Jump to content

Προετοιμασία νερού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με ένα ζήτημα συγκεκριμένο, που μπορεί να μην έχει ή να έχει σημασία. Για τις αλλαγές χρησιμοποιώ 50άρι βαρέλι όπου το νερό της βρύσης παραμένει με αεραντλία για 12 ώρες και αντιχλώριο. Ως αντιχλώριο χρησιμοποιώ το prime της seachem. Η ερώτηση είναι η εξής. Το αντιχλώριο πρέπει να προστίθεται στην αρχή του 12ώρου ή λίγο πριν μπει το νερό στο ενυδρείο; Έχω διαβάσει πολλές αναφορές και για την πρώτη επιλογή και για την δεύτερη. Η εμπειρία τι λέει; μήπως τελικά δεν έχει σημασία;

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο γνωρίζω η αποχλωριοποίηση γίνεται μέσα σε λεπτά. Όσο το νερό είναι μέσα στο δοχείο χωρίς αντιχλώριο μέσα σε αυτές τις 12 ώρες κάποια ποσότητα χλωρίου θα έχει εξατμιστεί οπότε θεωρητικά αν το δοχείο σου είναι κομπλέ από θερμοκρασία τότε θα έχεις περιμένει παραπάνω απ'όσο χρειάζεται αν βάλεις το αντιχλώριο στο τέλος. Με λίγα λόγια δηλαδή αν βάλεις το αντιχλώριο στην αρχή το μόνο που περιμένεις μετά είναι να πιάσει θερμοκρασία για να κάνεις την αλλαγή οπότε η δουλειά μπορεί να γίνει μέσα σε 3-4 ώρες ή και λιγότερο. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα.Τον θερμαντήρα ξέχασα να τον αναφέρω ?. Ευχαριστώ πολυ! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αν το νερό αναδευτεί με την αεραντλία για αρκετές ώρες το χλώριο "περνάει" στην ατμόσφαιρα, οπότε δεν χρειάζεται αντιχλώριο, που είναι ένα ακόμα χημικό. Ισχύει;

Εγώ το φιλτράρω με ενεργό άνθρακα για να κάνω αποχλωρίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...