Jump to content

Searchem excel η tropica plant co2 60


Recommended Posts

Το ενυδρείο μου είναι 55 λίτρα. Τι μου προτείνετε να βάλω seachem excel η tropica plant co2 60. Φυτά έχω εύκολα και μετρια

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου.. Το seachem excel δεν είναι ούτε διοξείδιο του άνθρακα, ούτε καν υποκατάστατο του θα έλεγα... 

Επίσης ούτε tropica plant co2 60 σου προτείνω να αγοράσεις.. το είχα αυτό το συστηματάκι και μόλις τελείωσε η μπουκάλίτσα, δεν ξανά ασχολήθηκα..  Πρώτον επειδή τελείωσε πολύ γρήγορα το διοξείδιο και δεύτερον όσο πέφτει η πίεση στη μπουκάλα, έπαψε να είναι σταθερή και η ποσότητα του.. Σου προτείνω λοιπόν να αγοράσεις μια 2κιλη μπουκάλα με αυτό εδώ https://www.co2art.eu/collections/complete-co2-systems/products/pro-se-series-complete-aquarium-co2-system-with-in-tank-flux_-diffuser και θα είσαι αρχόντισσα... περιέχει διαχυτήρα, και co2 checker.  Ναι, σου φαίνονται μάλλον πολλά τα λεφτά αλλά δεν θα ασχολείσαι να ρυθμίζεις κάθε τρεις και λίγο την πίεση για σταθερή δόση διοξειδίου και δεν θα αγοράζεις επίσης κάθε λίγο και λιγάκι ανταλλακτικές μπουκάλες διοξείδιο.. 

Link to comment
Share on other sites

Για εναν αρχαριο θα ελεγα να δοκιμασει πρωτα το Excel σε ενυδρειο με ευκολα φυτα και οταν θα ερθει η ωρα, τοτε μπορει να προχωρησει και να παει και σε μπουκαλα CO2.

Δημητρα, βγαλε φωτο απο το ενυδρειο σου, να δουμε τι φυτα εχεις, γραψε και για φωτιστικο 2 λεξεις παραπανω.  απο το φως ξεκιναμε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...