Jump to content

Πώς λέγετε ακριβός το συγκεκριμένο γατόψαρο


Dimitris29

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά μια βοήθεια θέλω να μου πείτε πως λέγετε ακριβός αυτό το Ψαρή. Και στήν συνεχίσει έχω και άλλες απορίες

IMG_20210421_185645.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ancistrus (Dolichopterus πιθανότατα) είναι, ότι γνωρίζω παραπάνω θα χαρώ να βοηθήσω [emoji846]

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Ancistrus (Dolichopterus πιθανότατα) είναι, ότι γνωρίζω παραπάνω θα χαρώ να βοηθήσω emoji846.png
 

Καλησπέρα σε ευχαριστώ πολύ. θέλω να μου πεις πόσα πρέπει να έχω σε ένα ενυδρείο 100L  για να είναι άνετα?

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται για μικρό ancistrus sp. (bristlenose pleco). 

 

πριν 13 ώρες, το μέλος Dimitris29 έγραψε:

πόσα πρέπει να έχω σε ένα ενυδρείο 100L 

Όχι πάνω από 1. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Φαίνεται για μικρό ancistrus sp. (bristlenose pleco). 

 

Όχι πάνω από 1. 

Είσαι σίγουρος για αυτό γιατί μου μου είπανε  ότι μπορώ να βάλω δύο    δεν μαγαλονουν πολύ 5 cm φτάνουνε

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Dimitris29 έγραψε:

Είσαι σίγουρος για αυτό γιατί μου μου είπανε  ότι μπορώ να βάλω δύο    δεν μαγαλονουν πολύ 5 cm φτάνουνε

5 εκατοστά δύσκολο. Εγώ έχω ένα θηλυκό 5 μήνες τώρα αγορασμένο μωρό σαν της φωτογραφίας και ήδη έχει πιάσει τους 6 πόντους και μεγαλώνει. Σου προτείνω ένα ψάρι γι αυτό το λόγο και λόγω του ότι πρόκειται για βρώμικα ψάρια. Προσωπικά έχω άμμο κάτω και ότι περιττώματα πέφτουν φαίνονται ξεκάθαρα. Πίστεψε με δεν θέλεις να σου στείλω φωτογραφία με το τι σκουπίζω κάθε βδομάδα έξω από το λαγούμι της....

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για αυτό γιατί μου μου είπανε  ότι μπορώ να βάλω δύο    δεν μαγαλονουν πολύ 5 cm φτάνουνε
Γύρω στα 12cm καταλήγουν μετά από καιρό και προσωπικά θα έβαζα οριακά 2 ψάρια στα 100 λίτρα, και πάντα με την προϋπόθεση ότι θα είχα δυνατό φίλτρο. Το ότι είναι "καθαριστές" ενυδρείου δεν σημαίνει ότι δεν "λερώνουν" κιόλας, το αντίθετο μάλιστα.
Κι άλλη μια προϋπόθεση, αν έχεις κι άλλα ψάρια βυθού μην βάλεις ΚΑΙ τα Ancistrus αφού τα αρσενικά διεκδικούν χώρο στον βυθό και θα χρειαστεί κρυψωνες και σπηλιές αλλιώς θα σκάβει το χαλίκι μέχρι να φτιάξει μόνος του μια..[emoji6]

Το δύσκολο.. να βρεις ζευγάρι οσο είναι ακόμα μικρά. Πρέπει να μεγαλώσουν αρκετά μέχρι να μπορέσει κάποιος με σιγουριά να αναγνωρίσει το φύλο τους. Δυο αρσενικά ΔΕΝ πρέπει να μπουν μόνα τους σε τέτοιο ενυδρείο, θα έχουν προβλημα όταν αρχίσουν να διεκδικούν χώρο.
Ένα κι ένα θα ήταν το ιδανικό αλλά αντε να τα αναγνωρισεις μέχρι να βγάλουν "κέρατα" στη μούρη τα αγοράκια..

Μια λύση είναι να πάρεις 3, θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να σου πέσει ένα αρσενικό κι ένα θηλυκό μέσα. Μεγαλώνοντας όμως θα πρέπει να βγάλεις το ένα από αυτά και να αφήσεις μόνο το ζευγάρι στο 100αρι σου..

Θα έχεις και μπόλικες γέννες με τον καιρό με δαύτα.. αξιολάτρευτα ψαράκια. Τώρα την ψάχνω κι εγώ με τα Ancistrus - αν θα μπορούσα να τα συνδυάσω με τα "ενοχλητικά" Tiger barbs μου δηλαδή..
Link to comment
Share on other sites

@makis206 Καλησπέρα αδερφέ! Έχω παρακολουθήσει όλη την ιστορία του ενυδρείου και τα επισόδεια με τα tiger barbs και τις διαθέσεις τους. Έχεις σκεφτεί την λύση μαζί με ταμπλέτα σπιρουλίνας να πέφτει και ταμπλέτα ζάναξ ; :bigemo_harabe_net-77:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το έχω σκεφτεί κι εννοείται πως έχει μπει και το Ζανάξ στο rotation.

Καθημερινά τρία παίρνΩ από δαύτα..[emoji28]

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Φυσικά και το έχω σκεφτεί κι εννοείται πως έχει μπει και το Ζανάξ στο rotation.

Καθημερινά τρία παίρνΩ από δαύτα..emoji28.png

Όπως λέει και ο Τζουβελας "ρούφα" οχαχαχαχα. Ρε συ που πήγες και έμπλεξες?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος makis206 έγραψε:

Γύρω στα 12cm καταλήγουν μετά από καιρό και προσωπικά θα έβαζα οριακά 2 ψάρια στα 100 λίτρα, και πάντα με την προϋπόθεση ότι θα είχα δυνατό φίλτρο. Το ότι είναι "καθαριστές" ενυδρείου δεν σημαίνει ότι δεν "λερώνουν" κιόλας, το αντίθετο μάλιστα.
Κι άλλη μια προϋπόθεση, αν έχεις κι άλλα ψάρια βυθού μην βάλεις ΚΑΙ τα Ancistrus αφού τα αρσενικά διεκδικούν χώρο στον βυθό και θα χρειαστεί κρυψωνες και σπηλιές αλλιώς θα σκάβει το χαλίκι μέχρι να φτιάξει μόνος του μια..emoji6.png

Το δύσκολο.. να βρεις ζευγάρι οσο είναι ακόμα μικρά. Πρέπει να μεγαλώσουν αρκετά μέχρι να μπορέσει κάποιος με σιγουριά να αναγνωρίσει το φύλο τους. Δυο αρσενικά ΔΕΝ πρέπει να μπουν μόνα τους σε τέτοιο ενυδρείο, θα έχουν προβλημα όταν αρχίσουν να διεκδικούν χώρο.
Ένα κι ένα θα ήταν το ιδανικό αλλά αντε να τα αναγνωρισεις μέχρι να βγάλουν "κέρατα" στη μούρη τα αγοράκια..

Μια λύση είναι να πάρεις 3, θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να σου πέσει ένα αρσενικό κι ένα θηλυκό μέσα. Μεγαλώνοντας όμως θα πρέπει να βγάλεις το ένα από αυτά και να αφήσεις μόνο το ζευγάρι στο 100αρι σου..

Θα έχεις και μπόλικες γέννες με τον καιρό με δαύτα.. αξιολάτρευτα ψαράκια. Τώρα την ψάχνω κι εγώ με τα Ancistrus - αν θα μπορούσα να τα συνδυάσω με τα "ενοχλητικά" Tiger barbs μου δηλαδή..

Ωρεα ευχαριστώ  εγώ έχω  2   ελπίζω να μου πάνε καλά γιατί είμαι Πόλυ ωρεα μέσα στο ενυδρείο   λες να είμαι τόσο τυχερός που να βγήκαν αρσενικό θρυλικό μακαρθισμού Χαχαχα σε ευχαριστώ και πάλη

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Τζουβελας "ρούφα" οχαχαχαχα. Ρε συ που πήγες και έμπλεξες?
Είναι αξιαγάπητα! Με τρία μόλις "κακά":

- Δεν συμπαθούν συγκατοίκους
- Δεν συμπαθούν το φως ιδιαίτερα και κρύβονται
- Γράφουν τον "μπαμπά" στο άνω τους πτερύγιο

Αλλά είναι αξιαγάπητα [emoji28]

Και μιας και μιλάμε για Ancistrus να πω κι εγώ ότι το έψαξα αρκετά αυτές τις μέρες και αφού πήρα το οκ να επιστρέψω τα Tiger Barbs (που όμως δεν θέλω να το κανω), αποφάσισα να επιστρέψω 5 από τα 13 που έχω και να ρισκάρω να βάλω 2 Ancistrus στη θέση τους.
Και πολλά θα είναι για τα 130 λίτρα που έχω.
Δεν είχα πρόβλημα με το "1 είδος" ψαριών στο ενυδρείο (μιας και οι κανίβαλοι με ανάγκασαν να διώξω ότι άλλο..) όμως οπως και να το κάνεις, πάντα θες να βλέπεις και μια δεύτερη "συμπεριφορά" από άλλο είδος ψαριού στο scape σου..

Άμα δω ότι την πέφτουν και στα Ancistrus, η επόμενη επιστροφή που θα κάνω θα είναι τα Barbs αυτή τη φορά. Και αναζητάμε νέο κοπάδι..[emoji4]
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μπορεί λόγω μεγεθους του ancistrus να κολλήσουν. Αλλιώς θέλω βιντεάκι με το bullying ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μπορεί λόγω μεγεθους του ancistrus να κολλήσουν. Αλλιώς θέλω βιντεάκι με το bullying [emoji16]
Στό'να χέρι η κάμερα και στ'άλλο η απόχη, υπόσχομαι.![emoji28]
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...