Jump to content

Επιστρέφω μετά από 10 χρόνια στο χόμπι!


Recommended Posts

Γεια σας! Μετά από μια δεκαετία ξανά φτιάχνω το ενυδρείο. Εδώ και αρκετούς μήνες ψάχνω για να δω πως θα το φτιάξω. Κατέληξα σε ένα juwel Rio 180λιτρα, κοινωνικό με πολλά φυτά. Είχα και πριν φυτεμένο με σύστημα co2. Σκέφτομαι για ζωοτοκα, κανένα κοπάδι που να ταιριάζει στις παραμέτρους για την μεσαία ζώνη και Cory και γαρίδες με αντίστοιχες παραμέτρους επίσης. Θα ήθελα την βοήθεια σε ορισμένα ζητήματα που παρότι είδα διαφορά θέματα στο φόρουμ δεν τα έχω κατανοήσει.

1. Θα βάλω εξωτερικό φίλτρο. Σε ενυδρείο με πολλά φυτά διάβασα ότι χρειάζεται να φιλτράρει τουλάχιστον 10 φορές τα λίτρα του ενυδρείου ανά ώρα. Αυτό αρκεί; Η θα χρειαστεί και έναν κύκλοφορητη για π.χ. Για την καλύτερη κυκλοφορία για co2, λιπάσματα, ώστε να αποφευχθεί άλγη;

2. Εκτός από υπόστρωμα για φυτά από πάνω θα βάλω χαλίκι. Σε ένα σημείο όμως μπροστά θέλω να βάλω άμμο, χωρίς να φυτέψω φυτά, πέρα από καμία ανουμπια σε ξύλο. Υπάρχει κίνδυνος να πετρώσει η άμμος; Θα χρειάζεται να την σκαλίζω; Να βάζω σκούπα βυθού;

3. Το σύστημα co2 θα έχει ηλεκτρομαγνητική αλλά σκέφτομαι να μην τη χρησιμοποιήσω, για να αποφύγω μεγάλες διακυμάνσεις στο ph.  Να δουλεύει δηλαδή 24 ώρες, και το βράδυ εκτός από την ανατάραξη στην επιφάνεια να έχω και αεραντλίας. Είναι λάθος;

4. Για το βράδυ θα ήθελα να χρησιμοποιήσω moonlight για κάποια ώρα. Θα ενοχλεί τα ψάρια; Η θέλουν απόλυτο σκοτάδι;

5. Οι λάμπες του ενυδρείου αρκούν; Χρειάζεται να τις αντικαταστήσω και ποιες προτείνεται; Θα είναι led.

6. Στο στρώσιμο με βακτήρια όταν προτείνουν να μπουν σε 48 ώρες το 1/3 των ψαριών ισχύει; Διαφορετικά θα πεθάνουν και δεν θα ξεκινήσει το στρώσιμο του ενυδρείου;

7. Αν υπάρχει ποικιλία τροφών, οι βιταμίνες χρειάζονται;

Συγνώμη αν σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

1. Θα βάλω εξωτερικό φίλτρο. Σε ενυδρείο με πολλά φυτά διάβασα ότι χρειάζεται να φιλτράρει τουλάχιστον 10 φορές τα λίτρα του ενυδρείου ανά ώρα. Αυτό αρκεί; Η θα χρειαστεί και έναν κύκλοφορητη για π.χ. Για την καλύτερη κυκλοφορία για co2, λιπάσματα, ώστε να αποφευχθεί άλγη;  

2. Εκτός από υπόστρωμα για φυτά από πάνω θα βάλω χαλίκι. Σε ένα σημείο όμως μπροστά θέλω να βάλω άμμο, χωρίς να φυτέψω φυτά, πέρα από καμία ανουμπια σε ξύλο. Υπάρχει κίνδυνος να πετρώσει η άμμος; Θα χρειάζεται να την σκαλίζω; Να βάζω σκούπα βυθού; 

3. Το σύστημα co2 θα έχει ηλεκτρομαγνητική αλλά σκέφτομαι να μην τη χρησιμοποιήσω, για να αποφύγω μεγάλες διακυμάνσεις στο ph.  Να δουλεύει δηλαδή 24 ώρες, και το βράδυ εκτός από την ανατάραξη στην επιφάνεια να έχω και αεραντλίας. Είναι λάθος;  

4. Για το βράδυ θα ήθελα να χρησιμοποιήσω moonlight για κάποια ώρα. Θα ενοχλεί τα ψάρια; Η θέλουν απόλυτο σκοτάδι;

5. Οι λάμπες του ενυδρείου αρκούν; Χρειάζεται να τις αντικαταστήσω και ποιες προτείνεται; Θα είναι led. 

6. Στο στρώσιμο με βακτήρια όταν προτείνουν να μπουν σε 48 ώρες το 1/3 των ψαριών ισχύει; Διαφορετικά θα πεθάνουν και δεν θα ξεκινήσει το στρώσιμο του ενυδρείου; 

7. Αν υπάρχει ποικιλία τροφών, οι βιταμίνες χρειάζονται; 

Συγνώμη αν σας κούρασα!

 

1) Στο ίδιο ενυδρείο έχω το fluval 307. Πίστευα ότι θα ήταν υπερβολικό αλλά καλύπτει άνετα τα λίτρα.  Κανένα θέμα με κυκλοφορία αφού η ροή ρυθμίζεται. 

2)  Εγώ το έχω όλο με άμμο και φυτά. Δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάτι τέτοιο αλλά καλό είναι να μην σκαλίζεις την άμμο και σκούπα πάντα επιφανειακά (σ.σ είμαι καινούργιος σχετικά στα της άμμου)

3) Καλύτερα 24ωρο και ο διαχυτήρας να είναι κοντά στην έξοδο του φίλτρου για να παρασέρνεται από τη ροή και να πηγαίνει σε όλο το ενυδρείο. Η έξοδος να κοιτάει οριζόντια και όχι στην επιφάνεια. Αν η στάθμη του νερού είναι κοντά στην έξοδο θα υπάρχει επαρκή ανατάραξη. Σου γράφω πως το έχω εγώ αλλά πάρε και άλλες γνώμες πάνω στο co2. Η αεραντλία πιστεύω δεν χρειάζεται αλλά καλό είναι να υπάρχει. 

4)  Ιδανικά απόλυτο σκοτάδι. Δεν ξέρω αν πειράζει τα ψάρια η λάμπα νυκτός αλλά αν θες να την ανάψεις για λίγο ίσα ίσα για την απόλαυση οκ αλλά δεν θα την άφηνα για αρκετή ώρα.

5) Οι μαμίσιες λάμπες είναι οκ αλλά την έχω αλλάξει με deebow dee 100 λόγω του ότι έχει ενσωματωμένο ρυθμιστή έντασης που προσωπικά με βολεύει αρκετά.

6) Αυτό αφορά στρώσιμο με ψάρια σαν παροχή αμμωνίας. Δεν χρειάζεται να βάλεις κανένα ψάρι σε τέτοια διαδικασία από τη στιγμή που μπορείς να έχεις αμμωνία με απλή ψαροτροφή. Το στρώσιμο με ψάρια θέλει εμπειρία γιατί ότι ψάρι μπει μέσα πριν στρωθεί το ενυδρείο θα εκτεθεί σε όλο τον κύκλο του αζώτου κυρίως αμμωνία και νιτρώδη που είναι τοξικά οπότε ναι υπάρχει κίνδυνος να πεθάνουν. Οπότε τροφή + βακτήρια.

7) Χρησιμοποιώ βιταμίνες μόνο στα καινούργια ψάρια για τις πρώτες μέρες μετά ποικιλία τροφών.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αγαπητά αδέρφια , εγώ αυτή την τάση με την 24ωρη παροχή CO2 δε μπορώ να την καταλάβω. Πρώτα απ΄όλα τα φυτά με τα φώτα κλειστά δεν φωτοσυνθέτουν. Ο λόγος που ανοίγουμε το CO2 δυο ώρες πριν την φωτοπερίοδο είναι ώστε να υπάρχει αρκετό διαλυμένο στο νερό όταν ξεκινήσει η κυτταρική αναπνοή. Κατά την διάρκεια της φωτοπεριόδου το φυτό δεσμεύει CO2 και απελευθερώνει O2. Mόλις κλείσουν τα φώτα το φυτό δεσμεύει O2 και απελευθερώνει CO2. Δηλαδή απελευθερώνουν διοξείδιο τα φυτά και θέλουμε κι εμείς να προσθέσουμε κι άλλο. Για ποιον λόγο; Αν ο λόγος είναι μια σταθερή παροχή CO2 , μόλις είδαμε ότι δεν θα είναι σταθερή. Με τα φώτα κλειστά θα έχεις παραπάνω CO2  απόσο έχεις ρυθμίσει, λόγω της κυτταρικής αναπνοής. Δε χρειάζεται να ρισκάρουμε και κινδύνους άπνοιας στα ψαράκια. 

Εφόσον θα έχεις κάνιστρο, η δική μου γνώμη είναι να αφήσεις τους διαχητήρες και να ψάξεις για ένα καλό inline diffuser. Ψάξτο λίγο και θα δεις ότι θα σου λύσει όλα τα προβλήματα περί ανίσου κατανομής και διάχυσης.

Για να μη βασανίζεσαι μπορείς να δεις αρκετά και στο site της co2art. Εγώ παραγγέλνω από  εκεί και έρχονται από εξωτερικό σε δυο μέρες μόνο, με DHL. 

 

Link to comment
Share on other sites

το έχω εξηγήσει πολλές φορές με απλά λόγια δεν θέλω αν ευλογήσω τα γένια μου αλλά 30 χρόνια ασταμάτητα έχω 24αωρη παροχή CO2 ποτέ δεν είχα πρόβλημα αντίθετα είχα μια σταθερότατα ανάλογη της φύσης. Δεν θα το αναλύσω περεταίρω αλλά η φύση δεν έχει βανάκη να κλίνει το co2 το βράδυ. 

Τα φυτά την ημέρα αναπνέουν οξυγόνο και ταυτόχρονα εκβάλουν οξυγόνο περισσότερο απο ότι καταναλώνουν και ταυτόχρονα καταναλώνουν co2.

το βράδυ συνεχίζουν να αναπνέουν οξυγόνο και να εκβάλουν διοξείδιο αλλά σε μικρές ποσότητες που δεν επηρεάζουν το νερό τόσο ώστε να είναι επικίνδυνο απο την αμυδρή αύξηση του co2 όσο και απο την αμυδρή μείωση του οξυγόνου.

Αντιθέτως η αυξομειώσεις στο ph με ανοιχτό το co2 είναι μικρότερες απο της αυξομειώσεις απο το άνοιξε κλείσε του co2.

Για πλήρες σταθερότητα αν θέλουμε πάμε μετά στον ph controler.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

 

1) Στο ίδιο ενυδρείο έχω το fluval 307. Πίστευα ότι θα ήταν υπερβολικό αλλά καλύπτει άνετα τα λίτρα.  Κανένα θέμα με κυκλοφορία αφού η ροή ρυθμίζεται. 

αυξημένη ροή δεν σημαίνει και  αυξημένη βιολογία, απλά έχει σχέση με της ανάγκες των ψαριών και για να μειώσουμε τα νεκρά σημεία κατι που μπορεί να γίνει και διαφορετικά ή να μην είναι απαραίτητο ανάλογα με το στήσιμο του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο στην 24ωρη παροχή co2 χρησιμοποιείς αεραντλία;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

αυξημένη ροή δεν σημαίνει και  αυξημένη βιολογία, απλά έχει σχέση με της ανάγκες των ψαριών και για να μειώσουμε τα νεκρά σημεία κατι που μπορεί να γίνει και διαφορετικά ή να μην είναι απαραίτητο ανάλογα με το στήσιμο του ενυδρείου.

Καμία σχέση η ροή με τη βιολογία. Εξάλλου ότι υλικό είχα στο εσωτερικό μπήκε στο εξωτερικό και κάτι λίγο ακόμα οπότε δεν κέρδισα κάτι πάνω σε αυτό. Κυρίως πήγα σε εξωτερικό διότι έχω ψάρια που θέλουν χαμηλή ροή και με το εσωτερικό θα είχα πρόβλημα + τον ωφέλιμο χώρο σε λίτρα + τους έξτρα κάδους για μηχανική φίλτρανση μιας και το εσωτερικό ήθελε καθαρισμό κάθε δύο βδομάδες. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

το έχω εξηγήσει πολλές φορές με απλά λόγια δεν θέλω αν ευλογήσω τα γένια μου αλλά 30 χρόνια ασταμάτητα έχω 24αωρη παροχή CO2 ποτέ δεν είχα πρόβλημα αντίθετα είχα μια σταθερότατα ανάλογη της φύσης. Δεν θα το αναλύσω περεταίρω αλλά η φύση δεν έχει βανάκη να κλίνει το co2 το βράδυ. 

Τα φυτά την ημέρα αναπνέουν οξυγόνο και ταυτόχρονα εκβάλουν οξυγόνο περισσότερο απο ότι καταναλώνουν και ταυτόχρονα καταναλώνουν co2.

το βράδυ συνεχίζουν να αναπνέουν οξυγόνο και να εκβάλουν διοξείδιο αλλά σε μικρές ποσότητες που δεν επηρεάζουν το νερό τόσο ώστε να είναι επικίνδυνο απο την αμυδρή αύξηση του co2 όσο και απο την αμυδρή μείωση του οξυγόνου.

Αντιθέτως η αυξομειώσεις στο ph με ανοιχτό το co2 είναι μικρότερες απο της αυξομειώσεις απο το άνοιξε κλείσε του co2.

Για πλήρες σταθερότητα αν θέλουμε πάμε μετά στον ph controler.

 

 

 Δεν ήξερα ότι και ο φίλος @Χρήστος( την καλησπέρα μου ?) χρησιμοποιεί σταθερή ροή. Έχω μερικές σκέψεις πάνω σε όλα αυτά για να γίνει μια ωραία συζήτηση, αλλά δεν είναι ο σκοπός του θέματος.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση ακούστε τον, γιατί όταν μιλάει η εμπειρία, οι υπόλοιποι σωπαίνουμε. ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Halcyon έγραψε:

 Δεν ήξερα ότι και ο φίλος @Χρήστος( την καλησπέρα μου ?) χρησιμοποιεί σταθερή ροή. Έχω μερικές σκέψεις πάνω σε όλα αυτά για να γίνει μια ωραία συζήτηση, αλλά δεν είναι ο σκοπός του θέματος.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση ακούστε τον, γιατί όταν μιλάει η εμπειρία, οι υπόλοιποι σωπαίνουμε. ?

δεν είμαι φaiνόμενο ούτε ο μόνος πολλοί έχουν σταθερή ροή σε co2.

όλα στην θεωρία καλά είναι στην πράξει θέλει λίγο κόπο απλά αφήνεις το co2 ανοιχτώ και μετράς πρωί προτού ανοίξουν τα φώτα και προτού μπει φώς στο δωμάτιο, μετράς μετα ξανά μεσημέρι, μετά προτού κλείσουν τα φώτα και ξυπνάς μια ακόμη φορά  στις 2-3 και ξανά μετράς οξυγόνο, co2, Ph.

To κάνεις δυο μέρες και μετα κλείνεις το co2 το βράδυ και ξανα μετράς με την ίδια διαδικασία και μετά συγκρίνεις της τιμές. 

ότι και να λέμε στην θεωρία στο τέλος η πράξει νικά :) 

Αυτήν την στιγμή δέν έχω να μετρήσω ούτε co2, ούτε ph, ούτε οξυγόνο αλλιώς θα το έκαμνα αύριο κιόλας να ήταν φρέσκο φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...