Jump to content

Μονομάχος


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά σήμερα έπαθα ένα ατύχημα με το μονομάχο μου θα το γράψω με λίγα λόγια το ενυδρείο μου το είχα κάνει παραγγελία έχει τρεις θαλάμους και από πίσω είναι το φίλτρο λοιπόν στην τρύπα που είναι εισαγωγή για το φίλτρο μου έφυγε τις προάλλες στο προστατευτικό και είπα ο χαζός θα κάνω την αλλαγή νερού και θα το ξαναφτιάξω σήμερα λοιπόν πέρασε ο μονομάχος από κει μέσα και με λίγα λόγια Η τρόμπα τον μάδησε κανονικά.

Τον έβαλα κατευθείαν σε ένα διάλυμα νερού με αλάτι Η ερώτησή μου είναι οι εξής υπάρχει περίπτωση από αυτό να πεθάνει? μέχρι στιγμής κολυμπάει κανονικά είναι μία χαρά απλά έχουνε φύγει παραπάνω από τα μισά πτερύγια του στην ουρά....

Και εάν υπάρχει περίπτωση να ξαναγίνει όπως ήταν???

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε φωτο.

Προσωπικα δεν θα εβαζα το ψαρι σε αλατι. Ειναι παραπανω στρεσσ. Απλα φρεσκο νερακι θελει - συχνες και οχι μεγαλες αλλαγες νερου, σταθερη θερμοκρασια + καλη τροφη με βιταμινες. Αν δεν τραυματιστικε πολυ, θα γινει καλα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε φωτο.
Προσωπικα δεν θα εβαζα το ψαρι σε αλατι. Ειναι παραπανω στρεσσ. Απλα φρεσκο νερακι θελει - συχνες και οχι μεγαλες αλλαγες νερου, σταθερη θερμοκρασια + καλη τροφη με βιταμινες. Αν δεν τραυματιστικε πολυ, θα γινει καλα.
 
Τον έβαλα μόνο δύο φορές σε διάλυμα 1 λίτρο νερό όσμωσης με 3 γραμμάρια αλάτι ενυδρειακο για 30 δευτερόλεπτα φίλε μου και όμως είδα τεράστια διαφορά και το ψάρι αν και στην αρχή φοβήθηκα ότι θα τον έχανα είναι πλέον μια χαρά βέβαια έχει μείνει μίσος αλλά πιστεύω θα επανέλθει...c5ac13a1f4a10394621a0d2b5437c1fa.jpg

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σ΄αυτες τις περιπτωσεις χρειαζεται κατι αντιβακτηριακο και οχι το αλατακι.

Παρε tetra general tonic πχ και κανε θεραπεια. Ακομα εχει πληγες.....

Αν βλεπεις, οτι κλεινουν γρηγορα, απλα καλη ποιοτητα νερου χρειαζεται.

Μακαρι να πανε ολα καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...