Jump to content

Neolabrolognus multifasciatus σε 100 λιτρα


Recommended Posts

Καλησπέρα ομάδα.. Έπεσε στα χέρια μου ένα ενυδρείο με διαστάσεις 80x30x40υψος και σκευτομαι να βάλω multi.. Ακουω απόψεις 

 

Έχει εσωτερικό φίλτρο ίσως το κατάργησω. 

Screenshot_20210411_181255.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Το ενυδρείο αυτό είναι απο τα carrefour και σίγουρα είναι πολύ παλιό. Κάλο είναι πριν κάνεις το οτιδήποτε να ενισχύσεις την σιλικόνη .

Τώρα στο ερώτημα σου ή απάντηση είναι ναι όπως θα δεις στο προφίλ του ψαριού παρακάτω .

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κάλως ήρθες στην Αφρική!!! 

Πολύ καλή επιλογή τα Μουλτις σε αυτές διαστάσεις και  τα συγκεκριμένα έχουν ωραία κοινωνική συμπεριφορά όσο μεγαλώνει η αποικία τους  με τις γέννες.

Θα χρειαστείς πολλά κοχύλια για τα Μουλτις , και απο πέτρες ίσως λίγες & μικρες μόνο και μόνο αν θες κάπως να διαχωρίσεις σε περιοχές τα κοχύλια π.χ 1 μικρή & 1 μεγάλη για τα αρσενικά (κυρίαρχο και μη) ή για να μην ειναι μόνο με κοχύλια ο διάκοσμος.

Το εσωτ. φιλτρο αν δεν το θες απο αισθητικης αποψης και θες να το βγαλεις καλως, αν ομως ειναι να το καταργησεις απλα χωρις να το βγαλεις δεν υπαρχει λογος.

Παρακάτω σου βαζω και το προφιλ του ψαριου...

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επιση  ποσα λ/ω ροη εχει το φιλτρο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην υπέροχη Αφρική!

Όπως ήδη σου είπαν τα παιδιά, πολλά κοχύλια,και καμία πέτρα πλακέ αν θέλεις,θα χωθούν από κάτω.

Φυσικά διάβασε πολύ καλά το προφίλ του ψαριού.

Βαλτην σε ένα κουβά με νερό και ξύδι να καθαρίσει. Αν είναι σε καλή κατάσταση νομίζω επαρκεί αρχικά,μιας και θα γυρίζει 10 φορές περίπου το νερό σου,μιας και τα πραγματικά σου λίτρα δεν πρόκειται να είναι πάνω από 80 ( δηλαδή αν μετρήσεις τις εσωτερικές διαστάσεις του ενυδρείου και την στήλη νερού αφαιρώντας επιπλέον τουλάχιστον 10% για τον όγκο που καταλαμβάνει η άμμος κτλπ. )

Βήμα βήμα βέβαια.

Από υλικά για το φίλτρο τι σκέφτεσαι να βάλεις;

  • Agree 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Καλώς ήρθες στην υπέροχη Αφρική!

Όπως ήδη σου είπαν τα παιδιά, πολλά κοχύλια,και καμία πέτρα πλακέ αν θέλεις,θα χωθούν από κάτω.

Φυσικά διάβασε πολύ καλά το προφίλ του ψαριού.

Βαλτην σε ένα κουβά με νερό και ξύδι να καθαρίσει. Αν είναι σε καλή κατάσταση νομίζω επαρκεί αρχικά,μιας και θα γυρίζει 10 φορές περίπου το νερό σου,μιας και τα πραγματικά σου λίτρα δεν πρόκειται να είναι πάνω από 80 ( δηλαδή αν μετρήσεις τις εσωτερικές διαστάσεις του ενυδρείου και την στήλη νερού αφαιρώντας επιπλέον τουλάχιστον 10% για τον όγκο που καταλαμβάνει η άμμος κτλπ. )

Βήμα βήμα βέβαια.

Από υλικά για το φίλτρο τι σκέφτεσαι να βάλεις;

Καλησπέρα. Έχω σφουγγάρι.. Μακαρόνι και λάβα..  Προμηθεύτηκα ήδη κελύφη από μεγάλα σαλιγκάρια και θα βρω και κάποια πέτρα πλακέ όπως μου είπες να δείχνει ωραία.. Για αρχή ένα χαρεμακι νομίζω είναι καλά.. Σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Αντωνης Πατρα έγραψε:

Καλησπέρα. Έχω σφουγγάρι.. Μακαρόνι και λάβα..  Προμηθεύτηκα ήδη κελύφη από μεγάλα σαλιγκάρια και θα βρω και κάποια πέτρα πλακέ όπως μου είπες να δείχνει ωραία.. Για αρχή ένα χαρεμακι νομίζω είναι καλά.. Σωστά? 

Αν βρεις από κάποιο χομπιστα έτοιμο Χαρέμι  θα ειναι το ιδανικό.......  μόλις προσαρμοστούν στο νέο τους   ''περιβάλλον'' και ξεμυτίσουν, δεν θα αργήσεις πολύ για να δεις γέννες.

Αν όμως βρεις  μικρα σε μεγεθος (νεαρά) ψαρια ειτε απο χομπιστα ειτε απο καταστημα θα πρεπει να παρεις μια ομαδα 6-7 γιατι δεν ειναι ευδιακριτος ο διαχωρισμος του φυλλου οταν ειναι μικρα.

  • Like 2
  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξαν τα σχέδια και τα multi θα ζήσουν σε 120l με διαστάσεις 100x30x40.. 

IMG_20210418_193045.jpg

Έγινε επεξεργασία - Αντωνης Πατρα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου και απο εμένα και καλη αρχή σου εύχομαι. Τα μουλτις ειναι το αγαπημενο μου ψαρακι απο την Αφρική και οχι τυχαία. Ξεκινησα και εγω καποτε με ενα χαραμι 6 ατόμων και βρεθηκα μεσα σε λιγο καιρό με μια αποικία 36+ ψαριων. Πανεμορφα ψαράκια, τελεια συμπεριφορά. Η δική μου συμβουλή εχει να κάνει με την άμμο. Οσο περισσότερη τόσο καλύτερα. Οση και να βάλεις αυτά θα πιασουν πάτο σίγουρα. Τους αρεσει να σκαβουν μεγάλες λακκούβες και καθε αρσενικό ριχνει εκεί τα δικα του κοχυλια. Μην την τσιγκουνευτεις λοιπόν. Τέτοια βλέπω και θα το στήσω πάλι το Αφρικανικο.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2021 at 10:36 ΜΜ, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Ακόμη καλύτερα!

Από φίλτρο τι θα κάνεις;

Καλησπέρα.. Έχω ένα dolphin 600l/h με αρκετό χώρο για βιολογικό υλικο σαν της φώτο ή θα βάλω ένα πλάτης. Τι λέτε? 

Screenshot_20210413_193330_com.facebook.orca.jpg

Έγινε επεξεργασία - Αντωνης Πατρα
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι το φίλτρο. Βαλε οσο ποιο πολύ βιολογικό μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως εξελίσσεται το ενυδρείο;Το έστησες;

Αν ναι ανέβασε φωτό να πάρουμε μια ιδέα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...