Jump to content

Αλλαγή άμμου στο ενυδρείο γνώμες συμβουλές


Recommended Posts

Καλημέρα στήν ομάδα  θέλω και πάλη βοήθεια  στο θέμα με την άμμο εγώ έχω την πολύ ψιλή άμμο πού είναι σάν πούδρα  σε λευκόχρυσο χρώμα  ένα από τα κακά είναι ότι συνέχεια θέλει καθάρισμα επειδή μένουνε η ακαθαρσίες από τα ψάρια . Δεύτερον  δεν έχω βαλή υπόστρωμα για τα φυτά και αρχίζω να γεμίζω φυτά και θέλω ένα όμορφο και κάλο αποτέλεσμα . Το ενυδρείο τρέχει 3-4 μήνες είναι 100l  με ζωντανά φυτά εύκολα και από ψάρια έχω Edler, Platy λίγες γαρίδες,αγκιστρους,και 4 Ψαράκια βυθού δεν θυμάμαι πώς λέγοντε αλά δεν μαγαλονουν πολύ  θέλω να βάλω μαύρη άμμο μάζη με υπόστρωμα  θα έχει κανένα απο τα ψάρια μου πρόβλημα,

2 πως πρέπει να γίνει η διαδικασία με την αλλαγή της άμμου ευχαριστώ. συγνομη για το κατεβατο

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεστησεις το ενυδρειο, γινεται να κάνεις αλλαγη μονο με χαλικακι 1-3 mm. Δεν μπορεις τωρα να βαλεις υποστρωμα (και δεν χρειαζεται).

Ρουφας με ενα λαστιχο την αμμο μαζι με το νερο σε ενα κουβα και μετα παιρνεις ενα ποτηρι, μπουκαλι(πλαστικο με φαρδυ λαιμο), γεμιζεις χαλικακι και σιγα σιγα ριχνεις στον βυθο.

Υπαρχουν βιντεο στο youtube.  Πιο μετα θα ψαξω....

ευκολο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για να μην ξεστησεις το ενυδρειο, γινεται να κάνεις αλλαγη μονο με χαλικακι 1-3 mm. Δεν μπορεις τωρα να βαλεις υποστρωμα (και δεν χρειαζεται).

Ρουφας με ενα λαστιχο την αμμο μαζι με το νερο σε ενα κουβα και μετα παιρνεις ενα ποτηρι, μπουκαλι(πλαστικο με φαρδυ λαιμο), γεμιζεις χαλικακι και σιγα σιγα ριχνεις στον βυθο.

Υπαρχουν βιντεο στο youtube.  Πιο μετα θα ψαξω....

ευκολο ειναι.

 Ώρεα θα δω πως θα το κάνω σε ευχαριστώ για τής συμβουλές τα αγκιστρους θα έχουν θέμα στο χαλίκι? Κάι τα αλμπίνο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Dimitris29 έγραψε:

τα αγκιστρους θα έχουν θέμα στο χαλίκι? Κάι τα αλμπίνο?

Αν θα παρεις αμμοχαλικο για νυδρειακη χρυση - οχι, δεν θα εχουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

 

Ώρεα έτσι θα το βάλω την άμμο πως να την βγάλω από μέσα αναγκάστηκα θα βγάλω και αρκετό νερω σαν να κάνω αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Dimitris29 έγραψε:

Ώρεα έτσι θα το βάλω την άμμο πως να την βγάλω από μέσα αναγκάστηκα θα βγάλω και αρκετό νερω σαν να κάνω αλλαγή?

Έτσι ακριβώς.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια μερα μετα την αλλαγη καθαρισε το φιλτρο. Πιο πολυ τα σφουγγαρια και θα θελει αλλαγη και ενυδρειακο βαμβακι.

θελει και αλλαγη νερου 30-40%.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

μια μερα μετα την αλλαγη καθαρισε το φιλτρο. Πιο πολυ τα σφουγγαρια και θα θελει αλλαγη και ενυδρειακο βαμβακι.

θελει και αλλαγη νερου 30-40%.

Εχθές το έκανα σήμερα θα καθαρίσω το φίλτρο?  Θα ανεβάσω φότο για να μου πεις την γνώμη σου

IMG_20210428_021812.jpg

Link to comment
Share on other sites

βαλε κι άλλο. πόσα εκ εχεις πίσω;

φιλτρο σημερα καθαριζεις ή αυριο πρωι.

Λιγο παρδαλο βγηκε το χαλικακι.  εγινε μιξ με την αμμο;

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...