Jump to content

Αλλαγή ph του νερού της βρύσης


Recommended Posts

Καλησπεερα σε όλους και όλες,

Το νερό της βρύσης μου άλλαξε ξαφνικά από 7,0 σε 7,6 ύστερα από 6+ μήνες (από τότε που άρχισα να το χρησιμοποιώ  τουλάχιστον) σταθερών τιμών. Λόγω των φυτών και των ψαριών που έχω πρέπει όμως να διατηρώ ph γύρω στο 6.8- 7.0 επομένως αναρωτιέμαι αν είναι κάτι φυσιολογικό και περιοδικό ή αν θα έπρεπε να επενδύσω σε κάποιο φίλτρο αντίστροφης όσμωσης κλπ. Ξέρει κανείς σε τι οφείλεται αυτή η αλλαγή; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να είναι λάθος η αρχική σου μέτρηση.  Το 7,6 είναι πιο λογικό αν μιλάμε για νερό ΕΥΔΑΠ.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τις μετρήσεις τις έκανες με το ίδιο τεστ και τις 2 φορες;

Link to comment
Share on other sites

Aν όντως είναι έτσι τα πράγματα (όπως έχει γραφεί ήδη νερό ΕΥΔΑΠ στο 7 λίγο δύσκολο, εκτός αν υπάρχει κάποιο φίλτρο στην κεντρική παροχή νερού του κτηρίου που επιδρά με αυτόν τον τρόπο για τον Α,Β λόγο - το έχω δει κι αυτό) υπάρχουν τρόποι να πέσει ένας βαθμός pH και χωρίς Α.Ο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πολύ νόημα να μετράς το pH σε νερό πριν μπει στο ενυδρείο γιατί είναι "παραπλανητική" μέτρηση.

Όπως και να έχει πιθανόν θα έγινε λάθος μέτρηση εξαρχής γιατί 7pH μου ακούγεται πολύ χαμηλό για νερό δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τις μετρήσεις με το ίδιο API Test Kit. Απλά παρατήρησα πως μέσα σε δύο αλλαγές νερού 50% άλλαξε το ph του ενυδρείου από 6.8 σε 7.6. Δηλαδή άλλαξε κατά 0.4 με κάθε αλλαγή νερού χωρίς να έχω εγώ αλλάξει κάτι στον τρόπο με τον οποίο κάνω αλλαγές νερού ή σε αυτά που βάζω στο νερό. Έτσι μέτρησα και το νερό της βρύσης να δω αν αυτό έχει αλλάξει και όντως η τιμή του ήταν 7.6. Μέτρησα και μετά από μια εβδομάδα για σιγουριά και έδειχνε πάλι 7.6 

 

Δεν ξέρω αν το κτήριο έχει κάποιο ειδικό φίλτρο που κάνει το ph του νερού κανονικά 7.0 αλλά αυτή ήταν η τιμή εδώ και αρκετούς μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα φίλτρο εξουδετέρωσης χρησιμοποιείται εάν το πόσιμο νερό είναι όξινο (χαμηλό pH). Είναι μια απλή συσκευή επεξεργασίας που αυξάνει το pH του νερού προσθέτοντας ένα εξουδετερωτικό υλικό. Ωστόσο, πρέπει να σημειωθεί ότι η διαδικασία εξουδετέρωσης μπορεί να αυξήσει τη σκληρότητα του νερού. nox player for pc jiofi.local.html

Έγινε επεξεργασία - airfoxone
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εάν έχετε μετρήσει το νερό της βρύσης σας και διαπιστώσατε ότι είναι βασικό (ή πολύ όξινο), θα πρέπει να προσαρμόσετε το επίπεδο pH του νερού πριν ποτίσετε τα φυτά σας. Ασβέστης ή τέφρα ξύλου μπορεί να προστεθεί σε ένα δοχείο 1 γαλονιού (3,8 L) νερού για να αυξήσει το pH. Για να μειώσετε το pH, προσθέστε φωσφορικό οξύ ή ένα δισκίο σχεδιασμένο να μειώνει το pH του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ο Δρ συνιστά απλώς να προσθέσετε ½ κουταλάκι του γλυκού μαγειρική σόδα σε ένα γαλόνι καθαρού νερού και να το ανακινήσετε δυνατά για να διασφαλίσετε ότι θα αναμιχθεί πλήρως. Επειδή η μαγειρική σόδα είναι πολύ αλκαλική, η προσθήκη μικρής μόνο ποσότητας στο καθαρό νερό θα έχει ως αποτέλεσμα ένα γαλόνι αλκαλικού νερού. vidmate apk download  insta downloader

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2021 at 2:06 ΜΜ, το μέλος Skounis έγραψε:

Έκανα τις μετρήσεις με το ίδιο API Test Kit. Απλά παρατήρησα πως μέσα σε δύο αλλαγές νερού 50% άλλαξε το ph του ενυδρείου από 6.8 σε 7.6. Δηλαδή άλλαξε κατά 0.4 με κάθε αλλαγή νερού χωρίς να έχω εγώ αλλάξει κάτι στον τρόπο με τον οποίο κάνω αλλαγές νερού ή σε αυτά που βάζω στο νερό. Έτσι μέτρησα και το νερό της βρύσης να δω αν αυτό έχει αλλάξει και όντως η τιμή του ήταν 7.6. Μέτρησα και μετά από μια εβδομάδα για σιγουριά και έδειχνε πάλι 7.6 

 

Δεν ξέρω αν το κτήριο έχει κάποιο ειδικό φίλτρο που κάνει το ph του νερού κανονικά 7.0 αλλά αυτή ήταν η τιμή εδώ και αρκετούς μήνες.

Δεν βλεπω κατι το παραξενο.... το νερο δικτύου παιζει απο 7 με 7,5 , τουλάχιστον εδώ στο Βόλο ανάλογα την εποχή και τις βροχοπτώσεις.

Απο την στιγμη που έκανες δυο καλες αλλαγές νερου λογικό ειναι να αυξηθεί το ΡΗ σου και αν έκανες και κανενα καθαρισμό φίλτρου και ενυδρείου ειναι το πλέον φυσιολογικό να ανέβει η τιμή του ΡΗ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...