Jump to content

Το χρυσόψαρο μου κάθεται συνέχεια στη γωνία του ενυδρείου στην επιφάνεια


Recommended Posts

Καλησπέρα. 
Έχω ένα στρωμένο ενυδρείο 50 λίτρων με ένα χρυσόψαρο μέσα. Έχω βιολογικό φίλτρο και οξυγόνο όπως επίσης και μια anubia. Τις τελευταίες μέρες το ψαράκι μου κάθεται συνέχεια στη γωνία του ενυδρείου και ανοίγει το στόμα συνέχεια πάνω στην επιφάνεια και δε μπορώ να καταλάβω γιατί. Όταν αποφασίζει να κάνει βόλτα στον υπόλοιπο χώρο συμπεριφέρεται περίεργα με απότομες και γρήγορες κινήσεις και αλλαγές κατευθύνσεων. Τι μπορεί να φταίει και συμπεριφέρεται έτσι; Δε ξέρω αν παίζει ρόλο, είχα άλλο ένα ψαράκι αλλά το έδωσα επειδή τα 50 λίτρα θεώρησα ότι ήταν λίγα για δυο ψαράκια. 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό "τρέχει" το ενυδρείο και πόσο καιρό είναι το ψαράκι μέσα; Έχεις μετρήσει το νερό για αμμωνία;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Xscap3 έγραψε:

Γύρω στον ενάμισι μήνα. Οι ενδείξεις για αμμωνία είναι νορμαλ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει άλλες μετρήσεις του νερού; Αμμωνία πως την μετράς; Με υγρά η sticks;

Επίσης πως ταΐζεις; Τρώει από την επιφάνεια η του μουλιάζεις πρώτα την τροφή ώστε να τρώει μέσα από το νερο;

Αρακά δίνεις ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

Αλλες μετρήσεις όχι. Για αμμωνία πηγαίνω ένα δείγμα νερού σε πετ σοπ και μου κάνουν. Ταΐζω flakes και σπιρουλινα συνήθως από την επιφάνεια αλλά πολλές φορές την μουλιάζω κιόλας, δε παίζει μεγάλο ρόλο γιατι ότι και να κάνω μολις μπει τροφή στο νερό την τρώει. Αρακά μια φορά το μήνα συνηθίζω να δίνω. 

Link to comment
Share on other sites

Γενικα καλο ειναι να μουλιαζεις την τροφη για να μη καταπινει οξυγονο μαζι με το φαι και σου βγαλει προβλημα το ψαρακι. 


Οσο για το οτι καθεται στη γωνια του μπορει απλα αυτο να ειναι το σημειο που του αρεσει. Ισως εκει να μην εχει πολυ ροη το νερο.  

 

Τουλαχιστον αν οι μετρησεις ειναι ολες καλες ( ισως στο πετσοπ να σου κανουν και τις υπολοιπες μετρησεις) και εφοσον το ψαρακι δε δειχνει συμπτωματα καποιας ασθενειας ή καποιας λοιμωξης, δεν νομιζω οτι χρειαζεται και να ανυσηχεις. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και την τροφη ΠΟΤΕ από την επιφάνεια.! Ένα παραπάνω επειδή "την τρώει" από εκεί. Μαζί με αυτή τραβάει και αέρα μαζί της και κινδυνεύει με την ασθενεία της νηκτικής κύστης (swimbladder), πράγμα που αν αργήσεις πολύ να αντιληφθείς το ψαράκι θα οδεύσει προς τον θάνατο.

Ένας παραπάνω λόγος να το ταίζεις με αρακά μια φορά την εβδομάδα. Το βοηθά να αποβάλει πολλά από όσα έχουν συσσωρευτει μέσα στο "στομαχάκι" του.

Το κλασικό, μια μέρα τη βδομάδα δεν ταϊζεις καθόλου ενώ την επόμενη το πρώτο που θα του δώσεις είναι αρακάς που θα έχεις βράσει για 5 λεπτά και θα εχεις ξεφλουδίσει πριν του τον κόψεις και του τον ρίξεις στο νερό.
Δύο "μπίλιες" αρακά αρκούν. Μην αμελείς αυτό το γεύμα, θα το βοηθάει πολύ στην υγεία και τη μακροζωία του γενικότερα. [emoji6]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και να ξέρεις ότι στον ενάμιση μήνα μπορεί να έχει στρώσει λίγο το ενυδρείο αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση ώριμο. Απεναντίας είναι ακόμα ασταθές οπότε θέλει προσοχή στην ρουτίνα σου και να ακολουθήσεις τις οδηγίες του makis206 για να γλιτώσεις τυχών πεπτική δυσλειτουργία αν και μου κάνει εντύπωση το ότι τρώει κανονικά. το ενυδρείο σου είσαι σίγουρος ότι οξυγονώνεται σωστά (ανατάραξη επιφανείας, αεραντλια)?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου tepe, έχω και πέτρα οξυγόνου και φίλτρο. Τα κύματα είναι όπως πρέπει και οι φυσαλίδες αρκετές. Θα ακολουθήσω αυτά που μου είπατε ευχαριστώ πολύ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή. Τα χρυσόψαρα είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια, όπως επίσης είναι υπερκινητικά και περίεργα. Για να κάθεται σε ένα σημείο σίγουρα υπάρχει σοβαρός λόγος και αυτό είναι σίγουρο. Δεν τίθεται θέμα να αρέσκεται στην χαμηλή ροή όπως έχει αναφερθεί, επειδή τα χρυσόψαρα απεναντίας προτιμούν υψηλή ροή στο νερό. Δύο είναι τα σημεία που χρήζουν συζήτησης:

1. Παραμονή κοντά στην επιφάνεια του νερού. Αυτό αποτελεί ξεκάθαρη ένδειξη ότι το ζωντανό είναι στρεσαρισμένο. Ο λόγος που παραμένει εκεί είναι επειδή στο σημείο αυτό το νερό είναι πιο οξυγονομένο λόγω της ανατάραξης. Σπάνια όμως το θέμα είναι η έλλειψη οξυγόνου. Το συνηθέστερο είναι τα αρχικά στάδια δηλητηρίασης. 

2. Ακινησία. Η ακινησία είναι το δεύτερο γεγονός που επιβεβαιώνει την δύσκολη κατάσταση. Σημαίνει ότι το ψάρι είναι καταπονημένο. Και όταν κάνουμε λόγο για χρυσόψαρα που είναι ανθεκτικά, μάλλον υπάρχει πρόβλημα χρόνιο. 

Από την πρώτη στιγμή που είδα το ψάρια ήμουν 50-50 ότι έχει νυκτική κύστη ή δηλητηρίαση από νιτρώδη. Την νυκτική κύστη θα την αποκλείσω γιατί όσες περιπτώσεις έχω δει ναι μεν το ζωντανό παραμένει ακίνητο αλλά σπάνια βρίσκεται κοντά στην επιφάνεια. Οπότε εγώ θα πόνταρα στην δηλητηρίαση από νιτρώδη. Είναι συχνό σε νέα ενυδρεία. Το στρώσιμο δεν είναι ούτε απλή ούτε εύκολη διαδικασία. Αν δεν έγινε και με συχνά υγρά τεστ αμμωνίας,νιτρωδών,νιτρικών ώστε να υπάρχει εικόνα της ανάπτυξης των δυο ειδών βακτηρίων που χρειάζεται η βιολογία σου, είναι λογικό να υπάρχουν αστάθειες και εξάρσεις στην ισορροπία. 

Πιστεύω πως το ενυδρείο έστρωσε νορμάλ και έχεις όντως τον σωστό πληθυσμό αμμωνιοφάγων βακτηρίων. Το ενυδρείο σου δεν έχει αμμωνία. Η αμμωνία όμως δεν εξαφανίστηκε. Μετετράπη σε νιτρώδη που είναι χειρότερο δηλητήριο από την αμμωνία. Αν δεν δόθηκε χρόνος κατά το στρώσιμο να αναπτυχθεί σωστά και ο πληθυσμός των νιτρωδοφάγων, τότε  αδερφέ έχεις νιτρώδη και αν δεν κάνεις αλλαγές κάθε δυο μέρες τα επίπεδα δύσκολα πέφτουν. Τα χρυσόψαρα είναι και ρυπογόνα. 

Θα πρότεινα να γίνει γρήγορα ένα τεστάκι νιτρωδών στο νερό κι άμα δε βγει μωβ, τότε αναζητούμε άλλη αιτία και τρόπο αντιμετώπισης.

Καλή επιτυχία! Καλή ανάρρωση!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή. Τα χρυσόψαρα είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια, όπως επίσης είναι υπερκινητικά και περίεργα. Για να κάθεται σε ένα σημείο σίγουρα υπάρχει σοβαρός λόγος και αυτό είναι σίγουρο. Δεν τίθεται θέμα να αρέσκεται στην χαμηλή ροή όπως έχει αναφερθεί, επειδή τα χρυσόψαρα απεναντίας προτιμούν υψηλή ροή στο νερό. Δύο είναι τα σημεία που χρήζουν συζήτησης:

1. Παραμονή κοντά στην επιφάνεια του νερού. Αυτό αποτελεί ξεκάθαρη ένδειξη ότι το ζωντανό είναι στρεσαρισμένο. Ο λόγος που παραμένει εκεί είναι επειδή στο σημείο αυτό το νερό είναι πιο οξυγονομένο λόγω της ανατάραξης. Σπάνια όμως το θέμα είναι η έλλειψη οξυγόνου. Το συνηθέστερο είναι τα αρχικά στάδια δηλητηρίασης. 

2. Ακινησία. Η ακινησία είναι το δεύτερο γεγονός που επιβεβαιώνει την δύσκολη κατάσταση. Σημαίνει ότι το ψάρι είναι καταπονημένο. Και όταν κάνουμε λόγο για χρυσόψαρα που είναι ανθεκτικά, μάλλον υπάρχει πρόβλημα χρόνιο. 

Από την πρώτη στιγμή που είδα το ψάρια ήμουν 50-50 ότι έχει νυκτική κύστη ή δηλητηρίαση από νιτρώδη. Την νυκτική κύστη θα την αποκλείσω γιατί όσες περιπτώσεις έχω δει ναι μεν το ζωντανό παραμένει ακίνητο αλλά σπάνια βρίσκεται κοντά στην επιφάνεια. Οπότε εγώ θα πόνταρα στην δηλητηρίαση από νιτρώδη. Είναι συχνό σε νέα ενυδρεία. Το στρώσιμο δεν είναι ούτε απλή ούτε εύκολη διαδικασία. Αν δεν έγινε και με συχνά υγρά τεστ αμμωνίας,νιτρωδών,νιτρικών ώστε να υπάρχει εικόνα της ανάπτυξης των δυο ειδών βακτηρίων που χρειάζεται η βιολογία σου, είναι λογικό να υπάρχουν αστάθειες και εξάρσεις στην ισορροπία. 

Πιστεύω πως το ενυδρείο έστρωσε νορμάλ και έχεις όντως τον σωστό πληθυσμό αμμωνιοφάγων βακτηρίων. Το ενυδρείο σου δεν έχει αμμωνία. Η αμμωνία όμως δεν εξαφανίστηκε. Μετετράπη σε νιτρώδη που είναι χειρότερο δηλητήριο από την αμμωνία. Αν δεν δόθηκε χρόνος κατά το στρώσιμο να αναπτυχθεί σωστά και ο πληθυσμός των νιτρωδοφάγων, τότε  αδερφέ έχεις νιτρώδη και αν δεν κάνεις αλλαγές κάθε δυο μέρες τα επίπεδα δύσκολα πέφτουν. Τα χρυσόψαρα είναι και ρυπογόνα. 

Θα πρότεινα να γίνει γρήγορα ένα τεστάκι νιτρωδών στο νερό κι άμα δε βγει μωβ, τότε αναζητούμε άλλη αιτία και τρόπο αντιμετώπισης.

Καλή επιτυχία! Καλή ανάρρωση!

Θα τσέκαρα και την αμμωνία για καλό και για κακό γιατί το φιλτρακι δεν το κόβω και πολύ δυνατό ούτε πως χωράει επαρκή βιολογικό υλικό. Αν χωράει κιόλας. Επίσης διακρίνω και μια θολούρα. Είναι της φωτογραφίας;

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη αμμωνία λέει πως δεν έχει, τσεκάρει το νερό του σε petshop όπως αναφέρθηκε ήδη. Πιθανό να υπάρχει ΝΟ2 λοιπόν αλλά σαφέστατα ένας πλήρης ελέγχος είναι must αυτή τη στιγμή..

Και σίγουρα κάποιες συχνές αλλαγές νερού θα μπορούσαν να βοηθήσουν τον ψαράκο μέχρι να βρεθεί μια άκρη στο που οφείλεται αυτή η συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Αντώνη αμμωνία λέει πως δεν έχει, τσεκάρει το νερό του σε petshop όπως αναφέρθηκε ήδη. Πιθανό να υπάρχει ΝΟ2 λοιπόν αλλά σαφέστατα ένας πλήρης ελέγχος είναι must αυτή τη στιγμή..

Και σίγουρα κάποιες συχνές αλλαγές νερού θα μπορούσαν να βοηθήσουν τον ψαράκο μέχρι να βρεθεί μια άκρη στο που οφείλεται αυτή η συμπεριφορά.
 

Δεν διαφωνώ το είδα ότι το αναφέρει.  Αλλά ένας έλεγχος της τωρινής κατάστασης θα ήταν καλό να γίνει. 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παρά πολύ όλους! Τάισα το ψαράκι αρακά σήμερα μετά από μια μέρα νηστείας και θα ξεκινήσω τις αλλαγές αμέσως! Όπως επίσης θα πάω να πάρω και τεστ για να έχω πλήρη εικόνα! Δε το έκανα μέχρι τώρα γιατι ήθελα να έχει στρωθεί πρώτα το ενυδρείο. Σε περίπτωση που έκανα καθώς στρωνοταν το αποτέλεσμα θα ήταν ασαφής σωστα; Έτσι μου είπαν απ το πετ σοπ και δεν έκανα τα υπόλοιπα τεστ γι αυτό τον λόγο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Έχουμε κάποιο νέο εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...