Jump to content

Αεραντλία για αερόφιλτρο


Daphni25

Recommended Posts

Καλησπερα σας! Θελω να αγορασω ενα αεροφιλτρο για 63λιτρο ενυδρειο και εχω βρει ενα 380l/h. Επειδη δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει η απορια μου ειναι, η αντλια αερα για ποσα λιτρα θα πρεπει να ειναι; Παιζει ρολο; Γιατι αυτη που εχω βρει λεει 100l/h και εως ενα μετρο βαθος. Θα μου κανει η χρειαζομαι περισσοτερα λιτρα και στην αντλια; Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Daphni25 έγραψε:

Καλησπερα σας! Θελω να αγορασω ενα αεροφιλτρο για 63λιτρο ενυδρειο και εχω βρει ενα 380l/h. Επειδη δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει η απορια μου ειναι, η αντλια αερα για ποσα λιτρα θα πρεπει να ειναι; Παιζει ρολο; Γιατι αυτη που εχω βρει λεει 100l/h και εως ενα μετρο βαθος. Θα μου κανει η χρειαζομαι περισσοτερα λιτρα και στην αντλια; Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Καλησπέρα γτ να βάλεις αεροφιλτρο? Έχεις κάποιο ψάρι πού θέλει χαμηλή ροή?

Link to comment
Share on other sites

Για 63 lit χρειάζεσαι min 630l/h.

Ο κανόνας είναι ότι πάντα πρέπει να έχεις ένα ελάχιστο ανακύκλωσης 10φορές τον όγκο σου σε μια ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη κρεμαστο φιλτρο στο ενυδρειο και το αεροφιλτρο θελω να το βαλω σαν εξτρα φιλτρανση γιατι μου ειπαν οτι εχουν μεγαλη επιφανεια για βιολογια, απλα δεν καταλαβαινω πως παει η αντιστοιχια φιλτρο/αεραντλια. Πρεπει η αεραντλια να ειναι αντιστοιχη με το φιλτρο, δηλαδη 370l/h η μας κανει και μικροτερη;

 

πριν 1 ώρα, το μέλος koronis.v έγραψε:

Καλησπέρα γτ να βάλεις αεροφιλτρο? Έχεις κάποιο ψάρι πού θέλει χαμηλή ροή?

Τωρα φιλε μου αμα σου πω τι εχω στο ενυδρειο δεν ξερω καν αν θα το εχεις ακουστα ? Εχω ενα αξολοτλ..ειναι αμφιβια που ωστοσο δεν αναπνεουν εκτος νερου (οποτε σκεψου ψαρι με ποδια) και επειδη εδω και καιρο αντιμετωπιζω προβλημα θολουρας/μυρωδιας απο το ενυδρειο (ενω οι παραμετροι ειναι παντα μια χαρα), μου προτειναν το αεροφιλτρο γιατι οπως μου ειπαν εχει τεραστια επιφανεια για βιολογια και θα βοηθησει. Απλα δεν εχω καταλαβει τι αεραντλια χρειαζομαι για το αεροφιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα γνωρίζω και ξέρω πώς θέλει χαμηλή ροή οπότε ναι καλό είναι το αεροφιλτρο δείξε μας λίγο πώς είναι το φίλτρο που θες να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

Ναι τα γνωρίζω και ξέρω πώς θέλει χαμηλή ροή οπότε ναι καλό είναι το αεροφιλτρο δείξε μας λίγο πώς είναι το φίλτρο που θες να βάλεις?

https://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/filtra-nerou-enydreion/nsf-r380l/ 

αυτο εχω βρει και αυτη ειναι η αεραντλια που σκεφτομουν να παρω https://aquaclubdesign.com/schego-air-pump-prima-100-l-h.html?skr_prm=WyI4NWQxMjY2ZC0xODkxLTRlMTAtYjU1YS1hYTc2MTUxMDAxZmIiLDE2MTkzMDkwMjQ5MzgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να πάρει κάπου βιολογικό υλικό.. κάτι τέτοιο μπορεί να είναι λίγο καλύτερη λύση..

 

NICREW-Aquarium-Sponge-Filter-Ultra-Quiet-Fish-Tank-Biochemical-Sponge-Filter-Air-Pump-Water-Fall-Double.jpg

Έγινε επεξεργασία - koronis.v
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να πάρει κάπου βιολογικό υλικό.. κάτι τέτοιο μπορεί να είναι λίγο καλύτερη λύση..

 

NICREW-Aquarium-Sponge-Filter-Ultra-Quiet-Fish-Tank-Biochemical-Sponge-Filter-Air-Pump-Water-Fall-Double.jpg

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Μηπως υπαρχει καποιο λινκ; Γιατι κι εγω τετοιο εψαχνα και δεν εβρισκα!

Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2021 at 6:28 ΜΜ, το μέλος Daphni25 έγραψε:

Γιατι αυτη που εχω βρει λεει 100l/h και εως ενα μετρο βαθος.

δεν φτανει.

Δεν μπορει ενα σφουγγαρι να παρεχει μεγαλυτερη επιφανεια για τα βακτηρια απο ενα κεραμικο υλικο.

Η καλυτερη λυση, πιστευω, ειναι να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο, να το φουλαρεις με βιολογικο υλικο και για να μην εχει μεγαλη ροη, απλα βαζεις ενα spray bar.

Μπορεις να ανοιξεις στο spray bar περισσοτερες τρυπες και θα εχεις πολυ απαλη ροη.

Η αποτελεσματικοτητα φιλτρανσης και βιολογικης και μηχανικης του εξωτερικου φιλτρου δεν συγκρινονται με κανενα αεροφιλτρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...