Jump to content

φυτεμένο ενυδρείο και NO3


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τι συμβαίνει στα φυτά (εύκολα-δύσκολα) αν για μεγάλο χρονικό διάστημα στο νερό του ενυδρείου δεν υπάρχουν μετρήσιμα από τα test Νο3?

Link to comment
Share on other sites

Θα πεινάσουν, θα ξεκινήσουν να σαπίζουν προκειμένου να δημιουργήσουν τροφή για τα νέα φύλλα που θα θέλουν να δημιουργήσουν, όμως θα προλάβει η άλγη να εκμεταλλευτεί την κατάσταση και θα αρχίσουν τα προβλήματα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τι συμβαίνει στα φυτά (εύκολα-δύσκολα) αν για μεγάλο χρονικό διάστημα στο νερό του ενυδρείου δεν υπάρχουν μετρήσιμα από τα test Νο3?

Τα νιτρικά είναι τρωφή για τα φυτά γι'αυτό το νορμάλ είναι να έχουμε 10 με 30 NO3 όταν έχουμε 0 δεν αναπτύσσονται και χαλάνε, όταν έχουμε πάνω από 40 τα ψάρια σιγά σιγά δηλητηριάζονται.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Τα νιτρικά είναι τρωφή για τα φυτά γι'αυτό το νορμάλ είναι να έχουμε 10 με 30 NO3 όταν έχουμε 0 δεν αναπτύσσονται και χαλάνε, όταν έχουμε πάνω από 40 τα ψάρια σιγά σιγά δηλητηριάζονται.

Ωραία τέλεια... Πήρα την επιβεβαίωση... Αυτό έχω πάθει... Βέβαια έχω και Thread Algae, αυτή μάλλον έχει βρει πρόσφορο έδαφος λόγω ότι έχουν σταματήσει να αναπτύσσονται τα φυτά... σχεδόν κάθε δυο μέρες αφαιρώ τούφες.. Έχω στο ενυδρείο μερικά μωρά guppys οπότε δεν μπορεί αυτό να αποφέρει κάποια No3... Οπότε υπομονή μέχρι να μεγαλώσουν... Θα ταίζω και λίγο παραπάνω από δω και πέρα... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Ωραία τέλεια... Πήρα την επιβεβαίωση... Αυτό έχω πάθει... Βέβαια έχω και Thread Algae, αυτή μάλλον έχει βρει πρόσφορο έδαφος λόγω ότι έχουν σταματήσει να αναπτύσσονται τα φυτά... σχεδόν κάθε δυο μέρες αφαιρώ τούφες.. Έχω στο ενυδρείο μερικά μωρά guppys οπότε δεν μπορεί αυτό να αποφέρει κάποια No3... Οπότε υπομονή μέχρι να μεγαλώσουν... Θα ταίζω και λίγο παραπάνω από δω και πέρα... 

Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και πόσο?

Νερό από βρύση η ΑΟ?

Link to comment
Share on other sites

Νερό βρύσης... Το οποίο κι αυτό κάποτε που το είχα μετρήσει έχει κάποια No3..  Επίσης δεν μετράω συχνά το νερό και δεν ξέρω τι φλασιά έφαγα σήμερα και το μέτρησα... Μόλις βλέπω να μην έχει πάρει καν ούτε μια απόχρωση το τεστ παθαίνω το πρώτο σοκ... Και λέω δεν παίζει... Κάτσε να κάνω μέτρηση και το άλλο μου ενυδρείο... Στο οποίο δεν έχω καθόλου φυτά και μόνο γαρίδες.. και φυσικά είχε No3 10ppm..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Νερό βρύσης... Το οποίο κι αυτό κάποτε που το είχα μετρήσει έχει κάποια No3..  Επίσης δεν μετράω συχνά το νερό και δεν ξέρω τι φλασιά έφαγα σήμερα και το μέτρησα... Μόλις βλέπω να μην έχει πάρει καν ούτε μια απόχρωση το τεστ παθαίνω το πρώτο σοκ... Και λέω δεν παίζει... Κάτσε να κάνω μέτρηση και το άλλο μου ενυδρείο... Στο οποίο δεν έχω καθόλου φυτά και μόνο γαρίδες.. και φυσικά είχε No3 10ppm..

Αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα κάνεις?

Και με τι test μετράς?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Ναι παρέλειψα να σου απαντήσω, κάθε βδομάδα γύρω στο 30% αλλαγή νερού.. Και μετράω με υγρά τεστ της  JBL. 

Θα στείλω και σε εσένα 5 λίτρα από την βρύση μου που έχει 40 no3 να συμπληρωνεις λίγο να μην έχεις 0. ??????

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Θα στείλω και σε εσένα 5 λίτρα από την βρύση μου που έχει 40 no3 να συμπληρωνεις λίγο να μην έχεις 0. ??????

Πόσο????????? Άσε σε ευχαριστώ, θα ταιζω λίγο παραπάνω να μεγαλώσουν τα ψαράκια μου... Σε ευχαριστώ.. ???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Πόσο????????? Άσε σε ευχαριστώ, θα ταιζω λίγο παραπάνω να μεγαλώσουν τα ψαράκια μου... Σε ευχαριστώ.. ???

Πριν κάτι μήνες είχε 15-20 και μετά ανέβηκαν απότομα..

Τώρα κάνω με εμφιαλωμένο αλλαγές 4 εξάδες την εβδομάδα μέχρι να το πάρω απόφαση να πάρω ΑΟ, αλλά δεν με χαλάει κιόλας 4€ είναι ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Πριν κάτι μήνες είχε 15-20 και μετά ανέβηκαν απότομα..

Τώρα κάνω με εμφιαλωμένο αλλαγές 4 εξάδες την εβδομάδα μέχρι να το πάρω απόφαση να πάρω ΑΟ, αλλά δεν με χαλάει κιόλας 4€ είναι ?

Για ποιο λόγο τόσο χάλια νερό?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Για ποιο λόγο τόσο χάλια νερό?

Έκαναν καινούρια γεώτρηση και βάζουν και σωλήνες ο δήμος και μπέρδεψε η δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Καλή δύναμη στην επίλυση του προβλήματος. Τα νιτρικά είναι μηδέν γιατί καταναλώνονται από τα φυτά σου. Μπορείς να αφαιρέσεις κάποια και να τα φυτεύσεις σε άλλο ενυδρείο αν έχεις ή boostaρεις νιτρικά με προσθήκη seachem nitrogen. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Έκαναν καινούρια γεώτρηση και βάζουν και σωλήνες ο δήμος και μπέρδεψε η δουλειά

Xμμμ μάλιστα...  Καλά ξεμπερδέματα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Halcyon έγραψε:

Καλησπέρα! Καλή δύναμη στην επίλυση του προβλήματος. Τα νιτρικά είναι μηδέν γιατί καταναλώνονται από τα φυτά σου. Μπορείς να αφαιρέσεις κάποια και να τα φυτεύσεις σε άλλο ενυδρείο αν έχεις ή boostaρεις νιτρικά με προσθήκη seachem nitrogen. 

Ευχαριστώ για την απάντηση.. Ναι.. αυτό σκέφτομαι γιατί βλέπω πως τα φυτά εδώ και πολύ καιρό έχουν σταματήσει εντελώς να αναπτύσσονται και φαίνονται λίγο ταλαιπωρημένα.. 

Link to comment
Share on other sites

Mιας που το συζητάμε, παροχή co2? Πόσα Lumen/litre και τι φυτά εχεις; ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω παροχή co2 φωτισμό 42 lumen ανά λίτρο... Από φυτά έχω Alternanthera reineckii Pink, Hemianthus callitrichoides Cuba, Anubias petite, Vallisneria spiralis Tiger.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Mιας που το συζητάμε, παροχή co2? Πόσα Lumen/litre και τι φυτά εχεις; ?


Ναι έχω παροχή co2 φωτισμό 42 lumen ανά λίτρο... Από φυτά έχω Alternanthera reineckii Pink, Hemianthus callitrichoides Cuba, Anubias petite, Vallisneria spiralis Tiger.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, πρόσφατα ξεκίνησα την χρήση του nitrogen και βλέπω αποτελέσματα στα νιτρικά. Αν αποφασισεις να το χρησιμοποιήσεις πήγαινε σταδιακά την προσθήκη του μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο γιατί εμένα έγινε ένα μπαμ και έβγαλα 2-3 διαφορετικά είδη αλγης. Όχι τρέλα πράγματα αλλά και πάλι αν θες να το αποφύγεις πρόσεξε το. Σκέψου έβαζα 1,5-2 μλ στα 125 λίτρα καθημερινα και στις 3 πρώτες μέρες από σχεδόν 0 έφτασα σχεδόν στο 10 και τότε άρχισαν οι αλγες να κάνουν πάρτι. Τώρα απλά ρίχνω όποτε δω ότι φτάνουν κοντά στο 0 τα νιτρικά για 2 μέρες συνεχόμενα από 3-4μλ στρώνουν ξανά τα νιτρικά γύρω στο 10 και δεν βγαίνουν ούτε αλγες. Σε καμία περίπτωση δεν είναι η σωστή χρηση του αυτή αλλά σε εμένα δουλεύει

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου αναφέρω ότι κάνω παράλληλα χρήση και του εξελ 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω πελαγώσει λίγο γιατί ενώ έχω μηδενικά ΝΟ3, έχω και Νηματοειδή άλγη και αν χρησιμοποιήσω σκεύασμα για να ανεβάσω το No3 δεν ξέρω αν θα συμβεί κάτι χειρότερο... Εντωμεταξύ πως γίνεται να έχω αυτή την άλγη ενώ δεν έχω No3?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Βασικά έχω πελαγώσει λίγο γιατί ενώ έχω μηδενικά ΝΟ3, έχω και Νηματοειδή άλγη και αν χρησιμοποιήσω σκεύασμα για να ανεβάσω το No3 δεν ξέρω αν θα συμβεί κάτι χειρότερο... Εντωμεταξύ πως γίνεται να έχω αυτή την άλγη ενώ δεν έχω No3?

Μπορεί να είναι λάθος αυτό που θ σου πω και καλύτερα περίμενε την γνώμη και τα φώτα κάποιου εμπειρότερους από εμένα μιας και πραγματικά τώρα έχω αρχίσει να καταλαβαίνω κάποια πράγματα. 
Λογικα το ότι τα φυτά σου έχουν μείνει στάσιμα λόγο της έλλειψης των νιτρικών κάνει τις αλγες να εμφανίζονται. Τα δυο τους μεταξύ τους ανταγωνίζονται. Όσο μεγαλώνουν σωστά τα φυτά δεν θα έχεις θέμα με αλγες. Και εγώ είχα κάποιες αλγες και με την βοήθεια του εξελ και του νιτροτζεν που έδωσε νιτρικά στα φυτά και άρχισαν να ξανά αναπτυςσονται έστρωσε η κατάσταση, έχουν περιοριστεί σε σημείο που μου αρέσει να υπάρχουν και δίνουν φυσικότητα. 
Ξαναλεω ότι αυτά που γράφω μπορεί να είναι και τελειως λάθος.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Από τα 42 lumen ανά λίτρο δεν θα μπορούσε να "γεννηθεί" αυτή η άλγη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Βασικά έχω πελαγώσει λίγο γιατί ενώ έχω μηδενικά ΝΟ3, έχω και Νηματοειδή άλγη και αν χρησιμοποιήσω σκεύασμα για να ανεβάσω το No3 δεν ξέρω αν θα συμβεί κάτι χειρότερο... Εντωμεταξύ πως γίνεται να έχω αυτή την άλγη ενώ δεν έχω No3?

Δεν είναι απαραίτητο ότι έχεις άλγη λόγω νιτρικών οπότε σωστά σκέφτεσαι και όντως αν προσθέσεις νιτρικά μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ και να βγουν κ άλλες άλγες. Από φωτισμό βλέπω γράφεις 42 lumen. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο? Η άλγη έχει εμφανιστεί σε ένα φυτό ή μαζικά? Ρίχνεις κάποιο άλλο λίπασμα? Το τεστ είναι υγρό η στικς?

Βάλε μια φωτογραφία του ενυδρείου και της άλγης.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...