Jump to content

Γόννος betta


sbeltos

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους, τι γνωμη εχετε για την τροφη Atison's betta starter; εχθες εγινε το ζευγαρωμα οποτε στις επομενες μερες θα αρχισω το ταισμα και μου προτειναν την συγκεκριμενη τροφη. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρώτες μερες ταιζα baby brine shrimp. (3 φορες τη μερα και μετα απο μια ωρα εκανα αλλαγη νερου 50%)  Βεβαια ειχα μεσα κερατοφυλλο και σαλιγγαρια και ισως περναν κ απο κει καποιες πρωτεινες. 

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τωρα κερατοφυλλο ευχαριστω για την παρατηρηση, baby brine shrimp υπαρχει καπου ετοιμη η θα πρεπει να την φτιαξω εγω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος sbeltos έγραψε:

εβαλα τωρα κερατοφυλλο ευχαριστω για την παρατηρηση, baby brine shrimp υπαρχει καπου ετοιμη η θα πρεπει να την φτιαξω εγω?

Φτιαξε! Ειναι η καλυτερη τροφη για μικρα. Εχει ομως αξια, οταν μαζευεις τις nauplii artemia τις πρωτες ωρες, που βγαινουν απο κυστες. Μετα απο 12-24 ωρες χανουν την αξια τους.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως δεν ξερω πως ????

πριν 36 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Φτιαξε! Ειναι η καλυτερη τροφη για μικρα. Εχει ομως αξια, οταν μαζευεις τις nauplii artemia τις πρωτες ωρες, που βγαινουν απο κυστες. Μετα απο 12-24 ωρες χανουν την αξια τους.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

το πρωτο βημα ειναι να πάρεις κυστες αρτεμιας.

κατσε να βρω καποιο βιντεο

 

Link to comment
Share on other sites

Σοδα μην βαζεις, εχουμε σκληρο νερο σχεδον παντου. Αλατι χωρις προσθετα πρεπει να παρεις.

Αυτο εχω δοκιμασει. Ακριβουτσικο βγαινει. Απο ebay μπορεις να παρεις πολυ πιο φθηνα.

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/6163-ocean-nutrition-brine-shrimp-eggs-90ml-50g.html

Link to comment
Share on other sites

Το μπουκαλι παρε απο κολα 2λτ, μην το κοβεις στ μεση, μονο απο κατω, να χωραει παραπανω νερο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα baby brine shrimps ειναι η καλυτερη λυση αλλα αυριο τα περιμενω να σκασουν και λογω κυριακης δεν προλαβαινω να παρω τα εργαλεια για να τα φτιαξω, υπαρχει καποια εναλλακτικη? Την τροφη που πηρα attison's betta starter να μην την δοκιμασω καν?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος sbeltos έγραψε:

Σιγουρα baby brine shrimps ειναι η καλυτερη λυση αλλα αυριο τα περιμενω να σκασουν και λογω κυριακης δεν προλαβαινω να παρω τα εργαλεια για να τα φτιαξω, υπαρχει καποια εναλλακτικη? Την τροφη που πηρα attison's betta starter να μην την δοκιμασω καν?

Δεν τρωνε απο την πρωτη μερα.

https://www.aquazone.gr/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/?tab=comments#comment-323429

Διάβασε για αναπαραγωγη. Μπορεις βεβαια να ταιζεις και με τη τροφη, που πηρες.

Link to comment
Share on other sites

Τις 2 πρώτες μέρες τρώνε το ίδιο τους το αυγο (η αβγο). Οποτε μην ανχωθεις.  Μετα τα μετακομίζεις καπου σε 2 πόντους νερό και ξεκινάς τάισμα. Αν πας σε κάποιο πετ σοπ λογικά θα έχει. (Κανε ενα τηλ. Πρωτα μη τρεχεις τσαμπα) Ειναι ενα γυάλινο μικρό  βαζάκι. Αν γκουγκλάρεις baby brine shrimp θα βρείς. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Μιχάλης Φουντούκης έγραψε:

Τις 2 πρώτες μέρες τρώνε το ίδιο τους το αυγο (η αβγο). Οποτε μην ανχωθεις.  Μετα τα μετακομίζεις καπου σε 2 πόντους νερό και ξεκινάς τάισμα. Αν πας σε κάποιο πετ σοπ λογικά θα έχει. (Κανε ενα τηλ. Πρωτα μη τρεχεις τσαμπα) Ειναι ενα γυάλινο μικρό  βαζάκι. Αν γκουγκλάρεις baby brine shrimp θα βρείς. 

Το βρηκα ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...