Jump to content

Αφρικανικες κιχλιδες


Recommended Posts

Καλησπέρα ! Τον ενυδρείο μου είναι 120 λίτρα με εσωτερικό φίλτρο. Πήρα την απόφαση να δημιουργήσω μια αφρικανική λίμνη. Τι πρέπει να αλλάξω στην διακόσμηση και τι κικλιδες μπορώ να βάλω.;ευχαριστώ πολύ!!!

1617452873203343683084.jpg

Έγινε επεξεργασία - Πανος Μακρης
Link to comment
Share on other sites

 

  • Agree 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Αν δεν βαριέσαι διάβασε τα παρακάτω   Πως να στήσω ένα Αφρικανικό ενυδρείο από την αρχή       Set Up(Ιδέες Στησίματος) Αφρικάνικων Ενυδρείων   μαζί με το από επάνω, και ότι απορίες έχεις θα σου τις λύσουμε  .

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα .

Αν δεν βαριέσαι διάβασε τα παρακάτω   Πως να στήσω ένα Αφρικανικό ενυδρείο από την αρχή       Set Up(Ιδέες Στησίματος) Αφρικάνικων Ενυδρείων   μαζί με το από επάνω, και ότι απορίες έχεις θα σου τις λύσουμε  .

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ να βάλω άμμο πάνω από το υπάρχων υπόστρωμα? Τα φυτά που έχω θα επιζήσουν?από αυτα που διάβασα κατάλαβα ότι πρέπει επιλέξω ψάρια από την λίμνη Tanganyika με ενυδρείο 100*30*40. Σαλιγκάρια μπορώ να μαζέψω και να τα βράσω αφαιρώντας το σώμα? Κ πόσα περίπου χρειάζονται? Το ξέρω ότι σας βομβαρδίζω από ερωτήσεις αλλά είμαι αρχάριος, ευχαριστώ!!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Πανος Μακρης έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ να βάλω άμμο πάνω από το υπάρχων υπόστρωμα? Τα φυτά που έχω θα επιζήσουν?

Αμμο μπορεις να βαλεις και ειναι απαραιτητη στις Αφρικανικες κιχλιδες, αλλα δεν ξερω το υποστρωμα  τι ειναι....

  αν ειναι τυπου soil δεν θα χρησιμεψει σε κατι και καλο ειναι να το βγαλεις.....τα φυτα αναλογα το ειδος κιχλιδας που θα μπει

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Πανος Μακρης έγραψε:

από αυτα που διάβασα κατάλαβα ότι πρέπει επιλέξω ψάρια από την λίμνη Tanganyika με ενυδρείο 100*30*40. Σαλιγκάρια μπορώ να μαζέψω και να τα βράσω αφαιρώντας το σώμα? Κ πόσα περίπου χρειάζονται? Το ξέρω ότι σας βομβαρδίζω από ερωτήσεις αλλά είμαι αρχάριος, ευχαριστώ!!!! 

Εχεις επιλογες και απο Μαλαουι, λιγες μεν αλλά εχεις.

Σαλιγκαρια μπορεις να το  κανεις και ετσι που λες.....ποσα θα χρειαστουν ειναι αναλογα το ειδος κοχυλοψαρου που θα εχεις π.χ τα Multis & τα Similis θελουν πολλα, ενω τα Occelatus & stappersi θελουν λιγα.

Στις διαστασεις  αυτες μπορεις ανετα να βαλεις καποιο ειδος ''πετροψαρου' απο Τανγκανικα αν δεν σου αρεσει ο διακοσμος  με τα κοχυλια.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Πανος Μακρης έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ να βάλω άμμο πάνω από το υπάρχων υπόστρωμα? Τα φυτά που έχω θα επιζήσουν?από αυτα που διάβασα κατάλαβα ότι πρέπει επιλέξω ψάρια από την λίμνη Tanganyika με ενυδρείο 100*30*40. Σαλιγκάρια μπορώ να μαζέψω και να τα βράσω αφαιρώντας το σώμα? Κ πόσα περίπου χρειάζονται? Το ξέρω ότι σας βομβαρδίζω από ερωτήσεις αλλά είμαι αρχάριος, ευχαριστώ!!!! 

Απο Malawi λόγο μήκους μπορείς να βάλεις με πολύ προσοχή στο στήσιμο (και την βοήθεια μας) ένα απο τα παρακάτω είδη σε μορφή χαρεμιού ( 1 αρσενικό 3 θηλυκά) 

Chindongo Demasoni (πρώην Pseudotropheus Demasoni)

ή Labidochromis caeruleus  ή  Pseudotropheus Cyaneorhabdos (πρωην melanochromis maingano) ή  Otopharynx Lithobates

 

Μπορεις αν θέλεις να κρατήσεις ως έχει το ενυδρείο σου και να προσθέσεις και κάποια εύκολα φυτά και να βάλεις μέσα ένα ζευγάρι απο

Hemichromis lifalili  ή Pelvicachromis Pulcher ''Kribensis'' (Boulenger, 1901)  

Και μετά βλέπεις απο Tanganyika με βάση τις επιλογές που εχεις με βάση το μήκος του ενυδρείου σου.

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Από τα χαρακτηριστικά και τα χρώματα του μου άρεσε το Hemichromis lifalili. Οπότε δύο ψαράκια στο ενυδρείο κ με το ρίσκο να πετύχω να είναι ζευγάρι 

πριν 4 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αμμο μπορεις να βαλεις και ειναι απαραιτητη στις Αφρικανικες κιχλιδες, αλλα δεν ξερω το υποστρωμα  τι ειναι....

  αν ειναι τυπου soil δεν θα χρησιμεψει σε κατι και καλο ειναι να το βγαλεις.....τα φυτα αναλογα το ειδος κιχλιδας που θα μπει

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Εάν θυμάμαι καλά το υπόστρωμα μου το είχαν επιλέξει λόγω των φυτών, μάλλον seachem flourite red 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Απο Malawi λόγο μήκους μπορείς να βάλεις με πολύ προσοχή στο στήσιμο (και την βοήθεια μας) ένα απο τα παρακάτω είδη σε μορφή χαρεμιού ( 1 αρσενικό 3 θηλυκά) 

Chindongo Demasoni (πρώην Pseudotropheus Demasoni)

ή Labidochromis caeruleus  ή  Pseudotropheus Cyaneorhabdos (πρωην melanochromis maingano) ή  Otopharynx Lithobates

 

Μπορεις αν θέλεις να κρατήσεις ως έχει το ενυδρείο σου και να προσθέσεις και κάποια εύκολα φυτά και να βάλεις μέσα ένα ζευγάρι απο

Hemichromis lifalili  ή Pelvicachromis Pulcher ''Kribensis'' (Boulenger, 1901)  

Και μετά βλέπεις απο Tanganyika με βάση τις επιλογές που εχεις με βάση το μήκος του ενυδρείου σου.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου, από τα χαρακτηριστικά και το χρώμα θα επέλεγα το Hemichromis lifalili, είναι ίδιο με το Hemichromis bimaculatus? Δηλαδή δύο ψαράκια με το ρίσκο να είναι ζευγάρι (αρσενικό - θυληκο) +γλυφτης γατόψαρο 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Απο Malawi λόγο μήκους μπορείς να βάλεις με πολύ προσοχή στο στήσιμο (και την βοήθεια μας) ένα απο τα παρακάτω είδη σε μορφή χαρεμιού ( 1 αρσενικό 3 θηλυκά) 

Chindongo Demasoni (πρώην Pseudotropheus Demasoni)

ή Labidochromis caeruleus  ή  Pseudotropheus Cyaneorhabdos (πρωην melanochromis maingano) ή  Otopharynx Lithobates

 

Μπορεις αν θέλεις να κρατήσεις ως έχει το ενυδρείο σου και να προσθέσεις και κάποια εύκολα φυτά και να βάλεις μέσα ένα ζευγάρι απο

Hemichromis lifalili  ή Pelvicachromis Pulcher ''Kribensis'' (Boulenger, 1901)  

Και μετά βλέπεις απο Tanganyika με βάση τις επιλογές που εχεις με βάση το μήκος του ενυδρείου σου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Πανος Μακρης έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου, από τα χαρακτηριστικά και το χρώμα θα επέλεγα το Hemichromis lifalili, είναι ίδιο με το Hemichromis bimaculatus? Δηλαδή δύο ψαράκια με το ρίσκο να είναι ζευγάρι (αρσενικό - θυληκο) +γλυφτης γατόψαρο 

 

Ναι το ίδιο είναι . Pleco δεν βάζεις ( με τίποτα) γιατί μόλις το ζευγάρι γεννήσει θα επιτεθεί σε ότι κινείται . Θα επιτεθεί ακόμα στα χέρια σου αν τα βάλεις μέσα . Η λύση είναι να αγοράσεις έτοιμο ζευγάρι ή παίρνεις 5-6 μικρά και μόλις δημιουργηθεί το ζευγάρι δίνεις τα υπόλοιπα .

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...