Jump to content

Μονομάχος


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι καινούριος στο χόμπι...θα μπορουσατε να μου δωσετε μερικες "σωτηριες" συμβουλες για τον μονομάχο μου? 

Τον εχω σε 100λ. ενυδρείο με φίλτρο που δεν τον ενοχλεί. Το φιλτρο ειναι απο αλλο ενυδρειο οποτε το θεωρησα στρωμένο και εβαλα ψαρακι. Δυστυχώς περασε ενας μήνας και βλέπω στην επιφάνεια του νερου σαν σαπουνάδα τυπου (δεν ειναι του μονομαχου) λιγες φυσαλιδες και σα να χρωματιζει στον ηλιο μπορει να ειναι αμμωνία η εχει περασει οντως κατι; αρχησα να αλλαζω ποιο συστηματικα το νερο (καθε 2 μερες). Θα παρω τεστ μες τη βδομαδα για αμμωνια. Η θερμοκρασια ειναι 24 βαθμοι. λαμπα δεν εχω χρησημοποιω λαμπατερ απο διπλα με θερμο - απαλο φως (εχει καλυμα). Σκευτομαι να βαλω φυτα 2* ανούμπια και αν εχετε να μου πειτε κανα αλλο. Εχει μεσα ασπρο χαλικι στην επιφανεια και το μπεζ (κλασικο) απο κατω. Εχει πετρουλες και ενα ξυλο - κορμο τυπου ας πουμε. 

Σε μερικες φτ. το νερο ειναι θωλο απο το φιλτρο που μου εδωσαν να βαζω στις αλλαγες νερου απο το πετ σοπ. 

Στη τελευταια φενεται το προβλημα με τη "σαπουναδα". 

 

Ευχαριστω πολυυυ για την οποια συμβουλή - βοηθειαα !! received_924490385032501.thumb.jpeg.4061c78b681d71683972dd69178897a4.jpeg

 

 

 

 

 

received_474320763702137.jpeg

P10327-170409.jpg

S10405-06101974(1).png

Link to comment
Share on other sites

Καλές φίλε μου. Πρέπει να αγοραστούν οπωσδήποτε τα υγρά τεστ για να δούμε ακριβώς τι γίνεται. Τι ποσοστό του νερού του ενυδρείου αλλάζεις κάθε φορά? Αντιχλωριο χρησιμοποιείς? Σε τι θερμοκρασία έχεις το ψάρι σου? Θερμοστάτη έχεις? Ανέβασε και μια πανοραμική φωτογραφία του ενυδρείου σου. Το ψάρι αυτό χρειάζεται οπωσδήποτε φωτισμό, όπως επίσης φυτά και ξύλα. Θέλω επίσης μια φωτογραφία του φίλτρου σου.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα φιλτρα που βαζω μετα τις αλλαγες νερου και η τροφη που του δινω. Η θερμοκρασια 24 βαθμοι. ο θερμοστατης ειναι αυτος στη φτ. το φιλτρο δε μπορω να το βγαλω καλα φτ ειναι με σφουγγαρακια. 

P10408-232030.jpg

P10408-232005.jpg

P10408-231914.jpg

P10408-231738.jpg

S10408-23331747.png

S10408-23332594.png

S10408-23333244.png

S10408-23333543.png

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πετρα βλεπω και ο μονομαχος θελει μαλακο νερο, εχεις δει αν ειναι αβεστολιθικες?

Στην 1η εικονα ειναι βακτηρια δηλαδη αυτα που ειναι υπευθυνα για τον κυκλο του αζωτου.Αμα ριχνεις συνεχεια απο αυτα τοτε για αυτο ειναι θολο το νερο(το λεει και στις οδηγιες).Καλο θα ηταν να ριχνεις λιγο κοντα στο φιλτρο καθε φορα που κανεις αλλαγη νερου μεχρι να δεις την αμμωνια κτλπ.

Στις τροφες του να εχεις ποικιλια, πχ δες και αυτη https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/1757-tetra-betta-100ml-27g-4004218143388.html?search_query=betta+tetra&results=187

Παντως μπραβο σου που εδωσες ενα τετοιο ενυδρειο στον μονομαχο σου!!?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, νταμαρι ειναι....

Δες λιγο πως πρεπει να ειναι ενα ενυδρειο με μονομαχο....

https://www.aquazone.gr/forums/topic/109805-ο-danny-πήγε-σπίτι-του/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/108380-the-betta-project/page/2/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2021 at 10:30 ΠΜ, NikosPapak13 said:

Πολυ πετρα βλεπω και ο μονομαχος θελει μαλακο νερο, εχεις δει αν ειναι αβεστολιθικες?

Στην 1η εικονα ειναι βακτηρια δηλαδη αυτα που ειναι υπευθυνα για τον κυκλο του αζωτου.Αμα ριχνεις συνεχεια απο αυτα τοτε για αυτο ειναι θολο το νερο(το λεει και στις οδηγιες).Καλο θα ηταν να ριχνεις λιγο κοντα στο φιλτρο καθε φορα που κανεις αλλαγη νερου μεχρι να δεις την αμμωνια κτλπ.

Στις τροφες του να εχεις ποικιλια, πχ δες και αυτη https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/1757-tetra-betta-100ml-27g-4004218143388.html?search_query=betta+tetra&results=187

Παντως μπραβο σου που εδωσες ενα τετοιο ενυδρειο στον μονομαχο σου!!?

 

σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, θα ρωτησω για τις πετρες!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2021 at 10:35 ΜΜ, natateo said:

Ναι, νταμαρι ειναι....

Δες λιγο πως πρεπει να ειναι ενα ενυδρειο με μονομαχο....

https://www.aquazone.gr/forums/topic/109805-ο-danny-πήγε-σπίτι-του/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/108380-the-betta-project/page/2/

 

ευχαριστω πολυυ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rafahl kavvadias έγραψε:

σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, θα ρωτησω για τις πετρες!!! 

 τις πέτρες τις ελέγχεις με κεζαπ. Αν ρίξεις πάνω τους και δεις να αφρίζει δεν κάνει για το ενυδρέιο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καιμενο....

Βαλε κανα φυτο επιφανειας και μια ριζα-ξυλο, για να μην φαινεται τοσο παραξενο.... Βαλε και κανα ανουμπιας ή κρυπτοκορινα...

Αυτο το ψαρι καταθλιψη θα παθει με τις πετρες παντου :D

Τεστ νερου εχεις κάνει;

 

Link to comment
Share on other sites

Το συνηθίζουν να αράζουν έτσι ναι, καμια φορά ξαπλώνουν κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει οπωσδήποτε μερικά φυτάκια (και επιφάνειας τον βοηθούν πολύ στο στρες) και θα τον δεις πιο χαρούμενο από ποτέ!
Κάνουν και στο νερό πολύ καλό. [emoji846]

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, natateo said:

Το καιμενο....

Βαλε κανα φυτο επιφανειας και μια ριζα-ξυλο, για να μην φαινεται τοσο παραξενο.... Βαλε και κανα ανουμπιας ή κρυπτοκορινα...

Αυτο το ψαρι καταθλιψη θα παθει με τις πετρες παντου :D

Τεστ νερου εχεις κάνει;

 

ειχα πριν καιρο λιγη αμωνία παραπάνω αλλα πλεον ολα καλα !

θα βαλω φυτα ναι θελει! 

να σαι καλαα!!!

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Vou said:

Το συνηθίζουν να αράζουν έτσι ναι, καμια φορά ξαπλώνουν κιόλας.

Εντάξει παλι καλα γιατι με φρικαρε που αραζε ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, makis206 said:

Θέλει οπωσδήποτε μερικά φυτάκια (και επιφάνειας τον βοηθούν πολύ στο στρες) και θα τον δεις πιο χαρούμενο από ποτέ!
Κάνουν και στο νερό πολύ καλό. emoji846.png

Σε ευχαριστω πολυυ!! θα παρω και θα κανω update !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...