Jump to content

Φωτισμός για sun-sun hr500


antonium98

Recommended Posts

Κανονικα σκιες, που "παιζουν" πανω στα φυτα και βυθο, μπορουν να κανουν μονο ΜΗ (metal halide ) λαμπες.

Απ οσο ξερω.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Κανονικα σκιες, που "παιζουν" πανω στα φυτα και βυθο, μπορουν να κανουν μονο ΜΗ (metal halide ) λαμπες.

Απ οσο ξερω.

Μάλιστα καταλαβα.  Εγώ για να μειώσω τον φωτισμο μου σε τέτοιο επιπεδο μπορώ να το κάνω με αυτά τα λεντ; Επίσης αξίζει να κάνω κάτι τέτοιο; Γενικά με το δικό μου από την αρχή με ενοχλούσε που ο φωτισμός μου είναι τόσο δυνατός 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Το καλο, που εχουν συγχρονα φωτιστικα λεντ, ειναι, που ντιμαρουνται. Ειναι πολυ χρησιμο(ειδικα στα φυτεμανα). Στα RGB μπορεις να παιζεις και με χρωματα.

Προσωπικα, ομως θα επαιρνα ενα υβριδικο με λεντ+Τ5 ή με ΜΗ

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το καλο, που εχουν συγχρονα φωτιστικα λεντ, ειναι, που ντιμαρουνται. Ειναι πολυ χρησιμο(ειδικα στα φυτεμανα). Στα RGB μπορεις να παιζεις και με χρωματα.

Προσωπικα, ομως θα επαιρνα ενα υβριδικο με λεντ+Τ5 ή με ΜΗ

Το σκέφτηκα να κοιτάξω για ντιμερ αλλά θέλω να έχω φωτισμο σε συγκεκριμένα σημεία. Πχ στην πίσω αριστερά γωνία δεν θέλω καθόλου φως ενώ πίσω δεξιά θέλω. Εκεί είναι που σκαλώνω. Τώρα σκέφτομαι ότι οι λεντοταινιες πάνω σε ένα καπάκι θα τις έβαζα σε οποία σημεία θέλω 

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια υπάρχει τρόπος να μπει dimmer στο Multilux 80 (led) της Juwel;
Αν υπάρχει θέλω κι εγώ.!

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω μιας και δεν μπορώ να επεξεργαστώ το παραπάνω.
Το Multilux της Juwel δυστυχώς δεν dim-άρεται, διασταυρώθηκε.
Κι όχι τίποτα άλλο αλλά τα Tiger barbs μου δεν αγαπούν καθόλου το δυνατό του φως..

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Συμπληρώνω μιας και δεν μπορώ να επεξεργαστώ το παραπάνω.
Το Multilux της Juwel δυστυχώς δεν dim-άρεται, διασταυρώθηκε.
Κι όχι τίποτα άλλο αλλά τα Tiger barbs μου δεν αγαπούν καθόλου το δυνατό του φως..

Limnobeum ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα αρκετά που κάλυπταν το μισό ενυδρείο, η χαρά τους ήταν. Και τώρα έχω κάποια λιγοστά αλλά δεν σκιάζουν αρκετό μέρος ώστε να αισθανθούν άνετα τα ψαράκια. Ήθελα να δώσω τον έξτρα φωτισμό στα φυτά του βυθού, τον χρειάζονται μετά την προσθήκη του Co2 και του προγράμματος λίπανσης που ξεκίνησα πριν 2 εβδομάδες.. και κάπως έτσι κατέληξα να χαρίζω σχεδόν όλο μου το Limnobium. Μάλλον πρέπει να ξαναπάρω όμως να γεμίσω μια γωνία έστω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αν μεγαλώσουν αυτά τα φυτά που μπήκαν και φουντώσουν με το CO2 και την λίπανση , θα κρύβονται ανάμεσά τους και δε θα έχουν πρόβλημα;  Εγώ δεν έχω πυκνοφυτεμένο, αλλά μια συστάδα πολυσπέρμα έχει γίνει ζούγκλα και αν τρομάξουν πανε και μπαίνουν εκεί μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα φυτά χάνονται ήδη όταν ανάβουν τα φώτα αλλά εγώ να τα βλέπω θέλω![emoji28]

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω μήπως παω για κατάργηση του δικού μου μαμα φωτιστικου και παίξω με 2 floodlight στα 4000K το καθενα. Συγκεκριμένα με τα παρακάτω 

https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=114868&skr_prm=WyIwZjU2NDg0MC0wNGU0LTQ4YTAtYTA4ZS0zOGNhNWY4ODJjYzUiLDE2MTkwMjI2OTk3NzEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
Πιστευετε θα έχει το αποτέλεσμα που θέλω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Κοιτάω μήπως παω για κατάργηση του δικού μου μαμα φωτιστικου και παίξω με 2 floodlight στα 4000K το καθενα. Συγκεκριμένα με τα παρακάτω 

https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=114868&skr_prm=WyIwZjU2NDg0MC0wNGU0LTQ4YTAtYTA4ZS0zOGNhNWY4ODJjYzUiLDE2MTkwMjI2OTk3NzEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
Πιστευετε θα έχει το αποτέλεσμα που θέλω;

Κάποια γνώμη για το αν θα κάνω δουλειά με αυτό; Τα φυτά θα έχουν θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι για το δικό μου ενυδρειο. Σήμερα αγόρασα 2 floodlight σαν τα παρακάτω. Πιστεύετε ότι θα μπορέσω να διατηρήσω τα φυτά μου; 
https://www.kafkas.gr/fotistika/fotistika-exoterikou-chorou/provoleis/ledvance-provoleas-led-20w-4000k-lefkos-ip65_151693/

  • Θερμοκρασία χρώματος: 4000K
  • Φωτεινή ροή: 2200lm
  • Φωτεινή απόδοση: 110lm/W

CAE08F2A-9DFE-4A31-BDFF-C1AB46B9E3E6.thumb.jpeg.a7ebb883fd0e057a022870253525d539.jpeg

Βάζω και μια φωτογραφία που τα ακούμπησα πρόχειρα. Δεν φαίνεται τόσο καλά η αλήθεια είναι. Αυτό που βλέπω είναι τελειως διαφορετικό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη αν αντί για αυτά τα δυο κράταγα ένα τέτοιο θα αρκούσε;

https://www.kafkas.gr/fotistika/fotistika-exoterikou-chorou/provoleis/ledvance-provoleas-led-20w-2200lm-6500k-mavros-ip65_151694/
20w 2200lm 6500k

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Κάτι ακόμη αν αντί για αυτά τα δυο κράταγα ένα τέτοιο θα αρκούσε;

https://www.kafkas.gr/fotistika/fotistika-exoterikou-chorou/provoleis/ledvance-provoleas-led-20w-2200lm-6500k-mavros-ip65_151694/
20w 2200lm 6500k

Κάποια γνώμη;

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη γι αυτά δεν εχω, να σου πω μόνο ότι χτες αποφάσισα να αλλάξω φωτισμό στο δικό μου Rio 125 αφου τα Led της Juwel με αγανάκτησαν, πολύς φωτισμός που δεν κάνει dim εντάξει, με κούρασε.

Πήρα το Spectrum Plant της Fluval, υπέροχο Αντώνη! Και με πολλές πολλές ρυθμίσεις, σύνδεση με το κινητό και τα συναφή.
2350 lumen έχει, θα ήθελα λίγο παραπάνω αφου dimαρεται κιόλας αλλά ας είναι.
Νομίζω θα σε καλυπτε κι εσένα γι αυτό που πιστεύω ότι θέλεις να πετύχεις..

Και κάθεται κουτί στο ενυδρειάκι μας.[emoji39]



  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος makis206 έγραψε:

Γνώμη γι αυτά δεν εχω, να σου πω μόνο ότι χτες αποφάσισα να αλλάξω φωτισμό στο δικό μου Rio 125 αφου τα Led της Juwel με αγανάκτησαν, πολύς φωτισμός που δεν κάνει dim εντάξει, με κούρασε.

Πήρα το Spectrum Plant της Fluval, υπέροχο Αντώνη! Και με πολλές πολλές ρυθμίσεις, σύνδεση με το κινητό και τα συναφή.
2350 lumen έχει, θα ήθελα λίγο παραπάνω αφου dimαρεται κιόλας αλλά ας είναι.
Νομίζω θα σε καλυπτε κι εσένα γι αυτό που πιστεύω ότι θέλεις να πετύχεις..

Και κάθεται κουτί στο ενυδρειάκι μας.emoji39.png


 

Μάκη όταν λές κάθεται κουτί εννοείς ότι δεν κατήργησες το καπάκι; Γιατί σκέφτομαι να αλλάξω κι εγώ φωτιστικό σε ενυδρείο JUWEL.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος makis206 έγραψε:

Γνώμη γι αυτά δεν εχω, να σου πω μόνο ότι χτες αποφάσισα να αλλάξω φωτισμό στο δικό μου Rio 125 αφου τα Led της Juwel με αγανάκτησαν, πολύς φωτισμός που δεν κάνει dim εντάξει, με κούρασε.

Πήρα το Spectrum Plant της Fluval, υπέροχο Αντώνη! Και με πολλές πολλές ρυθμίσεις, σύνδεση με το κινητό και τα συναφή.
2350 lumen έχει, θα ήθελα λίγο παραπάνω αφου dimαρεται κιόλας αλλά ας είναι.
Νομίζω θα σε καλυπτε κι εσένα γι αυτό που πιστεύω ότι θέλεις να πετύχεις..

Και κάθεται κουτί στο ενυδρειάκι μας.emoji39.png


 

Καλορίζικο???

Το θέμα μου στον φωτισμο που είχα είναι ότι έπεφτε ομοιόμορφα σε όλο το ενυδρειο. Ενώ εγώ ήθελα αλλά σημεία να είναι πιο σκοτεινά και αλλά πιο φωτεινά, ενώ κάποια σημεία να μην έχουν και καθόλου φωτισμο. Αγόρασα και το floodlight του τελευταίου λινκ και μου κάθεται πολύ όμορφα στο μάτι και τα φυτά πιστεύω φωτίζονται επαρκώς. Τώρα θα δείξει. Για καπάκι έβαλα ένα πολύκαρβονικο που μου πήγε 7€ το 85*45.

Βαζω δυο φωτογραφίες αλλά το αποτέλεσμα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που βλέπω. Σίγουρα το καπάκι αυτό θέλει μαζέματα για να δείχνει όμορφο αλλά είναι προσωρινή λύση. Σύνολο μου πήγε σχεδόν 30€ 

image.jpg

image.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάκη όταν λές κάθεται κουτί εννοείς ότι δεν κατήργησες το καπάκι; Γιατί σκέφτομαι να αλλάξω κι εγώ φωτιστικό σε ενυδρείο JUWEL.
Εννοώ ότι πατάει πολύ όμορφα στο πάνω μέρος του Rio και το γεγονός ότι τα "ποδαράκια" του συγκεκριμένου φωτιστικού δεν σηκώνονται ψηλά όπως συμβαίνει σε αλλα φωτιστικά, το φέρνει "flat" με το "ξύλο" και δεν δείχνει να εξέχει από πάνω άκυρα.

Εννοείται βέβαια ότι αφαιρούνται τα flaps, πάντα ανοιχτά τα είχα εγώ έτσι κι αλλιώς όμως. [emoji16]
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...