Jump to content

Επιλογή φίλτρου


skamanakos

Recommended Posts

Καλησπέρα!Θα στήσω ένα μικρό 30 λίτρα για μονομάχο.Κοιταω για φίλτρο που να χωράει ικανοποιητικό βιολογικό υλικό.Ειδα της aquael versamax1 αλλά είδα ότι το αμέσως επόμενο versamax2 έχει ελάχιστη διαφορά σε χρήματα.Η ερώτηση μου είναι να πάρω το μεγάλο;Η ειναι υπερβολικό?Υπόψιν έχει ρυθμιστή ροής.

Έγινε επεξεργασία - skamanakos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Εφόσον έχει ρυθμιστή ροής εγώ θα έπαιρνα το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Κινεζομαγαζα θα βρείς jeneca φιλτρα με καταράκτη και σκιμερακι επιφανειας κατω απο 10€ και με απλετο χωρο για βιολογικό υλικο. Και για υαλοβαμβακα. Και αθόρυβα. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Μιχάλης Φουντούκης έγραψε:

Κινεζομαγαζα θα βρείς jeneca φιλτρα με καταράκτη και σκιμερακι επιφανειας κατω απο 10€ και με απλετο χωρο για βιολογικό υλικο. Και για υαλοβαμβακα. Και αθόρυβα. 

Την σειρα XP της jeneca εννοείς Μιχάλη?

Link to comment
Share on other sites

Για μένα αυτου του είδους φίλτρα (χωρίς να εχω δοκιμασει το συγκεκριμενο) είναι ελλιπέστατα σε ροή και είναι λογικό λόγω σχεδιασμού και λογικής. 

 

Εγώ θα σου πρότεινα το Dophin CF300 mini πολύ τίμιο με πολύ καλή ροή , το μόνο μειονέκτημα είναι οτι εμένα τουλάχιστον μου κάνει ένα μικρό θόρυβο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος dartman έγραψε:

Για μένα αυτου του είδους φίλτρα (χωρίς να εχω δοκιμασει το συγκεκριμενο) είναι ελλιπέστατα σε ροή και είναι λογικό λόγω σχεδιασμού και λογικής. 

 

Εγώ θα σου πρότεινα το Dophin CF300 mini πολύ τίμιο με πολύ καλή ροή , το μόνο μειονέκτημα είναι οτι εμένα τουλάχιστον μου κάνει ένα μικρό θόρυβο. 

Κι εγώ αυτό κοιτάω για το 30λιτρο μου,αλλά με προβλημάτισες με τον θόρυβο.. γιατί το έχω στο υπνοδωμάτιο. Από την στιγμή που θα βάλει ο φίλος @skamanakos μονομάχο πρέπει να έχει χαμηλή ροή αλλά και χώρο για βιολογικό. Φίλε εγώ θα διάλεγα το πρώτο ,το δεύτερο είναι υπερβολή. Προτείνω το fluval c2,eheim limperty 75 και γενικώς έχει αρκετές επιλογές..

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν είδα οτι ειναι για μονομαχο .... Για μονομάχο τα κρεμαστά είναι μια χαρά επιλογή λόγω της ροής τους.

 

Αυτο που έχω εγω για υπνοδωματιο δεν κανει !!! Ίσως έτυχα στο κομμάτι όμως , ίσως κ οχι ... 

 

Οπότε πας αναγκαστικά για το Oase Filtosmart 60 που είναι παρεμφερές και αρκετα ποιοτικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Κι εγώ αυτό κοιτάω για το 30λιτρο μου,αλλά με προβλημάτισες με τον θόρυβο.. γιατί το έχω στο υπνοδωμάτιο. Από την στιγμή που θα βάλει ο φίλος @skamanakos μονομάχο πρέπει να έχει χαμηλή ροή αλλά και χώρο για βιολογικό. Φίλε εγώ θα διάλεγα το πρώτο ,το δεύτερο είναι υπερβολή. Προτείνω το fluval c2,eheim limperty 75 και γενικώς έχει αρκετές επιλογές..

Στο κομοδινο της κρεβατοκαμαρας θα μπει! :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Την σειρα XP της jeneca εννοείς Μιχάλη?

Ναι την σειρα xp. Εγω εχω σε μονομαχους και το 7 και το 9. Πολυ καλα. Και αρκετο βιολογικο υλικο. Και αν θες αντικαθιστας την καρτελα με υαλοβαμβακα. Αθορυβα και οικονομικα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

To versamax2 ειναιβτο αντίστοιχο jenecca xp 9. Και εχει και σκιμερακι επιφανειας για πρωτεινικο φιλμ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Μιχάλης Φουντούκης έγραψε:

To versamax2 ειναιβτο αντίστοιχο jenecca xp 9. Και εχει και σκιμερακι επιφανειας για πρωτεινικο φιλμ

Είμαι ανάμεσα στο versamax1 και στο versamax2.Επειδη έχουν μικρή διαφορά στην τιμή έλεγα να πάρω το 2.Δεν ξέρω όμως αν είναι υπερβολή.

Έγινε επεξεργασία - skamanakos
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος skamanakos έγραψε:

Είμαι ανάμεσα στο versamax1 και στο versamax2.Επειδη έχουν μικρή διαφορά στην τιμή έλεγα να πάρω το 2.Δεν ξέρω όμως αν είναι υπερβολή.

Το  jenecca xp9 που σου ειπα πριν απο το "κινεζομαγαζο"  εχει 10€...  παιρνεις 3 και σου μενουν ρεστα ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Μιχάλης Φουντούκης έγραψε:

Το  jenecca xp9 που σου ειπα πριν απο το "κινεζομαγαζο"  εχει 10€...  παιρνεις 3 και σου μενουν ρεστα ?

Μόλις το έβλεπα στο YouTube μια χαρά φαίνεται.Θα το ψάξω έχει κάνα δυο κινεζομαγαζα εδώ στο Κιλκίς μακάρι να το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλεις μεγάλο φίλτρο με μονομάχο είτε εσωτερικό είτε κρεμαστό. Απαξ και πιάσει βιολογία ούτε αμμωνία πρόκειται να ανεβάσει ούτε νιτρικά αν φυσικά είσαι συνεπής στις αλλαγές, δεν το παρακάνεις με την τροφή και η βρύση σου δεν περιέχει κάτι.  Τώρα 40 ευρώ που κάνει το versamax (απ'όσο βλέπω) είναι πολλά λεφτά για φίλτρο 30 λίτρων. 

Eγω έχω το niagara 190 σε ίδια λίτρα και δεν έχει κανένα θέμα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...