Jump to content

Φωτισμός για sun-sun hr500


antonium98

Recommended Posts

Καλημερα, ένας  φίλος αγόρασε το ενυδρειο του τίτλου. Παρατήρησε ότι ο φωτισμός του πέρα από αρκετά αδύναμος είναι και αρκετά μπλε και το πιο πιθανό να έχει θέματα με αλγες στο μέλλον όπως και το να μην μπορεί να υποστηρίξει φυτά. Θέλει να ασχοληθεί μόνο με εύκολα φυτά.
Του είπα ότι το ευκολότερο θα ήταν να φτιάξει ένα καπάκι με τ5 λάμπες όπως το σχέδιο της @natateo

Και εδώ ξεκινάνε οι απορίες που προσωπικά δεν ξέρω να του απαντήσω. Για ένα ενυδρειο των 50 λίτρων πόσες λάμπες θα χρειαστεί; Το καλύτερο υλικό για να φτιάξει το καπάκι πιο θα ήταν; Για ένα ενυδρειο 50 λίτρων τι φωτισμο θα χρειαστεί να βάλει; Σε τι βαττ πρέπει να κοιτάξει; Γενικά πέρα από το να φτιάξει καπάκι που του πρότεινα δεν ξέρω τίποτα παραπάνω. Το οτιδήποτε που θα χρειαστεί.

 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Εάν δε το θέλει και βγαίνει το καπάκι (βασική προυπόθεση, δε το ξέρω το ενυδρείο) παίρνει αυτο SUNSUN ADS-400C και καθάρισε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Halcyon έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ

 

πριν 1 ώρα, το μέλος dartman έγραψε:

Εάν δε το θέλει και βγαίνει το καπάκι (βασική προυπόθεση, δε το ξέρω το ενυδρείο) παίρνει αυτο SUNSUN ADS-400C και καθάρισε. 

Του πρότεινα και εγώ να πάρει κρεμαστό φωτιστικό αλλά θέλει οπωσδήποτε να είναι καπάκι. 

Link to comment
Share on other sites

μπορει να αλλάξει την μπλε μονο λαμπα για μια ίδια με ζεστο φως (2800-4000Κ) και τελος. Την άλλη ασπρη μπορει να αφησει.

Πρεπει να μας στειλει φωτο το τι εχει κατω απο το καπακι και να δουμε ποια λαμπα παιρνει. 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

μπορει να αλλάξει την μπλε μονο λαμπα για μια ίδια με ζεστο φως (2800-4000Κ) και τελος. Την άλλη ασπρη μπορει να αφησει.

Πρεπει να μας στειλει φωτο το τι εχει κατω απο το καπακι και να δουμε ποια λαμπα παιρνει. 

Δεν παίρνει λάμπες μια ταμπλέτα λεντ με μικρά λαμπάκια είναι. Κόκκινα μπλε άσπρα κίτρινα. Η απόχρωση βγαίνει ένα μπλεδομωβ

Link to comment
Share on other sites

Μηκος ενυδρειου και βαθος;

 

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα ο φωτισμός είναι έτσι. Και η περιγραφή του φωτισμού είναι αυτή.

The aquarium is equipped with modern LED 9W lighting with LEDs in white, blue and red, nicely staining fish. The lighting has high efficiency and low energy consumption.
The lighting provides enough light, it is waterproof, safe and reliable. 
 
Δηλαδή 9w με κόκκινο λευκό μπλε. Αλλά το λευκό χάνεται 

 

B783867C-0368-4C21-B78C-40C64F2D9C13.png

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις είναι 50χ30χ45

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι και φωτογραφία του ενυδρείου με το φως του που μου εστειλε το παιδί.

93A26C43-470F-4372-A75F-2C56E662D8D7.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα το ενυδρειο στο ινετ. Κανει για φυτα. Απλα μονο για καποια ευκολα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να βαλει java moss, java fern, anubias, buce. και με αυτα τα φυτα θα γινει ωραιο scape!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το βρηκα το ενυδρειο στο ινετ. Κανει για φυτα. Απλα μονο για καποια ευκολα.

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορει να βαλει java moss, java fern, anubias, buce. και με αυτα τα φυτα θα γινει ωραιο scape!

Δεν του αρέσει και το χρωματικο αποτέλεσμα. Αν απλά πρόσθετε λευκά λεντ θα έχει θέμα; 
Μεσα έχει φυτέψει hygrophila polysperma, κλαδάκια σταργκρας που του έδωσα και λευκοκεφαλα. Θα την παλέψουν με αυτό το φωτισμο; Θέμα με αλγες θα έχει με αυτό το φως; 
Σε παλιότερο θέμα που διάβασα στο φορουμ έλεγαν να αλλαχτεί ο φωτισμός του ενυδρείου 

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να βαλει λεντ ταινια οπως εκανε ο @Χρήστος. Μπορει να βαλει μια Τ5 18w HO με ανακλαστηρα και θα γινει δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορει να βαλει λεντ ταινια οπως εκανε ο @Χρήστος. Μπορει να βαλει μια Τ5 18w HO με ανακλαστηρα και θα γινει δουλεια.

Αν βάλει την τ5 να βγάλει τον λεντ φωτισμο που τώρα υπάρχει; Γενικά το καπάκι είναι πολύ κοντά στο νερό

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Αν βάλει την τ5 να βγάλει τον λεντ φωτισμο που τώρα υπάρχει; Γενικά το καπάκι είναι πολύ κοντά στο νερό

Για Τ5 θελει 10εκ κατω απο το καπακι ..... τοτε μονο λευκα λεντ και να μεινει και μαμα φωτισμος.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για Τ5 θελει 10εκ κατω απο το καπακι ..... τοτε μονο λευκα λεντ και να μεινει και μαμα φωτισμος.

 

Σε καμία περίπτωση δεν έχει 10εκ δυστυχώς. Άρα του λέω απλά να προσθέσει λεντ και κρατάει και το μαμα φωτισμο. Τα φυτά που έχει μέσα τώρα θα μπορεί να τα διατηρήσει;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε ευχαριστώ παρα πολύ για την βοήθεια σου

Link to comment
Share on other sites

αυτη λαμπα θα ταιριαζε καλα.... https://www.aquario.gr/product/juwel-high-lite-day-24w-t5/

αλλά.....πιανει χωρο σε υψος με στεγανα ντουι...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

αυτη λαμπα θα ταιριαζε καλα.... https://www.aquario.gr/product/juwel-high-lite-day-24w-t5/

αλλά.....πιανει χωρο σε υψος με στεγανα ντουι...

Θα του πω αν θέλει τ5 φωτισμο ότι πάει σε γενική κατασκευή καπακιου αλλιώς βάζει λεντοταινιες γύρω από το φωτιστικό. Αν κρατήσει τα λεντ με την έξτρα λεντοταινια τα φυτά του θα μπορούν να διατηρηθούν ή πάλι  θα πρέπει να τα βγάλει και να βάλει αυτά που αναφέρεις πιο πάνω; 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος antonium98 έγραψε:

Σε καμία περίπτωση δεν έχει 10εκ δυστυχώς. Άρα του λέω απλά να προσθέσει λεντ και κρατάει και το μαμα φωτισμο. Τα φυτά που έχει μέσα τώρα θα μπορεί να τα διατηρήσει;

Ανετα.

Τα λεντ να μην παρει οτι να ναι, πρεπει να ειναι ισχυρα.

Δες τα λεντ -

Ειναι Ταινία LED SMD5730 12V  Λευκό , αν θυμαμαι καλα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ανετα.

Τα λεντ να μην παρει οτι να ναι, πρεπει να ειναι ισχυρα.

Δες τα λεντ -

Ειναι Ταινία LED SMD5730 12V  Λευκό , αν θυμαμαι καλα....

Τέλεια σε ευχαριστώ παρα πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη τα λεντ να είναι ψυχρό ή θερμο φως; Επίσης ποσο λεντοταινια θα χρειαστεί; 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Κάτι ακόμη τα λεντ να είναι ψυχρό ή θερμο φως; Επίσης ποσο λεντοταινια θα χρειαστεί; 

Προσωπικα θα εβαζα 4000 ή 4500Κ, δηλ το φυσικο λευκο. τουλαχιστον 2 σειρες. Υπαρχουν και dimmerakia για λεντοταινιες με 2-3 €, να μπορεσει να μειωνει την ενταση φωτισμου.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ. 
Να σε ρωτήσω κάτι ακόμη για το δικό μου ενυδρειο αν είναι εύκολο. 
Για να πετύχω σε φωτισμο κάτι σαν την φωτογραφία παρακάτω με τέτοιες λεντοταινιες δουλειά θα κάνω; Αν καταργήσω δηλαδή το καπάκι της juwel και φτιάξω κάτι μόνο με αυτές που προτείνεις. 
Απο ότι βλέπω δηλαδή τις πουλάνε σε 5μέτρα τις λεντοταινιες αυτές και σκέφτηκα να πάρω και εγώ καμία να το δοκιμάσω αν μπορεί να δουλέψει. Από φυτά έχω αφησει μέσα μόνο εχινοδορους και λευκοκεφαλα όποτε από φωτισμο δεν θέλω και πολλά πράγματα 

EF773A94-AF1F-4935-9725-9D00C018AA20.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...