Jump to content

Θολώνει το νερό στο ενυδρείο συμβουλές;


Recommended Posts

Το ενυδρείο είναι καινούργιο χωρίς ζωντανά φυτά και δυστυχώς είναι πολύ μικρό 16 λίτρα για την ακρίβεια (το έχω υπόψη μου να αλλάξω ενυδρείο στο μέλλον) . Τα ψάρια τα έχω μια εβδομάδα μέσα και είναι ένας αρσενικός μονομάχος, δύο corydoras  sterbai και δύο sewellia lineolata. Τους έχω φυσικά φίλτρο, θερμοστάτη και άρχισε εδώ και τρεις με τέσσερις μέρες να θολώνει το νερό. Ότι πράγματα τους έχω βάλει μέσα είναι πολύ καλά πλυμένα. Το φίλτρο το έβγαλα χθες και το έπλυνα αλλά τίποτα οπότε καμία συμβουλή τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Με πολύ ενδιαφέρον θα πω πως τα ζωντανά σου δεν επρόκειτο να επιζήσουν στις συνθήκες που έχεις δημιουργήσει. Ούτε ένα μικρό ψαράκι δεν γίνεται να μπει μέσα σε τόσα λίγα λίτρα , παρά μερικές γαρίδες (5) ή σαλιγκάρια . Ο μονομάχος είναι ψάρι που πρέπει να είναι μόνο του. Άλλοι στήνουν μονομαχιέρες για έναν μονομάχο 100λιτρα. Τα sewelia lineolata ή αλλιώς hillstream loach τρώνε βιοφίλμ. Έχεις μεριμνήσεις για τη διατροφή τους ή θα πεθάνουν από ασιτία; Τα corydoras sterbai είναι corydoras αφρικανικής προελεύσεως. Εμφανίζουν μια σχετική δυσκολία καθώς τείνουν να είναι ευαίσθητα. Τα ψάρια θα αρχίσεις να τα χάνεις ένα ένα. Δε φταις εσύ...τα petshop φταίνε. Η δική μου πρόταση είναι να επιστρέψεις τα πάντα και να πάρεις ένα ωραιότατο τριαντάρι και εκεί να βάλεις τον μονομάχο σου (με πολλά ζωντανά φυτά γιατί τα χρειάζεται). Αυτό, αν και μόνο αν έστρωσες το ενυδρείο σωστά, έχεις κατανοήσει τον κύκλο του αζώτου  και έχεις κάνει την αντίστοιχη διαδικασία στο ενυδρείο για ενα ενάμισι μήνα ώστε να δημιουργηθεί βακτηριακός πλυθησμός που να μπορεί να επεξεργαστεί τις ακαθαρσίες των ψαριών και να προσφέρει τη χημεία εκείνη που χρειάζονται για να επιβιώσουν. Επίσης ποτέ νερό από την βρύση γιατί περιέχει χλώριο και σκοτώνει τη βιολογία. 

Όσον αφορά την αύξηση της θολερότητας είναι από τις ακαθαρσίες. 

Θα ευχηθώ από βάθους καρδιάς καλή επιτυχία. Παραθέτω υλικό για μελέτη, η οποία έπρεπε να γίνει πριν τις αγορές. Τουλάχιστον ο υπάλληλος να πει κάτι για την κατάσταση.

Καλή δύναμη. Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν μίλησα κάπως "ωμά". Φταίει η ευαισθητοποίηση προς τα ψάρια...ένα ενυδρείο με ακαθαρσίες ή δηλητήρια όπως η αμμωνία και τα νιτρώδη, είναι σαν να βάζεις άνθρωπο σε θάλαμο αερίων.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση μόνο για την ιστορία που δεν έχει και πολύ σημασία βέβαια , τα Sterbai είναι Βολιβία και Βραζιλία και όχι Αφρική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dartman έγραψε:

Μια παρατήρηση μόνο για την ιστορία που δεν έχει και πολύ σημασία βέβαια , τα Sterbai είναι Βολιβία και Βραζιλία και όχι Αφρική.

Αλήθεια; Πιο κόρυ είναι από αφρική και το μπερδεύω ? ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Nnnnnn έγραψε:

Το ενυδρείο είναι καινούργιο χωρίς ζωντανά φυτά και δυστυχώς είναι πολύ μικρό 16 λίτρα για την ακρίβεια (το έχω υπόψη μου να αλλάξω ενυδρείο στο μέλλον) . Τα ψάρια τα έχω μια εβδομάδα μέσα και είναι ένας αρσενικός μονομάχος, δύο corydoras  sterbai και δύο sewellia lineolata. Τους έχω φυσικά φίλτρο, θερμοστάτη και άρχισε εδώ και τρεις με τέσσερις μέρες να θολώνει το νερό. Ότι πράγματα τους έχω βάλει μέσα είναι πολύ καλά πλυμένα. Το φίλτρο το έβγαλα χθες και το έπλυνα αλλά τίποτα οπότε καμία συμβουλή τι μπορεί να φταίει;

Πολλά ψάρια σε λίγα λίτρα σημαίνει και περισσότερες ακαθαρσίες στον βυθό και αν το συνδυάσουμε με έντονο ανακάτωμα τότε βγαίνουν διάφορα σωματίδια στο νερό με αποτέλεσμα τη θολούρα. Εξάλλου στον βυθό υπάρχει μεγάλη ποσότητα βακτηρίων. Σε πρώτη φάση κάνε μια μεγάλη αλλαγή νερού. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Αλήθεια; Πιο κόρυ είναι από αφρική και το μπερδεύω ? ;

 

Εγώ τουλάχιστον δε γνωρίζω κάποιο Cory από Αφρική 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα , φιλε μου εγω χρησιμοποιώ ενυδρειακό βαμβάκι , σαν το κανονικό μοιάζει μόνο που είναι ειδικά για ενυδρεία . Είναι πάμφθηνο γυρω στα 2-3 ευρώ και λειτουργεί ως προφίλτρο. Στα ψάρια μου ειδικά και στο ενυδρείο μου έχει κάνει το νερό κρύσταλλο . Τώρα , οσο για τα λίτρα , τα παιδιά εδώ έχουν δικιο είναι πολυ λίγα και δεν θα έχουν σωστές συνθήκες διαβίωσης . Διάβασε τα άρθρα τους είναι πολύ χρήσιμα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Nnnnnn έγραψε:

Το φίλτρο το έβγαλα χθες και το έπλυνα αλλά τίποτα οπότε καμία συμβουλή τι μπορεί να φταίει;

Χειροτερα δεν γινεται.... Εχεις bacterial bloom, γιατι το ενυδρειο ειναι φρεσκο.

Απο την στιγμη, που εχεις μεσα ζωντανα (σε αστρωτο ενυδρειο), αλλαγες νερου συχνες θελει, τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα απο 40-50%

Καλυτερα και ανα 2 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...