Jump to content

φυτεμένο ενυδρείο και NO3


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Δεν είναι απαραίτητο ότι έχεις άλγη λόγω νιτρικών οπότε σωστά σκέφτεσαι και όντως αν προσθέσεις νιτρικά μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ και να βγουν κ άλλες άλγες. Από φωτισμό βλέπω γράφεις 42 lumen. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο? Η άλγη έχει εμφανιστεί σε ένα φυτό ή μαζικά? Ρίχνεις κάποιο άλλο λίπασμα? Το τεστ είναι υγρό η στικς?

Βάλε μια φωτογραφία του ενυδρείου και της άλγης.

 

 

Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα μεικτό.. η άλγη αρχικά άρχισε να φυτρώνει αρχικά στις πέτρες και μετά εξαπλώθηκε παντού..  Όταν λέμε παντού εννοούμε παντού, έχει πιαστεί ακόμα και στα τζάμια... Τις φωτογραφίες μόλις τώρα τις τράβηξα κι εχθές είχα την καθιερωμένη συντήρηση.. Οπότε δεν έχεις πραγματική εικόνα της άλγης.. Αν πχ το αφήσω για μια εβδομάδα χωρίς να βγάλω μεγάλο μέρος της, θα βλέπεις τούφες ολόκληρες στη στήλη του νερού...  Όπως θα δεις η  Hemianthus callitrichoides Cuba πάει καλά και δεν δείχνει να έχει επηρεαστεί ιδιαίτερα αναπτύσσεται σχετικά καλά αν και έχει πιάσει λίγη και άγη κι αυτή... τα υπόλοιπα φυτά όμως δείχνουν να υποφέρουν και έχουν ανύπαρκτη ανάπτυξη... Βέβαια ίσως να φταίει η υπερδοσολογία με flourish excel που έκανα για να χτυπήσω την άλγη... δίχως όμως αποτελέσματα...  Πλέον την έχω σταματήσει και προσπαθώ να την παλέψω αλλιώς, από 8 ώρες φωτισμού πήγα στις 6... Αλλά η χθεσινή μέτρηση με No3 στο 0 με προβλημάτισε..  Επίσης ρίχνω περιστασιακά το γενικό λίπασμα της seachem και κάλιο... 

IMG_20210419_143116.jpg

IMG_20210419_143137.jpg

IMG_20210419_143214.jpg

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος Αθανασίου
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα μεικτό.. η άλγη αρχικά άρχισε να φυτρώνει αρχικά στις πέτρες και μετά εξαπλώθηκε παντού..  Όταν λέμε παντού εννοούμε παντού, έχει πιαστεί ακόμα και στα τζάμια... Τις φωτογραφίες μόλις τώρα τις τράβηξα κι εχθές είχα την καθιερωμένη συντήρηση.. Οπότε δεν έχεις πραγματική εικόνα της άλγης.. Αν πχ το αφήσω για μια εβδομάδα χωρίς να βγάλω μεγάλο μέρος της, θα βλέπεις τούφες ολόκληρες στη στήλη του νερού...  Όπως θα δεις η  Hemianthus callitrichoides Cuba πάει καλά και δεν δείχνει να έχει επηρεαστεί ιδιαίτερα αναπτύσσεται σχετικά καλά αν και έχει πιάσει λίγη και άγη κι αυτή... τα υπόλοιπα φυτά όμως δείχνουν να υποφέρουν και έχουν ανύπαρκτη ανάπτυξη... Βέβαια ίσως να φταίει η υπερδοσολογία με flourish excel που έκανα για να χτυπήσω την άλγη... δίχως όμως αποτελέσματα...  Πλέον την έχω σταματήσει και προσπαθώ να την παλέψω αλλιώς, από 8 ώρες φωτισμού πήγα στις 6... Αλλά η χθεσινή μέτρηση με No3 στο 0 με προβλημάτισε..  Επίσης ρίχνω περιστασιακά το γενικό λίπασμα της seachem και κάλιο... 

IMG_20210419_143116.jpg

IMG_20210419_143137.jpg

IMG_20210419_143214.jpg

 

IMG_20210419_143920.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

κάτι δε πάει καλά !!!! Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις , τι φίλτρο έχεις ; Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; 

Επίσης τα επίπεδα του Co2 γνωρίζεις αν είναι σταθερά ή υπάρχουν αυξομειώσεις; 

Τι θερμοκρασία είσαι ;

Έγινε επεξεργασία - dartman
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος dartman έγραψε:

Καλησπέρα, 

 

κάτι δε πάει καλά !!!! Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις , τι φίλτρο έχεις ; Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; 

Επίσης τα επίπεδα του Co2 γνωρίζεις αν είναι σταθερά ή υπάρχουν αυξομειώσεις; 

Τι θερμοκρασία είσαι ;

To co2 το παρακολουθώ με CO2Art Drop Checker. Όμως όταν τα φώτα κλείνουν, κλείνει και το co2.. 2 ώρες πριν ενεργοποιηθεί το φως ανοίγει το co2... Πάντως μέσω του checker δεν βλέπω κάποια διαφορά στο χρώμα του... Ανοιχτό πράσινο είναι πάντα, όσο είναι τα φώτα ανοιχτά... Φίλτρο έχω το Eheim 2213.. το ενυδρείο τρέχει 6 μήνες.. Κι θερμοκρασία σταθερά στους 23.. Το θέμα είναι ότι έχω 0 No3.. Κι αυτό δίνει δύναμη στην άλγη + το δυνατό φως.. Ίσως όταν αυξηθούν τα No3 να πάρουν τα φυτά τα πάνω τους και να φύγει κάποια στιγμή και η άλγη... Επίσης κάθε 2 βδομάδες το φίλτρο θέλει οπωσδήποτε καθάρισμα... Έχω κι εκεί θέμα κι αν το παραμελήσω, παρατηρώ πως η άλγη φουντώνει... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα μεικτό.. η άλγη αρχικά άρχισε να φυτρώνει αρχικά στις πέτρες και μετά εξαπλώθηκε παντού..  Όταν λέμε παντού εννοούμε παντού, έχει πιαστεί ακόμα και στα τζάμια... Τις φωτογραφίες μόλις τώρα τις τράβηξα κι εχθές είχα την καθιερωμένη συντήρηση.. Οπότε δεν έχεις πραγματική εικόνα της άλγης.. Αν πχ το αφήσω για μια εβδομάδα χωρίς να βγάλω μεγάλο μέρος της, θα βλέπεις τούφες ολόκληρες στη στήλη του νερού...  Όπως θα δεις η  Hemianthus callitrichoides Cuba πάει καλά και δεν δείχνει να έχει επηρεαστεί ιδιαίτερα αναπτύσσεται σχετικά καλά αν και έχει πιάσει λίγη και άγη κι αυτή... τα υπόλοιπα φυτά όμως δείχνουν να υποφέρουν και έχουν ανύπαρκτη ανάπτυξη... Βέβαια ίσως να φταίει η υπερδοσολογία με flourish excel που έκανα για να χτυπήσω την άλγη... δίχως όμως αποτελέσματα...  Πλέον την έχω σταματήσει και προσπαθώ να την παλέψω αλλιώς, από 8 ώρες φωτισμού πήγα στις 6... Αλλά η χθεσινή μέτρηση με No3 στο 0 με προβλημάτισε..  Επίσης ρίχνω περιστασιακά το γενικό λίπασμα της seachem και κάλιο... 

Όντως αν αυτό είναι μετά από καθαρισμό η άλγη έχει ξεφύγει. Να ξέρεις ότι οι ανούμπιες αν είναι εκτεθειμένες σε άμεσο δυνατό φως είναι πολύ πιθανό να πιάσουν οποιαδήποτε άλγη αφού αναπτύσσονται πολύ αργά. 

 

Τι θα έκανα εγώ σαν αντιμετώπιση:

1) Κατ'αρχήν θα σταματούσα κάθε λίπασμα ώστε να μειωθούν τα θρεπτικά στο νερό. Ούτε νιτρικά ούτε τίποτα. Επίσης το cuba σου πάει καλά γιατί ανταποκρίνεται στα επίπεδα co2 και φωτός που υπάρχουν ενώ για τα υπόλοιπα ίσως να είναι υπεραρκετά οπότε και σου έβγαλαν άλγη. Οπότε μαζί με τη φωτοπερίοδο χαμήλωσε και το co2 δοκιμαστικά. Τις επιπτώσεις στο cuba δεν μπορώ να τις ξέρω γιατί μιλάμε για αρκετά απαιτητικό φυτό. Πάντως καλύτερα το co2 να δουλεύει επί 24ώρου σε χαμηλότερη συχνότητα παρά για 6 ώρες στο φουλ. 

2) Μεγάλη αλλαγή νερού σε σημείο που η στάθμη να κατέβει στο ύψος που είναι οι ανούμπιες. 70-80% περίπου. Παράλληλα σε άλλη κοντινή μέρα καλός καθαρισμός φίλτρου. Σφουγγάρια-βαμβάκι κτλ. 

3) Ψέκασμα οξυζενέ ή εξελ με σύριγγα κατευθείαν πάνω στα φύλλα και τις πέτρες και όχι στη στήλη του νερού. Εναλλακτικά υπάρχει και η επιλογή του bleach dip δηλαδή μπάνιο σε διάλυμα χλωρίνης με νερό. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά υπάρχουν βίντεο για το πως γίνεται. Ας πούμε ότι είναι η έσχατη λύση....

4) Ομάδα καθαρισμού: Αμάνο (όσο μεγαλύτερες μπορείς) να βοηθήσουν όσο μπορούν. Θα έλεγα και σαλιγκάρια ζεβρες αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά στις νηματοειδής άλγες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα μεικτό.. η άλγη αρχικά άρχισε να φυτρώνει αρχικά στις πέτρες και μετά εξαπλώθηκε παντού..  Όταν λέμε παντού εννοούμε παντού, έχει πιαστεί ακόμα και στα τζάμια... Τις φωτογραφίες μόλις τώρα τις τράβηξα κι εχθές είχα την καθιερωμένη συντήρηση.. Οπότε δεν έχεις πραγματική εικόνα της άλγης.. Αν πχ το αφήσω για μια εβδομάδα χωρίς να βγάλω μεγάλο μέρος της, θα βλέπεις τούφες ολόκληρες στη στήλη του νερού...  Όπως θα δεις η  Hemianthus callitrichoides Cuba πάει καλά και δεν δείχνει να έχει επηρεαστεί ιδιαίτερα αναπτύσσεται σχετικά καλά αν και έχει πιάσει λίγη και άγη κι αυτή... τα υπόλοιπα φυτά όμως δείχνουν να υποφέρουν και έχουν ανύπαρκτη ανάπτυξη... Βέβαια ίσως να φταίει η υπερδοσολογία με flourish excel που έκανα για να χτυπήσω την άλγη... δίχως όμως αποτελέσματα...  Πλέον την έχω σταματήσει και προσπαθώ να την παλέψω αλλιώς, από 8 ώρες φωτισμού πήγα στις 6... Αλλά η χθεσινή μέτρηση με No3 στο 0 με προβλημάτισε..  Επίσης ρίχνω περιστασιακά το γενικό λίπασμα της seachem και κάλιο... 

IMG_20210419_143116.jpg

 

 

Πρωτα! κοιταξε τα ψαρια σου! ειναι ολα στην επιφανεια και το drop checker ειναι κιτρινο!

Θελεις να στειλεις τα ζωντανα;

2- μηδενικα νιτρικα στην περιπτωση σου ειναι αλγες παρτι σιγουρα.

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...