Jump to content

Καταναλωτής και διαμόρφωση τιμής


Recommended Posts

16 minutes ago, salamander said:

Φίλε Χρήστο  σε ένα θέμα που αναφέρει τι κανει ο καθένας σε προσωπικό επίπεδο και αν έχει κάποια ιδέα ( εγω ανέφερα τι εκανα) το να μιλάμε για μαγαζιά για φωτογραφίες κτλ κτλ φυσικά και δεν έχει σχέση με το ζητούμενο του τοπικ.

Επίσης σαν συντονιστής  ξες τι γίνεται σε θέματα που αναφέρονται  τα μαγαζιά. 

Γι αυτό και επειδή δεν ψήνομαι να κλείσει θέμα που ανοίγω εγω , ζήτησα να μην γίνονται αναφορές. Οποιοσδήποτε το πάει εκεί η δεν εχει καταλάβει το ζητούμενο η πάει το θέμα εκεί που θέλει για να κλείσει. 

Επίσης το να μην έχει κάποιος να πει κάτι δεν είναι απαραίτητα κακό,  καθώς μόνο και μόνο ο προβληματισμος είναι μια αρχή. 

 

Φιλικά όλα τα παραπάνω. 

Me foul φιλε. Δεκτή η θέση σου. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@salamander Δεν υπάρχει λόγος να κλείσει το θέμα, δεν μιλάμε στενευμένα για το χψ μαγαζί, αλλά γενικά, ούτε τα μαγαζιά ως σύνολο είναι Ιερή Ναοί που δεν πρέπει να τα πιάνουμε στο στόμα μας, αλίμονο.

Εγώ ανέφερα τα προβλήματα που αντιμετωπίζω αλλά και αντιμετώπισαν άλλα μέλη στην προσπάθεια να αποκτήσουμε και να έχουμε μεγαλύτερη ποικιλία σε ζωντανούς οργανισμούς σε λογικές τιμές. Αυτός είναι και ο σκοπός που τα ανέφερα όλα αυτά για να  γεννηθεί κάποια ιδέα απο τα μέλη αποφεύγοντας να πράξουν τα βήματα που έπραξα εγώ και άλλοι και δεν μας έβγαλαν σχεδόν πουθενά.

 

Δεν γνωρίζω λύσεις για αυτά που αναφέρεις ούτε κάποιες στοχευμένες ενέργειες που θα μπορούσαμε να κάνουμε, απλά ίσος η συζήτηση να βοηθήσει κάποιους ποιο εύστροφους απο εμένα να βρούνε λύσεις, και μεθόδους δράσεις.

 

Νομίζω πως δεν έχω να προσφέρω κάτι παραπάνω σε αυτήν την συζήτηση δεδομένου ότι δεν έχω να πω κάτι το διαφορετικό, το καινούργιο, και το ανατρεπτικό.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή δόση τροφής για σκέψη να δώσω πολύ διακριτικά, καθώς είμαι σχετικά νέος στον χώρο. Αυτά που θα πω μπορεί εξ ορισμού να είναι λάθος, ή να έχουν γίνει και να έχουν αποτύχει.

Αυτό που βλέπω αυτούς τους λίγους μήνες στον χώρο (real life στη θεσσαλονίκη και στη Καβάλα και ηλεκτρονικά μέσω eshop στις υπόλοιπες περιοχές) , είναι ότι την κηδεμονία της διακίνησης των ενυδρειακών ζωντανών, της ελληνικής αγοράς, έχουν αναλάβει καταστήματα κατασκευής ενυδρείων και petshop. Αυτά τα καταστήματα λιανικής συνήθως είναι γειτονιάς ή παραρτήματα αλυσίδων. Δεν έχουν ούτε την δυνατότητα να διατηρήσουν τις τιμές τους σε υποφερτά επίπεδα, ούτε να ρισκάρουν σε ένα τομέα που αποτελεί  μία εκ των πολλών πηγών εσόδων. Στο εξωτερικό υπάρχουν πολλοί παλαιοί χομπίστες που διατηρούν στη πίσω αυλή του σπιτιού τους ( κυριολεκτικά ) εγκαταστάσεις φιλοξενίας ζωντανών και μόνο. Χωρίς μεσάζοντες, χωρίς αλυσίδες και πάνω απ΄όλα την αγάπη που έχει να δώσει στο χώρο ο κάθε "μπαμπάς" πλέον του χόμπι. Πιστεύω πως έναν τέτοιο άνθρωπο χρειάζεται και η ελληνική αγορά.

Όσον αφορά τους ενυδρειακούς εξοπλισμούς, μια λύση είναι αγορές από εξωτερικό. 

Νομίζω όμως πως το φλέγον πάντοτε θα είναι η τιμή και η διαθεσιμότητα των ζωντανών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαντάζομαι να χρειάζεται να μην κριτικάρουμε την Ελληνική αγορά στην οποία συμμετέχουμε ως ενεργοί καταναλωτές.

Δεν είναι "συναισθηματικοί έφηβοι" οι καταστηματάρχες που δεν μπορούν να καταλάβουν ότι ακόμα και ο ποιο ευχαριστημένος πελάτης τους θέλει καλύτερους....

 

Εδώ μιλάμε για το δικό μας συμφέρον. και το δικό μας συμφέρον είναι:

  • καλύτερες τιμές
  • μεγαλύτερη ποικιλία
  • καλύτερη ποιότητα
  • ευγενικοτερη εξυπηρέτηση
  • μεγαλύτερη βαρύτητα στην συναίπια και την ακεραιότητα.... 

Αυτά δεν τα βλέπω πιθανά χωρίς πίεση. Σήμερα εγώ αναγκάστηκα να πιέσω πολύ έναν από τους καλύτερους στην αγορά να με πάρει στα σοβαρά....  θα πιέσω και για καλύτερες τιμές, και για ακριβέστερη ενημέρωση αύριο που θα πάω από εκεί να κλείσω το ενυδρείο μου.

 

Αλήθεια, αυτό με την κάρτα του Aquazone δεν υπάρχει πια; Μήπως να το ξαναβάλουμε μπροστά στην πρώτη από κοντά συνάντηση;(αυτό που ακυρώθηκαν οι Τετάρτες με πέταξε έξω γμτ)

Ακόμα και χωρίς κάρτα, δεν μπορούμε να πούμε τι θέλουμε να είναι πιο φτηνό; οι γλυκοί για τα γλυκά, οι αλμυροί για τα αλμυρά και οι γλυκανάλατοι, όσοι υπάρχουν για τις εκβολές.

 

Βλέπω εκπτώσεις σε πράγματα που δεν χρειαζόμαστε.... να ζητήσουμε κάτι ρε αδελφέ.... για παράδειγμα,

  • αν πουλάς κοράλλια να έχεις και φραγκ υποχρεωτικά για να είσαι μέσα στο φορουμ. 
  • αν κάνεις κατασκευές να κάνεις πάρα πολύ ειδική τιμή αν προοπληρώσει ο πελάτης
  • αν κάνω τζίρο πάνω από 200ε να έχουμε 10% δώρο σε ζωντανά το καλοκαίρι....
  • συγκεκριμένη ελάχιστη εγγύηση για ζωντανά, 
  • Να προσφέρεις free στα μέλη του AZ dip & scrub σε όλα τα κοράλλια αμέσως πριν τα παραλάβουν....

 

Έγινε επεξεργασία - phaerimm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος phaerimm έγραψε:

να ζητήσουμε κάτι ρε αδελφέ.... για παράδειγμα,

  • αν πουλάς κοράλλια να έχεις και φραγκ υποχρεωτικά για να είσαι μέσα στο φορουμ. 
  • αν κάνεις κατασκευές να κάνεις πάρα πολύ ειδική τιμή αν προοπληρώσει ο πελάτης
  • αν κάνω τζίρο πάνω από 200ε να έχουμε 10% δώρο σε ζωντανά το καλοκαίρι....
  • συγκεκριμένη ελάχιστη εγγύηση για ζωντανά, 
  • Να προσφέρεις free στα μέλη του AZ dip & scrub σε όλα τα κοράλλια αμέσως πριν τα παραλάβουν....

 

είμαι ουτοπικός;;; 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως σε τέτοιου είδους δράσης υπολογίστε με.?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος phaerimm έγραψε:

Αλήθεια, αυτό με την κάρτα του Aquazone δεν υπάρχει πια; Μήπως να το ξαναβάλουμε μπροστά στην πρώτη από κοντά συνάντηση;

είναι εκτός θέματος αλλά επειδή το ξανά αναφέρεις αναγκάζομαι να σου απαντήσω πολλή συνοπτικά.

Για να προωθήσουμε το χόμπι επιτρέψαμε να μπουν στο φόρουμ κάποια μαγαζιά χωρίς κανένα οικονομικό όφελος για εμάς, και ούτε ανακατευόμαστε στην κατηγορία τους.-

 

Κάρτα μέλους να να δώσει ένα κατάστημα και να έχει έκπτωση στα μέλη πρέπει να έχει ένα όφελος για να κάνει την απόσβεση του.

Από την άλλη το φόρουμ θα πρέπει να είναι πίσω απο το μαγαζί και να το υποστηρίζει και έμμεσα και έντεχνα να το διαφημίζει, κάτι που εμείς  δεν το θέλουμε, θέλουμε να είμαστε free χωρίς στίγματα ότι υποστηρίζουμε τον χψ μαγαζί.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Κάρτα μέλους να να δώσει ένα κατάστημα

Δεν μιλάω για κάρτα καταστήματος, μιλάω για κάρτα μέλους ΑΖ. Υπήρχε το 2010. δεν είναι κάτι καινούριο. Και δεν καταλαβαίνω πως μια κάρτα που αν το σπρώξουμε μπορεί να λειτουργεί εκπτωτικά "είναι εκτός θέματος" σε ένα θέμα που λέγεται "καταναλωτής και διαμόρφωση τιμής".

 

Και για την διεκδίκηση καλύτερης συμπεριφοράς, τιμές ποιότητα κτλ γιατί δεν ενδιαφέρεσαι εσύ προσωπικά;

 

Και ακόμα και εσύ προσωπικά να μην ενδιαφέρεσαι για αυτά τα 5 πράματα της λίστας... γιατί είναι για εσένα πιο σημαντικό να υποστηρίζονται με ακριβώς τον ίδιο τρόπο όλοι οι επαγγελματίες ασχέτως πως μας φέρονται από το αν μας φέρονται καλύτερα..... μπερδεύομαι....

 

Ακόμα και για αυτό υπάρχει προηγούμενο... είχαμε συναντήσεις θυμάμαι στο Δέλτα Φαλήρου με κληρώσεις μόνο από επιχειρηματίες (τους οποίους προωθούσαμε εκείνες τις μέρες και online και στην συνάντηση) που μας φέροντας καλά και έκαναν δωρεές κτλ. Επίσεις με την κάρτα ΑΖ είχαμε έκπτωση τουλάχιστον στα φλόκα στο δέλτα φαλήρου... μπορεί σε μαγαζία... δεν το θυμάμαι, την χρησιμοποίησα μόνο για καφέ.

 

γενικα με μπερδεύεις... εκτός... και αν συμβαίνει αυτό έχεις απόλυτο δίκιο και ζητώ συγνώμη και για την άγνοιά μου και για την παράβαση. Εκτός αν υπάρχει κάποια ομάδα μικρή που είσαι μέλος και αυτή η ομάδα μπορεί να διοικεί χωρίς δημόσιες προτροπές από τα μη-διοικητικά μέλη. Δεκτός ο κανόνας.... πάω να ξαναδιαβάσω τους κανόνες του ΑΖ..... και να δω αν κάποιος από την ομάδα ενδιαφέρεται για κάτι , έστω και 1-2 από τα 5 πράματα που φαντάζομαι είναι σημαντικά για όλα τα μέλη εδώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος phaerimm έγραψε:

πάω να ξαναδιαβάσω τους κανόνες του ΑΖ

τους διάβασα.... δεν λέει τίποτα που να εμποδίσει τα μέλη να προωθούν συγκεκριμένους εμπόρους που ακολουθούν κανόνες ή κάνουν προσφορές. Μάλιστα λέει ότι το ΑΖ έχει διαφημίσεις και ότι τα μέλη μπορούν να γράφουν ότι θέλουν φτάνει να μην αναγράφεται ρητά ότι δεν επιτρέπεται να το πουν.

για το θέμα του "εκτός θέματος" που αναφαίρεις είμαστε στην κατηγορία "Aquazone Cafe //  Θέματα γενικού ενδιαφέροντος // καταναλωτής και διαμόρφωση τιμής" οπότε είναι ακριβώς αντίθετο από εκτός θέματος.....

 

Αλλά μπορεί να έχεις κάποια ουσιαστική ανησυχία κάτι που δεν το πιάνει το δικό μου μάτι, κάτι που να δημιουργήσει πρόβλημα στην πλατφόρμα.... Αν ισχύει κάτι τέτοιο μου το εξηγείς σε ΠΜ και τα διαγράφω εγώ τα μηνύματά μου! (αν μου πεις πως γίνεται.... δεν το βλέπω κάπου το delete)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...