Jump to content

Φωτισμός ενυδρείου


Recommended Posts

Καλημέρα. Το ενυδρείο μου με διαστάσεις 60*30*30 η λάμπα γράφει 12w. Έχω τρεις ρίζες κρυπτοκορινες 3 hygrophila polysperma και 3 bacopa caroliana. Στα δύο τελευταία τα φύλλα που είναι κάτω κάτω χάνονται. Μήπως ο φωτισμός δεν επαρκεί?? Η λάμπα μου έχει φως πράσινο ροζ και μπλε

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΙΚΟΥΛΗ έγραψε:

Καλημέρα. Το ενυδρείο μου με διαστάσεις 60*30*30 η λάμπα γράφει 12w. Έχω τρεις ρίζες κρυπτοκορινες 3 hygrophila polysperma και 3 bacopa caroliana. Στα δύο τελευταία τα φύλλα που είναι κάτω κάτω χάνονται. Μήπως ο φωτισμός δεν επαρκεί?? Η λάμπα μου έχει φως πράσινο ροζ και μπλε

Καλησπέρα,αν είναι ευκολο μπορεις να ανεβασεις μια φωτο απο το ενυδρειο σου και να μας πεις τι φιλτρο εχει ,τι ψαρακια ,τι βυθο κτλ

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο είναι το eheim 60 2008. Από ψαράκια έχω 4 χηρες και 3 danio zedra. Το υπόστρωμα είναι απλό χαλίκι ψιλό μαύρο και το ενισχύω με ταμπλέτες βυθου

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΙΚΟΥΛΗ έγραψε:

Φίλτρο είναι το eheim 60 2008. Από ψαράκια έχω 4 χηρες και 3 danio zedra. Το υπόστρωμα είναι απλό χαλίκι ψιλό μαύρο και το ενισχύω με ταμπλέτες βυθου

Βγαλε φωτο απο το ενυδρειο, να φαινονται καλα και τα φυτα. Και μια φωτο απο υγροφυλλα, να φαινονται καλα τα φυλλαρακια. Τοτε θα δουμε αν φταιει το φως.

Μετρησεις νερου εχεις κανει; τουλαχιστον τα νιτρικα πόσο εχεις.

Πόσο τρεχει το ενυδρειο;

Αλλαγες νερου;

Δωσε πληροφοριες! :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει 6 μήνες. Αλλαγές νερού κάνω κάθε 15 μέρες. Τώρα που τα νιτρικά μου είναι ανεβασμένα απλά κάνω πιο συχνά τα νιτρικά είναι 50. Όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι οκ. Τα κάτω φύλλα απλά σαπίζουν. Δεν φαίνονται καλά στην φωτό. Έκανα ότι καλύτερο μπορούσα.

Screenshot_2021-04-26-11-16-29-227_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-04-26-11-16-24-309_com.miui.gallery.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΙΚΟΥΛΗ
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΙΚΟΥΛΗ έγραψε:

Το ενυδρείο τρέχει 6 μήνες. Αλλαγές νερού κάνω κάθε 15 μέρες. Τώρα που τα νιτρικά μου είναι ανεβασμένα απλά κάνω πιο συχνά τα νιτρικά είναι 50.

Τα νιτρικα πρεπει να κρατας 10 με 20ppm. Θα κάνεις αυτη την εβδομαδα 2 αλλαγες νερου απο 40% και θα εχεις τα νιτρικα στα όρια.

Με τι τεστ μετρας; Αν με χαρτακια, δεν ειναι αξιοπιστα. Πες τι σημαινει-

πριν 58 λεπτά, το μέλος ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΙΚΟΥΛΗ έγραψε:

Όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι οκ.

Δεν υπαρχουν μετρησεις, που ειναι ιδανικες για ολα τα ζωντανα και φυτα.

Το φωτιστικο σου ποιο ειναι(πες μαρκα ή αν ηταν μαζι με το ενυδρειο, πες μαρκα ενυδρειου); Φαινεται να εχεις θεμα με τον φωτισμο... σε νορμαλ φωτιστικα δεν μπορεις να διακρινεις χώρια και τα τρια χρωματα, ενω στ φωτο φαινεται και η σειρα χρωματων- πρασινο, κοκκινο, μπλε...:wacko:

Εκτος τα νιτρικα, τα φυτα χρειαζονται και άλλα στοιχεια. Ριξε μια ματια εδω -

 

Link to comment
Share on other sites

Πες ακομα ποιες ταμπλετες βυθου εβαλες , πόσες και πότε.

Σαν πρωτο βημα - κάνε αλλαγη νερου. Με το φωτιστικο κατι θα σκεφτουμε....δωσε λινκ απο ποιο μαγαζι το πηρες, πρεπει να δω τι ειναι, πως ειναι...

Για να βγαλεις φωτο, κολλησε το κινητο στο τζαμι του ενυδρειου, αρκει κα ειναι καθαρο :) !

Link to comment
Share on other sites

Ταμπλέτες έχω της sera florrnette. Βάζω δύο. Τις έβαλαν πριν 15 μέρες. Το φωτιστικό δεν ήταν μαζί με το ενυδρείο το πήρα από τοπικό μαγαζί δεν αναγράφει πάνω μάρκα. Τεστ έχω υγρά της api.

Screenshot_2021-04-26-14-28-43-074_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-04-26-14-28-23-689_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...