Jump to content

Νέο ενυδρείο με μέθοδο Walstad


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

μετά από πειραματισμούς (οι οποίοι κατέληξαν σε παταγώδης αποτυχία) στο προηγούμενο στήσιμο, και έπειτα από ώρες διαβάσματος, πήρα την απόφαση να δοκιμάσω τη μέθοδο Walstad. Σας παρουσιάζω το νέο μου ενυδρείο και περιμένω επισημάνσεις και συζήτηση...

 

Τίτλος ενυδρείου:

 

Διαστάσεις: 59×24×38

 

Λίτρα: ~50 (καθαρά)

 

Χρόνος λειτουργίας: Νέο

 

Τύπος και διάρκεια φωτισμού:

 

Twinstar Light II 450EA 13 ώρες με μέγιστη λειτουργία στο 80%

 

Co2 και τρόπος διάχυσης: οχι

 

Λίπανση: οχι

 

Υπόστρωμα:

 

Κοσκινισμένο οργανικό φυτόχωμα (~2 cm) και για κάλυμμα ενεργό υποστρωμα Tropica Aquarium Soil Powder ( ~3 με 4 cm)

 

Φίλτρανση: χωρίς φίλτρο

 

Θερμοκρασία: 25oC

 

pΗ: 7,5

 

GΗ: >21o (test stick Aquarium Münster)

 

KΗ: 10o (test stick Aquarium Münster)

 

Λίστα φυτών:

 

Echinodorus bleheri

Valisneria spiralis 'Tiger'

Hygrophila polysperma

Hygrophila corymbosa

Bacopa Caroliniana

Sagittaria Subulata

Ranunculus inundatus

Alternanthera Reineckii rosanervig (Ρίσκο το ξέρω...) Aegagropila linnaei (Marimo)

Egeria densa

 

 

Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων :

 

2 Guppy (μητέρα και παιδί από το προηγούμενο ενυδρειο)

4-5 feeder shrimps

7 Amano72bcfceb8fb9408979a9c529b133a810.jpg449ab72356e096540908fbfecf73dca9.jpg2f46cf5697b9c8ece1a1d46898e2ddb3.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

θελω να πιστεψω, πως πρωτα εστρωσες το ενυδρειο πριν να βαλεις ψαρια........

13 ωρες φωτισμου+αμμωνια και θρεπτικα στο φουλ=αλγες party!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo Από αυτά που διάβασα στο βιβλίο της Walstad, Ecology of the planted aquarium, προτείνει η ίδια ελαφριά ιχθυοφόρτηση από την πρώτη μέρα του ενυδρείου με την προϋπόθεση ότι έχει γίνει ικανοποιητική φύτευση. Θέλω να πιστεύω ότι έβαλα αρκετά φυτά για να μην έχω πρόβλημα. Και για τον φωτισμό τις συμβουλές του βιονικού ακολουθώ, αλλά πραγματικά με πολλές επιφυλάξεις. Μήπως να το κατεβάσω σε 8 ώρες ημερησίως με μείωση της έντασης; Σημειώνω ότι κάνω τεστ καθημερινά NO2,3 και NH4 και προς το παρόν έχω κάνει την πρώτη μεγάλη αλλαγή νερού (50% 24 ώρες μετά το πρώτο γέμισμα).

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γενικά θα μείνει άφιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Χρυσόψαρος έγραψε:

@natateo Από αυτά που διάβασα στο βιβλίο της Walstad, Ecology of the planted aquarium, προτείνει η ίδια ελαφριά ιχθυοφόρτηση από την πρώτη μέρα του ενυδρείου με την προϋπόθεση ότι έχει γίνει ικανοποιητική φύτευση.

Αφου το διάβασες.... Που λεει για χρηση soil πανω απο το χωματακι; Το σοιλ θα βγαλει αμμωνια 1000% , μπορει να μην ειναι μετρησιμη με καθημερινες αλλαγες νερου, αλλά βγαζει σιγουρα.

Αν δεν βαριεσαι να κανεις τεστ καθημερινα.... μονο καλο θα κανει.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το διάβασες.... Που λεει για χρηση soil πανω απο το χωματακι; Το σοιλ θα βγαλει αμμωνια 1000% , μπορει να μην ειναι μετρησιμη με καθημερινες αλλαγες νερου, αλλά βγαζει σιγουρα.
Αν δεν βαριεσαι να κανεις τεστ καθημερινα.... μονο καλο θα κανει.
@natateo ήμουν σίγουρος ότι θα έκανες επισήμανση για το Soil (φιλικά το λέω μην παρεξηγηθώ). Ξερω ότι δε το αναφέρει πουθενά μέσα στο βιβλίο, αλλά στην προσπάθεια να βρω πληροφορίες σε διάφορα fora είδα ότι γενικά το χρησιμοποιούν και είπα να το δοκιμάσω. Προς το παρόν καθημερινά τεστ και αλλαγές. Όσο για τη φωτοπερίοδο έχει ήδη μειωθεί στο μισό γιατί όντως η αλγη είναι στη γωνία.

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κατι ξερεις και κάνεις καθημερινες αλλαγες νερου :)

δεν υπαχουν ενυδρεια χωρις αλγη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ημέρα 10η στο νέο στήσιμο και όλα πάνε καλά. Τα φυτά φαίνεται να προοδεύουν και δεν παρατήρησα πουθενά σαπίσματα. Τα guppy ζουν και βασιλεύουν και μάλιστα σήμερα είχα και γεννητούρια. Οι τιμές στα τεστ είναι φυσιολογικές, μόνο η αμμωνία εντοπίζεται οριακά στις ελάχιστες ποσότητες. Το θόλωμα που είχε το νερό έχει εξαφανιστεί. Ελπίζω να συνεχίσουν όλα καλά...aa0d13dd77c471c1762f824380022787.jpgddf5b2b71ff0e32acd2cacd1b865a8ba.jpge609e4f1ead5b3ecdd1dca7e76fb7957.jpg

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...