Jump to content

Το μερακλιδικο nano reef !!!


michalos

Recommended Posts

Εχοντας ενα χρονο το 100αρι reef με 25λ sump σκεφτηκα για ενα δευτερο μικροτερο πιο μαζεμενο που να εχει διαφορετικα ψαρια μεσα!
Θα ειναι πιο "μερακλιδικο" δηλαδη εχοντας την πειρα που εχω μεχρι τωρα θα στηθει πιο σωστα και πιστευω θα γινει διαμαντακι αν και μικροτερο  οπως υπολογιζω !
Πρωτα ομως θα δωσω το 150λτ με κιχλιδες για να κανω χωρο και να παρω καποια χρηματα που θα χρειαστω για τα βασικα εξοδα
Μεγαλο θεμα πως το φερω με τροπο στην γυναικα χωρις να πεσει παντοφλα!!!
Και επισης στο σημειο που θα μπει! Για αρχη μπορει να το βαλω εκει που ειναι τωρα το cichlids tank και αργοτερα μετακομιζω στο σημειο που θελω να παει τελικα!!

κυβος reef diy μεχρι 80 λιτρα με sump στην πλατη
Διαστασεις περιπου 45χ45χ45 
Αυτοματη αναπληρωση diy
Skimmer ισως καποιος κινεζικος νανο φτηνος!
Φωτιστικο aquaknight με χρονοδιακοπτη wifi ή d-sunny shannon16 led (εχω το πρωτο, το δευτερο ομως εχει ενσωματωμενο χρονοδιακοπτη)
τι υπαρχει ηδη:
Θερμαντικο σωμα  100 watt
Κυκλοφορητες 2 κινεζικοι , 3000λτ/ω και 2000λτ/ω
Αντλια επιστροφης 800λτ/ω
Αραγωνιτης περιπου 7 κιλα
βραχος 3 κιλα περιπου (θα χρειαστω κι αλλο)
Θα γινει aquascape με dd-aquascape epoxy (υπαρχει κι αυτη)

ζωντανοι οργανισμοι που θα μπουν:
Τα ψαρια που δεν τολμω να βαλω στο 100αρι γιατι ειναι τσαμπουκαδες αλλα μου αρεσουν πολυ:
1 yellow tail damsel ?
1 six line wrasse ?

Κοραλια:
μ****α κυριως ,αλλα και κανενα lps, για αρχη υπαρχουν ηδη frags απο το 100αρι reef:
xenia
green star 
red musrooms
eyphylia
 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι έχω έχω ακούσει τα χειρότερα για το είδος αυτό, αλλά είναι πανέμορφο ψάρι...και ακριβώς επειδή δεν θέλω να το βάλω στο nano που έχω τώρα , θα μπει παρέα με το six line wrasse που τραμπουκιζει και αυτό καπως και καλά ξεμπερδεματα!!

Αν θα μπουν 2 yellow tail damsel στο nano που σχεδιάζω με το six line γίνεται η θα γίνει χαμος???

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τοτε ειναι εφικτο αυτο που ειπα στην αρχη, δηλαδη 1 yelow tail damsel και 1 six line wrase?

Και αυτο το ψαρι γενικα με ποιο αλλο μπορει να μπει σε nano ? η μονο του?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω δεν ειναι καλή ιδέα.. το sixline ειναι πολύ κτητικό και τα damsel ειναι νευρόσπαστα και αυτα! Μαζί θα γίνει χαμός, ειδικά σε nano ενυδρεία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα το στησιμο του νεου μικρου βασιστηκε στην ιδεα να βαλω yelow tail damsel με καποιο αλλο ψαρι ,επειδη δεν θελω να το βαλω στο 100αρι που εχω τωρα λογω των ψαριων που εχω ηδη που ειναι ησυχα .

Το yelow tail damsel σε nano με ποιο αλλο ειδος θα μπορουσε να μπει?

Η μονο του γιατι δεν κανει με κανενα?

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις πραγματικά το damsel μάλλον θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερο ~250άρι, γνώμη μου είναι ότι δεν "αξίζει" να έχεις ένα 100άρι και ένα 80άρι μιας και στα δύο μπορείς να βάλεις παρόμοια ζωντανά...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενα δικιο σ αυτο που λες... Το καλυτερο ειναι ΕΝΑ ενυδρειο γυρω στα 250-300 λιτρα και να δινα τα 2 (το 150λτ cichlid και το 100 nano reef ) και να μεινω μ αυτο να βαλω και οτι ψαρια θελω μεσα...

Ενα με διαστασεις 100χ55χ50=275 λιτρα με το sump να ειναι πλατης ,δηλ 100χ40χ50 το κυριως αν αφαιρεθει ο ογκος της πλατης θα ηταν τελειο

Το μονο προβλημα σ αυτο ειναι το που μεγαλυτερο κοστος κατασκευης και συντηρησης απο οτι με ενα δευτερο μικροτερο nano.

Επισης το σπιτι που μενω δεν ειναι ιδιοκτητο αλλα το νοικιαζω, οποτε σε ενδεχομενη μετακομιση θα εχω μεγαλο θεμα τοσο με 2 ενυδρεια οσο και με πολυ μεγαλο ενυδρειο..

Μαλλον θα αφησω την ιδεα προς το παρον για δευτερο nano, εκτος αν καποια στιγμη στο μελλον στησω ενα μικρο nano πχ 50λιτρα μονο με το damsel αυτο και μερικα μαλακά κοραλλια για να μου φυγει η ιδεα αυτη

Το 150αρι cichlids μαλλον θα το δωσω ετσι κ αλλιως και τα χρηματα να τα επενδυσω στο 100αρι σε κοραλια να το κανω τουμπανο!

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε θα με πεθάνετε :growl::growl::growl:!! !!

Τόσα χρόνια στο χόμπι αλλά ότι θα σκεφτόσασταν να φτιάξετε 200αρι ενυδρείο για damsel με ξεπερνάει:bigemo_harabe_net-171:!!!!

 

Το σκ@τοψαρο :ballistic:!!!

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχουν υπάρξει damsel σε πολύ λιγότερα λίτρα, αυτό το κρίνει ο καθένας όπως νομίζει.
Έχω παρατηρήσει γενικότερα στα προφίλ με τα ελάχιστα λίτρα που μπορεί κανείς να βρει στο Internet, ότι πλέον τα ελάχιστα λίτρα που προτείνονταν κάποτε για κάποια είδη, έχουν αλλάξει, κυρίως προς τα επάνω, πιστεύω σωστά και σίγουρα δεν είναι τυχαίο.
Εγώ πρότεινα ένα 250άρι για να μην βάλει 1 μόνο damsel, ώστε να μπορεί να περιοριστεί η επιθετικότητα σε ψάρια κυρίως του είδους του και να μπορεί να έχει ένα ενυδρείο και με άλλα ψάρια..
Το αν το αξίζουν τα damsel ένα τέτοιο ενυδρείο, είναι σχετικό, η γνώμη μου είναι πως ναι, είναι αρκετά όμορφα ψαράκιαμε εντυπωσιακα χρώματα και συμπεριφορά..

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει damsel σε μικρά nano ενυδρεία 50-60 λτ στο YouTube μαλιστα μαζί με άλλα ψάρια, κλοουν gobies κτλ

Βέβαια δεν μας λένε τι γίνεται όταν μεγαλώσει , γιατί συνήθως είναι νεαρά damsel.

 Διαβάζω στο internet για απαιτήσεις ενυδρείου για ενα dasmel και βλέπω να λένε ελάχιστο 30 gallons (περίπου 120λιτρα δηλαδή), περισσότερα για κοπάδι.

Μάλλον πιστεύω θα εννοουν να μπουν με άλλα ψάρια μαζί.

Ότι είναι κ@λοψαρο είναι αλήθεια, αλλά χρωμα με μπλε και κίτρινο είναι φοβερό για ψάρι, ίσως μόνο τα blue tang να το ξεπερνούν.

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αλλαγή σχεδίων!!!

Τελευταία στιγμή άλλαξα γνώμη και σκέφτομαι να μην μπω στην διαδικασία να πουλησω το 150λτ cichlids ενυδρείο, και να το κάνω reef με κάποιες μετατροπές ώστε να βάλω κάποια ψάρια που δεν μπορώ να βάλω σε nano !!

Για τις μετατροπές θα πω μετά, για αρχή το ενυδρείο είναι 90x40x45 με κάνιστρο και 3d background (που θα πουληθούν)

Σκέφτομαι να βάλω ψάρια όπως: tomato clownfish, yellow wrasse (δεν θυμάμαι το όνομα) , yellow tail damsel και green chromis , αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό

Link to comment
Share on other sites

Προχωραω σε λεπτομερειες μετατροπης:

Θα βγει το κανιστρο, θα γινει sump πλατης, αλλα επειδη δεν θελω να χασω το μηκος γιατι σκοπευω να μπει και wrasse μεσα, που ειναι γνωστο οτι θελουν χωρο για κολυμπι , σκεφτομαι το sump πλατης να γινει στην πλατη κ οχι στο πλαι που θα εκοβε το μηκος

Σκιμμερ αν μπει θα μπει οσο το δυνατον μικροτερος στο sump

Αλλα επειδη δεν ειναι απαραιτητο να ειναι 90εκ το μηκος του sump (οσο ειναι το μηκος ευδρειου δηλαδη) και να μεινει αρκετος χωρος στο main για κολυμπι τω ψαριων, σκεφτομαι να μπει η στο κεντρο της πλατης με μηκος περιπου 40 εκ και πλατος 10 εκ , ή σε γωνια με ιδες διαστασεις...

Τι προτεινετε????

επισης σκεφτομαι να μην ειναι σε υψος 45εκ οσο το ενυδρειο δηλαδη να ειναι πιο κοντο
σκεφτομαι να γινει μαυρο το sump οπως και η πλατη να εχει μαυρο βυνιλιο
Μπορει να γινει το sump με πλεξι και να κολληθει με σιλικονη? Η χρειαζεται να ειναι απο τζαμι?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου τις διαστάσεις του σαμπ πριν το κάνεις.  Τι θες να έχει μέσα?

Να σου πω την αλήθεια κάποια από τα σχέδια σου δεν τα καταλαβαίνω. Το 2ο και το 4ο???

Όσο για το πλεξι άφοβα.  Φτια ξε ένα δοχείο να μπορείς να το μεταφέρεις. 

Με λίγη σιλικόνη θα κολλήσει και αν θες το ξεκολλας εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, το σχεδιο δειχνει την πλατη του ενυδρειου, η διαφορα του 2ου με του 4ου  με τα αλλα ειναι οτι το sump παει μεχρι τον πατο του ενυδρειου, τα αλλα 2 μεχρι την μεση του ενυδρειου πχ αν το sump  2 κ το 4 εχει διαστασεις 40μηκος 10πλατος και 45υψος , το 1 κ το 3 εχουν 40μηκος 10πλατος και 30υψος

Μεσα θα μπουν :

Μηχανικο φιλτρο βατας,  θερμοστατης, 0.5-1 kg seachem matrix,  η αντλια επιστροφης και ισως καποιο nano σκιμμερ για οξυγωνωση του νερου μονο.

Αυτα με 10 εκ πλατος και 30 εκ υψος και  40μηκος ειμαι οκ νομιζω

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι απο πλεξι, το βάρος του θα μπορεί να το αντέξει η σιλικόνη?  το φοβάμαι λιγο το πλέξι. ισως επειδη δεν το εχω δουλεψει καθολου.

Οσο για τα σχεδιαγράμματα την 1η περίπτωση θα την απέρριπτα οχι για καποιο ιδιαίτερο λόγω, απλα μονο και μονο επειδη δεν μου αρεσει στο ματι.  

Ποιο πολυ στο 2ο με 4ο θα κατέληγα.  

Αλλα και παλι εχει να κανει και με αυτο που ειπε ο Διονύσης. Τι θελεις να βαλεις μεσα, τον χώρο στο σημειο που θα ειναι το ενυδρειο κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το βάρος να έχει θέμα?? Αφού θα είναι εσωτερικό μέσα στο ενυδρείο??

Επίσης σκέφτομαι μήπως να μπει σε γωνία όχι στην μέση..

Κάπως έτσι δηλαδη

IMG_20210428_171821.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Προχωραω σε λεπτομερειες μετατροπης:

Θα βγει το κανιστρο, θα γινει sump πλατης, αλλα επειδη δεν θελω να χασω το μηκος γιατι σκοπευω να μπει και wrasse μεσα, που ειναι γνωστο οτι θελουν χωρο για κολυμπι , σκεφτομαι το sump πλατης να γινει στην πλατη κ οχι στο πλαι που θα εκοβε το μηκος

Σκιμμερ αν μπει θα μπει οσο το δυνατον μικροτερος στο sump

Αλλα επειδη δεν ειναι απαραιτητο να ειναι 90εκ το μηκος του sump (οσο ειναι το μηκος ευδρειου δηλαδη) και να μεινει αρκετος χωρος στο main για κολυμπι τω ψαριων, σκεφτομαι να μπει η στο κεντρο της πλατης με μηκος περιπου 40 εκ και πλατος 10 εκ , ή σε γωνια με ιδες διαστασεις...

Τι προτεινετε????

επισης σκεφτομαι να μην ειναι σε υψος 45εκ οσο το ενυδρειο δηλαδη να ειναι πιο κοντο
σκεφτομαι να γινει μαυρο το sump οπως και η πλατη να εχει μαυρο βυνιλιο
Μπορει να γινει το sump με πλεξι και να κολληθει με σιλικονη? Η χρειαζεται να ειναι απο τζαμι?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Αυτά είναι κατόψεις του ενυδρείου?

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Αυτά είναι κατόψεις του ενυδρείου?

Σωστά?

Το κόκκινο είναι το σαμπ ?

Σωστά?

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα το πλεξι δεν το κολλάς με σιλικόνη. Υπάρχει ειδική κόλλα ή το χλωροφωρμιο. 

Όμως αν έχεις φτιάξει το δοχείο σωστά το να ακουμπήσει στο τζάμι χωρίς πιέσεις με σιλικόνη δεν θα μετακινηθεί. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Αυτά είναι κατόψεις του ενυδρείου?

Σωστά?

Προσόψεις της πλάτης είναι, όχι κατόψεις, το κόκκινο είναι το sump

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εγω μπερδεύτηκα και μπέρδεψα και σας.  Κατάλαβα οτι θα ειναι εξωτερικό το sump και οχι έσωτερικο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Προσόψεις της πλάτης είναι, όχι κατόψεις, το κόκκινο είναι το sump

Τώρα το έπιασα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Στο θεμα του δευτερου reef ενυδρειου 150λτ το σκεφτομαι πως θα γινει , εχω καποια θεματα με την κατασκευη του sump  , τη θεση του ενυδρειου κτλ

Το θεμα του sump εχω σχεδον καταληξει να μπει εσωτερικα στην πλατη του ενυδρειου  διαστασεις 30πλατος χ 44 υψος χ 9 πλατος  με μαυρο πλεξι και να μπει μαυρο βυνιλιο στην πλατη ωστε να ειναι μαυρη ολη η πλατη.

Μεσα θα μπει στο πρωτο διαμερισμα μηχανικο φιλτραρισμα με ενυδριεακο βαμβακι και επισης seachem matrix 1 κλ περιπου , στο δευτερο ο θερμαντηρας μονο και στο τελευταιο η αντλια επιστροφης και τα φλοτερ της αυτοματης αναπληρωσης - skimmer δεν θα εχει !

και να ειναι τελικα οπως η φωτο:

1787602300_sumpback1.jpg.4f77c88763e98b0854c39328e4741ef7.jpg

εκεινο που με προβληματιζει ειναι η κατασκευη του , σκεφτομαι να ειναι απο πλεξιγκλας αλλα δεν ξερω πως

θα κολλησω τα κομματια μεταξυ τους, σκεφτομαι με κυανοκρυλλικη gell και μετα σιλικονη να σφραγισουν καλα κ μετα το πλεξι με την πλατη να κολληθει με σιλικονη

Η αλλη λυση ειναι με κολλα για πλεξι οπως η bison plastic ,αλλα δεν ξερω αν ειναι τοξικη και αφηνει τοξικα στο νερο μετα

Το αλλο θεμα ειναι η θεση του ενυδρειου, το απογευμα γυριζει ο ηλιος , εχω τεντα αλλα οταν χαμηλωνει πολυ το βραδυ μπορει καμια ωρα να το δει οταν δεν ειναι δυνατος στην δυση, δηλαδη κατα τις 8 με 9 ωρα το το βραδυ καλοκαιρι

το χειμωνα δεν εχω προβλημα

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...