Jump to content

Το μερακλιδικο nano reef !!!


michalos

Recommended Posts

πριν 15 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

πιστεύω το Damsel οσο κάθεται στον βράχο του, οργανώνει την επίθεσή του  :P :P  

:hysterical: κλαιωωωωωω!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

πιστεύω το Damsel οσο κάθεται στον βράχο του, οργανώνει την επίθεσή του  :P :P  

Μα ποιος είναι ο Κουρτ Στουντέντ και ετοιμάζει νέα επιχείρηση Ερμής για την μάχη της Κρήτης ??

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το damsel να μην έχουμε επιθέσεις και θύματα, το βλέπω στην μεριά του εκτός την ώρα φαγητού που τρέχει παντού να βρει τροφή.

Το έχω δει μια δυο φορές και κινείται επιθετικα στα κλόουν αλλά δεν είδα να τα δαγκώσει.

Εκεινο που με προβληματίζει όπως είχα πει είναι ότι το damsel είναι διπλάσιο σε μέγεθος από τα κλόουν, τα κάνει μια μπουκιά άνετα.

Σκέφτομαι αν δω επιθέσεις να τα κάνω τραμπα με τα κλόουν που έχω στο άλλο ενυδρείο που είναι μεγαλύτερα από το damsel και να μπουν τα μικρά στο 100αρι μέχρι να μεγαλώσουν τουλάχιστον.. γιατί μετά θα τους πέφτει μικρό το 100αρι.. τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το κανεις....αρκει να πιάνονται ευκολα και να μην ταλαιπωρηθείς και εσυ και τα ψαρια . 

 

Και όλη αυτη η διαδικασία.....για το Damsel :P 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου τα κλοουνακια πιανεις και με τα χερια :)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα την αλλαγή , είχα αγχωθει κάθε φορά που το azure κινούνταν επιθετικά στα μικρούλα κλοουνακια .

Τα 2 ocellaris που έβαλα είναι μεγαλύτερα από το damsel, ειδικά το μεγάλο θηλυκό είναι περίπου τριπλάσιο μέγεθος από το damsel .

Τα μικρά tomato clown τα επιασα πανεκολα έβαλα την απόχη  κ με το χέρι μου σιγά σιγά τα οδήγησα σ αυτή

Με το ίδιο τρόπο έβγαλα κ τα μεγάλα, απλώς λόγω του ότι υπήρχαν πολλά Κοραλια στο ενυδρείο έκανα δύο προσπάθειες και τα πήγαινα σιγά προς την απόχη χωρίς να τα τρομαξω κ μετά την κόλλησα στο τζάμι κ την ανέβαζα σιγά προς τα πανω .

Το μεγάλο θηλυκό από παλιά μολις έβαζα το χέρι μου στο ενυδρείο έκανε επίθεση κτο τσιμπουσε, άρα δεν υπήρχε περίπτωση να τα πιάσω με το χέρι χωρίς αποχη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έκοψα frag από το Duncan του άλλου ενυδρειου και το έβαλα εδώ, επίσης έφερα κ το torch coral από το αλλο

Τα κλοουνακια έχουν προσαρμοστεί στο νέο σπίτι τους και τρώνε κανονικά, μια - δύο μέρες όταν πρωτοαλλαξαν ενυδρείο δεν είχαν προσαρμοστεί ακόμα κ δεν έτρωγαν , αλλά τώρα φαίνεται πως προσαρμόζονται

 Το damsel δεν τα ενοχλεί, μερικές φορές που έχει μπει στην περιοχή τους το θηλυκό κλόουν το έδιωξε .

Τα μικρά tomato κλόουν στο άλλο ενυδρείο επίσης έχουν προσαρμοστεί πολύ καλά και τρώνε κανονικά

Τα νιτρικά έχουν πέσει στα 10 περίπου, τα φωσφορικα είναι ακόμα ψηλά αλλά πιστεύω σιγά σιγά θα μειωθούν , τώρα είναι γύρω στα 0,15-0,20 έχω βάλει phosguard 

 

IMG_20210903_164544~2.jpg

IMG_20210903_164001~2.jpg

IMG_20210903_164330~2.jpg

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με την κυκλοφορία νερού, έχω 

Αντλία επιστροφής 800 λτ/ω

ενα κυκλοφορητή 1000 λτ/Ω ,  και ένα κυκλοφορητή 3000 λτ/ω

Το πρόβλημα είναι αυτόςε τις 3000λτ , όπως και αν τον βάλω μου σηκώνει την άμμο.

έβαλα στην θέση του ένα 1200 λτ/Ω , τα κοραλια τα κουνάει ελαφρά όπως θέλω και δεν σηκώνει άμμο, αλλά δεν κάνει αρκετό κυματισμό στην επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

Σήκωσα τον 1000 λτ πιο ψηλά κ κάνει κύμα, η αντλία επίσης αναταράξεις το νερό , μόνο ο 1200 λτ που εβαλα επειδή έχει διαφορετικο σχεδιασμο , κανονικά είναι για γλυκό νερό όπως στην φώτο, δεν κάνει για αναταράξη επιφανειας

aquael.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα τέτοιο θες και θα σου ριχνει την ροη προς τα πανω. Ειναι εξάρτημα απο φιλτρο της aquael turbofilter 2000

Διαφορετικά με πατέντα με σωλήνα αν την ζεστάνεις και καταφέρεις να της δώσεις κλήση 45 μοιρες.

images.jpg

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, έχω κάτι κομμάτια σωλήνα που έχουν γωνιες, θα δω αν κάνει καποιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα γυρίζοντας στο σπίτι βλέπω ότι έβγαζε αέρα η αντλία επιστροφής γιατί δεν είχε αρκετό νερό το διαμέρισμα στο sump, ενώ υπήρχε αρκετό νερό στο δοχείο αναπλήρωσης. Μετά από ψάξιμο και πειράματα ανακάλυψα ότι δεν λειτουργούσε κανένα από τα δύο φλοτερ... Και τα έφτιαξα προσωρινά αφού τα  χτυπησα κ ξεκόλλησαν.

Τα πήρα πριν δύο μήνες μόνο!

Έχω πάρει και για το άλλο ενυδρείο δύο  φλοτερ που δουλεύουν ένα χρόνο τώρα χωρίς πρόβλημα από waterwaves , που φαίνονται ίδια στην εμφάνιση με τα χαλασμένα ,αλλά πολύ ακριβότερα όμως

Πιστεύω ότι η χαμηλή τιμή τους έχει σχέση κ με την ποιότητα τους μάλλον..

Σκέφτομαι να πάρω δύο από waterwaves γιατί δεν θέλω να βρω αντλία χωρίς νερό η καμία πλημμύρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω αρχικά είχα αναπλήρωση απο water waves. Αλλα επειδή δεν με βόλευαν τα φλοτεράκια πήρα μια της Hydor με αισθητήρες και ησύχασα. 

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθαν τα φλοτερ από waterwaves, και σε σύγκριση με αυτά που είχα είναι διπλάσια σε μέγεθος.

Ποτέ μην πάρετε τα μικρά σαν αυτά που είχαν, σε 2 μήνες χάλασαν και τα 2. Μια φωτό να καταλάβετε την διαφορά των νέων με τα παλιά

IMG_20210927_162734~2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά τα είχα πάρει από αλλού 2-3 ευρώ το ένα, αυτά που έχει η waterwaves έχουν 10 ευρώ το ένα.

Αλλά ότι πληρώσεις παίρνεις τελικά..

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το ενυδρείο προχωραει κανονικά, το damsel έχει γίνει κολλητα με τα κλοουνακια, τρώνε μαζί δίπλα δίπλα χωρίς καυγάδες, στις αρχές το θηλυκό κλόουν λίγο έδιωχνε το damsel όταν πήγαινε στην περιοχή του αλλά τώρα το συνήθισε και δεν το νοιάζει.

Έχω βάλει κ αλλά frags από το αλλο 100λιτρο reef, στην ουσία δεν έχω αγοράσει κανένα κοραλι γ αυτό, όλα είναι frags από το άλλο.

Σκέφτομαι για κανένα δυο ψαράκια ακόμα να κλείσει η σύνθεση,  θα ήθελα κανένα μικρό ρασάκι και κανένα goby, ίσως και ένα green chromis επίσης, η να έβαζα αντί γ αυτά 3-4 chromis να γίνουν κοπαδακι, αλλά δεν ξέρω αν θα ήταν οκ στα 150 λίτρα.

 

 

IMG_20211023_210336.jpg

IMG_20211023_205807.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, μπήκαν 3 νέα ψαράκια την Δευτέρα κ έκλεισε η σύνθεση.

2 green chromis και ένα yellow wrasse (lemon wrasse νομίζω το λένε)

Τα chromis μόλις μπήκαν το damsel τους έκανε κάποια τζατζαρισματα, αλλά μετά σταμάτησαν . Κολυμπάνε κ από την μέση του νερού κ πάνω ,ενώ το damsel πιο χαμηλά και δεν έχουν πολύ επαφή. Είναι θαυμάσια ψάρια, Κολυπάνε συνέχεια και είναι απόλαυση να τα βλέπεις.

Το yellow wrasse μόλις μπήκε θάφτηκε στην άμμο και μόνο σήμερα είδα ενα κίτρινο κεφαλάκι να βγαίνει από την άμμο.. μετά βγήκε και τώρα είναι έξω συνέχεια. Το damsel καλυμπουσε κοντα κ το κοίταζε με στραβό μάτι αλλά δεν το πείραξε καθόλου. Φοβερό ψάρι, με προσωπικότητα , άξιζει να το έχει κάποιος, συνέχεια τσιμπολογαει  κάτι!

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το damsel και το yellow wrasse κολυμπάνε πολλές φορές δίπλα διπλα με το damsel να το κοιτάζει τύπου: τι ρόλο παίζει πάλι αυτό?

Το wrasse από την άλλη δεν δίνει σημασία, ψάχνει παντού τι θα τσιμπολογαει?

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια φωτό ολόκληρου του ενυδρείου, τα lps έχουν το μεγαλύτερο μέρος ,η φωτό δεν μου βγήκε όπως ήθελα γιατί έχει πολλές αντανακλάσεις από παράθυρα κ φωτα

IMG_20211216_164545~2.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και ένα update μετα από καιρό, το ενυδρείο τρέχει 7 μήνες τώρα κ έχει σταθεροποιηθεί. Έιχα αυξημένα φωσφωρικα αλλά όχι τρελά, γύρω στο 0.1 pm και εχω λίγη hair algea σε δύο βράχους όπως βλέπετε στην φωτο, κανονικά την καθαρίζω σήμερα βαρέθηκα.  με gfo τα χαμήλωσα περίπου 0.03 ppm.

ΕΚείνο που δεν εχω ακομα φτιάξει όπως θα ήθελα είναι η ροή, να μην είναι υπερβολικά δυνατή αλλά ούτε αδύναμη, έχω  την αντλία επιστροφής περίπου 1000λ/Ω , και δύο κυκλοφορητες επίσης 1000λ/Ω ο καθένας αλλά δεν είχα την ροή που θα ήθελα κ μάζευε βρωμιά στην άμμο,  περιμένω ένα 2000 λ/Ω να δω αν πετύχω την ροή που θελω . Αυτούς τους είχα ήδη.

Εδω μια φωτό όπως είναι τώρα.

Στην πλάτη βλέπω και μαζεύει σκληρά μπαλώματα, τι λέτε αυτά είναι αρχή κοραλινης??

  Ελπίζω!!

IMG_20220312_190628_HDR.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο γινεται! Προσεχε τα μανιταρακια! Κολλανε εκει , που δεν πρεπει και μετα δεν ξεκολλανε!!! Τελικα pest ειναι!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...