Jump to content

Στίγματα στην anubias nana


Recommended Posts

Καλησπέρα σας παίδες,

 

θα μπορούσε παρακαλω να με ενημερώσει για το τι πρόβλημα έχουν οι anubias μου βλέποντας τις παρακάτω φωτό?

Η λιπανση μου είναι μόνο με flourish Seachem μια φορά την εβδομάδα 3,5ml (180L ενυδρείο) και καθημερινά με Flourish Excel 3ml.

Χρόνος φωτισμου 9 ωρες ημερησίως

Το ενυδρείο τρέχει 3 μήνες.

Σας ευχαριστώ πολύ 

IMG_7787.jpg

IMG_7789.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άλγες.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, SOTIRIS said:

Άλγες.:)

Σε ευχαριστώ πολύ! Το φαντάστικα, στην περίπτωση που δεν μπορώ να προσθέσω CO2, έχω δεί ότι υπάρχει και σε μορφή ταμπλέτας, κάνουν κάτι αυτές?

Φωσφορικά άλατα PO4 απο που θα έλεγες να προσθέσω?

7 minutes ago, SOTIRIS said:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα καθαρίζεις τα φύλλα της με ένα καθαρο βετεξ που θα το πλένεις μόκο με νερού

Link to comment
Share on other sites

Όσο οι ανουμπιες είναι εκτεθημένες στο φως θα πιάνουν άλγες.

Βάλε αν μπορείς μια φωτο του ενυδρείου, και γράψε αν υπάρχουν μετρήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, SOTIRIS said:

Άλγες.:)

Σε ευχαριστώ πολύ! Το φαντάστικα, στην περίπτωση που δεν μπορώ να προσθέσω CO2, έχω δεί ότι υπάρχει και σε μορφή ταμπλέτας, κάνουν κάτι αυτές?

Φωσφορικά άλατα PO4 απο που θα έλεγες να προσθέσω?

Quote

Φωτο ακολουθει, να ενημερώσω ότι έχω μασκάρει εδω και 1 μήνα με μαυρη ηλεκρολογική ταινία τις 2 Led λαμπες του Rio ανα 5 εκατοστα για να μειώσω την ένταση τους.

 

IMG_7528.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικά γιατί να προσθέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Στο αρθρο που μου έστειλς για τις άλγες λέει για την Green Spot Algae: Αιτίες εμφάνισης  εκτός απο τον δυνατό φωτισμο.Υποδηλώνει επίσης έλλειψη διοξειδίου του άνθρακα (CO2) και φωσφορικών αλάτων (PO4) στη στήλη νερού του ενυδρείου μας"

Link to comment
Share on other sites

λέω να δοκιμάσω τον καθαρισμό με χλωρίνη 1:19 μερη για 1-2 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρηθεί ότι υπάρχει έλλειψη ή περίσσεια νιτρικών ή φωσφορικών, ώστε να περάσουμε στην συμπλήρωση ή στην αφαίρεση τους πρέπει να υπάρχουν οι ανάλογες μετρήσεις.

Αυτός είναι ο λόγος που σε ρώτησα παραπάνω  αν υπάρχουν μετρήσεις.

Κάθε πότε αλλάζεις νερό?

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι θα έχεις θέματα γενικά με τις άλγες με το χρυσοψαράδικο. Είναι οι συνθήκες τέτοιες που ευνοούν την ανάπτυξη τους

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Christos Hatziioannou έγραψε:

Στο αρθρο που μου έστειλς για τις άλγες λέει για την Green Spot Algae: Αιτίες εμφάνισης  εκτός απο τον δυνατό φωτισμο.Υποδηλώνει επίσης έλλειψη διοξειδίου του άνθρακα (CO2) και φωσφορικών αλάτων (PO4) στη στήλη νερού του ενυδρείου μας"

Για τοσα λιγα φυτα, που ειναι και αργης αναπτυξης, δεν χρειαζεται να βαζεις φωσφορικα χώρια, υπαρχουν στην τροφη ψαριων.

Δες λιγο την σκληροτητα του νερου. Σε μαλακο νερο η αλγη περιοριζεται.

Αν το ενυδρειο ειναι φρεσκο - μεχρι 6 μηνων- αλγες ειναι το κατι κανονικο.

Αν το φιλτρο σου δεν υπαρκει για τα ζωντανα, που κρατας ή ειναι βρωμικο, θα εχεις αλγες.

Κανε τεστ νερου - ΝΗ3/4, ΝΟ2,ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα πόσα watts είναι?

Θα μπορούσες να προσθέσεις κι άλλη φυτόμαζα,να ελαττώσεις για αρχή 6-7 ώρες φωτισμό και να προσθέσεις apple snails είναι τα μόνα σαλιγκάρια που ταιριάζουν με τα χρυσόψαρα. Πρόσεχε την λυπανση.. γιατί το Excel έχει κι αυτό σίδηρο

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, SOTIRIS said:

Για να θεωρηθεί ότι υπάρχει έλλειψη ή περίσσεια νιτρικών ή φωσφορικών, ώστε να περάσουμε στην συμπλήρωση ή στην αφαίρεση τους πρέπει να υπάρχουν οι ανάλογες μετρήσεις.

Αυτός είναι ο λόγος που σε ρώτησα παραπάνω  αν υπάρχουν μετρήσεις.

Κάθε πότε αλλάζεις νερό?

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

οι μετρήσεις μου είναι:

NO3 =0

NO2 =0

GH = >7

KH = 6

PH = 7

CL = 0

Αλλαγες νερου κάθε 5 μέρες

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mik7 said:

Τα φώτα πόσα watts είναι?

Θα μπορούσες να προσθέσεις κι άλλη φυτόμαζα,να ελαττώσεις για αρχή 6-7 ώρες φωτισμό και να προσθέσεις apple snails είναι τα μόνα σαλιγκάρια που ταιριάζουν με τα χρυσόψαρα. Πρόσεχε την λυπανση.. γιατί το Excel έχει κι αυτό σίδηρο

Τα φώτα ειναι 2 LED x 17W η κάθε μια.

Θα ελαττώσω σιγουρα τα φωτα στις 7 ώρες για τώρα

Εχω ήδη 2 Nerite snails, θα πρέπει να βάλω μερικά ακόμα 

Λες να βαζω Excel ανα 2 μέρες?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, natateo said:

Για τοσα λιγα φυτα, που ειναι και αργης αναπτυξης, δεν χρειαζεται να βαζεις φωσφορικα χώρια, υπαρχουν στην τροφη ψαριων.

Δες λιγο την σκληροτητα του νερου. Σε μαλακο νερο η αλγη περιοριζεται.

Αν το ενυδρειο ειναι φρεσκο - μεχρι 6 μηνων- αλγες ειναι το κατι κανονικο.

Αν το φιλτρο σου δεν υπαρκει για τα ζωντανα, που κρατας ή ειναι βρωμικο, θα εχεις αλγες.

Κανε τεστ νερου - ΝΗ3/4, ΝΟ2,ΝΟ3

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, killerknight said:

Να ξέρεις ότι θα έχεις θέματα γενικά με τις άλγες με το χρυσοψαράδικο. Είναι οι συνθήκες τέτοιες που ευνοούν την ανάπτυξη τους

Ναι το έχω καταλάβει γιαυτο προσπαθω να κάνω τουλάχιστον αλλαγες νερου 2 φορές την εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Πρόσεχε την λυπανση.. γιατί το Excel έχει κι αυτό σίδηρο

απο πότε;;;;;!!!!

πριν 3 ώρες, το μέλος Christos Hatziioannou έγραψε:

οι μετρήσεις μου είναι:

το τεστ , που πηρες (χαρτακια), σκετη μαντεια ειναι.... Παρε υγρα τεστ, μονο τότε θα ξερεις το τι γινεται.

Αλλαγη νερου πόσο % κάνεις καθε 5 μερες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

απο πότε;;;;;!!!!

Ναι,το έγραψα λάθος.. Δεν περιέχει  σίδηρο, αλλά με γενικό λίπασμα και υγρό co2 Excel έκανα πέρσι τέστ (FE) σε μικρό ενυδρειακι 20λιτρο και δείχνει παραπάνω από τι χωρίς.

 

@Christos Hatziioannou στο ενυδρείο σου θα πρόσθετα την διπλάσια ποσότητα τουλάχιστον σε φυτόμαζα ,με Java fern,anubia barteri var barteri και στην πλάτη μπορείς να βάλεις και εχινοδορους (έχει μεγάλη ποικιλία)

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Christos Hatziioannou έγραψε:

Τα φώτα ειναι 2 LED x 17W η κάθε μια.

Θα ελαττώσω σιγουρα τα φωτα στις 7 ώρες για τώρα

Ενα 8 ωρο καλα ειναι. Εγω θα ελεγα να αφησεις και 9 ωρες, απλα τότε χαμηλωσε λιγο την ενταση (αν γινεται).

 

πριν 8 ώρες, το μέλος Christos Hatziioannou έγραψε:

Λες να βαζω Excel ανα 2 μέρες?

καλυτερα καθε μερα. Μπορεις να "καθαρισεις" τα ανουμπιας με excel κατω απο το νερο. πως-

μπορεις να ποτιζεις την αλγη πανω στα φυλλα απο την συριγγα (χωρις να υπερβαινεις ημερισια δοση για τα λιτρα σου).Κλεινεις το φιλτρο,περιμενεις 2 λεπτα (για να "σταματησει" το νερο), ποτιζεις απο αποσταση περ 2 εκ, περιμενεις 2-3 λεπτα, ανοιγεις το φιλτρο. 3-4 φορες και θα φυγει.

https://www.youtube.com/watch?v=k5pgW_pbiKA

Βλεπεις απο 0:58 και μετα. Η "θεραπεια" αυτη ισχυει και για green spot algae

Link to comment
Share on other sites

PS - πολυ ομορφο ενυδρειο εχεις!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, natateo said:

Ενα 8 ωρο καλα ειναι. Εγω θα ελεγα να αφησεις και 9 ωρες, απλα τότε χαμηλωσε λιγο την ενταση (αν γινεται).

 

καλυτερα καθε μερα. Μπορεις να "καθαρισεις" τα ανουμπιας με excel κατω απο το νερο. πως-

μπορεις να ποτιζεις την αλγη πανω στα φυλλα απο την συριγγα (χωρις να υπερβαινεις ημερισια δοση για τα λιτρα σου).Κλεινεις το φιλτρο,περιμενεις 2 λεπτα (για να "σταματησει" το νερο), ποτιζεις απο αποσταση περ 2 εκ, περιμενεις 2-3 λεπτα, ανοιγεις το φιλτρο. 3-4 φορες και θα φυγει.

https://www.youtube.com/watch?v=k5pgW_pbiKA

Βλεπεις απο 0:58 και μετα. Η "θεραπεια" αυτη ισχυει και για green spot algae

Έχω ήδη μασκάρει με μα΄θρο tape τα φώτα ανα 5cm...

Σε ευχαριστώ για την ιδέα του "ποτίσματος" με σύριγγα!!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, natateo said:

PS - πολυ ομορφο ενυδρειο εχεις!

Σε ευχαριστώ πολύ ?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, mik7 said:

Ναι,το έγραψα λάθος.. Δεν περιέχει  σίδηρο, αλλά με γενικό λίπασμα και υγρό co2 Excel έκανα πέρσι τέστ (FE) σε μικρό ενυδρειακι 20λιτρο και δείχνει παραπάνω από τι χωρίς.

 

@Christos Hatziioannou στο ενυδρείο σου θα πρόσθετα την διπλάσια ποσότητα τουλάχιστον σε φυτόμαζα ,με Java fern,anubia barteri var barteri και στην πλάτη μπορείς να βάλεις και εχινοδορους (έχει μεγάλη ποικιλία)

Σε ευχαριστώ, ναι θα προσθέσω περισσότερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, natateo said:

απο πότε;;;;;!!!!

το τεστ , που πηρες (χαρτακια), σκετη μαντεια ειναι.... Παρε υγρα τεστ, μονο τότε θα ξερεις το τι γινεται.

Αλλαγη νερου πόσο % κάνεις καθε 5 μερες;

Το ξέρω οτι τα χαρτακια δεν δίνουν δωδτές μετρήσεις. Μπορέις να μου προτείνεις τα βασικά να πάρω διότι είναι και πανάκριβα...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...