Jump to content

Αρχάριος με στημένο ενυδρείο...


Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι μου και καλώς σας βρήκα πριν 2 μέρες μου χάρισαν ένα ενυδρείο έτοιμο και στημένο...

Και σαν καινούριος σε αυτό το χόμπι έχω ερωτήσεις, ενδιασμους και προβλήματα ??? 

Το ενυδρείο είναι 120L

Διαθέτω Εξωτερικό φίλτρο Eheim 250 (2213) ( το εσωτερικό του δεν το γνωρίζω αύριο θα το ανοίξω να το καθαρίσω και θα σας πω).

Η μετρήσεις που έγιναν είναι η εξής.

NO2 / 0

NO3 / 0.1

NH3 / 100 εδώ είναι και το πρόβλημα.

Στο εσωτερικό του ενυδρείου έχει πλαστικά φυτά διακοσμητικά βραχάκια και ένα διακοσμητικό ξύλινο.

Τα ψαράκια που έχει μέσα είναι

1 Hillstream loech

2 Algae eater

1 Neon Tetra

2 Golden Tetra

4 Gappy

5 Molly

Και κάτι νεογέννητα ???.

Θερμοκρασία 25°C.

Ερωτήσεις και απορίες

1) Τι να κάνω για να φτιάξω το NH3;

2) Να αντικαταστήσω τα πλαστικά φυτά με ζωντανά και εάν ναι ποια προτείνετε;

3) μπορώ να βάλω ακόμα λίγα Tetra και ένα AnqelFish;

4) Μπορώ να βάλω και κάποια ασπόνδυλα;

5) ποση ώρα την ημέρα πρέπει να είναι αναμμένη η λάμπα; ( ρωτάω γιατί μου είπαν να μην την σβήνω καθόλου) 

Αυτά για αρχή συγνώμη για το σεντόνι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

 

σε παρακαλώ πες μας λίγο , μήπως το ΝΟ3 είναι 100 ; και το ΝΗ3 0,1 ?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή αυτό είναι το σημαντικό !!!! Είσαι σε επικίνδυνα επίπεδα ΝΟ3. 

 

Άμεσα καθαρισμός εξωτερικού φίλτρου και εσωτερικού με νερό από το ενυδρείο τα βιολογικά υλικά (αν έχει).

 

Και κάνεις και μία αλλαγή νερού 70% τουλάχιστον. 

 

Ότι απορία έχεις πανω σε αυτά που σου λέω, μη διαστάσεις να ρωτησεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτό είχα σκοπό να κάνω αύριο θέλω να πλύνω όλα το διακοσμητικά με νερό και ξύδι να καθαρίσω τον βυθό όσο μπορώ έχω τρόμπα βυθού

Και τοο φίλτρο όπως προανέφερα... 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει που του έβαλα micribe lift water care;;(φωτό)

Έβαλα 7,5ml.

Γιατί όταν το πήρα έβαλα  περίπου 50% καινούριο νερό...

Αλλά σκέψου ότι έγινε και μετακίνηση όποτε ότι είχε στον πάτο του ενυδρείου έγιναν όλα αχταρμας.  

received_749904899014141.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε φταίει το σκεύασμα που έβαλες. 

 

Ο χάμος που έγινε στο βυθό του ενυδρείου ευθύνετε λογικά καθως επίσης και σημαντικο ρόλο παιζει και το φίλτρο και τι περιέχει. 

 

Δεν έχεις και κανονικα φυτά που "τρωνε" τα νιτρικα οποτε σήκωσες υπερβολικα πολλά. 

 

Πάμε στις ερωτήσεις τώρα για να τα έχεις κατα νου γιατι και εκει ρωτας σημαντικα πράγματα. 

 

1) Τι να κάνω για να φτιάξω το NH3; Τα είπαμε.

2) Να αντικαταστήσω τα πλαστικά φυτά με ζωντανά και εάν ναι ποια προτείνετε; Για εμενα επιβάλετε. Πάρεα μια ιδεα απο φύτα που θα μπορουσες να βάλεις στο ενυδρειο σου. https://greenaqua.hu/en/noveny/igeny/co2-t-nem-igenylo-noveny.html

3) μπορώ να βάλω ακόμα λίγα Tetra και ένα AnqelFish; AngelFish ουτε κατα διάνοια. Επίσης για εμενα θα πρεπει να δώσεις παλτυ, μολλυ , γκαπυ και να κράτησεις τα Τετρα + καποια ακόμα , διαφορετικα κρατα μόνο τα γκαπομολοπλατυ 

4) Μπορώ να βάλω και κάποια ασπόνδυλα; Μπορεις να βάλεις σαλιγκαρια και γαρίδες (Neocaridina)

5) ποση ώρα την ημέρα πρέπει να είναι αναμμένη η λάμπα; ( ρωτάω γιατί μου είπαν να μην την σβήνω καθόλου) 8 ώρες

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι το ενυδρείο το καθάρισα και το φίλτρο..

Το φίλτρο είχε βιολογικά μέρος μετά ένα πράσινο πάλι μακαρονι βιολογικό ένα πράσινο και ένα σαν μπαμπάκι λευκό. Η περιγραφή είναι από κάτω προς τα πάνω. Άλλαξα περίπου το 70% του νερού και έβαλα αυτό που κάνει την αποχλωριωση του νερού.

Πρέπει να βάλω και το άλλο σκεύασμα που είναι για την βιολογία του ενυδρείου η να κάνω πρώτα της μετρήσεις;;

Της μετρήσεις της κάνω σήμερα;;;; 

Και αν ναι μετά από πόση ώρα από το γέμισμα του ενυδρείου;;

Το φίλτρο χρειάζεται κάτι ακόμα;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την περιγραφη που εκανες πιστευω ότι εχεις βιολογικο υλικό : μακαρονι και siporax mini . Χωρίς να το εχω δει θεωρω οτι εισαι οκ .

 

Για εμένα καλύτερα μέτρα αύριο.

 

Θα μπορούσες να βάλεις και ~5ml από το microbe-lift. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα βιολογικά έχουν μακαρονι κατι αλλά άσπρα σαν μπίλιες κάποια σαν πετραδάκια και κάτι στρογγυλά σαν φλάντζες... ???

Νομίζω σε καλυψα ???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε άλλη μια αλλαγή νερού να πέσουν τα νητρικα καλό είναι να μην ξεπερνούν τα 40 ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Kostas Seggos έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι έκανα της μέτρησης

NO2 = 0

NH3 = 0

NO3 = 50.

 

Καλησπέρα, 

 

Καλό αυτό !!! Κάνεις αύριο μια αλλαγή ακόμα ~50%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...