Jump to content

Φίλτρο 800l/h σε ενυδρείο 50 λίτρων


Aretitr

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ένα χρυσόψαρο σε ένα ενυδρείο 50 λίτρων. Δεν έχω βάλει άλλο καθώς θέλω να το στρώσω πρώτα. Σήμερα αγόρασα ένα φίλτρο και μου φαίνεται αρκετά μεγάλο. 800 λίτρα την ώρα, 12w. Το ψαράκι φαίνεται να παρασέρνεται λίγο μερικές φορές αλλά δείχνει να του αρέσει. Λέτε να έχει πρόβλημα; Το φίλτρο στη φωτογραφία. 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο θα στρωθεί με το ψάρι μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη το διατύπωσα λάθος. Όταν έλεγα να στρωθεί εννοούσα με το καινούριο φίλτρο, γιατί είχα ένα άλλο το οποίο χάλασε και δε μπορούσα να βάλω άλλου το ψαράκι. Είχα το ενυδρείο ένα μήνα χωρίς ψαράκι και έβαλα ένα τώρα. 

Έγινε επεξεργασία - Aretitr
Link to comment
Share on other sites

1- δεν ειναι καλο να γινεται το ενυδρειο-πλυντηριο...Βαλε spray bar στην εξοδο του φιλτρου.

2- το στρωσιμο δεν σημαινει να εχουμε απλα ενα ενυδρειο χωρις ψαρι. Τα βακτηρια θελουν ταισμα με αμμωνια. Αν για ενα μηνα δεν εριχνες τροφη στο ενυδρειο, τζαμπα κοπος...

δεν εστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτό που ρώτησα μπορεις να μου απαντήσεις σε παρακαλώ; Ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά ρώτησα αν το φίλτρο είναι πολύ δυνατό για τα λίτρα του ενυδρείου και θα έχει θέμα το ψαράκι μου η και στα μέλλον ένα ακόμη που σκέφτομαι να προσθέσω! 

Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτηση σου η απάντηση είναι ότι το φίλτρο πρέπει να έχει ροή εώς και 10 φόρες τα λίτρα του ενυδρείου . Αρά ή βρίσκεις τρόπο να μειώσεις την ροή ή το φίλτρο σου δεν κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...