Jump to content

ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


john

Recommended Posts

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟΥΣ ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ. ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΑΔΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΝΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥ ΠΙΟ ΑΠΛΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΩΣ ΤΟΥ ΠΙΟ ΣΥΝΘΕΤΟΥ ΚΑΙ ΤΡΟΠΙΚΟΥ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ, ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΜΕ ΨΑΡΙΑ ΤΩΝ ΘΑΛΑΣΣΩΝ ΜΑΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΠΟ ΒΡΗΚΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ, ΣΠΑΡΟΥΣ, ΣΑΡΓΟΥΣ, ΓΙΛΟΥΣ, ΧΑΝΑΚΙΑ, ΣΑΛΙΑΡΕΣ, ΑΧΙΝΟΥΣ, ΡΟΦΟΠΟΥΛΑ,ΑΣΤΕΡΙΑ, ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΕΙΔΩΝ ΑΝΕΜΩΝΕΣ, ΧΤΕΝΙΑ, ΚΑΒΟΥΡΙΑ... ΕΝΑΣ ΠΛΗΡΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΒΥΘΟΣ. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ GALLERY.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταπληκτικο! Υπεροχο και δυσκολο!! :hysterical::blush:

Αν μπορεις πες μας περισσοτερες πληροφοριες και λεπτομερειες...μεγεθος, εξοπλισμο κτλ οπως επισης και που βρισκες τα ψαρια και τα αλλα που εχεις μεσα, τα μαζεψες μονος σου ?

Πολυ καλη δουλεια...πραγματικα θα θελαμε να μας πεις περισσοτερα και να δουμε και αλλες Photo (και μερικες με ολοκληρο το ενυδρειο!)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από μένα! :blush:

Έχεις καταφέρει να πραγματώσεις το κρυφό όνειρο ολων(αν όχι όλων, σίγουρα το δικό μου!) των ελλήνων ακουαριστών. Ασχολούμε 15 χρόνια με το ψάρεμα και πάντα ήθελα ένα ενυδρείο σαν το δικό σου. Αν μπορεις πες μας σχετικά με τις ιδιαιτερότητες ενός μεσογειακού ενυδρείου και -όπως είπε και ο Mnogr- από που προμηθέυεσαι τα ψάρια κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Οντως τελειο και μπραβο σου. :blush: Μηπως μπορεις να βαλεις στη Gallery μερικες φωτο οπου να φαινεται η προσοψη του ενυδρειου? Ποσα λιτρα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλός ηρθες στην παρέα μας.:blush:

Το θέμα πάνω στο μεσογειακό ενυδρείο προσωπικά πιστεύω ότι σκεπάζεται από ένα πέπλο μυστηρίου που περιμένει εμάς τους Έλληνες χομπιστες να το ξεδιαλύνουμε. Με χαρά μας θα ακούσουμε τις εμπειρίες σου πάνω στο μεσογειακό γιατί πραγματικά είναι κάτι το πολύ ενδιαφέρον..

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από μένα :blush: και καλώς ήρθες :hysterical:

Kαταπληκτικό το ενυδρείο σου. Και τα ψάρια πρώτες μούρες :blush: Ειδικά αυτή η μουρμούρα είναι όλα τα λεφτά :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην προσπάθεια και συγχαρτήρια και από εμένα.

:blush: στο aquazone

Περιμένουμε όλοι να διαβάσουμε για την εμπειρία σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη Καλώς ήρθες και από εμένα.

Το ενυδρείο σου μου αρέσει πάρα πολύ και μπορώ να πω ότι είναι μία πολύ καλή εμπειρία να διατηρείς μεσογειακό ενυδρείο. Θα ήθελα να μας πείς περισσότερα πράγματα σχετικά με το όλο στήσιμο δηλάδή

1) Πόσο καιρό το έχεις

2) Μηχανικό και άλλο εξοπλισμό

3) Τιμές που έχεις στο νερό σου

4) Πρόσθετα που συμπεριλαμβάνεις σε αλλαγές και κάθε πότε τις κάνεις

Είναι κάτι που πολύ το θέλουν αλλά δεν το έχουν επιχειρήσει.

Και πάλι μπράβο για την προσπάθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό μπράβο :blush: περιμένουμε και άλλες Φώτος και πληροφορίες μια και μελλοντικός σκοπός είναι να φτιάξω και εγώ ένα και να παρατήσω του γλυκού νερού

Link to comment
Share on other sites

Παρολο την περιεργη διακοσμηση, μπορω να πω οτι μου...αρεσε!! Πολυ καλη κινηση! Ενυδρειο δεν συμαινει παντα βιοτοπικο απαραιτητα, αλλα ενα ενυδρειο που με τις καταλληλες συνθηκες τα ζωντανα μας, θα εχον οτι χρειαζονται οπως σωστη τροφη, συνθηκες νερου και ασφαλεια ενω θα ευχαριστει και το δικο μας ματι σαν χομπιστες.

Μου αρεσε παρα πολυ. Ειναι κατι το τρομακτικα δυσκολο να βρεις στοιχεια για τα μεσογειακα ειδη. Υπαρχουν ατλαντες με οστρακοδερμα και ψαρια αλλα ειναι καθαρα για αλλη χρηση. Για δυτες ή για βιολογους και οχι για ενυδρειακη χρηση. Υπαρχουν καποια ατομα που εχουν καποιες εμπειριες και πιστευουμε να καταφερουμε να συγκεντρωσουμε αργα και σταθερα την γνωση αυτη και να μπορεσει σε καποιο διαστημα και αλλα παιδια να ξεκινησουν κατι αντιστοιχο με γνωμωνα την σχετικη ασφαλεια για αυτο το σκοπο.

Μπραβο και καλως ηλθες στη παρεα μας. Πιστευω να τα λεμε συχνα!! :hysterical::blush:

Υστ. Θα ηταν πολυ χρησιμο να μας εγραφες και καποια πραγματα σχετικα με τον εξοπλισμο σου, ποσο καιρο το εχεις, τι συνθηκες και τιμες νερου διατηρεις. Θα ηταν κατι πολυ χρησιμο μια και τουλαχιστον η μεσογειος εχει αρκετα διαφορετικο νερο σε σχεση με το τροπικο.

Δικες μου μετρησεις σε μεσογειακα νερα στην ζωνη της ανατολικης αττικης απο Λαυριο μεχρι Ραφηνα ειναι

Αλατοτητα: 1029

Ph: 8,20+

Kh: 3-4

Ca: 340

Mg: 1000-1100

No3: 0

PO4: 0

Θερμοκρασια αυτη την εποχη σε σχετικα ρηχα νερα 10-15C.

Συνθηκες τελειως ακαταλληλες για κοραλια, ενω ηδη αυτο μας φανερωνει γιατι η μεσογειος εχει ελαχιστα κοραλια και σχεδον κανενα σκληρο. Βεβαια σε ποιο βαθια νερα βριθει απο Γοργονιες, κοραλια ομως χωρις απαιτησεις σε ασβεστιο και αλκαλικοτητα...

Σορρυ που σας ζαλησα αλλα μια και αναφερθηκαμε στο μεσογειακο.... :blush: :blush:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ όμορφο, δεν είχα ξαναδεί μεσογειακά ψάρια και πιστεύω πως είναι πολύ εντυπωσιακά. Νομίζω πως θα βάλεις πολούς στο τρυπάκι να το ψάξουν παραπάνω. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! και :blush:

Υ.Γ: Ελπίζω η μουρμούρα να μείνει μόνο στο ενυδρείο σου... :hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω. Ενα θερμό ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το άρθρο μου.

1ον: Το ενυδρείο είναι 250lt.Αν και το θεωρω μικρο για μεσογειακο.

2ον: Εξοπλισμός: Βιολογικο και εξωτερικο φιλτρο και ενα σκίμερ.

3ον: Αλλαγες μια φορα στις 30-40 μερες γυρω στα 20-30 λιτρα.

4ον: Ιδιαιτερότητες: Είτε το πιστευετε είτε οχι ειναι πολυ πιο ευκολο απο το αντιστοιχο του γλυκου νερου.

5ον:Μετρησεις: Αλατοτητα 1026

ph 8,21+

kh 3-4

Ca 340

Mg 1000-1110

Θερμοκρασια περιβαλλοντος

Τα ψάρια τα έχω πιασει μονος μου μιας και το αλλο μου χομπυ ειναι το ψαρεμα, όπως και ολα τα αλλα που εχω μεσα. Οσο για τισ εμπειριες μου αυτες θα σας ανακοινωθουν μεσα απο το site που φτιαχνω και θα ασχολειται μονο με μεσογειακο ενυδρειο και βιβλιογραφια ψαριων.Φωτογραφιες εχω ανεβασει και αλλες στην gallery. Ευχαριστω.

Υ.Γ.

Οντως η μουρμουρα ειναι το καμαρι μου και τρωει απο το χερι μου.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟΥΣ ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ. ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΑΔΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΝΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥ ΠΙΟ ΑΠΛΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΩΣ ΤΟΥ ΠΙΟ ΣΥΝΘΕΤΟΥ ΚΑΙ ΤΡΟΠΙΚΟΥ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ, ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΜΕ ΨΑΡΙΑ ΤΩΝ ΘΑΛΑΣΣΩΝ ΜΑΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΠΟ ΒΡΗΚΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ, ΣΠΑΡΟΥΣ, ΣΑΡΓΟΥΣ, ΓΙΛΟΥΣ, ΧΑΝΑΚΙΑ, ΣΑΛΙΑΡΕΣ, ΑΧΙΝΟΥΣ, ΡΟΦΟΠΟΥΛΑ,ΑΣΤΕΡΙΑ, ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΕΙΔΩΝ ΑΝΕΜΩΝΕΣ, ΧΤΕΝΙΑ, ΚΑΒΟΥΡΙΑ... ΕΝΑΣ ΠΛΗΡΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΒΥΘΟΣ. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ GALLERY.

5495[/snapback]

Αγαπητέ Φίλε

Θα ήθελα και εγω με τη σειρά μου να σε συγχαρώ για την προσπαθειά σου.

Μερικούς ενδιασμούς εχω οσον αφορά τον εσωτερικό διάκοσμο.Νομίζω οτι η αναπαράσταση "αποχής" βυθού με ζωντανό μεσογειακό βράχο θα είχε άριστα αισθητικά αλλά και βιολογικά αποτελέσματα.

Η αναφορά μου αυτή προέρχεται απο προσωπική εμπειρία σε μεσογειακό ενυδρείο 300lt οπου λειτουργούσε χωρίς κανένα εξωτερικό φίλτρο επι 3 έτη.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ. ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΑΚΟΣΜΟ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΤΑΔΙΟ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΑΠΟ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΠΑΛΙ ΦΩΤΟ ΣΤΗΝ ΓΚΑΛΕΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
1ον: Το ενυδρείο είναι 250lt.Αν και το θεωρω μικρο για μεσογειακο.

2ον: Εξοπλισμός: Βιολογικο και εξωτερικο φιλτρο και ενα σκίμερ.

3ον: Αλλαγες μια φορα στις 30-40 μερες γυρω στα 20-30 λιτρα.

4ον: Ιδιαιτερότητες: Είτε το πιστευετε είτε οχι ειναι πολυ πιο ευκολο απο το αντιστοιχο του γλυκου νερου.

5ον:Μετρησεις: Αλατοτητα 1026

                      ph 8,21+

                      kh 3-4

                      Ca 340

                      Mg 1000-1110

                      Θερμοκρασια περιβαλλοντος

5784[/snapback]

Οντως ωραιο το ενυδρειο σου, κυριως γιατι ειναι κατι που δεν το βλεπεις συχνα.

Θα ηθελα ομως να ρωτησω καποια πραγματα γιατι δεν μπορω να τα καταλαβω. Οι τιμες που δινεις δεν μου φαινονται ακριβεις. Τι νερο χρησιμοποιεις και εχεις τετοιες τιμες? Στα αλατια του εμποριου ειναι τελειως διαφορετικες οι τιμες απο αυτες που δινεις εδω. Χρησιμοποιης νερο θαλλασας? Αν ναι τοτε η αλατοτητα δεν επρεπε να ειναι ποιο αυξημενη? Επισης οταν λες θερμοκρασια περιβαλοντος εννοεις του σπιτιου? Δηλαδη απο 24 εως 28 περιπου βαθμους? Δεν ειναι ενα μεγαλο ρισκο αυτο μακροπροθεσμα αφου στη φυση ζεστες σχετικα συνθηκες εχουν μονο για 2 με 3 μηνες το χρονο και μετα εχουν αρκετα χαμηλη θερμοκρασια?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Οντως ωραιο το ενυδρειο σου, κυριως γιατι ειναι κατι που δεν το βλεπεις συχνα.

Θα ηθελα ομως να ρωτησω καποια πραγματα γιατι δεν μπορω να τα καταλαβω. Οι τιμες που δινεις δεν μου φαινονται ακριβεις. Τι νερο χρησιμοποιεις και εχεις τετοιες τιμες? Στα αλατια του εμποριου ειναι τελειως διαφορετικες οι τιμες απο αυτες που δινεις εδω. Χρησιμοποιης νερο θαλλασας? Αν ναι τοτε η αλατοτητα δεν επρεπε να ειναι ποιο αυξημενη? Επισης οταν λες θερμοκρασια περιβαλοντος εννοεις του σπιτιου? Δηλαδη απο 24 εως 28 περιπου βαθμους? Δεν ειναι ενα μεγαλο ρισκο αυτο μακροπροθεσμα αφου στη φυση ζεστες σχετικα συνθηκες εχουν μονο για 2 με 3 μηνες το χρονο και μετα εχουν αρκετα χαμηλη θερμοκρασια?

Ευχαριστω προκαταβολικα

9827[/snapback]

Θέλω και εγώ να προσθέσω οτι απο πειράματα που έχουν γίνει, έχει αποδειχτεί οτι οι μεσογειακοί οργανισμοί μπορούν να επιβιώσουν σε σταθερές κλιματολογικές συνθήκες, χωρίς δηλαδή να υπάρχει η εποχιακή εναλλαγή των Εύκρατων κλιμάτων. Αυτό άλλωστε αποδεικνύεται απο τη συμβίωση τροπικών και Μεσογεικών οργανισμών σε ενυδρείο.

Η μόνη βασική παρατήρηση είναι ότι οι μεσογεικοί οργανισμοί σε περιβάλλον σταθερό, δεν ολοκληρώνουν τον βιολογικό κύκλο τους με το στάδιο της αναπαραγωγής.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Το γεγονώς οτι δεν ολοκληρώνεται η αναπαραγωγική διαδικασια, σημαινει μια μικρή ή μεγάλη ορμονική διαταραχη, η οποία με την σειρά της επηρεάζει εκτος απο την αναπαραγωγη και την ομαλη λειτουργια καθως και την αναπτυξη διαφόρων οργάνων ιστών και συστημάτων. Δεν είναι δηλαδή τοσο απλο το θέμα οσο ακούγεται. Οσο για την συμβιωση με τα τροπικα, άλλο το επιβιώνω (ουσιαστικά οτιδήποτε επιβιώνει με οτιδήποτε) και άλλο το οι συνθήκες είναι ιδανικές.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η παρατήρηση.

Μην ξεχνάμε όμως οτι πολλά κοινά ενυδρεία περιέχουν διαφορετικά είδη οργανισμών το οποία απλά "επιβιώνουν" και "συμβιώνουν" με εντελώς διαφορετικά είδη, απο εντελώς διαφορετικές περιοχές του πλανήτη, με εντελώς διαφορετικές συνθήκες νερού.

Σ'αυτή τη περίπτωση το ζητούμενο απο τον χομπίστα είναι μια ωραία συλλογή οργανισμών που θα του αποδόσει μια πρωσωπική ικανοποίηση και μια όμορφη γωνιά στον χώρο του.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω. Ενα θερμό ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το άρθρο μου.

1ον: Το ενυδρείο είναι 250lt.Αν και το θεωρω μικρο για μεσογειακο.

2ον: Εξοπλισμός: Βιολογικο και εξωτερικο φιλτρο και ενα σκίμερ.

3ον: Αλλαγες μια φορα στις 30-40 μερες γυρω στα 20-30 λιτρα.

4ον: Ιδιαιτερότητες: Είτε το πιστευετε είτε οχι ειναι πολυ πιο ευκολο απο το αντιστοιχο του γλυκου νερου.

5ον:Μετρησεις: Αλατοτητα 1026

                       ph 8,21+

                       kh 3-4

                       Ca 340

                       Mg 1000-1110

                       Θερμοκρασια περιβαλλοντος

Τα ψάρια τα έχω πιασει μονος μου μιας και το αλλο μου χομπυ ειναι το ψαρεμα, όπως και ολα τα αλλα που εχω μεσα. Οσο για τισ εμπειριες μου αυτες θα σας ανακοινωθουν μεσα απο το site που φτιαχνω και θα ασχολειται μονο με μεσογειακο ενυδρειο και βιβλιογραφια ψαριων.Φωτογραφιες εχω ανεβασει και αλλες στην gallery. Ευχαριστω.

Υ.Γ.

Οντως η μουρμουρα ειναι το καμαρι μου και τρωει απο το χερι μου.

5784[/snapback]

Θέλω και εγώ να προσθέσω οτι απο πειράματα που έχουν γίνει, έχει αποδειχτεί οτι οι μεσογειακοί οργανισμοί μπορούν να επιβιώσουν σε σταθερές κλιματολογικές συνθήκες, χωρίς δηλαδή να υπάρχει η εποχιακή εναλλαγή των Εύκρατων κλιμάτων. Αυτό άλλωστε αποδεικνύεται απο τη συμβίωση τροπικών και Μεσογεικών οργανισμών σε ενυδρείο.

Η μόνη βασική παρατήρηση είναι ότι οι μεσογεικοί οργανισμοί σε περιβάλλον σταθερό, δεν ολοκληρώνουν τον βιολογικό κύκλο τους με το στάδιο της αναπαραγωγής.

Φιλικά Νίκος

9939[/snapback]

Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα δεν με καλυπτη. Ειναι πολυ γενικη. Γιατι αλλο να ζησει κατι 6 μηνες και αλλο για χρονια. Ενω οι συνθηκες νερου που εχουν δωθει ειναι αντιγραφει απο αυτα που εχει δωσει ο Discos. Θελω να εχω ακριβεστερη εικονα για ενα ενυδρειο που δειχνει κατι ιδιαιτερο αλλα εαν εξαιρεσουμε το γεγονος πως ειναι απο την δικη μας θαλλασα δεν εχει τιποτα αλλο ιδιαιτερο. Μαλιστα εχει και λαθη.

Χωρις παρεξηγηση. Απλα ειναι πολυ οφθαλμοφανες.

Φιλικα Χαριλαος

Έγινε επεξεργασία - Karvouniaris
Link to comment
Share on other sites

Παραπέμπω στην απάντησή μου της 22/01/06 "Μην ξεχνάμε όμως οτι πολλά κοινά ενυδρεία περιέχουν διαφορετικά είδη οργανισμών το οποία απλά "επιβιώνουν" και "συμβιώνουν" με εντελώς διαφορετικά είδη, απο εντελώς διαφορετικές περιοχές του πλανήτη, με εντελώς διαφορετικές συνθήκες νερού.

Σ'αυτή τη περίπτωση το ζητούμενο απο τον χομπίστα είναι μια ωραία συλλογή οργανισμών που θα του αποδόσει μια προσωπική ικανοποίηση και μια όμορφη γωνιά στον χώρο του".

και προσθέτω απόσπασμα της απάντησης του φίλου Discos "Πολυ καλη κινηση! Ενυδρειο δεν συμαινει παντα βιοτοπικο απαραιτητα, αλλα ενα ενυδρειο που με τις καταλληλες συνθηκες τα ζωντανα μας, θα εχουν οτι χρειαζονται οπως σωστη τροφη, συνθηκες νερου και ασφαλεια ενω θα ευχαριστει και το δικο μας ματι σαν χομπιστες".

Πιστεύω οτι το πεδίο αυτό είναι ανοικτό για πειραματισμούς και προσπάθειες και αυτό είναι το μεγαλείο του χόμπυ μας.

Συγχαρητήρια για μια ακόμα φορά στον John και τον παροτρύνω να συνεχίσει την προσπάθειά του με πολύ μεράκι και περισσότερες αναφορές.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον παρεξηγηθηκα αλλα δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου. Θελω να ξερω ομως εαν καποια στιγμη κανω ενα μεσογειακο, καποια περισοτερα πραγματα απο αυτα που εχουν γραφτει. Οπως ποιο ακριβεις συνθηκες του ενυδρειου. Ποια ειναι η θερμοκρασια του περιβαλοντος. Συνηθως ποσο καιρο επιβιωνουν τα συγκεκριμενα ζωντανα σε αυτες τις συνθηκες και το νερο εχει καποιες τιμες. Αυτες ειναι απο αλατι εμποριου ή απο την θάλλασα?

Ειναι χρησιμα πραγματα αυτα. Ενω σαν καποια καταδυτικη εμπειρια που ειχα ξερω οτι ειναι κατι το ξεχωριστο.

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερες γνώσεις θα αποκτήσουμε όλοι μας, σ'αυτήν την τόσο ενδιαφέρουσα κατηγορία, με την ανταλαγή απόψεων,συζητήσεων,κατάθέσεις εμπειριών και πειραματισμών μιάς και δεν υπάρχει έτοιμη εξειδικευμήνη πληροφόρηση απο την υπάρχουσα βιβλιογραφία.

Αυτός άλλωστε δεν είναι και ο ρόλος του Aquazone?

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερες γνώσεις θα αποκτήσουμε όλοι μας, σ'αυτήν την τόσο ενδιαφέρουσα κατηγορία, με την ανταλαγή απόψεων,συζητήσεων,κατάθέσεις εμπειριών και πειραματισμών μιάς και δεν υπάρχει έτοιμη εξειδικευμήνη πληροφόρηση  απο την υπάρχουσα βιβλιογραφία.

Αυτός άλλωστε δεν είναι και ο ρόλος του Aquazone?

Φιλικά Νίκος

10059[/snapback]

Χαίρομαι που σας ξεσήκωσα και ασχοληθήκατε με το μεσογειακό ενυδρείο. Οι τιμές είναι στο περίπου μιας και στις δικές μας θάλασσες οι τιμές αυξομειώνονται. Το θαλασσινό νερό στο πρώτο ενυδρείο είναι αποκλειστικά με νερό βρύσης και μαγειρικό αλάτι ενώ στο δεύτερο είναι θαλασσινό. Αυτή την στιγμή που μιλάμε έχει να αλλαχθεί 2,5 μήνες και όλα ζούν κανονικά και μάλιστα οι γύλοι που είναι ερμαφρόδιτα έχουν αλλάξει φύλο. Ο κάβουρας έχει αλλάξει το κέλυφός του. Μη φανταστείτε ότι είμαι και κανένας επιστήμονας, εγώ απλώς προσπαθώ να προσφέρω στα ψάρια ένα άνετο φυσικό, υγειές περιβάλλον και από ότι βλέπω εδώ και 5 μήνες τα καταφέρνω χωρίς καμμιά απώλεια. Στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι με ενυδρεία γλυκού νερού έχω μάθει να μην είμαι τόσο σχολαστικός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...