Jump to content

Νέα στο hobby


Guppyland

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα ? 

Όπως αναφέρω και στο τίτλο, είναι νέα στο hobby και θα ήθελα να κάνω μια σωστή αρχή για το ενυδρείο μου με τις συμβουλές σας.? Πριν 16 μέρες παρέλαβα το ενυδρείο μου 70 lt το οποίο έστρωσα με soil έβαλα μέσα πέτρες που η ίδια είχα μαζέψει αφού πρώτα τις έβρασα και φύτεψα τα 1α μου φυτά. Monte carlo, pogostemon helferi, anubias σε ξύλο και crinum calamistratum. Φωτίζεται 8 ώρες ημερησίως χωρίς πρόσθετο co2 (προσωρινά). Τα φυτά μου όμως αρχίζουν κ "λιώνουν" μέρα με την μέρα, ενώ μόλις σήμερα βρήκα κ 3 σαλιγκαρακια στο τζάμι του ενυδρείου μου. Επίσης παρατήρησα στο νερό να βρίσκονται κ κάποια μικρά σαν σκουλικακια λευκά. Φίλος με ενυδρείο που ρώτησα μ είπε να μην κάνω καμιά αλλαγή νερού καθώς δεν έχω ακόμα ψαράκια. Το προοριζω για guppy καθώς μου αρέσουν πολύ. Οποιαδήποτε συμβουλή για καλύτερη αρχή θα ήταν πολύτιμη. Τι μπορώ να κάνω για να σώσω τα φυτά μου ? Μήπως είναι αργά για αυτά και τα έχω χάσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

 

μία φωτο θα βοηθουσε να δούμε σε τι κατασταση ειναι .

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος dartman έγραψε:

Καλημέρα, 

 

μία φωτο θα βοηθουσε να δούμε σε τι κατασταση ειναι .

 

IMG_20210424_153945.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα σκουλικάκια αν είναι λευκά ανήκουν το πιθανότερο στο είδος Detritus. Eίναι φυσιολογικώς υπάρχοντα παράσιτα τις περισσότερες φορές και δεν είναι βλαβερά για τα ψάρια. Συνήθως παραμένουν στο soil. Δεν γίνονται συχνά αντιληπτά παρά μόνο μετά από σκούπα βυθού στο προς πέταμα νερό. Σε συνθήκες μείωσης του διαλυμένου οξυγόνου στο νερό όμως, αναζητώντας αέρα αρχικά ξεκινούν να εξέχουν από το soil και έπειτα απελευθερώνονται στη στήλη νερού . 

Έγινε επεξεργασία - Halcyon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ εάν κ ομολογώ ότι σήμερα δεν έπεσαν σκουλικακια στην αντίληψη μου. ? Τα σαλιγκάρια μου κόβουν βόλτες εάν και δεν ξέρω ακόμα το είδος τους. Έχω κάνει 2 τεστ σε χαρτάκια κ το 2ο βγήκε σε ασφαλή επίπεδα για ψάρια. Μετά από πόσο καιρό μ προτείνεται να ξεκινήσω να βάζω τα guppy ? Επίσης θα ήθελα κ κάποιο είδος pleco! ?  Με ποιο ειδος θα ήταν ιδανικό να ξεκινήσω το χωριουδάκι μ? Επίσης στο νερό έχω χρησιμοποιήσει το biotopol της jbl. Εσείς κάθε πότε κάνετε  μ συστήνετε για αλλαγές νερού κ πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα φυτά λιώνουν σε νεοσυστατα ενυδρεία, συνήθως συμβαίνει γιατί αλλάζουν οι παράμετροι που είχαν "συνηθίσει".

Η έλλειψη CO2 είναι η πιο κύρια παράμετρος, ειδικά αν μιλάμε για φυτά σε emersed μορφή (σε κεσεδακια δηλαδη)

 

Και το helferi και το monte carlo δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικά φυτά, αλλά χρειάζονται CO2. Έστω και υποκατάστατο του σε υγρή μορφή τύπου excel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια σου ανήκουν στο είδος physsa (blader snail) . Χρειάζονται προσοχή καθώς αναπαράγονται χωρίς ταίρι. Αν έχεις δει δυο τρία, σημαίνει πως κρύβονται καμία 20αριά ακόμη στο soil. O πλυθησμός τους μπορεί να βγει πολύ εύκολα εκτός ελέγχου και να περάσεις κανένα βράδυ μπροστά από το ενυδρείο και να δεις καμιά κατοσταριά μέσα. Επειδή τα φυτά σου είναι πανέμορφα, κρίμα να γίνουν ένα βράδυ μεζεδάκι. Όσα βλέπεις καλό είναι να τα αφαιρείς. Σίγουρα θα ξαναδείς καινούρια ?. Θα κάνω μια ερώτηση που πονάει συνήθως. Έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου; ? 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις που λαμβάνω κ ζήτω συγγνώμη που αφήσω τόσο να απαντήσω. Μετά από υγρά τεστ π έχω κάνει:

Ph: 7

Nh3/Nh4: 0

Nh2: 0

Nh1: κοντά στο 10

K πάμε τώρα στα δύσκολα, καθώς δν έχω βγάλει ακόμα αποτέλεσμα ?

Kh χρειάστηκε 1 σταγόνα για να βγει το επιθυμητό αποτέλεσμα κ 

Gh χρειάστηκαν 7.

 Έχει μπει ήδη ένα σύστημα co2 απλό προς το παρόν ?

Εσείς τ πιστεύεται για αυτά τα αποτελέσματα? 

Είναι το νεράκι μ έτοιμο για τους καινούριους κατοίκους τους?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Guppyland έγραψε:

Nh1: κοντά στο 10

Μαλλον εννοεις ΝΟ3- νιτρικα.

Πρωτα πες για το φωτιστικο, που εχει το ενυδρειο (πόσες λαμπες; ειδος,watt);

 την ανουμπιας κατεβασε το πιο κατω, θα πιασει αλγη με πολυ φως

Εχεις πολυ χαμηλο ΚΗ, αν θα βαλεις συστημα CO2, θα χρειαστει λιγο να το ανεβασεις με απλη σοδα φαγητου. Να παει τουλαχιστον 2-3.

Στο φυτεμενο με CO2 μην βαεις γκαπυ, γιτι θα εχεις χαμηλο ph, που δεν ταιριαζει με αυτα τα ψαρια. Βαλε κοπαδοψαρα μικρα, θα εχεις μια ωραια κινηση.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις μετρησει ΝΟ2 - νιτρωδη; Τα νιτρικα ειναι λιγο χαμηλα. Νομιζω θα εχεις νιτρωδη ακομα στο ενυδρειο. Κανε μετρηση. Αν θα ειναι μηδεν, τοτε εισαι ετοιμη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δικό μ το λάθος ? 

Νh3/Nh4 έχω 0

Νο2 έχω 0

Νο3 κοντά στο 10  

Πόσο πρέπει να φτάσουν τα νιτρικά για να κάνω αλλαγή νερού? Κ ποια είναι η διαδικασία ακριβώς γιατί έχω διαβάσει πολλά κ έχω μπερδευτεί ?

Επίσης το ph το μέτρησα στο 7 με το co2 ανοιχτό, το οποίο έχω διαβάσει ότι είναι ιδανικό για guppies. Διορθώσετε με εάν κάνω λάθος. Να κάνω μέτρηση κ χωρίς co2 ανοιχτό? Θα ήθελα να προσαρμόσω το νεράκι μ για guppies γιατί ήταν ο λόγος που με έκανε να μπω στο δικό σας πανέμορφο χώρο.

Τώρα για το Kh τι ακριβώς να κάνω με την σόδα κ πόση ποσότητα να βάλω για 70lt?

Για φως έχω 1 λάμπα LED λευκή των 8w και θα ήθελα να βάλω κ άλλη μια λάμπα μπλε των 5w (να ανάβει μόνη της για 2 ώρες, μετά από τις 6 ώρες με την λευκή, αυτό προς το παρόν όμως είναι μια σκέψη)

Eπισης έχω διαβάσει για ένα wonder shell το οποίο δεν μπορώ να βρω στα ελληνικά την ονομασία του. ? Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας ?

Επί την ευκαιρία εύχομαι σε όλους σας καλό Πάσχα ? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Guppyland έγραψε:

Θα ήθελα να προσαρμόσω το νεράκι μ για guppies γιατί ήταν ο λόγος που με έκανε να μπω στο δικό σας πανέμορφο χώρο.

Αν το θελεις, διάβασε εδω-

Δες το ΡΗ....

πριν 1 ώρα, το μέλος Guppyland έγραψε:

Για φως έχω 1 λάμπα LED λευκή των 8w και θα ήθελα να βάλω κ άλλη μια λάμπα μπλε των 5w (να ανάβει μόνη της για 2 ώρες, μετά από τις 6 ώρες με την λευκή, αυτό προς το παρόν όμως είναι μια σκέψη)

Η λαμπα σου ειναι καταλληλη μονο για να εχεις στο ενυδρειο καποια φυτα, που δεν χρειαζονται καλο φωτισμο- πχ: anubias, microsorum,moss,cryptocoryne .

Σ άυτη την περιπτωση δεν χρειαζεται CO2.

πριν 1 ώρα, το μέλος Guppyland έγραψε:

θα ήθελα να βάλω κ άλλη μια λάμπα μπλε των 5w (να ανάβει μόνη της για 2 ώρες, μετά από τις 6 ώρες με την λευκή, αυτό προς το παρόν όμως είναι μια σκέψη)

Ασ το καλυτερα. :)

Με ποιο τεστ μετρησες ΚΗ=1; Στην Ελλαδα ξερω μονο ενα μερος με τετοια τιμη - Φλωρινα....

 

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ ?

Το co2 μπορώ να το καταργήσω, εφόσον δεν σκοπεύω να φορτώσω το ενυδρείο μ άλλο. Ίσως κάποια moss για τα βραχάκια μ  ?. Η λάμπα ήταν απλά μια σκέψη.

Τεστ έκανα με τα υγρά τεστ της api (Κόρινθος). 

Σήμερα θα μετρήσω πάλι το ph χωρίς να έχω ανοίξει το co2.

Ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σας για τις αεροκουρτινες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...