Jump to content

Αναμιξη κοπαδόψαρων


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια.Μου ηρθε στο μυαλο αν γινεται να βαλλω διαφορα κοπαδοψαρα μαζι για παραδειγμα 2-3 zebra danio 2-3 galaxy rasbora 2-3 neon(τυχαια).Θα ειναι ολα κανονικα;Επισης σχετικα με γεννες επειδη δεν εχω καποιον να δινω τα ψαρακια αν πχ παρω μονο αρσενικα εχω θεμα;Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αδερφέ! Καλή δύναμη στα χομπικά εγχειρήματα!

Γενικά τα κοπαδόψαρα ονομάζονται κοπαδόψαρα επειδή χρειάζονται το κοπάδι τους. Το καλύτερο είναι να τοποθετείται ελάχιστος πληθυσμός 6 ατόμων από το κάθε είδος.

Όσον αφορά τα νέον είναι πολύ κινητικά ψάρια και χρειάζεσαι ενυδρίο 70 λίτρων. . Γενικός κανόνας για τις συμβιώσεις όλων των διαφορετικών ειδών ψαριών είναι να μπορούν να συνυπάρχουν σε ίδιες συνθήκες σκληρότητας νερού,ph,θερμοκρασίας,ροής φίλτρου και διακόσμου (κάποια χρειάζονται πολύ φυτεμένο ενυδρείο κάποια λιγότερο, κάποια χρειάζονται ρίζες κάποια πέτρες).Πάρατίθενται πληροφορίες για είδη που αναφέρεις:

 

Σε κάθε περίπτωση ελπίζω να μη έχεις σκεφτεί να τα βάλεις στο ενυδρείο των 13 lit που αναφέρεις στη περιγραφή και να σκέφτεσαι για καινούριο.

Τα είδη που έχεις επιλέξει είναι πανέμορφα. Έυχομαι να τα χαρείς και να τους παρέχεις το ιδανικότερο περιβαλλον! Καλή επιτυχία!

  • Like 1
  • Agree 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Κάθε ψάρι έχει το "προφίλ" του. Τα περισσότερα κοπαδόψαρα θέλουν τουλάχιστον 4-6 "άτομα" του ίδιου είδους για να αισθάνονται άνετα στον χώρο που τους παρέχεται, ευνόητο είναι ότι θα πρέπει αυτός ο χώρος να καλύπτει τα απαιτούμενα για κάθε ψάρι ξεχωριστά και εξαρτάται από το τελικό μέγεθος του κάθε ψαριού που θα διαλέξεις αλλά και από την κινητικότητά του γενικότερα.

Σε προσωπικό επίπεδο δεν μου αρέσει όταν ανακατεύονται κοπάδια που συνηθίζουν να κολυμπούν στο ίδιο ύψος στο ενυδρείο, παρ'όλα αυτά υπάρχουν πολλές επιλογές που συνδυάζοντάς τις επιτυγχάνεται ένα όμορφο αποτέλεσμα. Γενικότερα όμως προτιμώ κοπάδια διαφορετικού "ύψους", πχ neon tetras για τη μέση του ενυδρείου μαζί με Corydoras για τον βυθό.

Εννοείται επίσης ότι τα είδη που θα επιλέξεις θα πρέπει να ζουν σε παρόμοιες συνθήκες στις παραμέτρους του νερού σου αλλά και να μπορούν να συμβιώνουν αρμονικά μεταξύ τους ώστε να μην έχεις προβλήματα μελλοντικά. Για να καταλάβεις, εγώ πρόσφατα αναγκάστηκα να επιστρέψω 6 Corydoras αφού μετά από 3 μήνες συνύπαρξης με τα Tiger Barbs μου, τα παλιοτιγράκια άρχισαν ξαφνικά να τσιμπούν τα πτερύγια των πρώτων. Είχα διαβάσει αρκετά πριν καταλήξω στον συνδυασμό αλλά τελικά δεν μου βγήκε, υπήρξε ρισκο από την αρχή. Μετά από 3 ολόκληρους μήνες απόλυτης ηρεμίας όμως αντιλαμβάνεσαι τι έπαθα όταν χρειάστηκε να ενεργήσω άμεσα από τη μια στιγμή στην άλλη.

Ξεκινάς λοιπόν από το μέγεθος του ενυδρείου σου αρχικά, βλέπεις τι είδη θα μπορούσε να φιλοξενήσει (άλλο 10 neon και άλλο 10 χρυσόψαρα σε ένα ενυδρείο 90 λίτρων ας πούμε..) και αρχίζεις τον μπούσουλα.
Βασικό να ψάχνεις σε κάθε προφίλ ψαριού το τελικό μέγεθος που εκείνο μπορεί να φτάσει όπως επίσης και τα "άτομα" που θα χρειαστεί να πάρεις για να δημιουργηθεί ένα σωστό κοπάδι.
"Δύο από εδώ, τρία από εκεί, εφτά από παραπέρα" δεν είναι κοπάδι, είναι αχταρμάς που καταλήγει σε ψαρόσουπα στο τέλος.

Μετά ελέγχεις το νερό σου αλλά και το ενυδρείο που θα στήσεις γενικότερα, επίσης βασικό σημείο. Θα πρέπει όλα τα ψάρια που θα επιλέξεις να μπορούν να προσαρμοστούν στις ίδιες πάνω κάτω συνθήκες.
Άλλα θέλουν σκληρό νερό και άλλα μαλακό. Κάποια ψάρια γουστάρουν χώρο για κολύμπι και κάποια άλλα προτιμούν τις κρυψώνες που προσφέρουν τα φυτά ας πούμε. Άλλα θέλουν ήσυχα νερά και άλλα πάλι θέλουν ροή σαν να βρίσκονται σε ποτάμι..
Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο βήμα όμως, τη σήμερον ημέρα το διαδίκτυο αλλά και τα εκατοντάδες βίντεο που υπάρχουν βοηθούν πολύ όταν ψαχτείς για "κοινωνικό ενυδρείο". Έχουν φτιαχτεί τόσοι συνδυασμοί τώρα πια που δεν θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα να καταλήξεις.

Αν δώσεις περαιτέρω στοιχεία για το ενυδρείο και το νερό σου (αν έχει στηθεί και στρωθεί όλο και κάποιο στοιχείο θα έχει μετρηθεί) θα βοηθηθείς κι από εδώ όσον αφορά τις ιδέες για την ψαροσύνθεση που θα μπορούσες να κάνεις.[emoji846]

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Τα περισσότερα κοπαδόψαρα θέλουν τουλάχιστον 4-6 "άτομα"

Τουλαχιστον 6-8.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πόσα λιτρα ειναι το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πόσα λιτρα ειναι το ενυδρειο;

Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες παιδια.Εφτιαξα εναν κυβο 35εκ οποτε μπορω να βαλλω ενα κοπαδακι 6-8 ψαρακια.Βεβαια δεν μου ανεφερε καποιος αν μπορω να κρατηαω μονο αρσενικα η μονο θυληκα.Γινεται;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος KostisGeo έγραψε:

Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες παιδια.Εφτιαξα εναν κυβο 35εκ οποτε μπορω να βαλλω ενα κοπαδακι 6-8 ψαρακια.Βεβαια δεν μου ανεφερε καποιος αν μπορω να κρατηαω μονο αρσενικα η μονο θυληκα.Γινεται;

Σε αυτά τα μικρά ψάρια που αναφέρεις δεν νομίζω να είναι δυνατός ο διαχωρισμός του φύλου στο petshop. Ούτως η άλλως πολλά είδη τέτρα πολυ΄δύσκολα αναπαράγονται εν αιχμαλωσία.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος KostisGeo έγραψε:

Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες παιδια.Εφτιαξα εναν κυβο 35εκ οποτε μπορω να βαλλω ενα κοπαδακι 6-8 ψαρακια.Βεβαια δεν μου ανεφερε καποιος αν μπορω να κρατηαω μονο αρσενικα η μονο θυληκα.Γινεται;

Σ΄αυτο το ενυδρειο μπαινουν μονο galaxy.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...