Jump to content

fx6 || EHEIM professionel 4+ 350T


calmen

Recommended Posts

το ενυδρειο ειναι το ριο450

θελω να παρω ενα φιλτρο ειμαι σε αυτο το μπατσετ και σε αυτα τα 2

εχετε να προτεινετε κατι αλλο ?

απο αυτα τα 2 τι θα λεγατε?

το ριο εχει και ενα εσωτερικο ,εχετε καποια προταση πως να μοιρασω το βιολογικο?

απο ψαρια μαλλον δισκους σε βαθος χρονου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος calmen έγραψε:

το ενυδρειο ειναι το ριο450

θελω να παρω ενα φιλτρο ειμαι σε αυτο το μπατσετ και σε αυτα τα 2

εχετε να προτεινετε κατι αλλο ?

απο αυτα τα 2 τι θα λεγατε?

το ριο εχει και ενα εσωτερικο ,εχετε καποια προταση πως να μοιρασω το βιολογικο?

απο ψαρια μαλλον δισκους σε βαθος χρονου...

Καλησπέρα φίλε μου, από φίλτρο θα διάλεγα αυτό που έχει το μεγαλύτερο κάδο. Είχα το ριο350 με δίσκους(είχα φτάσει να έχω και πάνω από 10ψαρια μέσα σε όλα τα μεγέθη) και εκτροφης και αγριουσ και το δούλευα με 2χ2217 και ένα 406 και στις 2 περιπτωσεισ. Τα εξωτερικά τα είχα καθαρά βιολογική στήριξη και το εσωτερικο το χρησιμοποιούσα για μηχανικό καθαρισμό. Εμένα ο συνδιασμος εξωτερικό σαν βιολογία και εσωτερικο σαν μηχανική φιλτρανση μου δούλευε τέλεια. Το νερό ήταν κρύσταλλο και θέματα με τιμές νερού δεν είχα ποτε. Αν είναι να πας σε δίσκους πρόσεξε να έχεις δυνατή βιολογία, καλή ποιότητα νερού-αλλαγές νερου, καλή οξυγόνωση και καλή διατροφή. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Eheim που θες σε Rio 125. Πολύ δυνατό αλλά φαντάζομαι ότι σε 450άρι δεν θα είναι και τόσο "τούμπανο" αν δουλεύει μόνο του.. Πάντα υπαρχουν παράγοντες που καθορίζουν τα πράγματα (ιχθυοφορτωση, φυτεμένο ή μη, κλπ κλπ) αλλά και πάλι, 450 λιτρα μου ακούγονται πολλά για ένα τέτοιο φίλτρο μοναχο του στον καθαρισμό.

Πάντα ήμουν και υπερβολικός στην φίλτρανση όμως. [emoji846]

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το eheim που θες ειναι μικρο για το ενυδρειο ακομα και να τρεχει μαζι με το εσωτερικο , το professionel 4+ 600 θα κοιταξεις απο αυτη τη σειρα της eheim για συγκριση με το fx6........η επιλογη της φιλτρανσης παει αναλογα και τι ενυδρειο  θα κανεις.

Θα πας σιγουρα σε Δισκους αργοτερα?

Τωρα τι ψαρια θα φιλοξενησεις?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις 

ναι ο σκοπος ειναι να βαλω δισκους σε βαθος 1 ετους

το 600 ηθελα να γραψω αλλα με τοσες καρτελες ανοικτες εκανα λαθος copy paste

οταν στρωσει καλα εχω σκοπο να βαλω αρκετα ευκολα φυτα 20 ροδοστομους 7-8 cory kai γαριδες

μετα 7 δισκακια 5-6 cm

 

1)το 600 μαζι με το εσωτερικο ειναι αρκετο για αυτο το ενυδρειο και αυτη την συνθεση?

η αληθεια ειναι οτι εχω ενα 2217 που ηταν σε χρηση 6 χρονια και σε μη χρηση 10  αλλα φοβαμαι την γυναικα μου αν κατι δεν παει καλα ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος calmen έγραψε:

ευχαριστω για τις απαντησεις 

ναι ο σκοπος ειναι να βαλω δισκους σε βαθος 1 ετους

το 600 ηθελα να γραψω αλλα με τοσες καρτελες ανοικτες εκανα λαθος copy paste

οταν στρωσει καλα εχω σκοπο να βαλω αρκετα ευκολα φυτα 20 ροδοστομους 7-8 cory kai γαριδες

μετα 7 δισκακια 5-6 cm

 

1)το 600 μαζι με το εσωτερικο ειναι αρκετο για αυτο το ενυδρειο και αυτη την συνθεση?

η αληθεια ειναι οτι εχω ενα 2217 που ηταν σε χρηση 6 χρονια και σε μη χρηση 10  αλλα φοβαμαι την γυναικα μου αν κατι δεν παει καλα ?

 

 

Καλημερα φίλε μου, από προσωπική εμπειρία και από εμπειριες παλιότερων δισκάδων (που μου είχαν μιλήσει και δυστυχώς τότε δεν είχα ακούσει και έμαθα με τον άσχημο τροπο) η συγκατοίκηση των δίσκων με αλλά ψαρια είναι δύσκολο. Ο δίσκος είναι ψάρι που θέλει υψηλές θερμοκρασίες σε σχέση με τα περισσότερα ψαρια. Δύσκολα τα περισσότερα θα μπορέσουν να είναι ευχαριστημένα σε αυτές τις συνθήκες. Τα corydoras όπως πχ τα sterbai θα ταίριαζαν στις συνθήκες αυτές. Γαρίδες εκτός ότι δεν θα αντέξουν λογικά θα γίνουν και μεζές των δίσκων. Δεν είναι λίγες οι φορές που οι δίσκοι μου είχαν τσιμπήσει τους καρδινάλιους που τότε είχα. Αν είναι να πας σε δίσκους θα σου πρότεινα να τσεκάρεις τι ταιριάζει από θερμοκρασίες και παραμέτρους με τον βασιλιά. Η δικη μου γνώμη στους δίσκους είναι το species tank με μια εξαίρεση στα corydoras. Πιο πάνω σου πρότεινα τα sterbai γιατί ξέρω με σιγουριά ότι ανέχονται τέτοιες θερμοκρασίες.

Επισης λίγα είναι τα φυτά που θ αντέξουν στους 30 για μεγάλη χρονική περίοδο. Εχινοδορους θα μπορούσες να κρατήσεις. Τεσταρισμενο ότι αντέχουν. Πρόσεξε επίσης να φτιάξεις κρυψώνες με ξύλα. Είναι κάτι που το έχουν ανάγκη και τα κάνει να νιώθουν ασφάλεια όπως επίσης και άμμο για βυθό.
Τωρα για φίλτρο θα σου πρότεινα να κρατήσεις και το 2217 και το μεγαλύτερο που σκοπεύεις να βάλεις.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

καλημερα antonium

ναι sterbai θα βαλω αν και την προηγουμενη φορα που ειχα δισκους για 4 χρονια τις γαριδες μου (red cherry ) δεν ειχαν ασχοληθει ποτε μαζι τους

βεβαια δισκος με δισκο διαφερει οπως και ενυδρειο με ενυδρειο

δεν βιαζομαι ακομα για αυτο..τωρα ειμαι στην διαδικασια της δημιουργιας..θα πεσει μελετη αυτο ειναι το μονο σιγουρο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

 

Επισης λίγα είναι τα φυτά που θ αντέξουν στους 30 για μεγάλη χρονική περίοδο.

30?

οχι 28?

εγω παντα τους ειχα στους 28

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος calmen έγραψε:

30?

οχι 28?

εγω παντα τους ειχα στους 28

Και εγώ σταθερά 29 τους είχα αλλά δεν είναι λίγες

 οι φορές που η θερμοκρασία είτε λόγο καλοκαιριού είτε και λόγο ασθένειας είτε το οτιδήποτε μπορεί να πάει και 30 και 31 και 32.

πριν 12 λεπτά, το μέλος calmen έγραψε:

καλημερα antonium

ναι sterbai θα βαλω αν και την προηγουμενη φορα που ειχα δισκους για 4 χρονια τις γαριδες μου (red cherry ) δεν ειχαν ασχοληθει ποτε μαζι τους

βεβαια δισκος με δισκο διαφερει οπως και ενυδρειο με ενυδρειο

δεν βιαζομαι ακομα για αυτο..τωρα ειμαι στην διαδικασια της δημιουργιας..θα πεσει μελετη αυτο ειναι το μονο σιγουρο. 

 Είναι βέβαια και ανάλογα το ψάρι δεν είναι κανόνας ότι θα τις φάνε αλλά είναι επίσης και πολύ πιθανό. Μπορεί από την άλλη να μην είχε παρατηρηθεί και η ανάλογη συμπεριφορά. 
Καλη επιστροφή στον βασιλιά.

Τι δισκάκια σκέφτεσαι; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:


Καλη επιστροφή στον βασιλιά.

Τι δισκάκια σκέφτεσαι; 

σε ευχαριστω

η προηγουμενη μου εμπειρια ηταν με τον γερμανο και εκει μαλλον θα παω παλι

ελπιζω να βρω ..

μια βολτα που εκανα δεν μπορω να πω οτι χαρηκα με αυτα που εβλεπα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος calmen έγραψε:

σε ευχαριστω

η προηγουμενη μου εμπειρια ηταν με τον γερμανο και εκει μαλλον θα παω παλι

ελπιζω να βρω ..

μια βολτα που εκανα δεν μπορω να πω οτι χαρηκα με αυτα που εβλεπα

 

Θα πας σε έναν έναν χρωματισμό; Τι μέγεθος σκέφτεσαι; 
Υπαρχουν μαγαζιά πάντως που φέρνουν αξιόλογα δισκάκια με καλή μορφολογία. Όσο έχω κοιτάξει γιατί πάντα καθομαι και χαζεύω υπάρχουν κάποιες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

η χαρα για μενα ειναι να δεις και την αναπτυξη  περα απο το οικονομικο

αρα 5-6 cm μια 8αδα μαλλον

δεν εχω αποφασισει ακομα για χρωματισμο..θελει σκεψη ειναι η αληθεια..

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος calmen έγραψε:

η χαρα για μενα ειναι να δεις και την αναπτυξη  περα απο το οικονομικο

αρα 5-6 cm μια 8αδα μαλλον

δεν εχω αποφασισει ακομα για χρωματισμο..θελει σκεψη ειναι η αληθεια..

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Άλλο πράγμα να τα βλέπεις να μεγαλώνουν. Μιας και θα πας σε μικρά γιατί δεν τα κανεις 10; Αλλωστε όσο είναι μικρά όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο. 
Τον τελευταίο καιρό βλέπω ότι γίνεται ανα περιόδους προπαραγγελια από stendker. Τσέκαρε το αν σε ενδιαφέρει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...