πάρουμε τον χρόνο μας και να αποφασίσουμε τι θέλουμε να κάνουμε με το ενυδρείο μας και με βάση αυτό να κάνουμε την ανάλογη επένδυση και φυσικά αν μπορούμε να φτιάξουμε και κάποια πράγματα μόνοι μας τότε ακόμα καλύτερα. Υπερβολές δεν χρειάζονται...

Ο μονομάχος σου μια χαρά θα είναι στα 30 λίτρα του ακόμα και με αερόφιλτρο χωρίς να δίνεις λεφτά σε ακριβά κρεμαστά ή εσωτερικά.

Αν έχεις εύκολα φυτά δεν χρειάζεσαι ακριβές λάμπες, μπουκάλα co2 και ένα σωρό λιπάσματα.

Δεν χρειάζονται καινούργια υγρά τεστ αν μπορείς να βρεις μεταχειρισμένα μιας και έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής.

Δεν χρειάζεται να αγοράζεις συνέχεια καινούργια φυτά ενώ μπορείς να πάρεις κλαδέματα πολύ φθηνά (έως τζάμπα). 

Και η λίστα συνεχίζεται....

Για αυτό ο σχεδιασμός είναι πολύ σημαντικός για να μην δίνουμε ένα τσουβάλι λεφτά σε πράγματα που εκ των πραγμάτων μπορούμε να γλυτώσουμε κ ας μας πάρει και λίγο χρόνο παραπάνω.

 

 

 

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρον!

ειδικά για εμένα που τώρα ξαναξεκινάω reef... 

περιμένω τιμές από το μαγαζί που εμπιστευόμουν πρι 8ετίας, και θα σας πω. Τις τιμές τις συγκρίνω με εξωτερικό, και μετά αποφασίζω.... αν είναι συγκρίσιμες θα αγοράσω από εδώ. Αλλιώς παίρνω από έξω.... τον εξοπλισμό, άμμο και νεκρό βράχο.

Για τα ζωντανα , ευτυχώς δεν θέλω πολλά ψάρια, και από κοράλλια εύχομαι να ξαναβρω την ομάδα του ΑΖ που έκανε εκτροφές και να πάρω από εκεί! 

Θα σας κρατήσω ενήμερους καθώς έχω να αγοράσω τα πάντα... ναι και τα αρκούδια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Halcyon έγραψε:

Από περιέργεια... σε ποιό είδος αναφέρεσαι; ?

Γενικά  για το pseudepiplatys annulatus

ποιο στενευμένα στο pseudepiplatys annulatus Monrovia

 

όπως επίσης ένα απο τα παρακάτω

Parosphromenus harveyi
Parosphromenus deissneri

Parosphromenus tweediei

parosphromenus alfredi

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ξέρω αν θυμάστε τις τιμές στα κινέζικα το 2008. Ήταν 10-20% κάτω από τα jewel, και τα jewel ήταν πανάκριβα. Το 2008 μαζευτίκαμε καμιά 10αριά δυσμοιροι και φέραμε κοντεινερ από κινα με ενυδρία (τα μισά σπασμένα που πληρώθηκαν από ασφαλιστική) και καπάκι έπεσαν οι τιμές στα κινέζικα στο μισό, και έπεσαν και αρκετά και στα γερμανικά.

 

Η εισαγωγή ζωντανών είναι πολύ πιο δύσκολη δουλειά όμως. θέλουν καραντίνα και θέλει και κάποιος να αναλάβει το κόστος της φύρας.... (δηλαδή μπορεί να παραγγείλεις , να πληρώσεις, και να σου έρθουν ειδικά τα δικά σου νεκρά ή σχεδόν νεκρά, ενώ των άλλων οκ.... )

 

Αλλά αν θέλετε να μιλήσουμε σε κάνα σοβαρό μαγαζί να φιλοξενήσει μια δική μας εισαγωγή, είμαι μέσα. Για μέσα στο καλοκαίρι* για κάνα 500άρικο... νομίζω ότι αν μαζευτούμε αρκετοί για μια παραγγελία πάνω από 10χίλιαρο (είμαστε πολλοί οι αθηναίοι) και θα μας εξυπηρετήσουν σε μαγαζί (με κάποιο κόστος) και θα είναι ενδιαφέρουσα εμπειρία.... Αν το προπληρώναμε μέχρι αρχές Μαΐου νομίζω ότι μπορώ να το σπρώξω στο aquario σαν κομμάτι της παραγγελίας του ενυδρείου μου....

 

 

*τώρα δεν παίζει επειδή δεν έχω στημένο ενυδρείο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

@phaerimm και αυτό το κάναμε η δύσμοιροι όπως λες :) 

μαζευτήκαμε εδώ στο φόρουμ το οργανώσαμε κάναμε την παραγγελία και...

dule hill surprise GIF

 

1. άλλα παρήγγειλα άλλα ήρθαν.

2. τα ψάρια δεν είχαν καλό χρωματισμό σαρδέλες ήρθαν

3. και μέσα σε 2 μήνες τελειώσανε μας άφησαν χρόνους, που εγώ δεν χάνω ψάρι εύκολα

 

Ρώτησα έμαθα και αρκετή είχαν παρόμοια εμπειρία.

Δεν ξέρω έως πότε θα ήμαστε ψωροκώσταινα. 

Σαν χώρα κάναμε στην αρχή γρήγορα βήματα και εξελιχθήκαμε αλλά μετά κολλήσαμε και δεν ξεκολλάμε

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ρώτησα έμαθα και αρκετή είχαν παρόμοια εμπειρία.

τα μαγαζιά πως τα καταφέρνουν; δεν νομίζω να πουλάνε σαρδέλες; 

Έχουν πίσω κήπο με τσίπουρα??????

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν ψάρια που το χρώμα τους είναι στατναρ πχ καρδινάλιοι όλοι πάνω κάτω το ίδιο χρώμα έχουν ενώ άλλα πχ ραμιρέζι μπορεί να σου έρθουν ....

έτσι

image.jpeg

 

 

ή έτσι...

DSC05322.JPG

 

 

Link to comment
Share on other sites

και να υποθέσω δεν πρόκειται για σεξουαλικό διμορφισμό, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

στην τύχη έβαλα δυο φωτογραφίες για να τονίσω της ακραίες πραλαγές στο χρώμα πχ εγώ πριν κανένα χρόνο πείρα Tateurndina ocellicauda τα οποία είναι σαρδέλες με βούλες σε σχέση το τη χρώμα μπορεί να έχουν αυτά τα ψάρια, είχα σκοπό να τα αναπαράγω αλλά δεν ...

 

Γενικά σχεδόν ΟΛΑ τα μαγαζιά (99%) δεν τολμούν να βγάλουν φωτογραφίες απο τα ψάρια που έχουν παρά μόνο βρίσκουν τη καλύτερη φωτογραφία στο ιντερνετ την μπουστάρουν και αν χρειαστεί και σε την πασάρουν. Και όταν έρθει το ψάρι λες ''μα αυτό είναι άλλο ψάρι''.  Την τακτική αυτήν δεν θέλω να την σχολιάσω περαιτέρω νομίζω πως καταλάβατε. 

Για αυτό όσοι μπορείτε να πάτε σε μαγαζιά..., πάντε δείτε και πάρτε το ψάρι, εμείς απο επαρχεία παίρνουμε γατιά στο τσουβάλι και ότι βγει μέχρι και ποντίκια μπορεί να έχει το τσουβάλι.

 

  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Χρήστος said:

στην τύχη έβαλα δυο φωτογραφίες για να τονίσω της ακραίες πραλαγές στο χρώμα πχ εγώ πριν κανένα χρόνο πείρα Tateurndina ocellicauda τα οποία είναι σαρδέλες με βούλες σε σχέση το τη χρώμα μπορεί να έχουν αυτά τα ψάρια, είχα σκοπό να τα αναπαράγω αλλά δεν ...

 

Γενικά σχεδόν ΟΛΑ τα μαγαζιά (99%) δεν τολμούν να βγάλουν φωτογραφίες απο τα ψάρια που έχουν παρά μόνο βρίσκουν τη καλύτερη φωτογραφία στο ιντερνετ την μπουστάρουν και αν χρειαστεί και σε την πασάρουν. Και όταν έρθει το ψάρι λες ''μα αυτό είναι άλλο ψάρι''.  Την τακτική αυτήν δεν θέλω να την σχολιάσω περαιτέρω νομίζω πως καταλάβατε. 

Για αυτό όσοι μπορείτε να πάτε σε μαγαζιά..., πάντε δείτε και πάρτε το ψάρι, εμείς απο επαρχεία παίρνουμε γατιά στο τσουβάλι και ότι βγει μέχρι και ποντίκια μπορεί να έχει το τσουβάλι.

 

Ως προς τις φωτογραφίες αυτο είναι πρακτική παγκόσμια με εξαίρεση όπου αναφέρεται ο όρος wysiwyg. Είναι πρακτικά αδύνατον να φωτογραφίζουν ένα ένα τα ψάρια που έχουν. Επισης πολλες φορες οι φωτό είναι 100% μη αντιπροσωπευτικές (φίλτρα πχ). Τώρα το κομματι της επαρχίας είναι μια αληθεια. Από την στιγμή που δεν μπορείς να επισκεφτείς το μαγαζι χανεις όλη την δυνατότητα επιλογής/ελέγχου πέρα από το είδος. Από τοτε που μετακόμισα από Αθήνα είναι μια πικρή αλήθεια πως το τι ζωντανά θα παραλάβω εξαρτάται καθαρα από την αποχή του υπαλλήλου/ιδιοκτήτη με αρκετές αστοχίες και από μαγαζια που τα ειχα σε υπόληψη μερικές φορες. Ως προς τις τιμες η αληθεια είναι πως έχουν ανέβει αρκετά (και ήμουν μανιακός πελάτης του water inn για όσους θυμούνται).  Προσωπικά δεν περιμένω να επιστρέψουν σε προηγούμενα επιπεδα οι τιμες. Συνηθως ότι ανεβαίνει δεν κατεβαίνει. Από την άλλη υπάρχουν εδω παιδιά από μαγαζια να μας πουν την πλευρά τους.

 

να αναφέρω πως η διαθεσιμότητα κάποιων ειδών έχει αυξηθεί σε σχέση με παλιοτερα.

Έγινε επεξεργασία - Jester
Ξέχασα το τελευταιο σχολιο
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να βγάλουν ένα ένα όλα τα ψάρια αλλά απο κάθε είδος βγάλε μια φωτογραφία, πχ έφερες 40 ραμιρέζει βγάλε μια απο ένα τυχαίο ψάρι έως αντιπροσωπευτικό. οκ στα γκάπι δεν γίνεται εκτός και αν είναι σεκλετισμένα πχ blue moskau. 

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα ποστ που διαβάζω δεν έχουν να κάνουν με την ερώτηση μου είναι  off topic εντελώς. Όπως έγραψα δε με νοιάζει τι κάνουν τα μαγαζιά αλλά εμείς. 

Προσωπικά για παράδειγμα αποφάσισα να ξεστησω το ενυδρείο ,οχι γιατί δε μπορούσα να το συντηρησω αλλά γιατί με βρίσκει αντίθετο στο να συμμετέχω σε όλο αυτό. Θα πει κάποιος ότι είναι ακραία συμπεριφορά αλλά εγώ έτσι λειτουργώ και θεωρώ ότι είναι  μια λύση. 

Το επόμενο που έστησα έχουν όλα παρθεί-αγοραστεί από χομπιστες. 

 

Οποτε αλλη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι η ανταλλαγή προϊόντων-ζωντανών μεταξύ μας το οποίο αναφερθηκε και παραπάνω και συμφωνώ και εγώ.  

 

Πάνω σε αυτά αναφέρεται το συγκεκριμένο  τοπικ και όχι στο τι κάνουν τα μαγαζιά. Μου είναι αδιάφορο σε αυτό που ρωτάω και όπως είπα δεν θέλω να πηγαίνει εκεί το θέμα. 

Έγινε επεξεργασία - salamander
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ,  πιστεύω το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα το χόμπι είναι πολύ περιορισμένο σε σχέση με άλλες χώρες .

Πχ στις ΗΠΑ υπάρχει τόσο μεγάλος αριθμός από χομπίστες που η ανταλλαγή αλλά και η πώληση κοραλιων ψαριών κτλ από χομπίστες είναι πολύ διαδεδομένη που αν δεις στο YouTube γίνονται συνέχεια τέτοια events σε όλη τη χώρα.

Εδώ οι Αθηναίοι είναι τυχεροί από την άποψη ότι μπορείς από αγγελίες να βρεις φτηνοτερα ψάρια και κοραλια αλλά και εξοπλισμό.

Στην επαρχία που μένω είναι πολύ δύσκολο αυτό , παίζει να είναι δύο τρία άτομα με reef στην πόλη μου, και οι χομπίστες απο Αθήνα δεν στέλνουν επαρχία συνήθως, ειδικά ζωντανά δεν το συζητώ. Οπότε εδώ η αγορά τους γίνεται αποκλειστικά από μαγαζιά Αθήνας συνήθως , και επιπλέον έχουμε το άγχος αν θα έρθουν ζωντανά, μια ο καιρός κ απογοητευτικά, μια ο covid το έχουν φέρει στο έπακρο αυτό.

Τώρα όσο για τις τιμές, στα κοραλια θα πω που είναι πολύ πιο τσιμπημενα, βλέπω ότι οι τιμές και στο εξωτερικό έχουν πάρει τα πάνω μετά το covid.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το θέμα των ανταλλαγών frags-broods είναι πολύ καλό για τον έλεγχο τιμών. - είχαμε αρκετά δυναμική ομάδα για ανταλλαγές στο aquazone, τι έγινε? δεν ανταλλάσουμε κοράλλια πια?

εγώ πάντως όπως και προ 10ετίας έχω σκοπό να εκτρέφω και να ανταλλάσω. 

 

τώρα για το θέμα τιμών γενικότερα. ο συνδικαλισμός , η ιδέα της ένωσης καταναλωτών, είναι η λύση. Πάμε όλοι μαζί σε συγκεκριμένο μαγαζί και του λέμε: από εμάς θα έχεις πιστούς πελάτες και θέλουμε άλλες τιμές.
Δηλαδή ΠΡΕΠΕΙ να διαφημίζουμε απρόσκοπτα και αδιαλειπτα αυτούς που μας φέρονται καλά. Σαν να είμαστε μέτοχοι της εταιρείας, τόσο πολύ.

 

Η καρτούλα μέλους του ΑΖ δεν δίνει πια έκπτωση? μπορούμε να το επεκτείνουμε. το μόνο που πρέπει να γίνει είναι να είμαστε πιστευτοί ότι θα ψωνίζουμε κυρίως από αυτόν αν του το τάξουμε και μας κάνει τιμές..... 

 

το θέμα επαρχίας όντως πονάει, και δεν φαντάζομαι να υπάρχει εύκολη λύση.... και μετά υπάρχει και το θέμα της νοοτροπίας του Έλληνα επιχειρηματία γενικότερα...

αν δεν έχει επιπτώσεις, θα χαμηλώσω την ποιότητα και θα ανεβάσω τις τιμές

εκεί το πρόβλημα είναι κουλτούρας που ξεκινάει και τελειώνει στον πελάτη. Εμείς πρέπει να απαιτούμε και ποιότητα και τιμές. Και να είμαστε πιστοί και προσκολλημένοι σαν πεταλίδες σε όποιον μαγαζάτορα επιδεικνύει άριστη συμπεριφορά.

Έγινε επεξεργασία - phaerimm
Link to comment
Share on other sites

@salamander Ορέστη δεν είναι κάποια ποστ τόσο εκτός θέματος.

Για να βρεις λύσεις πρέπει να γνωρίζεις το πρόβλημα, και το πρόβλημα άλλοτε πολύ άλλοτε λίγο είναι τα μαγαζιά, όταν πας στον πόλεμο πρέπει να ξέρεις πως κινείται ο εχθρός για να πράξεις της ανάλογες κινήσεις. Δεν λέω ότι τα μαγαζιά τα βλέπω εχθρικά, αλλά μέσα στον πανζουρλισμό της κρίσης όλοι θέλουν να βγάλουν χρήματα για να επιβιώσουν. Και εμείς εδώ δεν θέλουμε να δώσουμε υπέρογκα ποσά, για αυτό επισημαίνουμε τα λάθη που κάνουν τα μαγαζιά και πως μπορούμε να τα αποφύγουμε και να φτιάξουμε αν είναι αυτό εφικτό ένα σχέδιο δράσεις.

 

Σε ότι αφορά τα φυτά  και τα κοράλλια  υπάρχουν ανταλλαγές μεταξύ χομπιστων αλλά δυστυχώς οι περισσότερες πάνε απο χέρι σε χέρι απο γνωστούς σε γνωστούς απο κλειστές ομάδες viber fb κτλ.

Αν δεν ήταν έτσι θα ήταν γεμάτα τα φόρουμ και τα σοσιαλ απο αγγελίες φυτών και κοραλλιών. Εδώ θέλει αλλαγή νοοτροπίας εκ μέρος τον χομπίστων, να μην κοιτάζουμε τόσο το προσκοπικό μας κέρδος πουλώντας ένα κοράλλι 3 ευρώ ποιο κάτω απο το μαγαζί. Δώρισέ το, αντάλλαξε το ή πούλησε το σε μισή τιμή.

 

Στα ψάρια είναι ποιο σούρα τα πράγματα, πέρα απο τα κοινά και τα πολύ περπατημένα ψάρια δύσκολα έρχονται στην Ελλάδα ψάρια που δεν περπατούν πολύ και δεν τα γνωρίζουν κιόλας πολύ, ή ψάρια με καλούς χρωματισμούς και όχι εκφυλισμένα απο υπεραναπαραγωγές.

Οι έμποροι λειτουργούν διαφορετικά δεν είναι μαγαζιά, έχω επικοινωνήσει με έμπορους στην Γερμανία και ή στέλνουν μόνο σε μαγαζιά με ανάλογο αφμ η ζητούν για παραγγελία μίνιμουμ πχ 500 ευρώ.

 

Όπως προανέφερα κάναμε δυο φορές ομαδικές παραγγελίες ψαριών με μεγάλο ρίσκο και με πολλά παρατράγουδα και απο την μεριά των χομπιστων ζητώντας ευθύνες κτλ. ΟΙ περισσότεροι δεν είμαστε εργοστασιάρχες ώστε με δικά μας έξοδα και ρίσκο να κάνουμε μια παραγγελία με σκοπό να τροφοδοτήσουμε τους χομπιστες δίνοντας τα προϊόντα σε πολύ ευνοϊκές τιμές. Και αν το κάνεις αυτό δεν μπορείς να το κάνεις ανοιχτά δημόσια γιατί θα είσαι παράνομος και θα σε κυνηγήσουν τα μαγαζιά, θα το κάνεις στα μουλωχτά οπότε πάλι λίγοι θα είναι οι ευνοούμενοι.

 

Όλοι ψάχνουμε μια λύση, αλλά για να το συζητάμε προφανώς δεν βρήκαμε. :) 

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα καρτας μελους aquazone πολυ καλη ιδεα !

Τωρα για να ψωνιζουμε απο ενα μονο μαγαζι και απο κανενα αλλο απο την μια οκ με τις τιμες, απο την αλλη πολλες φορες ψαχνω να βρω κατι πχ ενα ειδος κοραλιου ή ενα συγκεκριμενο ψαρι και δεν το εχει το μαγαζι που λεμε και το βρισκουμε απο ενα αλλο μαγαζι , τοτε τι κανουμε? Θα του πουμε οτι  θελουμε αυτο το κοραλι ή το ψαρι , το πιο πιθανο ειναι να μας πει θα σου ερθει email οταν εχουμε παραλαβες να το παρεις, αν θα ερθει και αυτο τοτε φυσικα.

Και υπαρχει το προβλημα οτι εγω αυτη την στιγμη που θελω τα ψαρια ή τα κοραλια εχω τα χρηματα να τα παρω, οταν θα τα φερει ο συγκεκριμενος μπορει να μην τα εχω ή να μην θελω εκεινη την περιοδο να τα παρω γιατι πχ μπορει να εχει πολλες ζεστες κι εγω ειμαι επαρχια και φοβαμαι οτι μεχρι να ερθουν μπορει να μην ειναι ζωντανα η σε καλη κατασταση..

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο  σε ένα θέμα που αναφέρει τι κανει ο καθένας σε προσωπικό επίπεδο και αν έχει κάποια ιδέα ( εγω ανέφερα τι εκανα) το να μιλάμε για μαγαζιά για φωτογραφίες κτλ κτλ φυσικά και δεν έχει σχέση με το ζητούμενο του τοπικ.

Επίσης σαν συντονιστής  ξες τι γίνεται σε θέματα που αναφέρονται  τα μαγαζιά. 

Γι αυτό και επειδή δεν ψήνομαι να κλείσει θέμα που ανοίγω εγω , ζήτησα να μην γίνονται αναφορές. Οποιοσδήποτε το πάει εκεί η δεν εχει καταλάβει το ζητούμενο η πάει το θέμα εκεί που θέλει για να κλείσει. 

Επίσης το να μην έχει κάποιος να πει κάτι δεν είναι απαραίτητα κακό,  καθώς μόνο και μόνο ο προβληματισμος είναι μια αρχή. 

 

Φιλικά όλα τα παραπάνω. 

Έγινε επεξεργασία - salamander
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...