Jump to content

Νέος στο χώρο του ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Όντας άσχετος με το συγκεκριμένο hobby και ολίγον τι πανικόβλητος με κάποια θέματα επέλεξα την εγγραφη εδω θεωρώντας ότι θα βοηθηθω!

 

Αρχικά αγορασα ένα ενυδρείο 60*30*30 /54lt της eheim με φίλτρο το 60 της ίδιας εταιρείας και θερμαντήρα 50w επίσης της eheim. Συμπεριλαμβανοταν λάμπα led 7.7 watt και ο σκοπός αγοράς αυτού του ενυδρείου ήταν οι διαστάσεις λόγω συγκεκριμένου χώρου.

 

Μετά την υποτυπώδη συναρμολόγηση του και αφού του έβαλα  8 κιλά φυσικό χαλίκι σύμφωνα με τον petshoπα που απευθύνθηκα, το γέμισα νερό έβαλα τον θερμαντήρα στους 26c έβαλα αποχλωριοτικο (σημειωτέον ίσως το παρακανα με τη δόση αλλά καπάκια άλλαξα το μισό νερό για αυτό το λογο) και έκοψα το Σφουγγαράκι του φίλτρου στα μισά καθώς συμπλήρωσα στον πάτο φίλτρο φυσικό/πετρώμα (αν τα λέω καλά).

 

Τις επόμενες ώρες ενεργοποίησα το φιλτρο (βάζοντας κάμποσο μπολι από ένα φίλο) έριξα βακτήρια (ευτυχώς σωστή δοσολογία) και το άφησα να δουλεύει για δύο ημέρες οπότε και πήρα δύο χήρες χρωματιστές από άλλο petshop.

 

Έβαλα σιγά σιγά τα ψάρια στο νερό (μεγάλο ίσως λάθος ότι είχα κλείσει το θερμαντήρα για τις δύο μέρες που δουλεύε το φίλτρο με το μπολι και τα βακτήρια) οπότε κατά την βουτιά είχε περίπου 18c το νερό...βέβαια το είδα το άνοιξα στο δυνατό και αποκαταστάθηκε σε κάποιες ώρες η θερμοκρασία.

 

Τα ψαράκια έδειχναν ευδιάθετα, τα τεστ με τα χαρτακια που μου πούλησε ο πρώτος petshopας έδειχναν όλα σούπερ, τη λάμπα την άφηνα περίπου κάνα δυοωρο γιατί τα ψιλοφρικαρε απ' ότι παρατηρησα  και πάμε στα σοβαρά θέματα, μετά από 7-8 μέρες (καμία αλλαγή νερού καμία μεταβολή θερμοκρασίας και τεστ όλα οκ) τα ψαράκια αποδημησαν με διάφορα κάτι ώρες.( τις δυο-τρεις τελευταίες μέρες συνειδητοποιήσα ότι δεν ετρωγαν καθολου).

 

Στο δια ταύτα, πάω σε 3ο petshop και μου δίνει τεστ αμμωνίας υγρό και όχι σε sticks και τεστ ph μου λέει να ξαναριξω βακτήρια και να περιμένω 3 μερες παράλληλα αγοράζω και μια anubia φυτεμένη πάνω σε ένα ξύλο (δυστυχώς έλεγα από απειρία να το στολίσω σιγά σιγά οπότε τα ψαράκια ήταν παρέα με το χαλίκι αλλά που να ξερά, έτσι είπε ο πρώτος!)

 

Συνεπως ζητώ ήδη συγνώμη για το μακροσκελές και το ίσως σε λάθος topic θέμα και θερμοπαρακαλω για τη βοήθεια σας,

 

Μαζεύω απορίες και ξεκινώ 

Πιστεύετε ότι τα ψαράκια χάθηκαν από θερμοκρασία/φρίκη με φως και σκέτο χαλίκι/ αναξιόπιστα stick tests/η απλά λογω αφαγιας? Υπάρχει περίπτωση να ήταν απλά άρρωστα απ' το μαγαζί? Υπάρχει περίπτωση να φταίει το μπολι? Το ph τελικά είναι 7.4 και αυτός μου είπε να βάλω τύρφη στο φίλτρο αλλά έχω ακούσει τόσα έχω πληρώσει σε δέκα μέρες τόσα και ο καθένας λέει τα δικά του/πουλάει τα δικά του και έχει και ένα ύφος χάρη σου κάνω που σε μαθαίνω....

 

Εφόσον όλα φτιάξουν πάω σε αλλαγές νερού 30% ανά μήνα που μου λένε?

 

Και τέλος τι ψάρια προτείνεται σε αυτό το μέγεθος και σε αυτή την απειρία....

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες .

Είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι έχασες την βιολογία σου ή για να είμαστε ακριβείς δεν  έπιασε πότε το μπόλιασμα . Θα σου πω εφόσον πήρες τεστ υγρά για αμμωνία να αγοράσεις και για NO2 kai NO3 και να ακολουθήσεις την διαδικασία του στρωσίματος απο την αρχή όπως θα διαβάσεις εδώ . Επίσης αν δεν βαριέσαι κάλο είναι να έχεις μια εικόνα με την ταυτότητα απο τα ψαράκια που θέλεις να φιλοξενήσεις την Μαύρη χήρα  . Καλό θα ήταν βέβαια να δεις και πια ψαράκια είναι κατάλληλα για το ενυδρείο σου εδώ.  Αν δεν σε καλύψουν αυτά εδώ είμαστε .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

 

Το μπόλι που έβαλες, τα βακτήρια δηλαδή, θέλουν αμμωνία για να τραφούν. Το τεστ της αμμωνίας στο πετ σοπ τι έδειξε?

Τα ψάρια είναι πηγή αμμωνίας για αυτά τα βακτήρια αλλά γνώμη μου είναι άσχετα με την κατάληξη των ψαριών, ότι δεν έπρεπε να τα βάλεις καν χωρίς μετρήσεις  κ ας έβαλες μπόλι, κ ας ρίχνεις βακτήρια. Καλύτερα να έριχνες τροφή που είναι κ αυτή μορφή αμμωνίας για να βοηθήσεις τα βακτήρια και να έβαζες ψάρια μετά από μια βδομάδα-δέκα μέρες αφού πάρεις μετρήσεις.

 

Για τις ερωτήσεις σου:

πριν 23 ώρες, το μέλος Floyd έγραψε:

Πιστεύετε ότι τα ψαράκια χάθηκαν από θερμοκρασία/φρίκη με φως και σκέτο χαλίκι/ αναξιόπιστα stick tests/η απλά λογω αφαγιας?

Όλα παίζουν ρόλο. 

1) Η Θερμοκρασία και κυρίως η αλλαγή από 18-26. Οπότε σταθερά στους 24-25 από δω και πέρα και όχι σκαμπανεβάσματα.

2) Τη φρίκη θα την αλλάξω με την λέξη στρες και ναι είναι παράγοντας για πολλούς θανάτους ψαριών. Λίγο το στρες της μεταφοράς, λίγο η έλλειψη καλής προσαρμογής δεν αργούν να την ακούσουν τα ψάρια από νωρίς. Εδώ θα προσθέσω και την πιθανότητα άστρωτου ενυδρείου ( + ανακριβής μετρήσεις από τα στικς)

3) Η αφαγία αμφιβάλλω αν σκοτώνει εκτός κ αν μιλάμε για μεγάλο διάστημα εξάλλου προσωπικά την πρώτη μέρα ή ακόμα και τις δύο πρώτες μέρες ούτε ταίζω και αφήνω τα ψάρια στο ενυδρείο με κλειστά φώτα.

4) Το χαλίκι αν είναι σε φυσικό χρώμα δεν προκαλεί κάποιο πρόβλημα. 

 

πριν 23 ώρες, το μέλος Floyd έγραψε:

Υπάρχει περίπτωση να ήταν απλά άρρωστα απ' το μαγαζί?

Ναι. Η παρατήρηση των ψαριών πριν τα αγοράσουμε είναι πολύ σημαντική και γενικά η εικόνα του ενυδρείου που βρίσκονται. Κανονικά τα νεοφερμένα ψάρια πρέπει να μπουν σε ξεχωριστό ενυδρείο-καραντίνα για παρατήρηση προτού μπουν στο κυρίως ενυδρείο. Επειδή πολλές φορές δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τότε παίζει μεγάλο ρόλο η κατάστασή τους πριν τα πάρουμε. Εδώ θα σημειώσω και την πολύ καλή προσαρμογή που χρειάζεται ανεξαρτήτως ψαριού.

 

On 26/4/2021 at 4:39 ΜΜ, το μέλος Floyd έγραψε:

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το μπολι?

Το μπόλι καθ'αυτό δεν νομίζω να φταίει. Αν όμως δεν έπιασε τότε ουσιαστικά δεν έχει γίνει τίποτα για να στρωθεί το ενυδρείο. 

 

On 26/4/2021 at 4:39 ΜΜ, το μέλος Floyd έγραψε:

Το ph τελικά είναι 7.4 και αυτός μου είπε να βάλω τύρφη στο φίλτρο αλλά έχω ακούσει τόσα έχω πληρώσει σε δέκα μέρες τόσα και ο καθένας λέει τα δικά του/πουλάει τα δικά του και έχει και ένα ύφος χάρη σου κάνω που σε μαθαίνω

Το ph σου είναι εντάξει και θα σε συμβούλευα να μην μπλέξεις ακόμα με μείωση του πόσο μάλλον με τύρφη. Αν θέλεις μελλοντικά να βάλεις ψάρια που θέλουν μαλακό νερό τότε κάνε μια επένδυση για αντίστροφη όσμωση. 

 

On 26/4/2021 at 4:39 ΜΜ, το μέλος Floyd έγραψε:

Εφόσον όλα φτιάξουν πάω σε αλλαγές νερού 30% ανά μήνα που μου λένε?

Ανά εβδομάδα. 

Προς το παρόν μην βάλεις άλλα ψάρια και μην κάνεις αλλαγή νερού προτού στρωθεί το ενυδρείο.  Λάβε υπ'όψιν ότι το χλώριο της βρύσης σκοτώνει τα βακτήρια οπότε το νερό στο ενυδρείο πρέπει πάντα να έχει αποχλωριοποιηθεί από πριν. Μπορείς κάλλιστα να ασχοληθείς με την διακόσμηση στη παρούσα φάση (φυτά, ξύλα).

 

On 26/4/2021 at 4:39 ΜΜ, το μέλος Floyd έγραψε:

Και τέλος τι ψάρια προτείνεται σε αυτό το μέγεθος

Διαβάζεις καλά τις απαιτήσεις του κάθε ψαριού ξεχωριστά και αν σου αρέσει προχωράς. Προσοχή μην το κάνεις ψαρόσουπα και για μένα καλύτερα ένα είδος στην αρχή. Τι θα πρότεινα:

Cherry barb 

Ember Tetra

Galaxy rasbora

Danio erythromicon

Μονομάχος (Ένα ψάρι)

Zebra danio (πολύ κινητικά ψάρια, δεν θα τα βαρεθείς ποτέ αλλά λόγω της κινητικότητας τους δεν ξέρω αν είναι οκ τα λίτρα)

Εναλλακτικά: Γαριδάδικο.....

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2021 at 3:39 ΜΜ, το μέλος Floyd έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Όντας άσχετος με το συγκεκριμένο hobby και ολίγον τι πανικόβλητος με κάποια θέματα επέλεξα την εγγραφη εδω θεωρώντας ότι θα βοηθηθω!

 

Αρχικά αγορασα ένα ενυδρείο 60*30*30 /54lt της eheim με φίλτρο το 60 της ίδιας εταιρείας και θερμαντήρα 50w επίσης της eheim. Συμπεριλαμβανοταν λάμπα led 7.7 watt και ο σκοπός αγοράς αυτού του ενυδρείου ήταν οι διαστάσεις λόγω συγκεκριμένου χώρου.

 

Μετά την υποτυπώδη συναρμολόγηση του και αφού του έβαλα  8 κιλά φυσικό χαλίκι σύμφωνα με τον petshoπα που απευθύνθηκα, το γέμισα νερό έβαλα τον θερμαντήρα στους 26c έβαλα αποχλωριοτικο (σημειωτέον ίσως το παρακανα με τη δόση αλλά καπάκια άλλαξα το μισό νερό για αυτό το λογο) και έκοψα το Σφουγγαράκι του φίλτρου στα μισά καθώς συμπλήρωσα στον πάτο φίλτρο φυσικό/πετρώμα (αν τα λέω καλά).

 

Τις επόμενες ώρες ενεργοποίησα το φιλτρο (βάζοντας κάμποσο μπολι από ένα φίλο) έριξα βακτήρια (ευτυχώς σωστή δοσολογία) και το άφησα να δουλεύει για δύο ημέρες οπότε και πήρα δύο χήρες χρωματιστές από άλλο petshop.

 

Έβαλα σιγά σιγά τα ψάρια στο νερό (μεγάλο ίσως λάθος ότι είχα κλείσει το θερμαντήρα για τις δύο μέρες που δουλεύε το φίλτρο με το μπολι και τα βακτήρια) οπότε κατά την βουτιά είχε περίπου 18c το νερό...βέβαια το είδα το άνοιξα στο δυνατό και αποκαταστάθηκε σε κάποιες ώρες η θερμοκρασία.

 

Τα ψαράκια έδειχναν ευδιάθετα, τα τεστ με τα χαρτακια που μου πούλησε ο πρώτος petshopας έδειχναν όλα σούπερ, τη λάμπα την άφηνα περίπου κάνα δυοωρο γιατί τα ψιλοφρικαρε απ' ότι παρατηρησα  και πάμε στα σοβαρά θέματα, μετά από 7-8 μέρες (καμία αλλαγή νερού καμία μεταβολή θερμοκρασίας και τεστ όλα οκ) τα ψαράκια αποδημησαν με διάφορα κάτι ώρες.( τις δυο-τρεις τελευταίες μέρες συνειδητοποιήσα ότι δεν ετρωγαν καθολου).

 

Στο δια ταύτα, πάω σε 3ο petshop και μου δίνει τεστ αμμωνίας υγρό και όχι σε sticks και τεστ ph μου λέει να ξαναριξω βακτήρια και να περιμένω 3 μερες παράλληλα αγοράζω και μια anubia φυτεμένη πάνω σε ένα ξύλο (δυστυχώς έλεγα από απειρία να το στολίσω σιγά σιγά οπότε τα ψαράκια ήταν παρέα με το χαλίκι αλλά που να ξερά, έτσι είπε ο πρώτος!)

 

Συνεπως ζητώ ήδη συγνώμη για το μακροσκελές και το ίσως σε λάθος topic θέμα και θερμοπαρακαλω για τη βοήθεια σας,

 

Μαζεύω απορίες και ξεκινώ 

Πιστεύετε ότι τα ψαράκια χάθηκαν από θερμοκρασία/φρίκη με φως και σκέτο χαλίκι/ αναξιόπιστα stick tests/η απλά λογω αφαγιας? Υπάρχει περίπτωση να ήταν απλά άρρωστα απ' το μαγαζί? Υπάρχει περίπτωση να φταίει το μπολι? Το ph τελικά είναι 7.4 και αυτός μου είπε να βάλω τύρφη στο φίλτρο αλλά έχω ακούσει τόσα έχω πληρώσει σε δέκα μέρες τόσα και ο καθένας λέει τα δικά του/πουλάει τα δικά του και έχει και ένα ύφος χάρη σου κάνω που σε μαθαίνω....

 

Εφόσον όλα φτιάξουν πάω σε αλλαγές νερού 30% ανά μήνα που μου λένε?

 

Και τέλος τι ψάρια προτείνεται σε αυτό το μέγεθος και σε αυτή την απειρία....

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

 

 

Είναι το Α---Και---Ω  Να στρώσει το ενυδρείο σου σωστά και από την αρχή. Διάβασε για τον κύκλο του άζωτου και κάνε αργά και σταθερά βήματα. Προσωπικά εγώ λέω να δόσεις πίσω τα ψαράκια γιατί είναι κρίμα να περνάνε την ταλαιπωρία αυτή. Οι ποιο παλιοί θα σε βοηθήσουν να κάνεις αυτά τα βήματα σωστά. Καλός ήρθες και καλή επιτυχία 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας κάθε εύχομαι καλή Ανάσταση και χρόνια πολλά.

 

Τα ψαράκια δυστυχώς Ταξιάρχη "τα έδωσα" πίσω (στο Δημιουργο τους)

Έχω ξεκινήσει στρώσιμο με τροφή και βακτήρια (καθώς το μπολι αμφιβάλλω αν έπιασε και δεν έχω τρόπο να πάρω άλλο άμεσα)

 

Με τύρφη απ' αυτά που διάβασα είπα να μη μπλέξω εφόσον το 7.4. Ph δεν θεωρείται τόσο προβλημα.

 

Οπότε έριξα βακτήρια και βάζω τροφή σε ένα τούλι το οποίο αλλάζω κάθε 2-3 μέρες, απορία ένα... Πόσο καιρό θα το πάω έτσι και πότε αρχίζω τις μετρήσεις? Οι μετρήσεις μου θα είναι nh3 nh4 no3 και ph?

Βακτήρια ξαναριχνω?

Ψάρια πότε θα βάλω?

Απορία δύο έχω μια ανουμπια πάνω σε ξύλο μέσα η οποία μετά από 4-5 μέρες κιτρινίσε λιγάκι σε μερικά φύλλα, κάνω κάτι? Είναι πρόβλημα αυτό? Χρειάζεται λίπανση?

 

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Floyd έγραψε:

Οπότε έριξα βακτήρια και βάζω τροφή σε ένα τούλι το οποίο αλλάζω κάθε 2-3 μέρες, απορία ένα... Πόσο καιρό θα το πάω έτσι και πότε αρχίζω τις μετρήσεις? Οι μετρήσεις μου θα είναι nh3 nh4 no3 και ph?

τωρα θα μετρας μονο την αμμωνια και νιτρωδη.  Δεν εχει νοημα ν μετρας κατι άλλο.

Τροφη (προσωπικα) ριχνω μεσα στο νερο, για το δικο σου ενυδρειο φτανει μια πρεζα ανα 2-3-ς ημερες.

Για να ξερεις αν στρωνει το ενυδρειο, πρεπει να μετρησεις την αμμωνια πανω απ μηδεν, καλυτερα 2-3ppm να φτασει. Για αυτο ή παιρνεις τεστ αμμωνιας ή πηγαινεις σε καποιο μεγαλο πετ σοπ με νερακι απο το ενυδρειο σου να σου κανουν μέτρηση εκει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Floyd έγραψε:

Απορία δύο έχω μια ανουμπια πάνω σε ξύλο μέσα η οποία μετά από 4-5 μέρες κιτρινίσε λιγάκι σε μερικά φύλλα, κάνω κάτι? Είναι πρόβλημα αυτό? Χρειάζεται λίπανση?

Σε νεα ενυδρεια χρειαζεται λιπανση.  Βγαλε μια φωτο να δω τι φυτα εβαλες και πόσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τα χρήσιμα tips, μετά από 40 μέρες στρώσιμο με τροφή οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές, το ph έπεσε, ξεκίνησα με δύο χήρες τις έκανα πέντε σύνολο και έβαλα και δυο τιγρακια αλμπίνο. Συμπλήρωσα ένα φυτό ακομα (πολυσπερμα νομίζω λέγεται) αλλά η ανουμπια συνεχως κιτρινίζει και χάνει φύλλα. Να ρίξω κάνα λιπάσμα η θα επηρεάσει το νερό μου? Σημειώνω τρέχει 45μερες με μια αλλαγή 25 ltστις 40 μέρες (60lt είναι) παραθέτω φωτο

IMG_20210610_201358.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...