Jump to content

Νέο ενυδρείο και προβλήματα γλυκού νερού


Recommended Posts

Γειά σας.   Μυρίζει  το νερό του ενυδρείου κατουρο γατας. λες και έχω γάτα με καλάθι άμμο και κατουρα στην γωνία του σπιτιού.  Είναι 10 ημέρες που έχω στήσει το καινούργιο ενυδρείο 110 λίτρα έχω βάλει άμμο ψιλή 2 ψεύτικα φυτά ασβεστόλιθικες πέτρες 4 κιλά και ένα background 3d που το έφτιαξα μόνος μου. Υλικά για το background  τσιμέντο και ακριλικα χρώματα  ... τι μπορεί να φταίει???? ΕΊΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΌ?????  Τέλος να συμπληρώσω ότι έχω κάνει πολλές φορές πλύσιμο το background  με το ενυδρείο και κάθε φορά  που ξανά γέμιζα νερό το ενυδρείο συμπληρώνα prime  .και έπλυνα όλα τα υλικά που έβαλα στο ενυδρείο. Φίλτρο έχω εξωτερικό τής fluval 207 και τις τελευταίες 6 μέρες χρησιμοποιώ βακτήρια stability 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

ΕΊΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΌ????? 

Δεν ειναι. Πως στρωνεις το ενυδρειο; Πες αναλυτικα. πχ- ριχνω τοση τροφηκαθε μερα για μια εβδομαδα.... θερμοκρασια τοσο κτλ

και βγαλε μια φωτο, please.

μετρησεις νερου εχεις κάνει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία 28 και σήμερα το κατέβασα 26 .τροφή περίπου μισό κουταλάκι του γλυκού σε νιφάδες που είναι.,σε ένα πουγγί και το αλλάζω κάθε 2 με 3 μέρες  και αυτές είναι η μέτρησης σήμερα 0,05 NH4  0,3mg/l NO2  8,2 PH  GH6  KH5 . Ρίχνω τροφή από τις 13 του μήνα μέχρι και σήμερα και από 17 του μήνα ξεκίνησα παράλληλα βακτήρια  stability  όπως λέει η συσκευασία 

20210422_081601.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Εχεις μηδενικα νιτρωδη και αμμωνια. Νιτρικα μετρησες;

 

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικα δεν έχω test θα πάρω μεσα στην βδομάδα.   Με έχει σκάσει πραγματικά αδερφέ.   ααα  και κάτι ακόμα δεν έχω κάνει καμία αλλαγή νερού από 13 του μήνα μέχρι σήμερα 22του μήνα 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου κανονικα δεν χρειαζεται να κανεις στο στρωσιμο

Για μυρωδια μπορει να φταιει και το background, βγαλε το απο το ενυδρειο, βαλ το σε ενα πλαστικο δοχειο να μουλιασει μια-δυο εβδομαδες με αλλαγες νερου συχνες....

Κανε αλλαγες νερου στο ενυδρειο 50% με prime να φυγει η μυρωδια και μετα-

Σταματας να ριχνεις τροφη. Παιρνεις απο φαρμακειο υγρη αμμωνια ενα μικρο μπουκαλακι 50μλ(100μλ), δεν χρειαζεται παραπανω. Υπαρχει σχεδον σε ολα τα φαρμακεια.

Και ριχνεις στο ενυδρειο σου 2-3 ml και μετα απο λιγη ωρα και βακτηρια. Μετα μετρας την αμμωια. Ριχνεις αμμωνια καθε μερα μεχρι να φτασεις τουλαχιστον 2-3 ppm, να υπαρχει πρασινο χρωμα στο τεστ NH3/4. Ταυτοχρονα μετρας και νιτρωδη. Μετα σταματας να ριχνεις αμμωνια και σε 4-5 μερες και παλι κανεις μετρησεις αμμωνια και νιτρωδη.

μετα μιλαμε.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το background δεν μπορώ να το βγάλω. Το έχω κολλήσει με σιλικόνη πίσω και πλάγια παρα πολύ καλά . αν προσπαθήσω να το βγάλω θα κάνω ζημιά στο ενυδρείο. Όσο για αυτό που μου λες το έχω κάνει άπειρες φορές πλύσιμο  3 μήνες κάθε μέρα σχεδόν και prime. Προτού το στήσιμο του ενυδρείου.  Αλλαγή σχέδιου ???  Εκτός και αν έχει αχρηστέψει ολο το ενυδρείο και πρέπει να πάρω άλλο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Το background δεν μπορώ να το βγάλω. Το έχω κολλήσει με σιλικόνη πίσω και πλάγια παρα πολύ καλά . αν προσπαθήσω να το βγάλω θα κάνω ζημιά στο ενυδρείο. Όσο για αυτό που μου λες το έχω κάνει άπειρες φορές πλύσιμο  3 μήνες κάθε μέρα σχεδόν και prime. Προτού το στήσιμο του ενυδρείου.  Αλλαγή σχέδιου ???  Εκτός και αν έχει αχρηστέψει ολο το ενυδρείο και πρέπει να πάρω άλλο 

ολα θα γινουν. Την αμμο επλυνες καλα;

Λεω απλα να κάνεις αλλαγη νερου και να μην ριχνεις τροφη. Στρωσε με αμμωνια. Λιγοτερη μυρωδια, λιγοτερη βρωμιά στο φιλτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...