Jump to content

Λίπασμα για φυτεμένο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Έχω ένα 30λιτρο γαριδαδικο με ευκολα φυτά ( Anubias, ludwigia Rubin ,sagitaria subulata, hygrophila, Egeria).

Εκτός των ανουμπια ,όλα τα άλλα φυτά τα έβαλα τώρα ,γτ κατά καιρούς είχα θέματα με άλγες κ πολλά φυτά τα έβγαζα. Υπόστρωμα έχω μόνο μικρό χαλικακι μαύρο .

Θέλω να ρωτήσω τι λίπασμα να βάζω κ πόσο ,και αν χρειάζονται τα ταμπλέτες βυθού ( έχω βάλει της τροπικα κάτω από τα φυτά ,αλλά κ σε άλλα που είχα βάλει δεν είχα δει διάφορα )

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα αδερφέ. Εφόσον η παρουσία όσον το δυνατόν μεγαλύτερης φυτόμαζας αναλογικά με τα θρεπτικά του ενυδρείου ενδείκνυται για την καταπολέμηση της άλγης (εφόσον την αναταγωνίζονται) , θα ήθελα να ρωτήσω τι σε έκανες να αποσύρεις τα φυτά για την καταπολέμησή της. Ποιο ήταν το αποτέλεσμα; Μου φαίνεται λίγο περίεργο. 

Προφίλ των φυτών του γλυκού νερού θα βρείς εδώ, συμπεριλαμβανομένων και των ιδανικών συνθηκών.

 

Το αν θα χρησιμοποιήσεις λίπανση και πόσο θα σου το πουν τα ίδια τα φυτά. Κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό και έχει τις ιδιαιτερότητές του. Μία πιο γρήγορη οδός είναι μετρήσεις (φωσφόρου κλπ). Ένα μη αναγκαίο πρόγραμμα λίπανσης θα σου δημιουργήσει και πάλι άλγες.

Επίσης η λίπανση, είναι μόνο μία πτυχή του τρίπτυχου των ενυδρειακών φυτών. Οι άλλες δύο είναι ο φωτισμός και η παροχή CO2. Aυτά τα τρία πρέπει να είναι ισορροπημένα. Καλή λίπανση με ανεπαρκή φωτισμό και χωρίς CO2, πάλι θα σου δημιουργήσει άλγες κ.ο.κ.

Μπορείς να βρεις άφθονο υλικό στο φόρουμ με μια μικρή έρευνα.

Για να διευκολυνθούν επόμενες απαντήσεις, καλό θα ήταν να μάθουμε ποιο φωτιστικό χρησιμοποιείται ώστε να γίνουν γνωστά τα Κ και τα lumen/l και αν υπάρχει ή όχι παροχή CO2.

Kαλή επιτυχία στα ενυδρειακά εγχειρήματα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει co2 , και φωτισμό έχω της dennerle nano style 6w ,6500κ, που βγάζει 500lumen.

Το φως το ανοίγω συγκεκριμένες ώρες ,για 8 ωρες

Έγινε επεξεργασία - Harris Lourakis
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Δεν υπάρχει co2 , και φωτισμό έχω της dennerle nano style 6w ,6500κ, που βγάζει 500lumen.

Το φως το ανοίγω συγκεκριμένες ώρες ,για 8 ωρες

Ο φωτισμος φτανει για αυτα τα φυτα, αν θα τα βαλεις κατω απο το φωτιστικο και οχι στις γωνιες ενυδρειου. Λουντβιγια και egeria θελουν  λιγα λουμεν παραπανω.

Μετρησεις νερου εκανες;

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, natateo said:

Ο φωτισμος φτανει για αυτα τα φυτα, αν θα τα βαλεις κατω απο το φωτιστικο και οχι στις γωνιες ενυδρειου. Λουντβιγια και egeria θελουν  λιγα λουμεν παραπανω.

Μετρησεις νερου εκανες;

 

Όχι δεν έχω τεστ

Την περισσότερη άλγη την καταπολέμησα ,έκανα αλλαγές νερού ,καθάρισα κ μείωσα πολύ την τροφή που έδινα ,μπορεί να έφταιγε αυτό.

Απλά γ τα φυτά επειδή έχω μόνο χαλίκι μαύρο 3mm, θα ριζώσουν από κάτω? Έχω βάλει ταμπλέτες της τροπικα κ έχω αγοράσει seachem flourish κ flourish excel

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Όχι δεν έχω τεστ

Την περισσότερη άλγη την καταπολέμησα ,έκανα αλλαγές νερού ,καθάρισα κ μείωσα πολύ την τροφή που έδινα ,μπορεί να έφταιγε αυτό.

Απλά γ τα φυτά επειδή έχω μόνο χαλίκι μαύρο 3mm, θα ριζώσουν από κάτω? Έχω βάλει ταμπλέτες της τροπικα κ έχω αγοράσει seachem flourish κ flourish excel

 

τουλαχιστον τεστ για νιτρικα κανε πριν την αλλαγη νερου. δεν ειμαι μαντισσα....

Link to comment
Share on other sites

Η ludwigia ναι,  η engeria δεν θα βγάλει ρίζες.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2021 at 10:11 ΜΜ, SOTIRIS said:

Η ludwigia ναι,  η engeria δεν θα βγάλει ρίζες.:)

Να ρωτήσω κάτι άλλο επειδή σκέφτομαι να φτιάξω άλλο ένα φυτεμένο μικρό ενυδρείο για γαρίδες 

Θέλω να βάλω υπόστρωμα αυτό εδώ https://aquaclubdesign.com/αμμοσ-ενυδρειου-dennerle-nano-gravel-borneo-brown-0.7-1.2-mm-2-kg.html?skr_prm=WyIxZThiMTIxNy1kMzE0LTQ2MDctOTYxMS1mNzI0NjVkOWQzODYiLDE2MTg3NDA1MjA0MDMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJtczItdiJ9XQ

Πρέπει κάτω από αυτό να βάλω κ υπόστρωμα γ τα φυτά ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...