Jump to content

Μικρή λίμνη ερώτησης


Leon1

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι σε σκέψεις να κάνω μια λίμνη η σε στυλ δεξαμενής με την μια μεριά να έχει τζαμί τα ερωτήματα μ είναι τα εξής.

 

1=Μέχρι πια ελάχιστη θερμοκρασία αντέχουν τα κοι και τα χρυσόψαρα λόγο ότι είμαι στην Μακεδονία οπότε μπορεί να πιάσουμε και -15

2=ποσά λίτρα θέλει ένα κοι

3=τη εξοπλισμό χρειάζεται

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου αδερφέ! Καλή επιτυχία. Περί λιμνών και κόι γνώσεις δεν κατέχω. Πιστεύω όμως για αρχή πως θα βρεις πράγματα πολύ χρήσιμα και ενδιαφέροντα στο παρακάτω thread. Διαβάζοντας προς πιό πρόσφατες ημερομηνίες και προς το τέλος (περί τον Μάρτιο του 2021) , θα δεις μια κατασκεύη ακριβώς με αυτήν που έχεις στο μυαλό σου. Ο συνχομπίστας αναφέρει αναλυτικά τα βήματα της κατασκευής με φωτο και βίντεο. 

Καλή επιτυχία! Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο!

 

Έγινε επεξεργασία - Halcyon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites



Καλησπέρα σου αδερφέ! Καλή επιτυχία. Περί λιμνών και κόι γνώσεις δεν κατέχω. Πιστεύω όμως για αρχή πως θα βρεις πράγματα πολύ χρήσιμα και ενδιαφέροντα στο παρακάτω thread. Διαβάζοντας προς πιό πρόσφατες ημερομηνίες και προς το τέλος (περί τον Μάρτιο του 2021) , θα δεις μια κατασκεύη ακριβώς με αυτήν που έχεις στο μυαλό σου. Ο συνχομπίστας αναφέρει αναλυτικά τα βήματα της κατασκευής με φωτο και βίντεο. 
Καλή επιτυχία! Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο!
 


Ευχαριστώ πολύ θα δω

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εφτιαξα και εγώ λίμνη με τζάμι μπορείς να το δεις. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εφτιαξα και εγώ λίμνη με τζάμι μπορείς να το δεις. 
 
Καλημέρα ωραία η λίμνη σ εγώ έχω στο μυαλό μ διαστάσεις 2,00μ1,00πλ κλ 1,30 ύψος σαν το σκεδιο και να μπη ένα τζαμί 1,00 με ύψος 60 περίπου 5a3cd8f5dc31210eb955fefd14af2e1d.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Δεν έχω αντιμετωπίσει θερμοκρασίες όπως το -15C που αναφέρεις. Ξέρω όμως ότι λίμνες έχουν στην Γερμανία αλλά ακόμα και στην Αγγλία. Αν την έχεις βυθισμένη στη γη, τότε λόγο γεωθερμίας θα κρατάει περισσότερο ζεστή στον πυθμένα. π.χ. αν η επιφάνεια έχει 0C σε 1μ βάθος έχεις 4C. Μερικοί έχουν και μηχανήματα για να θερμαίνουν το νερό. Αν γίνει πάγος όλο το νερού θα έχεις πρόβλημα.

2) Κάθε ΚΟΙ θέλει 1000-800 λτ. Οπότε για τα λίτρα σου, κοι σε τελικό μέγεθος δεν θα μπορείς να έχει πάνω από 3. Καλύτερα να πας σε χρυσόψαρα.

3) Αν τελικά πας σε χρυσόψαρα δεν θα χρειαστείς αεραντλία. Η φιλτρανσης θα είναι πολύ μικρότερη.

Χοντρικά θα υπολόγιζα για φίλτρο diy γύρο στο 10% της λίμνης. Χοντρικά 250λτ. Μια αντλία γύρο στα 5000λτ/ώρα.

Link to comment
Share on other sites



1) Δεν έχω αντιμετωπίσει θερμοκρασίες όπως το -15C που αναφέρεις. Ξέρω όμως ότι λίμνες έχουν στην Γερμανία αλλά ακόμα και στην Αγγλία. Αν την έχεις βυθισμένη στη γη, τότε λόγο γεωθερμίας θα κρατάει περισσότερο ζεστή στον πυθμένα. π.χ. αν η επιφάνεια έχει 0C σε 1μ βάθος έχεις 4C. Μερικοί έχουν και μηχανήματα για να θερμαίνουν το νερό. Αν γίνει πάγος όλο το νερού θα έχεις πρόβλημα.
2) Κάθε ΚΟΙ θέλει 1000-800 λτ. Οπότε για τα λίτρα σου, κοι σε τελικό μέγεθος δεν θα μπορείς να έχει πάνω από 3. Καλύτερα να πας σε χρυσόψαρα.
3) Αν τελικά πας σε χρυσόψαρα δεν θα χρειαστείς αεραντλία. Η φιλτρανσης θα είναι πολύ μικρότερη.
Χοντρικά θα υπολόγιζα για φίλτρο diy γύρο στο 10% της λίμνης. Χοντρικά 250λτ. Μια αντλία γύρο στα 5000λτ/ώρα.


Καλησπέρα εχτές έβλεπα την ανάρτηση σ θα γίνει τρομερή η δεξαμενή .Τόσα πολλά λίτρα θέλουν τα κοι οπότε με το ζόρι 2

Άμα μπουν κοι και μαζί χρυσόψαρα θα υπάρχει πρόβλημα?

Δεν θέλω λίμνη γτ έχω μικρά παιδιά να μην πέσει κανένα μέσα

Λόγο χώρο περίπου με χωράει 3000λ

Άμα γίνει εξωτερική μόνωση και στο πάτωμα θα βοηθήσει το χειμώνα ?Άμα γίνει και ένα καπάκι με μόνωση ?

Το φίλτρο σαν αυτό που το στιλ που έχεις κάνει εσύ ?

Τη υλικά χρειάζονται για το φίλτρο ?

Τα 3000λ περίπου τη αντλία θα χρειαστώ?

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλια.

 

Καλύτερα να μην βάλεις κοι μαζί με χρυσόψαρα γιατί ιδρυβιζουν. Επίσης τα κοι έχουν περισσότερες απαιτήσεις (όπως αεραντλία κτλ) οπότε θα σου ανεβάσουν και το κόστος.

 

Δεν έχω τόση εμπειρία από κρύο. Μέχρι 2C έχω δεν την επιφάνεια της λίμνης μου. Τα ψάρια είχαν πάει στον πυθμένα και ήταν ακίνητα. Δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

 

Έχω δει σε λίμνες στο εξωτερικό που βάζουν εσωτερικά κάποια φύλλα μόνωσης. Επίσης με τα κρύα και τα χιόνια βάζουν κάποιο κάλυμμα για να μην χάσει η λίμνη μεγάλη θερμοκρασία. Προσοχή δεν πρέπει να εφάπτεται με το νερό για να μπορούν να γίνονται αλλαγές αερίων. Κάποιο κάλυμμα σκέφτομαι να φτιάξω και εγώ γιατί είδα ότι το χιόνι ρίχνει αρκετά την θερμοκρασία του νερού.

 

Αντλία βάλε δίπλασια από τα λίτρα της λίμνης σου. Δηλαδή για 3000λτ λίμνη βάλε μια 6000λτ/ώρα αντλία.

 

Δες και στην παλιότερη λίμνη μου που είχα 3 βαρέλια για φιλτρανση. Τα καλύτερα υλικά είναι η ιαπωνική Ψαθά και το crystal bio.

 

Υ.Γ. στην παλιά μου λίμνη έχουν πέσεις και τα 2 παιδιά μου μέσα, παρόλο που την μια φορά είχα και φράχτη. Πάλι καλά που ήμουν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλια.
 
Καλύτερα να μην βάλεις κοι μαζί με χρυσόψαρα γιατί ιδρυβιζουν. Επίσης τα κοι έχουν περισσότερες απαιτήσεις (όπως αεραντλία κτλ) οπότε θα σου ανεβάσουν και το κόστος.
 
Δεν έχω τόση εμπειρία από κρύο. Μέχρι 2C έχω δεν την επιφάνεια της λίμνης μου. Τα ψάρια είχαν πάει στον πυθμένα και ήταν ακίνητα. Δεν είχαν κανένα πρόβλημα.
 
Έχω δει σε λίμνες στο εξωτερικό που βάζουν εσωτερικά κάποια φύλλα μόνωσης. Επίσης με τα κρύα και τα χιόνια βάζουν κάποιο κάλυμμα για να μην χάσει η λίμνη μεγάλη θερμοκρασία. Προσοχή δεν πρέπει να εφάπτεται με το νερό για να μπορούν να γίνονται αλλαγές αερίων. Κάποιο κάλυμμα σκέφτομαι να φτιάξω και εγώ γιατί είδα ότι το χιόνι ρίχνει αρκετά την θερμοκρασία του νερού.
 
Αντλία βάλε δίπλασια από τα λίτρα της λίμνης σου. Δηλαδή για 3000λτ λίμνη βάλε μια 6000λτ/ώρα αντλία.
 
Δες και στην παλιότερη λίμνη μου που είχα 3 βαρέλια για φιλτρανση. Τα καλύτερα υλικά είναι η ιαπωνική Ψαθά και το crystal bio.
 
Υ.Γ. στην παλιά μου λίμνη έχουν πέσεις και τα 2 παιδιά μου μέσα, παρόλο που την μια φορά είχα και φράχτη. Πάλι καλά που ήμουν εκεί.
Τελευταίες ερώτησης για την ώρα

1.Η αντλία 6000λ στα ποσά w είναι ιδανικα για να μην έχουμε και μεγάλη κατανάλωση .


2.τη τζάμι είναι το ιδανικότερο για να μπη



Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Leon1 έγραψε:

Τελευταίες ερώτησης για την ώρα

1.Η αντλία 6000λ στα ποσά w είναι ιδανικα για να μην έχουμε και μεγάλη κατανάλωση .


2.τη τζάμι είναι το ιδανικότερο για να μπη



Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εχω αυτή την αντλία στο ενυδρείο μου με σαμπ 2 χρόνια το έψαξα και δεν βγήκα άλλη με μικρότερη κατανάλωση στα λίτρα αυτά. 

 

https://www.teich-tip.de/sunsun-ctp-6000-supereco-pond-pump-6000-l-h-40-w-submersible-pumps-filter-fish.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Leon1 έγραψε:

Τελευταίες ερώτησης για την ώρα
2.τη τζάμι είναι το ιδανικότερο για να μπη
Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν είναι 100*60 και 12 χιλ νομίζω οτι είσαι καλά 

Link to comment
Share on other sites

Για αντλία εξαρτάται πόσα λεφτά θες να ξοδέψεις. Μπορείς να δώσεις λίγα λεφτά και να πάρεις μια με μεγάλη κατανάλωση, Να δώσεις πολλά λεφτά και να πάρεις μια με μικρή κατανάλωση. Εξαρττάται τι μάρκα πάρεις κτλ. Την sunsun ctp 3000 (σαν αυτή που λέει ο @tkalamat) την έχω στο σκιμμερ και είμαι ευχαριστημένος. Στον πυθμένα έχω την AquaForte O-6500 Consumption: 65 watt Output: 6500 ltr/h
Έπρεπε να είναι κάνει unboxing και την sunsun για να φαινόντουσαν οι διαφορές ιδικά στην προπέλα. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θες αντλία καλύτερα να πάρεις μια ρυθμιζόμενη. Μπορεί να δώσεις κάποια χρήματα παραπάνω αλλά δεν θα το μετανιώσεις και θα έχεις το πλεονέκτημα της αυξομείωσης ροής που δεν σε δεσμεύει για τον χειμώνα αν θες να ρίξεις την ροή σου. Επίσης λειτουργεί εκτός νερού αλλά και βυθιζόμενη. Είναι πολύ καλύτερης τεχνολογίας από τις κλασσικές έχει εξαπολικό μοτέρ και η κατανάλωση ξεκινάει από 35 watt και στο μέγιστο φθάνει τα 75 watt.

 

https://www.koihellas.com/?product=αντλία-ρυθμιζόμενης-ροής-aqua-forte-dm-10000s-vario-μόνο-με

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...