Jump to content

Μαύρη τριχοειδής άλγη (BBA)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Τρέχω το ενυδρείο μου χωρίς φωτισμό πάνω από 5 μήνες και έχω τόσο καιρό αυτή την μαύρη τριχοειδή άλγη και δεν μπορώ να την ξεφορτωθώ με τίποτα. Τι πρέπει να κάνω;ed1da7c7dca610a0148d5e9dafe7b92d.jpg

5db9892b50098a576bb2f54f4603e91a.jpg

Link to comment
Share on other sites

και γω το ίδιο πρόβλημα εχω φίλε μου και το παλεύω τώρα λίγο λίγο. έχω bba και την κλασική πράσινη σαν μαλλιά και μετά από μελέτη ρίχνω μέρα παρά μέρα seachem Excel (όσο αναγράφει το μπουκάλι για τα λίτρα σου) πάνω στην άλγη με το φίλτρο κλειστό για ένα 5λεπτο 10λεπτο για να μείνει εκεί που το έριξα. 2 εβδομάδες μετά απλά εξαφανίστηκε από αυτό το σημείο. από τα άλλα σημεία στο ενυδρείο που δεν έριχνα πάνω Excel απλά έχει μειωθεί ελάχιστα και έτσι αποφάσισα να βγάλω αυτές τις δύο πέτρες και τις κρατάω σε ένα κουβαδάκι με νερό στο σκοτάδι για 1 - 2 εβδομάδες (θα δείξουν τα αποτέλεσματα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και γω το ίδιο πρόβλημα εχω φίλε μου και το παλεύω τώρα λίγο λίγο. έχω bba και την κλασική πράσινη σαν μαλλιά και μετά από μελέτη ρίχνω μέρα παρά μέρα seachem Excel (όσο αναγράφει το μπουκάλι για τα λίτρα σου) πάνω στην άλγη με το φίλτρο κλειστό για ένα 5λεπτο 10λεπτο για να μείνει εκεί που το έριξα. 2 εβδομάδες μετά απλά εξαφανίστηκε από αυτό το σημείο. από τα άλλα σημεία στο ενυδρείο που δεν έριχνα πάνω Excel απλά έχει μειωθεί ελάχιστα και έτσι αποφάσισα να βγάλω αυτές τις δύο πέτρες και τις κρατάω σε ένα κουβαδάκι με νερό στο σκοτάδι για 1 - 2 εβδομάδες (θα δείξουν τα αποτέλεσματα)

Κατάλαβα θα το επιχειρήσω και εγώ μπας και δω αποτέλεσμα.
Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

,από την BBA δεν ξεμπερδευεις εύκολα έως καθόλου... Υπομονή και προσοχή κι αν τα καταφέρουν ακόμη και οι πιο έμπειροι μαζι της....

Link to comment
Share on other sites

Excel όπως ειπώθηκε και παραπάνω είναι μια λύση αλλά θα πρέπει να συνεχίσεις να ρίχνεις στο νερό σου ακόμα και μετά που θα φύγει από τα σημεία που θα εστιάσεις. Είναι μπελάς η ρημάδα.

Την πάλεψα αρκετά αλλά με κόπο και έξοδα, πλέον καθάρισα σχεδον στο 100% από αυτήν και νομίζω ότι δεν θα έχω ξανά πρόβλημα μολις εξαφανιστεί εντελώς. Ο λογαριασμός όμως..

Έβαλα 2 SAE (Siamese Algae Eaters) που στην αρχή αδιαφορούσαν. Η μάλλον όχι, πήγαιναν πάνω της κανονικά απλά δεν την έτρωγαν, απλώς τη χάϊδευαν με το στόμα. Κάπου διάβασα γι αυτό, κάποιος είπε ότι αν υπάρχει CO2 στο νερό τότε η bba "μαλακώνει" κατά μια έννοια κι όπου περάσει το SAE τη ρημάζει. Πήρα CO2! Και μάντεψε, μετά από λίγες μέρες χρήσης του στο ενυδρείο είδα τα SAE να πηγαίνουν στην bba και να την εξαφανίζουν από φύλλα, φυτά και ξύλα. Κάθε μέρα έβλεπα όλο και λιγότερη bba από σημεία που βρισκόταν μήνες. Μέχρι που την εξαφάνισαν σχεδόν από παντού! Τα ψαράκια από ένα σημείο και μετά όμως αδιαφόρησαν γι αυτήν και την έπεφταν μόνο στην τροφη που τους έριχνα.

Για καλη μου τυχη εξακολούθησα να βλέπω την άλγη να μειώνεται και πιθανολογώ ότι βοήθησε και το CO2 στο να κάνει τις συνθήκες καλύτερες για την ανάπτυξη των φυτών βάζοντας παράλληλα την ελάχιστη bba στην "πείνα".

Κάπως έτσι έφτασα στο σημερινό σημείο, πραγματικά ελάχιστη bba που πλέον έχω "κάψει" με λίγο Excel και απλώς περιμένω να λιώσει εντελώς και να την παρασύρει το ρεύμα που λένε. Μόλις 2cm πάνω σε ένα ξύλο έχω και ελάχιστη στις ρίζες μιας μικρής Ανούμπιας, κλάιν.

Τελευταίο "όπλο" μια αγορά που έκανα μόλις προχτές, φωτισμός με δυνατότητα dim-αρίσματος. Είχα δυνατό φως που μάλιστα δεν μπορούσα να ρυθμίσω. Τώρα όμως θα την αποχαιρετήσω οριστικά, ουστ.

Αξίζουν όλα τα παραπάνω; Θα το έκαναν όλοι; Δεν ξέρω, εγώ απλώς τα ανέφερα αναλυτικά γιατί σε εμένα η συνταγή πέτυχε.

Η γυναίκα μην τα μάθει μόνο γιατί θα με κουρέψει και θα κολλήσει τις τούφες μου πάνω σε όλο τον βιοτοπικό μου διάκοσμο..[emoji41]



  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ψέκασμα εξελ ή/και οξυζενέ τοπικά με σύριγγα εντός νερού με κλειστό φίλτρο για όσο θα ψεκάσεις. Αν δεν δεις αποτελέσματα και δεν θέλεις να χαλάσεις την διακόσμηση τότε ψέκασμα εξελ/οξυζενέ πάλι τοπικά αλλά με τη στάθμη πιο κάτω και άφησε το μερικά λεπτά να στεγνώσει. Μετά ξαναγεμίζεις.

Αν πια δεν πιάσει τίποτα τότε βγάλε τελείως τις πέτρες και το ξύλο, κάνε τα μπάνιο σε διάλυμα χλωρίνης με νερό και μετά πολύ καλό ξέπλυμα. Αυτό θα την σκοτώσει σχεδόν σίγουρα απλά γνώμη μου πρέπει να βάλεις και μερικά φυτά να σε βοηθήσουν λίγο με τα θρεπτικά γιατί όπως το βλέπω πάνε όλα στην άλγη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,
Μετα από 2 εβδομάδες που ρίχνω εξελ δεν έχω δει καμία απολύτως διαφορά πραγματικά [emoji2371]
Τι μπορεί να φταίει ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Thanos kolonis έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά,
Μετα από 2 εβδομάδες που ρίχνω εξελ δεν έχω δει καμία απολύτως διαφορά πραγματικά emoji2371.png
Τι μπορεί να φταίει ;

Ευχαριστώ

Σε 2 εβδομαδες δεν φευγει. 2 μηνες.... και μετα.

Κρατας καθαρο το φιλτρο και κάνεις συχνες αλλαγες νερου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 εβδομαδες δεν φευγει. 2 μηνες.... και μετα.
Κρατας καθαρο το φιλτρο και κάνεις συχνες αλλαγες νερου.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Όταν λες συχνές αλλαγές νερού κάθε ποτε περίπου ;
Link to comment
Share on other sites

Κάθε 2 μέρες το 20%..

Εγώ πάλι απαλλάχτηκα από την bba και Spirogyra βάζοντας πολύ παραπάνω βιολογικό υλικό στο εξωτερικό φίλτρο εννοείτε ότι είχα ρυθμίσει φωτισμό και co2

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2021 at 5:05 ΜΜ, το μέλος Thanos kolonis έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά,
Μετα από 2 εβδομάδες που ρίχνω εξελ δεν έχω δει καμία απολύτως διαφορά πραγματικά emoji2371.png
Τι μπορεί να φταίει ;

Ευχαριστώ

εγώ πάντως χτες κιόλας έκλεισα το φίλτρο και έριξα 1ml Excel (δόση για τα λίτρα μου) πάνω στην άλγη με μια σύριγγα, το άφησα για 5 λεπτά και έβαλα σε λειτουργία πάλι το φίλτρο. Σήμερα ήταν κίτρινη και έφυγε έτσι απλά με το χέρι μου, ότι μείνει το κανονίζουν τα σαλιγκάρια.

όσο για bba που είχα πάνω σε πέτρα έβαλα την πέτρα σε ένα κουβαδάκι με νερό 2 εβδομάδες στην αποθήκη (σκοτάδι) και πέθανε όλη η άλγη, καθάρισα με μια οδοντόβουρτσα και σήμερα ξαναμπήκε στο ενυδρείο η πέτρα καθαρή και το Java fern που είχε πάνω δεν έπαθε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...