Jump to content

Φτηνο και καλο τεστ?


Recommended Posts

Εχει να προτεινει κανεις κανα καλο αλλα και οικονομικο τεστ γλυκου νερου?

Για PH,GH,KH,NO2,NO3 KAI AMMΩNIA?

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα αξιοπιστα και τα οικονομικοτερα της αγορας ειναι τα τεστ της SERA.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα αξιοπιστα και τα οικονομικοτερα της αγορας ειναι τα τεστ της SERA.

5504[/snapback]

Στο ΡΗ όμως έχουν διαβάθμιση ανά 0,5. Κάποιο τέστ με πιο ακριβή διαβάθμιση; Της Tetra ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Και της TETRA αν θυμαμαι καλα την ιδια διαβαθμηση εχει.Απο τα τεστ του εμποριου το μονο που ξερω να εχει διαβαθμηση 0,2 ειναι της JBL.Αφου ομως ψαχνεις για τοση ακριβεια γιατι δεν την ψαχνεις για ενα ηλεκτρονικο?

Link to comment
Share on other sites

Και της TETRA αν θυμαμαι καλα την ιδια διαβαθμηση εχει.Απο τα τεστ του εμποριου το μονο που ξερω να εχει διαβαθμηση 0,2 ειναι της JBL.Αφου ομως ψαχνεις για τοση ακριβεια γιατι δεν την ψαχνεις για ενα ηλεκτρονικο?

5558[/snapback]

Aυτό που είχα εγώ μέχρι πριν πάρω το ηλεκτρονικό, ήταν της Red Sea και μετρούσε ανά 0.2. Μπορείς να δεις και φωτό από το χρωματικό διάγραμμα της συσκευασίας στις οδηγίες για test γλυκού νερού.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εγω ποιο να παρω μπερδευτικα!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εγω ποιο να παρω μπερδευτικα!!

5646[/snapback]

Μην μπερδεύεσαι, τα πράγματα είναι απλά :blush:

Προτίμησε σίγουρα κάποιο τεστ σε σταγόνες και όχι τα πακέτα 5 σε 1! Από κει και πέρα όποιο και να πάρεις τη δουλειά σου θα την κάνεις μια χαρά. Μπορείς να πάρεις της Tetra που δουλεύουν μια χαρά. Αν μόνο θες καλύτερη ακρίβεια στο pH να ψάξεις για JBL ή Red Sea (στο κατάλληλο εύρος)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πολύ καλά και αξιόπιστα! Χωρίς να είναι πανάκριβα είναι τα τεστ της Aquarium Pharm και η διαβάθμιση αν θυμάμαι καλά είναι ανα 0.2

Link to comment
Share on other sites

για αυτο το ειπα και γω βασιλη,γιατι μια φορα πηρα τεστ αμμωνιας,χωρις να κοιταξω ημερομηνια και μπορεσα και το χρησιμοποιησα για μια μετρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εγώ έχω της tetra 5 σε 1 και πιστεύω κάνει την δουλεία του.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς φίλε GUPPY τα stick (χαρτάκια) πίστεψε με ότι τα αποτελέσματα που παίρνεις είναι στο πολύ περίπου. Η χρωματική διαβάθμιση είναι τέτοια που δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με το μάτι που ταιριάζει περισσότερο και φυσικά να μην πούμε για την ακρίβεια μέτρησης...

Καλά τεστ με μικρό σφάλμα θεωρούνται θεωρούνται τα υγρά και μπορείς, ανάλογα με την κατασκευάστρια εταιρεία, να βρεις αυτό που σε ικανοποιεί και πληροί τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρτακια λεω,ενταξει διακρινεται καπως. Πιο να παρω, για αμμωνια εχω τις Redsea. Με υγρο ειναι πιο ακριβα γι αυτο δεν τα αγορασα.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω ότι πολύ καλά είναι της Tropic marine.Πολύ καλή διαβάθμιση.Το μόνο πρόβλημα είναι το test του PH που θέλει 1 σταγόνα στα 5ml νερό.Επιδή η μια σταγόνα είναι κάτι σχετικό το αποτέλσμα που βγάζει μπορεί να είναι και λάθος.Εαν όμως βάλεις 2 σταγόνες στα 10 ml η μέτρηση είναι ακριβής

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λες ποσο εχουν; Τα αγοραζεις ξεχωριστα ή ειναι ολα μαζι οπως της Tetraq

Link to comment
Share on other sites

Πωλούνται και ένα ένα αλλα υπάρχει και πακέτο.Ως προς την τιμή δεν είναι και φθηνά αλλα καλό είναι έκτος απο την τιμή τους να βλέπουμε και πόσα Test κάνει.Οταν μάλιστα η ένδειξη στην αμμωνία ξεκινά από 0,01 στον ΝΟ2 από 0,05 και PH ανα 0,2 , πιστέυω ότι είναι πάρα πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...