Jump to content

Από το "0"!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας ξανα βρίσκω!

 

Είμαι κάτοχος ενός aquael hex 60lt.Το ενυδρείο είναι αγορασμένο το μακρινό 2008. Όταν, λόγω διαφόρων συνθηκών, κατέληξε στο πατάρι το 2014 είχε συνολικά 4 χρόνια λειτουργίας.

 

Πριν λίγο καιρό ήρθε στην οικογένεια ένας μονομάχος σε γυάλα 15lt, σαν δώρο στη μικρή μου κόρη. Λίγο για να ζήσει το ψαράκι λίγο καλύτερα, λίγο για τα παιδιά αποφάσισα να επανενεργοποιησω το ενυδρείο.

 

Επειδή οι ερωτήσεις είναι πολλές θα μου επιτρέψετε να τις κάνω μία-μία.

 

Αρχικά να πω ότι μέχρι να βρω τι θα κάνω το ψάρι έως ότου είναι έτοιμο το δικό μου ενυδρείο, κάνω αλλαγές νερού 30% καθε 2 μέρες στη γύαλα.

 

Πάμε λοιπόν.

 

Φοβούμενος για διαρροές γέμισα το ενυδρείο και το άφησα γεμάτο 3 μέρες. Καμία διαρροή από πουθενά.

 

Ερώτηση 1η λοιπόν. Το ενυδρείο όταν αποθηκεύτηκε δεν είχε καθαριστεί σχολαστικά, πράγμα που πρέπει να γίνει τωρα.

Ποιός είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος για να γίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Λευκό ξυδάκι και ζεστό νερό αδερφέ. Καλή δύναμη και καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Λευκό ξυδάκι και ζεστό νερό αδερφέ. Καλή δύναμη και καλή επιτυχία!
Σε ένα λεκανάκι να βάλω ζεστό νερό και ξύδι και με ένα σφουγγαράκι να περάσω όλα τα μέρη?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το παιρνούσα και με μια ξύστρα για να φύγουν τα άλατα. Ένας καλός τρόπος είναι να ρίξεις ξύδι απευθείας στα δύσκολα σημεία και μετα ξύδι με νερό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που έμεινε χωρίς νερό τόσο καιρό δεν χρειάζεται απολύμανση , παρά μόνο καθαρισμός. 

Αν έχεις πολλά άλατα να χρησιμοποιήσεις ξύδι και μια ξύστρα ,αυτή που είναι για τις κεραμικές εστίες . (εναλλακτικά και μια παλιά πιστωτική κάρτα)

Το ενυδρείο αυτό είχε φίλτρο ; Μπορείς να μας το δείξεις με μια φωτογραφία ;

Link to comment
Share on other sites

Θα σε βοηθήσει πολύ αν πάρεις ξυραφάκια Άστορ μόνο λεπίδες που είναι ξύνουν πολύ καλά αλλά μεγάλη προσοχή στα δάχτυλα. Εγώ μόνο αυτά χρησιμοποιώ ειδικά για τα άλατα.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά:
α) ενυδρείο
β)τα άδεια μποξακια που μπαίνουν τα υλικά του φίλτρου και
γ) η κεφαλή του φίλτρου.

Ουσιαστικά η κεφαλή ρουφάει το νερό επάνω,το νερό στη συνέχεια περνάει μέσα από τα υλικά του φίλτρου και πέφτει πάλι μέσα στο ενυδρείο από την άλλη πλευρά.33db51273ca18cedf205e199af1eb459.jpg7b9822c309e670b1c8d52a90f1aa9fd4.jpg3ce639efa322ccb3a8e8a2e661820f45.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Η διαδικασία καθαρισμού ξεκίνησε αλλά όπως ήταν φυσιολογικό προέκυψαν τα πρώτα προβλήματα.
Διαπίστωσα λοιπόν ότι ενώ η αντλία λειτουργεί,το νερό δεν κυκλοφορεί. Έχω εντοπίσει νομίζω που είναι το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω αν καταφέρω να το επιδιορθωσω.
Έπικοινωνησα με pet-shop της περιοχής μήπως μπορέσω να βρω μία ίδια αντλία. Αν δεν, θα χρειαστεί να αγοράσω φίλτρο.

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη. Υπενθυμίζω το ενυδρείο είναι 60lt, εξάγωνο με διαστασεις
Υψος:50cm
Απόσταση η κάθε πλευρά από την απέναντι της:38cm.

Link to comment
Share on other sites

Παραδοσιακά δώστε μερικά χτυπήματα στην κεφαλή όταν είναι στο νερό για να πάρει μπροστά η φτερωτή ...

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

δες και σε ιντερνετομάγαζα κυκλοφορεί πικοιλία κυκλοφορητών - αντλιών δες τις διαστάσεις της δικιλας σου και προσαρμωσε την

Link to comment
Share on other sites

οι περισσοτερες ανοίγουν για να μπορείς να βγάλεις την φτερωτή. Δες μήπως εχει σπάσει κάποιο φτερό ή πολλές φορές από την ακινησία με τα άλατα και την βρωμιά θελει καθαρισμα

Propeller Fan Fix – Page 11 | Instamorph, Aquarium pump, Fix it

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tepe έγραψε:

οι περισσοτερες ανοίγουν για να μπορείς να βγάλεις την φτερωτή. Δες μήπως εχει σπάσει κάποιο φτερό ή πολλές φορές από την ακινησία με τα άλατα και την βρωμιά θελει καθαρισμα

Propeller Fan Fix – Page 11 | Instamorph, Aquarium pump, Fix ithttps://www.youtube.com/watch?v=-ihslVpkTnA

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την συμμετοχή!

Η φτερωτή στην αντλία, όπως φαίνεται και στη φώτο, δεν εχει κάποιο στοπ πάνω στον άξονα. Παρατήρησα λοιπόν ότι η φτερωτή όταν την πιέζω προς τα μέσα έχει ένα κενό 1-2 χιλ. Όταν λοιπόν τη βάζω σε λειτουργία κάνει θόρυβο σαν ξεκουρδιστη. Όταν ενώ δουλεύει την πιέζω ελαφρά προς τα μέσα ο θόρυβος σταματάει. Λογικά θεώρησα ότι θα πρέπει να βρω ένα στοπ να βάλω στον άξονα για να κρατάει τη φτερωτή στη θέση της.

Οταν ομως έβγαλα τη φτερωτή από τη θέση της είδα οτι ένα κομματάκι απο κατω εχει ξεκολλήσει!dd8ed585845a1bcfc9cf2698132e65a0.jpgec88ad3396ba39266dca58b32ce57347.jpg

Link to comment
Share on other sites

Update για το θέμα της αντλίας!

Κόλλησα το κομμάτι της φτερωτής που ειχε ξεκολλήσει, προσπάθησα να κάνω και κάποια πατέντα για να μπορέσω να κρατήσω τη φτερωτή στη θέση της αλλα τζίφος.
Σε 2 πετσοπ της περιοχής που ρώτησα δεν υπάρχει δυνατότητα για παραγγελία της συγκεκριμένης αντλίας και η παραγγελία της απο το εξωτερικό θα στοιχίσει όσο ένα εξωτερικό φίλτρο.

Οπότε μετά τις αργίες του Πασχα θα γίνει αγορά φίλτρου.
Στα υπόψιν το eheim classic 150. Κάθε άλλη πρόταση καλοδεχούμενη!

Καλή Ανάσταση σε όλους! Υγεία εύχομαι για εσάς και τις οικογένειές σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!
Έχουμε και λέμε:eheim classic 150 vs eheim ecco pro 130.
Ποιο να προτιμήσω? Προφανώς η ερώτηση αφορά το κόστος.
Το 150 θα είναι αρκετό για το 60lt ενυδρείο μου?Ή να πάω στο ecco pro 130 που σίγουρα κάνει αλλά είναι σαφώς ακριβότερο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χάθηκα λίγο μπορείς να μου πεις αν τα φίλτρα αυτά τα θέλεις για τον ένα μονομάχο ; 

Πάρε ένα τηλέφωνό στο κατάστημα παρακάτω. Ζητάς τον Παναγιώτη ή τον Άγγελο τους λες το πρόβλημα με την αντλία και ίσως μπορέσουν να σε βοηθήσουν μιας και έχουν το ενυδρείο αυτό προς πώληση. 

https://www.bluefishaquariums.gr/ενυδρεια-τιμες/ενυδρεία-εταιρειών/enydreia-aquael/ενυδρείο-aquael-hexaset-60d.html

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος ηταν η αφορμη για να ασχοληθω παλι με το χομπι.
Στο μυαλο μου εχω να φτιαξω ενα low tech φυτεμενο.
Τωρα αν θα μπορουσα να βαλω και καποιο αλλο ειδος ψαριου μαζι με το μονομαχο δ θα ελεγα οχι. Στο μετρο βεβαια που τα λιτρα το επιτρεπουν.

Θα παρω τωρα κιολας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σε αυτά ( πεντάγωνα ) ενυδρεία είναι ότι έχεις λίτρα και δεν έχεις μήκος . Τώρα με τον μονομάχο απο ότι ξέρω μόνο γαρίδες και σαλιγκάρια ταιριάζουν άλλα ας μας πει και κάποιος ποιο έμπειρος στα ψάρια αυτά . Σημαντικό για τον μονομάχο είναι να μην έχεις μεγάλη ροή στην έξοδο του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο και μιλησα με τον Αγγελο.Πολυ
εξυπηρετικός, αύριο θα έχουμε νέα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Τώρα με τον μονομάχο απο ότι ξέρω μόνο γαρίδες

Γαριδες θα τρωει για πρωινο... :)

Υπαρχουν βεβαια και καλα παιδια (μονομαχοι), που αφηνουν και καμια γαριδα να ζησει....σε περιπτωση πικνοφυτεμενου ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Γαριδες θα τρωει για πρωινο... :)

Υπαρχουν βεβαια και καλα παιδια (μονομαχοι), που αφηνουν και καμια γαριδα να ζησει....σε περιπτωση πικνοφυτεμενου ενυδρειου.

« Τώρα με τον μονομάχο απο ότι ξέρω μόνο γαρίδες και σαλιγκάρια ταιριάζουν αλλά ας μας πει και κάποιος ποιο έμπειρος στα ψάρια αυτά . »

Και για πες @natateo τι να βάλει με τον μονομάχο στα 60 λίτρα αλλά με μήκος και πλάτος μόλις 34 εκατοστά ;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

« Τώρα με τον μονομάχο απο ότι ξέρω μόνο γαρίδες και σαλιγκάρια ταιριάζουν αλλά ας μας πει και κάποιος ποιο έμπειρος στα ψάρια αυτά . »

Και για πες @natateo τι να βάλει με τον μονομάχο στα 60 λίτρα αλλά με μήκος και πλάτος μόλις 34 εκατοστά ;

 

Τιποτα! :)  Φυτεμενο με μονομαχο σκετο. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Ευχαριστώ πολύ τον marino που σύστησε το bluefishaquariums και φυσικά και τα παιδιά εκεί για την άμεση εξυπηρέτηση.

Η αντλία βρέθηκε αλλά δυστυχώς εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης είναι σε 2 μήνες οπότε λέω να δω τι άλλες επιλογές έχω.

Αφού δεν συμβαδίζει ο μονομάχος μου με άλλα ψαράκια μήπως τελικά ένα εσωτερικό φίλτρο είναι αρκετό?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι κ εγω για ενα ενυδρείο γύρω στα 50-60 λτ με μονομαχο , λεω να πάρω αυτο (μετα κ απο σχετική έρευνα απο youtube scapers).

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/6754-seachem-tidal-55-000116065221.html?search_query=Tidal&results=4

Αλλά στην περίπτωσή σου πρέπει να βγάλεις το καπάκι κ να βάλεις αλλο φωτιστικό , αν δεν κανω λαθος 

Έγινε επεξεργασία - Nik.sof
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις λάθος, έτσι είναι!Γι'αυτο κοιτούσα για εξωτερικό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...