Jump to content

Pygmy Corydoras θέμα με το φαγητό


Christos Hatziioannou

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους

Πριν απο 2 ημέρες αγόρασα 6 pygmy corydoras για το 45 λιτρο ενυδρείο μου.

Το ενυδρείο τρέχει εδω και 2 εβδομάδες με μπόλι απο άλλο ενυδρείο μου οπότε όλες οι μετρήσεις είναι οκ.

Εχει επίσης και 3 amano γαριδούλες και σε λιγες μέρες θα πάρω και το centrepiece ψαρι , ενα μονομάχο.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με την διατροφή των pygmy cories.

Εχω διαβάσει ότι γενικά αγαπάνε τα blood worms και τα brine shrimps.

Εχτες τους έριξα μερικα brine και δεν τα άγγιξαν καθόλου, σήμερα λιγο πρίν κλείσω το φως του ενυδρείου έριξα 3-4 blood worms και μόνο η γαρίδες φανηκε να ενδιαφέρονται...

Θα ήθελα την βοηθεια σας και την γνώμη σας εάν κάνω κάτι λάθος ή θα πρέπει να βρω κάποιο άλλο είδος τροφής

Τα ψαράκια είναι κινητικότατα σε όλα τα επίπεδα του ενυδρείου.

Ανεβάζω και φωτο του ενυδρείου και μια με ένα cory! 

Ευχαριστώ πολύ! 

IMG_8079.jpg

IMG_8139.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

 

Διατροφή: Παμφάγα ψάρια που θα εκτιμήσουν τόσο τα bloodworms όσο και τις ταμπλέτες βυθού και τα flakes αρκεί η τροφή τους να μην είναι σε μεγάλα κομμάτια που δεν μπορούν να διαλύσουν με το στόμα τους , όπως πάντα προσπαθήστε να τους προσφέρετε ποικιλία ποιοτικής τροφής. Μια πρόταση για φυσική τροφή είναι ψιλοκομμένοι γαιοσκώληκες, ζωντανό tubiflex, grindal, whiteworm (αραιά γιατί είναι παχυντικά) και ζωντανά bloodworms, από κατεψυγμένες τροφές προτείνονται: Daphnia, Artemia, bloodworms, λάρβα κουνουπιού, tubifex

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, marinos said:

Καλησπέρα .

 

Διατροφή: Παμφάγα ψάρια που θα εκτιμήσουν τόσο τα bloodworms όσο και τις ταμπλέτες βυθού και τα flakes αρκεί η τροφή τους να μην είναι σε μεγάλα κομμάτια που δεν μπορούν να διαλύσουν με το στόμα τους , όπως πάντα προσπαθήστε να τους προσφέρετε ποικιλία ποιοτικής τροφής. Μια πρόταση για φυσική τροφή είναι ψιλοκομμένοι γαιοσκώληκες, ζωντανό tubiflex, grindal, whiteworm (αραιά γιατί είναι παχυντικά) και ζωντανά bloodworms, από κατεψυγμένες τροφές προτείνονται: Daphnia, Artemia, bloodworms, λάρβα κουνουπιού, tubifex

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Christos Hatziioannou έγραψε:

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! 

Προσωπικά όταν έχω κάποια απορία για κάποιο ψάρι ή φυτό ή κάποιο ασπόνδυλο το πρώτο που κάνω είναι να διαβάσω το προφίλ του.

Τα προφίλ του aquazone είναι εδώ   https://www.aquazone.gr/forums/forum/272-προφίλ-ψαριών-γλυκού-νερού/

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...