Jump to content

Ειδικές τιμές για Αφρικάνικα ψάρια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας έχω ένα ενυδρείο που είναι σε φάση στρωσίματος εδώ και 16 μερες και το ετοιμάζω για αφρικανικές κιχλιδες.Το φίλτρο μου είναι της εταιρίας Fluval 207.Μέσα στο ενυδρείο έχω ρίξει άμμο αλλά όχι ψιλή επίσης έχω βάλει ασβεστόλιθικες πέτρες και ένα background 3d που το έφτιαξα μόνος μου(υλικά τσιμέντο και ακρυλικά χρώματα) Εχω ρίξει μέσα βακτήρια Stability και κανονικά αντιχλωριο.Επειδή ζω στην Νορβηγία και οι μετρήσεις του Ph του νερού είναι 8-8,2 γι αυτό επέλεξα αυτά τα ψάρια, το μόνο πρόβλημα είναι με το gh και το kh οι μετρήσεις μου είναι gh 6 και kh 5 και εδώ θα χρειαστώ την βοήθεια σας να μου πείτε ποιοι τρόποι υπάρχουν για να ανεβάσω αυτές της δύο τιμές και πως θα γίνει να μην επηρεαστεί το ph? Διάβασα κάπου για ενυδρείακο αλάτι ισχύει όμως κάτι τέτοιο??και κατά πόσες μονάδες πρέπει να ανεβάσω αυτές της δύο τιμές για να μην εχω θέμα με τα ψαράκια όταν τα τοποθετήσω μέσα?επίσης να σας πω ότι έχω αμμωνία στο ενυδρείο 1,5 αλλά όχι ακόμα και νιτρώδη.

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Φίλε μου στρώσε πρώτα το ενυδρείο σου να δούμε που θα καθίσουν οι τιμές του νερού σου και μετά θα δεις πως θα βελτιώσεις τα υπόλοιπα . Ενδεικτικά σαν έσχατη λύση μπορείς να στραφείς εδώ .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου Μαρίνο. Σε ευχαριστώ πολύ θα ενημερώσω όταν τελειώσει το στρώσιμο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεκινήσει με ακόμη χαμηλότερο gh και kh και μετά από καιρό με πέτρες, άμμο και κοχύλια έφτασαν τα 10-11 και 5 αντίστοιχα. Τα ψάρια δεν είχαν κανένα απολύτως θέμα, υγιέστατα με τις γέννες τους και όλα. Καλύτερα να μην επιχειρήσεις να ανεβάσεις ο ίδιος τις τιμές του νερού επειδή μπορεί εύκολα να κάνεις κάποιο λάθος, ή να ξεχαστείς σε καμια αλλαγή κλπ κλπ και να έχεις σκαμπανεβάσματα. Είναι σημαντικότερο να μένουν σταθερές οι τιμές κι ας μην είναι κοντά σε αυτές του βιότοπου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Είχα ξεκινήσει με ακόμη χαμηλότερο gh και kh και μετά από καιρό με πέτρες, άμμο και κοχύλια έφτασαν τα 10-11 και 5 αντίστοιχα. Τα ψάρια δεν είχαν κανένα απολύτως θέμα, υγιέστατα με τις γέννες τους και όλα. Καλύτερα να μην επιχειρήσεις να ανεβάσεις ο ίδιος τις τιμές του νερού επειδή μπορεί εύκολα να κάνεις κάποιο λάθος, ή να ξεχαστείς σε καμια αλλαγή κλπ κλπ και να έχεις σκαμπανεβάσματα. Είναι σημαντικότερο να μένουν σταθερές οι τιμές κι ας μην είναι κοντά σε αυτές του βιότοπου.

Υπομονή να στρώσει το ενυδρείο του να καταλήξουν οι τιμές και μετά το να ανεβάσεις τις σκληρότητες είναι το μόνο εύκολο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ  ναι όντως καλύτερα με αυτόν τον τρόπο. Να πάρω αν χρειαστεί λίγες πέτρες ακομα και τα σπασμένα κοχύλια.  Η αλήθεια είναι ότι με άγχωσε αυτός ο τρόπος και θέλει αρκετή εμπειρία για αλλαγές με αυτόν τον τρόπο.  Τέλος μια απορία τα κοχύλια τα σπασμένα μπορώ να τα τοποθετήσω στο φίλτρο με πουγγί????

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο πόσα λίτρα είναι; Δεν ξέρω αν αξίζει να θυσιάσεις χώρο από το βιολογικό υλικό του φίλτρου σου. Είχα 5-6 πόντους άμμο θαλάσσης και όλο το βυθό κοχύλια μαζί με λίγες πέτρες σε 240 λίτρα και ανέβηκαν μόνο τόσο οι τιμές του νερού ( το ph καθόλου). Στήσε το πρώτα όπως το θέλεις και όταν σταθεροποιηθεί κάπως το σύστημα θα δεις πάλι αν χρειάζεται κάτι. Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Είναι 110 λίτρα δεν είναι πολλά και θέλω να βάλω αφρικάνικα ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και στην υπογραφή μου άλλα ρίξε και μια ματιά σε αυτό :  

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Νομίζω είναι ιδανικά για αυτά τα λίτρα.  Αν και κάποια στιγμή στο μέλλον θα πάρω ενυδρείο για πιο πολλά λίτρα 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...