Jump to content

Αλλαγή υποστρωματος και aquascape


Recommended Posts

Καλησπέρα σας 

Έχω ένα φυτεμένο 30λτρ με red cheries κ ember tetras. Έχω ένα απλό 3mm μαύρο χαλικακι και επειδή το έχω στημένο όπως να ναι ,θα ήθελα να αλλάξω το aquascape ,να βγάλω τελείως το χαλίκι αυτό κ να προσθέσω ή amazonia light ή shrimp king active soil 

Πώς μπορώ να το κάνω αυτό ? 

Link to comment
Share on other sites

Έχω τους ενδοιασμούς μου αν θα μπορείς να το κάνεις αυτό σε ενυδρείο που τρέχει με γαρίδες και να βάλεις Soil. 

To soil στην αρχή όσο δεν είναι στρωμμένο βγάζει αμμωνία που είναι άσχημο ειδικά για τις γαρίδες . 

 

Γενικά πάντως βάζεις τα ζωντανά σε μία μεγάλη λεκάνη με το φίλτρο μαζί να δουλεύει (σαν να ήταν ενυδρείο) και κάνεις το στήσιμο σου. Στη συνέχεια γεμίζεις το ενυδρείο με το νερό από τη λεκάνη και συμπληρώνεις με αποχλωριομένο. Εγώ θα έριχνα και βακτήρια. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, dartman said:

Έχω τους ενδοιασμούς μου αν θα μπορείς να το κάνεις αυτό σε ενυδρείο που τρέχει με γαρίδες και να βάλεις Soil. 

To soil στην αρχή όσο δεν είναι στρωμμένο βγάζει αμμωνία που είναι άσχημο ειδικά για τις γαρίδες . 

 

Γενικά πάντως βάζεις τα ζωντανά σε μία μεγάλη λεκάνη με το φίλτρο μαζί να δουλεύει (σαν να ήταν ενυδρείο) και κάνεις το στήσιμο σου. Στη συνέχεια γεμίζεις το ενυδρείο με το νερό από τη λεκάνη και συμπληρώνεις με αποχλωριομένο. Εγώ θα έριχνα και βακτήρια. 

Ποιο υπόστρωμα προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τι θέλεις να κάνεις σε σχέση με φυτά ! Τι φυτά θες να βάλεις ;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι Soil τότε. Εγώ δε θα έβαζα. Προσωπικά Soil βάζω σε δύσκολα "γρασίδια" και φυτά. 

 

Βάζεις ένα πόντο υπόστρωμα και από πάνω μικρής κοκομετρίας χαλίκι και είσαι μία χαρά .

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, dartman said:

Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι Soil τότε. Εγώ δε θα έβαζα. Προσωπικά Soil βάζω σε δύσκολα "γρασίδια" και φυτά. 

 

Βάζεις ένα πόντο υπόστρωμα και από πάνω μικρής κοκομετρίας χαλίκι και είσαι μία χαρά .

Ποιο υπόστρωμα προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ειμαι κατά του υποστρωματος :D ή σκετο χαλικι ή soil

Ασχετα, που δουλευει μονο 3-4 μηνες....

οταν θα θελεις να ξεστησεις το ενυδρειο, θα δεις λασπη κατω απο το χαλικι. Για να ξαναχρησιμοποιήσεις το χαλικι, θα πρεπει να πεσει πλυσιμο..... δεν μπορεις να φανταστεις πόσο...

μετα πλυσιμο ενυδρειου.... τρέλα....σκετη....

Με το soil- το βγαζεις, το ξεπλενεις ελαφρια και τελος. Ειναι ετοιμο για καινουριο scape.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, natateo said:

Τελευταια ειμαι κατά του υποστρωματος :D ή σκετο χαλικι ή soil

Ασχετα, που δουλευει μονο 3-4 μηνες....

οταν θα θελεις να ξεστησεις το ενυδρειο, θα δεις λασπη κατω απο το χαλικι. Για να ξαναχρησιμοποιήσεις το χαλικι, θα πρεπει να πεσει πλυσιμο..... δεν μπορεις να φανταστεις πόσο...

μετα πλυσιμο ενυδρειου.... τρέλα....σκετη....

Με το soil- το βγαζεις, το ξεπλενεις ελαφρια και τελος. Ειναι ετοιμο για καινουριο scape.

Soil θέλω κ γω αλλά αν είδες πιο πάνω ,τώρα έχω απλό χαλίκι,θέλω να το βγάλω τελείως,να αλλάξω aquascape και να βάλω soil αλλά αυτά βγάζουν αμμωνία που είναι επικίνδυνα για τις γαρίδες?

Έγινε επεξεργασία - Harris Lourakis
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Τελευταια ειμαι κατά του υποστρωματος :D ή σκετο χαλικι ή soil

Ασχετα, που δουλευει μονο 3-4 μηνες....

οταν θα θελεις να ξεστησεις το ενυδρειο, θα δεις λασπη κατω απο το χαλικι. Για να ξαναχρησιμοποιήσεις το χαλικι, θα πρεπει να πεσει πλυσιμο..... δεν μπορεις να φανταστεις πόσο...

μετα πλυσιμο ενυδρειου.... τρέλα....σκετη....

Με το soil- το βγαζεις, το ξεπλενεις ελαφρια και τελος. Ειναι ετοιμο για καινουριο scape.

 

Ισχύει για το ξεστήσιμο κλπ ... αν και δεν είναι και κάτι τρομερό, δε στήνεις και ξεστήνεις το ενυδρείο και κάθε μέρα !

 

Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα ! Για μένα αν βάλεις χαλίκι το υπόστρωμα είναι μονόδρομος. Εκτός αν βάλεις μόνο epiphytes.  

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dartman said:

 

Ισχύει για το ξεστήσιμο κλπ ... αν και δεν είναι και κάτι τρομερό, δε στήνεις και ξεστήνεις το ενυδρείο και κάθε μέρα !

 

Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα ! Για μένα αν βάλεις χαλίκι το υπόστρωμα είναι μονόδρομος. Εκτός αν βάλεις μόνο epiphytes.  

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/4633-tropica-plant-growth-substrate-5l-5703249611000.html

Κάτι τέτοιο ας πούμε,και από πάνω χαλίκι?

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη για κατι συγκεκριμένο να σου πω , αλλα και αυτο Soil είναι .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Για μενα πολυ χοντροκοκκο....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Για μενα πολυ χοντροκοκκο....

και πανακριβο.... Amazonia πιο φθηνα βγαινει....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/4633-tropica-plant-growth-substrate-5l-5703249611000.html

Κάτι τέτοιο ας πούμε,και από πάνω χαλίκι?

Ναι, αλλά για το 30 λίτρο θα χρειαστείς 1 λίτρο.Για μένα το Tropica είναι από τις καλύτερες επιλογές. Τα soil θέλουν για τον πρώτο μήνα κάθε 3μερες 50% αλλαγή νερού αλλιώς θα παλεύεις με άλγες. Βάλε υπόστρωμα και χαλίκι από πάνω 0.8-1.2mm και είσαι έτοιμος. Όταν θα χρειαστεί να βγάλεις κάποιο φυτό θα το κόβεις από χαμηλά και όχι ξυλωμα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Soil θέλω κ γω αλλά αν είδες πιο πάνω ,τώρα έχω απλό χαλίκι,θέλω να το βγάλω τελείως,να αλλάξω aquascape και να βάλω soil αλλά αυτά βγάζουν αμμωνία που είναι επικίνδυνα για τις γαρίδες?

και το υποστρωμα βγαζει αμμωνια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, natateo said:

και πανακριβο.... Amazonia πιο φθηνα βγαινει....

Το amazonia θα βγάλει πολύ αμμωνία όμως έτσι?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, mik7 said:

Ναι, αλλά για το 30 λίτρο θα χρειαστείς 1 λίτρο.Για μένα το Tropica είναι από τις καλύτερες επιλογές. Τα soil θέλουν για τον πρώτο μήνα κάθε 3μερες 50% αλλαγή νερού αλλιώς θα παλεύεις με άλγες. Βάλε υπόστρωμα και χαλίκι από πάνω 0.8-1.2mm και είσαι έτοιμος. Όταν θα χρειαστεί να βγάλεις κάποιο φυτό θα το κόβεις από χαμηλά και όχι ξυλωμα..

Εύκολο γρασίδι ,τύπου Μόντε Κάρλο θα πιάσει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Εύκολο γρασίδι ,τύπου Μόντε Κάρλο θα πιάσει?

θα πιασει και χωρις υποστρωμα. Σ ΄εμενα ενα κομματι κολλησε (μπερδευτικε) στο ξυλο και μετα απο ενα μηνα ειχα μια μπαλα απο monte carlo σ΄αυτο το σημειο :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Εύκολο γρασίδι ,τύπου Μόντε Κάρλο θα πιάσει?

Ναι,θα πιάσει..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...