Jump to content

Πρόταση για co2 σε nano ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Πρόκειται να στήσω ένα ενυδρείο 30λιτρο με γαρίδες (έχω ήδη άλλο ένα) ,θα είναι φυτεμένο με εύκολα και μέτρια φυτά.

Θα ήθελα να έχει co2 ,αλλά επειδή δεν έχω ιδέα ,έχω δει το σύστημα της tropica co2 nano και το ISTA CO2 DISPOSABLE SUPPLY SET BASIC

Ειναι καλά αυτά τα συστήματα για ένα αρχάριο?

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τη δουλεία σου την κάνεις, κι εγώ το Ista Nano έχω , αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι όσο καταναλώνεις το Co2 από το "μπουκαλάκι" θέλει ξανα ρυθμισμά και ξανα ρυθμισμα ... Και μη φανταστείς ότι αυτό είναι μία φορά το 10ημέρο , παίζει και κάθε δύο μέρες να θέλει. Γενικά δεν υπάρχει σταθερή ροή. Πρέπει να είσαι σχετικά απο πάνω. 

 

Και κάτι τελευταίο, και της Tropica η ISTA τα φτιάχνει , στο λέω για να μη νομίσεις ότι είναι καλύτερο. Το ταμπελάκι αλλάζει. 

Έγινε επεξεργασία - dartman
Link to comment
Share on other sites

Αν πχ έχεις ηλεκτρομαγνητικη για να κλεινει, σχεδον κάθε φορά που θα ανοίγει (ειδικά όταν είναι από τη μέση κάτω) θα πρέπει να ρυθμίσεις εκ νέου τη ροή απο τον regulator. 

 

Στη περίπτωση που το έχεις μονιμα ανοιχτό με τις μέρες ή με τις ώρες θα πέφτει η ροή και θα πρέπει παλι να δίνεις απο τον regulator. 

 

Εμένα σε 35 λίτρα ενυδρείο με ~1 φυσαλίδα ανα 3 δευτερόλεπτα με βγάζει σκάρτα δύο μήνες. 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι φασαρία δηλαδή?

Κ χωρίς αυτό το σύστημα ,με Excel δουλειά γίνεται?

Είδα επίσης ένα σύστημα φθηνο της dennerle που συνδέεται με το φίλτρο της για co2 ,γνωρίζεις κάτι?

Έγινε επεξεργασία - Harris Lourakis
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για αυτη τη περίοδο που είμαι ολή μερά σπίτι καλο είναι εχω με κατι να ασχολουμε ?

 

Εάν έχεις ευκολα φυτα τη παλευουν και με excel 

 

Εάν εννοεις το BIO-CO2 CONTROL GEL , εχει και αυτό τη φασαρία του , είναι κατι σαν το σπιτικό Co2 που φτιάχνουμε ... Δεν έχει κάποια ρύθμιση και παίζει κατω απο συγκεκριμένες θερμοκρασίες περιβάλοντος. Νόμιζω από 23 και κάτω δε βγάζει αν θυμαμε καλα γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε με τα συγκεκριμενα.  

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι , για αυτο σου εγραψα απο πάνω. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και θα βαλεις ευκολα φυτα και γαριδες γιατι θες να βαλεις Co2? Οι γαριδες σιγουρα πανε καλυτερα χωρις. 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.. Εχω κι εγώ Co2 της insta. Τρέχει 24ωρες και εάν εξαιρέσω τις πρώτες 2 μέρες που σταματούσε χωρίς λόγο τελικά κατάφερα να το ρυθμίσω και δεν κόβει καθόλου στον ρυθμό που θέλω. 1 μήνα δεν έχω διορθώσει καθόλου. 

IMG_20210328_225824.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eos said:

Μιας και θα βαλεις ευκολα φυτα και γαριδες γιατι θες να βαλεις Co2? Οι γαριδες σιγουρα πανε καλυτερα χωρις. 

Δεν χρειάζεται co2 για γαρίδες?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Αντωνης Πατρα said:

Γειά σας.. Εχω κι εγώ Co2 της insta. Τρέχει 24ωρες και εάν εξαιρέσω τις πρώτες 2 μέρες που σταματούσε χωρίς λόγο τελικά κατάφερα να το ρυθμίσω και δεν κόβει καθόλου στον ρυθμό που θέλω. 1 μήνα δεν έχω διορθώσει καθόλου. 

IMG_20210328_225824.jpg

Σε πόσα λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Harris Lourakis said:

Δεν χρειάζεται co2 για γαρίδες?

 

Γενικα το Co2 δεν το προτειμανε καθολου. Απ οτι γνωριζω οι Caridina δεν αναπαραγουν καθολου με Co2 ενω οι Neocaridina αναπαραγουν αλλα με μεγαλη αποκλειση απο το να μην εχει Co2 το ενυδρειο. 

 

Εαν δεν σε ενδιαφερει να πολλαπλασιαστουν τοτε με Co2 μπορεις να κρατησεις και τα δυο ειδη αλλα καποια ειναι πολυ ευαισθητα και με το διοξειδιο μπορουν να γινουν στραβες!

 

Εαν θα βαλεις κοιταξε να το ρυθμισεις σωστα και να εχεις καλη οξυγονωση γενικα. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Eos έγραψε:

Γενικα το Co2 δεν το προτειμανε καθολου. Απ οτι γνωριζω οι Caridina δεν αναπαραγουν καθολου με Co2 ενω οι Neocaridina αναπαραγουν αλλα με μεγαλη αποκλειση απο το να μην εχει Co2 το ενυδρειο. 

Δεν ισχυει!!!!

CO2 με caridina μπορουν να βαλουν μονο εμπειροι! - λογο μηδενικης ΚΗ νερου.

Neocaridina δεν καταλαβαινουν τιποτα. Κατσαριδες ειναι....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, natateo said:

Δεν ισχυει!!!!

CO2 με caridina μπορουν να βαλουν μονο εμπειροι! - λογο μηδενικης ΚΗ νερου.

Neocaridina δεν καταλαβαινουν τιποτα. Κατσαριδες ειναι....

Ναι για neocaridina πάντα μιλάω 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,

Έχουμε το ίδιο ενυδρειάκι και σου προτείνω όπως έκανα κι εγώ σε μπουκάλι της κόκα κόλα με μαγιά και ζάχαρη. Αλλά έβαλα στο καπάκι διακόπτη για να το κλείνω το βράδυ

 

IMG_20210421_212557.jpgΗ συνταγή κρατάει κάθε δεύτερη Κυριακή δηλαδή κάθε 15 μέρες θα φτιάχνεις καινούργιο μίγμα.

Σου χαρίζω και μια φωτογραφία από το δικό μου.. τρέχει 4μηνες

 

Έγινε επεξεργασία - mik7
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Ναι για neocaridina πάντα μιλάω 

κατσαριδες, λεμε...:D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, mik7 said:

Καλησπέρα και από μένα,

Έχουμε το ίδιο ενυδρειάκι και σου προτείνω όπως έκανα κι εγώ σε μπουκάλι της κόκα κόλα με μαγιά και ζάχαρη. Αλλά έβαλα στο καπάκι διακόπτη για να το κλείνω το βράδυ

 

IMG_20210421_212557.jpgΗ συνταγή κρατάει κάθε δεύτερη Κυριακή δηλαδή κάθε 15 μέρες θα φτιάχνεις καινούργιο μίγμα.

Σου χαρίζω και μια φωτογραφία από το δικό μου.. τρέχει 4μηνες

Πώς το κάνεις αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρειο 30λ DIY CO2 - ειναι μονο για εμπειρους, μην το σκεφτεσαι..... Μπορεις να το δοκιμασεις μονο σε ενυδρειο με φυτα, χωρις να εχεις ζωντανα μεσα (ιδικά γαριδες).

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, natateo said:

Σε ενυδρειο 30λ DIY CO2 - ειναι μονο για εμπειρους, μην το σκεφτεσαι..... Μπορεις να το δοκιμασεις μονο σε ενυδρειο με φυτα, χωρις να εχεις ζωντανα μεσα (ιδικά γαριδες).

 

Καλά που το πες

Ποια φυτά προτείνετε εύκολα που δε χρειάζονται co2, και αν υπάρχει κ γρασιδι

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Αντωνης Πατρα έγραψε:

Γειά σας.. Εχω κι εγώ Co2 της insta. Τρέχει 24ωρες και εάν εξαιρέσω τις πρώτες 2 μέρες που σταματούσε χωρίς λόγο τελικά κατάφερα να το ρυθμίσω και δεν κόβει καθόλου στον ρυθμό που θέλω. 1 μήνα δεν έχω διορθώσει καθόλου. 

IMG_20210328_225824.jpg

 

Καλημέρα, 

 

δε συζητάμε για αυτό , το συγκεκριμένο έχει 1λίτρο μπουκαλα και οχι 95γραμμαρία. Σαφώς και δεν θα έχει τόσες διακυμάνσεις στη ροή για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα μεχρί να φτάσει στα τελειώματα. 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Καλά που το πες

Ποια φυτά προτείνετε εύκολα που δε χρειάζονται co2, και αν υπάρχει κ γρασιδι

γρασιδι μονο marsilea hirsuta..., για άλλα ευκολα δες εδω-

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/?advanced_search_submitted=1&csrfKey=1de6b1a157b477cc72f4eca1d560472e&content_field_30[Easy]=Easy&&content_field_34[slow]=slow&content_field_33[Low]=Low&sortby=field_28&sortdirection=asc&record_type=all&time_frame=show_all

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dartman said:

 

Καλημέρα, 

 

δε συζητάμε για αυτό , το συγκεκριμένο έχει 1λίτρο μπουκαλα και οχι 95γραμμαρία. Σαφώς και δεν θα έχει τόσες διακυμάνσεις στη ροή για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα μεχρί να φτάσει στα τελειώματα. 

Αυτό με τα 95gr πόσο θα κρατάει περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...