Jump to content

Εξωτερικό φίλτρο. Προτάσεις για αναβάθμιση


mik7

Recommended Posts

Καλησπέρα στη παρέα, μετά από 3 χρόνια περίπου ήρθε η ώρα να γίνει η αλλαγή στο ενυδρείο μου. Φυτεμένο λοιπόν στα 90 λίτρα 45x45x45 πρέπει να πάρω την απόφαση να γίνει κάπως άμεσα γιατί έχει αυξηθεί η ιχθυοφόρτηση με τα γκάπι αλλά και ο βυθός μετά από τόσο καιρό έχει πρόβλημα οξυγόνωσης στις ρίζες των φυτών με αποτέλεσμα να εμφανιστούν algae (φύκια).

Το εξωτερικό φίλτρο είναι το ASTRO 2202 αλλά λόγω μεγαλύτερης αύξησης των ζωντανών γκάπι,γαρίδες και γατόψαρων πρέπει να ανέβω σε 10 φορές των λίτρων σε αντλία . Είμαι λοιπόν ανάμεσα στο ASTRO 2210  ,στο FLUVAL 307  και στο EHEIM ECCO PRO 300 ..  προτάσεις και γνώμες δεκτές και άλλων εταιρειών

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος mik7 έγραψε:

Καλησπέρα στη παρέα, μετά από 3 χρόνια περίπου ήρθε η ώρα να γίνει η αλλαγή στο ενυδρείο μου. Φυτεμένο λοιπόν στα 90 λίτρα 45x45x45 πρέπει να πάρω την απόφαση να γίνει κάπως άμεσα γιατί έχει αυξηθεί η ιχθυοφόρτηση με τα γκάπι αλλά και ο βυθός μετά από τόσο καιρό έχει πρόβλημα οξυγόνωσης στις ρίζες των φυτών με αποτέλεσμα να εμφανιστούν algae (φύκια).

Το εξωτερικό φίλτρο είναι το ASTRO 2202 αλλά λόγω μεγαλύτερης αύξησης των ζωντανών γκάπι,γαρίδες και γατόψαρων πρέπει να ανέβω σε 10 φορές των λίτρων σε αντλία . Είμαι λοιπόν ανάμεσα στο ASTRO 2210  ,στο FLUVAL 307  και στο EHEIM ECCO PRO 300 ..  προτάσεις και γνώμες δεκτές και άλλων εταιρειών

Εγώ προτείνω Eheim class 600 η το FLUVAL 307

Το class 600 το έχω σε 130L και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αθόρυβο, χωράει πολύ βιολογικό υλικό, πανεύκολο στο καθάρισμα (είμαι και αρχάριος) με διπλά βανάκια, καλή ροή, και σταθερή αξία, και spray bar για να μην το κάνει πλυντήριο.

Και για τα FLUVAL ακούω πολύ καλά λόγια αλλά απ' όσο ξέρω δεν χωράει πολύ βιολογικό υλικό.

Αυτά από εμένα με την μικρή εμπειρία που έχω, ας πουν την γνώμη τους και οι έμπειροι που σίγουρα δούλεψαν και άλλα καλά φίλτρα! ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για OASE BIOMASTER THERMO ούτε λόγος; ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Για OASE BIOMASTER THERMO ούτε λόγος; ?

Ναι, κοιτάζω το 250 αλλά είναι λιγάκι ακριβό.Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι έχει πανεύκολη συντήρηση..

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Ναι, κοιτάζω το 250 αλλά είναι λιγάκι ακριβό.Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι έχει πανεύκολη συντήρηση..

 

 

Mετά το biomaster thermo δε νομίζω ότι θα προτιμήσω κάποιο άλλο φίλτρο όσα ενυδρεία κι αν στήσω...πρόκειται για innovation.Η πατέντα της oase είναι πολύ πρακτική.Τα πλαστικά του ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου και είναι και ένα ευχάριστο διάλειμμα από τις μεγάλες εταιρίες. Πλέον ακόμα και η αερνατλία μου oase είναι ? Από την άλλη γούστ είναι αυτά. Υπόψιν στο βίντεο είναι το 600 και όχι το 250. Παρόμοια είναι απλά το 600 έχει περισσότερα δισκάκια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! 

Link to comment
Share on other sites

Το oase 250 είναι υπερβολικό για 110l ;

Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος MK1977 έγραψε:

Το oase 250 είναι υπερβολικό για 110l ;

Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Mια χαρά είναι !

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι μην παρα είναι δυνατό γι'αυτό ρωτάω

Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...